Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

Electronicele NOI Made in Japan sunt mai bune decât alea Made in China sau Taiwan?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Electronicele NOI Made in Japan sunt calitativ mai bune și mai rezistente în timp decât alea Made in China, Taiwan, Indoneisa... Am deschis topicul pe această arie deoarece vreau să aud părerile unor electroniști care au avut de-aface cu aparate NOI Made in Japan, nu cu oameni care spun din auzite.
Aparate NOI = fabricate începând cu 2000 până în zilele noastre.

#2
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
E posibil dar nu obligatoriu. In primul rind nu vad motivatia pt care electronicele fabricate in Japonia ar fi mai bune decit cele fabricate in Taiwan, Indonesia samd. Cu cele chinezesti e alta treaba, dar si aici se fac lucruri bune. Ce-i drept produsele chinezesti au un renume prost, verificat.

#3
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
@djl
Discutia pe aceasta tema nu are legatura foarte mare cu aria de electronica. Este o discutie aprope inutila si se va  muta la
Opinii despre produse si servicii...
PS: oricum faptul ca un user posteaza aici sau in alta arie nu-i da o  certificarea implicita de domeniu. Suntem pe un forum public.

#4
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
In general produsele japoneze sunt mai bune pentru ca au standarde de calitate mai bune. Testarea e ceva mai riguroasa decat in alte parti, finisajele sunt mai bune etc. Asta e valabil si pe partea de electronica. Condensatorii japonezi, de exemplu, sunt cei mai buni - restul, mai ales cei facuti prin 2000 si ceva, pot avea probleme. Daca te uiti la placile de baza de acum cativa ani o sa gasesti probabil multe cu condensatori umflati.

In plus, de obicei o firma nu fabrica un anumit produs de la primul la ultimul surub. Anumite accesorii si parti componente le preia de la alte firme din zona. Un produs facut in Japonia va avea probabil majoritatea componentelor si accesoriilor fabricate acolo. Unul facut in Malaysia va avea probabil unele componente fabricate local. Si desi firma principala are renume, te poti trezi ca la un aparat produs in Malaysia sa ai probleme cu o chestie marunta care a fost produsa de o firma oarecare de acolo cu care ei au contract, in timp ce produsul japonez foloseste o componenta produsa de o firma japoneza locala.

#5
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,323
  • Înscris: 24.11.2006
mmmm, depinde de.... noroc! :lol: poti cumpara un produs fabricat in japonia pe care sa-l folosesti 1 an si poti cumpara un produs fabricat in taiwan care sa te tina 10 ani. cel mai bun exemplu este cel al placilor de baza si al celorlalte componente pentru un pc. marea majoritate sunt fabricate in china/taiwan datorita fortei de muna si a impozitelor care sunt mai mici in aceste state. eu nu am vazut pana acum pe cineva care sa refuze componenta x pentru ca era fabricata in china. un alt exemplu: procesorul pc-ului meu este fabricat in malaiezia. si??? care e problema? functioneaza ok. dupa cum am mai spus norocul este cel care are cea mai mare importanta, parerea mea!

#6
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
In general, ai 90% sanse ca un produs fabricat in Japonia sa te tina 10 ani, si ai 50% sanse ca un produs fabricat in China sa te tina 1 an. Cam asta e cu norocul. Evident ca nu e imposibil ca un produs japonez sa se strice repede, dar procentul de produse japoneze stricate e mult mai mic decat cel de produse stricate provenite din alte tari. Am prins si pe CNN un reportaj la un moment dat in care mentionau despre China ca e pe primul loc ca procent de aparate care au nevoie de reparatii in garantie.

O alta idee legata de noroc este faptul ca am observat ca oamenii gandesc "bai, ce ghinionist am fost" cand cumpara un produs prost, in loc sa studieze un pic lucrurile si sa vada ca piata e plina de porcarii si e destul de greu sa te orientezi.

Statistica de mai sus e una generala. Depinde foarte mult si de produs. De exemplu la unele componente, gen procesoare, placi de retea etc, fiabilitatea e relativ mare, adica destul de putine se strica repede, indiferent unde ar fi produse. In schimb, laptop-urile de exemplu au o fiabilitate relativ mica - cam 20% din ele se strica destul de repede. Deci pentru un procesor Intel sau AMD nu conteaza unde e produs, in schimb un laptop facut in Japonia va fi superior calitativ unuia produs in China.

Din cate am remarcat, chiar si firmele de renume isi fabrica acum in China modelele entry-level/value, iar in Taiwan/Japonia modelele din gama superioara - vezi de exemplu laptop-urile Asus, Acer etc. TEORETIC, in China sunt mai ieftine forta de munca, impozitele etc - PRACTIC insa, se fac mult mai multe compromisuri pentru a reduce cat mai mult costurile. Cel mai rau e controlul de calitate deficitar, lasat in seama fabricii respective. Unele marci se laudau la un moment dat cu "produs in China, testat in Taiwan", sau "testat in Japonia", dar s-a cam renuntat si la asta. Alta problema e ca unele reglaje trebuie facute in fabrica (de exemplu la monitoare) si intr-o fabrica din China se va face un reglaj mult mai neglijent decat unul facut in alta parte.

View Postun_el, on Apr 9 2008, 23:31, said:

eu nu am vazut pana acum pe cineva care sa refuze componenta x pentru ca era fabricata in china
Din pacate nu toata lumea e suficient de informata, lucru care explica toate porcariile de pe piata. Eu ma interesez la fiecare produs care il cumpar (chiar online) despre tara de origine si evit produsele din China. Am cunostinte care fac la fel. Intr-un hypermarket in care am fost de curand un vanzator incerca sa convinga niste clienti ca produsele chinezesti nu sunt chiar asa proaste si reactia lor a fost "hai domle lasa-ne in pace". Un produs chinezesc nu e neaparat prost, dar ai mult mai multe sanse sa se strice decat unul facut in alta parte. Eu prefer produsele (de marca) fabricate in celelalte tari asiatice - de exemplu, pe langa Japonia/Coreea/Taiwan, am ceva incredere in Malaezia, unde exista fabrici de foarte mult timp si personalul e probabil mult mai calificat decat in China, unde s-a inceput productia relativ recent. Si inca n-am avut probleme cu ceva produs in Malaezia, ceea ce nu pot spune despre China.

In plus, multe componente electronice japoneze sunt pur si simplu mai bune calitativ/functional decat cele facute in restul Asiei. De exemplu condensatori, lentile foto, senzori etc. Asta nu mai tine de noroc. Parerea mea e ca daca iti trec prin mana suficiente lucruri, de la electronice la scule electrice, n-o sa mai consideri calitatea japoneza si lipsa de calitate chinezeasca drept mituri sau chestii de noroc.

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Off-topic: A mai văzut cineva televizor cu tub cinescop (C.R.T.) Made in Japan, fabricat în perioada post 1998?

#8
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Nu mai exista pe piata in momentul actual produse electronice "Made in Japan". Nu are importanta unde sunt facute, important este sa fie de "firma" si sa nu fie falsuri. Bineinteles ca de exemplu intre un produs fabricat in Koreea si acelasi produs fabricat in Indonezia e de preferat cel din Koreea.

PS: Off topic. Oare Loganul facut in Romania e mai bun decat cel facut cine stie unde? Eu zic ca-s la fel de proaste amandoua.

Edited by Clovis, 18 April 2008 - 06:24.


#9
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
am un aparat foto digital Sony (compact) de 2 ani. este Made in China si inca merge impecabil(n-am avut probleme tehnice)...sper sa tina mult timp ;)

#10
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006

View PostClovis, on Apr 18 2008, 02:21, said:

Nu mai exista pe piata in momentul actual produse electronice "Made in Japan".
te inseli!
daca te uiti la compnentele din calculatorul unei masini-unelte (Fanuc, de ex.), vei vedea ca "virgula" componentele sunt "made in Japan".
ok, este vorba de componenete "profi"...

#11
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Eu am un Canon A75 made in Japan.
Dupa 1 an si jumatate de folosire (15.000 de poze), a murit.
Reparatia costa cat unul nou. Il tin in dulap ca sa imi aduc aminte sa nu mai cumpar Canon.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate