Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Izolatie fonica apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Din cauza unor vecini zgomotosi am decis sa-mi izolez fonic camera, pentru ca noaptea nu prea pot sa dorm. Stie cineva vre-o firma care face acest lucru, cati bani ar costa o astfel de operatiune si daca se poate face ? As aprecia orice informatie sau sfat din partea voastra.

#2
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Pai treaba asta nu se face cu polistiren ? Cred ca o varianta mai profesionala este cu burete special, folosit si in salile de inregistrare audio. Are avantajul ca este usor si cred ca se poate lipi pe tavan, sau introdus intr-un spatiu de rigips.

#3
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Ti-as sugera foarte serios , dacă o altă posibilitate de liniștire a vecinilor zgomotoși nu este, să te gândești să te muți, deoarece cred că ceea ce vrei tu este foarte greu și scump de realizat; spun acest lucru deoarece,spre deosebire de studiorile de înregistrări unde zgomotul nu trebuie să iasă dintr-o cameră, la tine nu trebuie să intre în tot apartamentul;
-astfel, pe lângă că va trebui să găsești un material potrivit ,care probabil este și foarte scump acest material va trebui să îmbrace INTEGRAL apartamentul, probabil prin lipire, deoarece dacă va fi fixat cu alte componente metalice, prin acestea se vor transmite vibrațiile din pereți și tot se va auzi;
-diferența față de un studio de înregistrări este că acolo se face zgomot într-o singură cameră, unde se poate zidi fereastra, lipi peste tot acela material, inclusiv pe podea și ușă, ceea ce tu la apartament nu poți să faci, întrucât ai baie, bucătărie, țevi comune etc.

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
o pusca e posibil sa fie mai ieftina :)

#5
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Ideea e ca vreau sa izolez doar o camera, unde dorm eu. Deci nu ma intereseaza sa izolez toata casa.

PS: Ideea cu mutatu e cam SF pentru mine. Oricum, daca ma mut tot la bloc e posibil sa gasesc nebuni si mai mari so ...

#6
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
E super dificil.

Am o carte despre izolarea fonica a studiourilor. Gandeste-te ca noaptea te deranjeaza si ticaitul de la ceas, nu e zgomot de fond de afara, nu merge tv-ul etc.
Ca sa nu mai auzi chiar nimic e nevoie deci de o izolatie complexa. Cum schie in cartea asta, se izoleaza toti peretii si tavanul cu vata minerala, podeaua cu polistiren extrudat si se construieste o cutie interioara din placaj, izolata la randul ei pe interior cu burete absorbant fonic. Cutia are dimensiunile camerei si e complet separata de pereti, nu e nici un cui, nici o fereastra, nici un contact cu restul cladirii. Astfel sunt oprite toate vibratiile si sunetele ce se propaga prin structura cladirii. Buretele fonic din interior  impiedica formarea ecoului in cutie si mai atenueaza inca odata orice sunete din afara.

Exista in bucuresti discoteci cu circuit inchis, la ultimul etaj al unor blocuri. Inauntru boxele la maxim, un etaj mai jos vecinii dorm linistiti. Deci se poate.

Sau, iti pui doape in urechi. Se gasesc la farmacie, marca 3M, destul de confortabile si atenueaza f bine.

Edited by Alexadi, 10 April 2008 - 13:22.


#7
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View PostCoBr4, on Apr 9 2008, 22:48, said:

Ideea e ca vreau sa izolez doar o camera, unde dorm eu. Deci nu ma intereseaza sa izolez toata casa.

PS: Ideea cu mutatu e cam SF pentru mine. Oricum, daca ma mut tot la bloc e posibil sa gasesc nebuni si mai mari so ...


Salut

ID meu de mess DJ_habyb

te pot indruma sa iti izolezi camera ca la carte


sau daca vrei iti pot pune aici ca sa invete si altii.

PS:da chiar esti un om calm si cu bun simt daca preferi sa faci tu o investitie decat sa te certi cu vecinii :D

Respect

#8
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Intr-o camera izolata fonic nu vei putea dormi bine. Sau vei dormi bine doar daca adormi in alta camera si te duce dupa aceea cineva in brate in camera izolata. Senzatia e ciudata si probabil nu o cunosti daca nu ai intrat intr-un studio de radio izolat fonic. A fost facut candva si un experiment cu o persoana izolata fonic complet si nu a rezistat prea mult. Te va deranja si propira respiratie sau bataile inimii (nu radeti, daca stati mult intr-o astfel de camera ajungeti sa le auziti), fosnetul lenjeriei de pat. Nici nu mai spun daca vei tusi sau stranuta. Iar daca vecinii tai mai sunt si trepadusi nu doar zgomotosi atunci chiar nu ai ce face decat sa izolezi cum a spus Alexadi. Cred ca e mai simpla solutia cu dopurile.

Edited by daddy, 10 March 2010 - 18:04.


#9
Liliput2

Liliput2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.02.2011

View Postdaddy, on 10th March 2010, 19:03, said:

Intr-o camera izolata fonic nu vei putea dormi bine. Sau vei dormi bine doar daca adormi in alta camera si te duce dupa aceea cineva in brate in camera izolata. Senzatia e ciudata si probabil nu o cunosti daca nu ai intrat intr-un studio de radio izolat fonic. A fost facut candva si un experiment cu o persoana izolata fonic complet si nu a rezistat prea mult. Te va deranja si propira respiratie sau bataile inimii (nu radeti, daca stati mult intr-o astfel de camera ajungeti sa le auziti), fosnetul lenjeriei de pat. Nici nu mai spun daca vei tusi sau stranuta. Iar daca vecinii tai mai sunt si trepadusi nu doar zgomotosi atunci chiar nu ai ce face decat sa izolezi cum a spus Alexadi. Cred ca e mai simpla solutia cu dopurile.


cred ca colegul cu pusca are dreptate :thumbup:
Acuma serios ar trebui sa izoleze dar cu HD Foam fara alceva doar cu rigips peste .Si atunci va avea o absortie de 45 -50 de decibeli cea ce mai mult decat suficient pentru zogomotele produse in blocuri de locuinte.
Daca izolaeaza 100% o sa o ia razna .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate