Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Modelele Caravan/Break

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
esp nu o sa ai pe: doblo, astra classic, Megane, Logan, chevrolet lacetti. daca mai gasesti eu m-as uita si dupa 307sw, masina e super faina (o cunostinta asa asa ceva, e nebunie, are locuri individuale in spate + trapa panoramica) si interiorul e superdecent. Nu stiu daca poti comanda esp la el, daca mai gasesti la vanzare. tourul are optiune pt esp, insa e o masina lansata in mileniul trecut. nu ne-ai spus bugetul tau

#20
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postromaximusro, on Apr 4 2008, 08:37, said:

esp nu o sa ai pe: doblo, astra classic, Megane, Logan, chevrolet lacetti.
...
nu ne-ai spus bugetul tau

Mie esp pe o masina care se vrea de familie, de concedii, de mutat etc, nu mi se pare util. Mai degraba pui airbaguri cortina decat esp. Acuma... drept ca nu stiu cum conduce @shiva, si poate ei i se pare mai util un esp.

Ba da, maximus, a precizat si limitele in care vrea sa se incadreze, aici.

#21
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai cam variaza bugetul. in 10.000 de euro sigur nu ea o masina superdotata cu esp &shit. In 15.000 de euro nu stiu. poate doar benzinara. esp-ul e util in masura in care ajungi sa-l folosesti macar odata si sa te scape de o belea.

Edited by romaximusro, 04 April 2008 - 09:28.


#22
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 06.10.2003

Quote

Mie esp pe o masina care se vrea de familie, de concedii, de mutat etc, nu mi se pare util. Mai degraba pui airbaguri cortina decat esp.

Quote

pai cam variaza bugetul. in 10.000 de euro sigur nu ea o masina superdotata cu esp &shit. In 15.000 de euro nu stiu. poate doar benzinara. esp-ul e util in masura in care ajungi sa-l folosesti macar odata si sa te scape de o belea.

De-asta intrebam si io ce e necesar pt. o masina de familie ...ESP sau nu, alea-alea. M-am uitat aseara peste noul Ford Focus, dotarile sunt excelente pt. pretul sau. In stoc, la toate modelele, sunt incluse ABS(Anti Lock Brake System)+EBD(Electronic Brake Distribution)+MBA(Mechanical Brake Assist). Sunt astea mai mult decat suficiente sau e bine si ESP? Pretul la Ford Focus Ghia mi se pare excelent( chiar si fara TVA ) si arata bine si din exterior ( photoshopat :) )...

Attached File  1656.jpg   60.88K   24 downloads

Edited by shiva, 04 April 2008 - 09:43.


#23
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
daca iti poti permite ia si esp. logica imi zice ca orice lucru care te poate ajuta sa eviti un accident ,e bun, chiar daca mergi mai linistit.

#24
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 06.10.2003

View Postromaximusro, on Apr 4 2008, 11:00, said:

daca iti poti permite ia si esp. logica imi zice ca orice lucru care te poate ajuta sa eviti un accident ,e bun, chiar daca mergi mai linistit.

Daca ma uiti aici, si logica mea zice la fel ...Portofelul e singurul care se revolta .... :D

#25
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai cauta ceva mai mic sau ceva asemanator.undeva o sa trebuiasca sa faci un compromis. fie la bani, fie la dotarile dorite, fie la dimensiunea masinii, fie la tipul de caroserie dorit

#26
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
Nu mai cauta degeaba ca nu o sa gasesti ceva mai bun decat fordul la aceeasi bani

Si daca ai ABS+EBD+MBA nu-ti mai trebuie si ESP. Sau vrei sa participi la Street Racing?

Edited by dassaev, 04 April 2008 - 10:27.


#27
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
http://forum.softped...t...t=0&start=0 , un topic in care se discuta despre esp. poate e bine sa-l lecturezi

#28
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 06.10.2003

View Postromaximusro, on Apr 4 2008, 11:13, said:

pai cauta ceva mai mic sau ceva asemanator.undeva o sa trebuiasca sa faci un compromis. fie la bani, fie la dotarile dorite, fie la dimensiunea masinii, fie la tipul de caroserie dorit

Mdea ..oricum, model mai mic decat un Sedan nu o sa aleg pentru ca nu mi se pare sa mi se potriveasca ( stiu, stiu, si sarac si cu pretentii :) )... Si fratelino si si BF-ul meu ma bat la cap cu modelul caravan: ca e greu de parcat, greu de gasit loc de parcare, la ce-ti trebuie portbagaj mare, etc, etc ... :cursing:

Skoda Octavia e scumpa pt. ceea ce ofera. Din pacate, a trebuit sa renunt la idee.
Logan MCV - e pt. carat cartofi, nu oameni
Chevrolet Lacetti SW - are un consum un pic mai ridicat decat Ford-ul. Tre' sa mai studiez preturile si dotarile. Cat costa intretinerea unei astfel de masini?
Renault Megane Estate - e relativ decenta configuratia:

Quote

MEGANE ESTATE - Authentique Pret fara TVA de la: 12900 €
Motorizare:
1,6 16 V 110 CP 12900 €

Dotari optionale:
Proiectoare de ceata (PROJAB) 107 €
Radio CD cu MP3 si satelit de comanda (RAD07) 94 €
Bare acoperis longitudinale (BARLON) 135 €

Culoare exterior:
Blanc Glacier (369) 0 €

Culoare interior:
Tapiterie material textil "Cicero" carbon inchis  0 €

Total:  13236 €
Total cu TVA:  15751 €
dar am inteles ca intretinerea ei e scumpa ( piese scumpe )

#29
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postshiva, on Apr 4 2008, 10:40, said:

Mdea ..oricum, model mai mic decat un Sedan nu o sa aleg pentru ca nu mi se pare sa mi se potriveasca ( stiu, stiu, si sarac si cu pretentii :) )... Si fratelino si si BF-ul meu ma bat la cap cu modelul caravan: ca e greu de parcat, greu de gasit loc de parcare, la ce-ti trebuie portbagaj mare, etc, etc ... :cursing:

Skoda Octavia e scumpa pt. ceea ce ofera. Din pacate, a trebuit sa renunt la idee.
Logan MCV - e pt. carat cartofi, nu oameni
Chevrolet Lacetti SW - are un consum un pic mai ridicat decat Ford-ul. Tre' sa mai studiez preturile si dotarile. Cat costa intretinerea unei astfel de masini?
Renault Megane Estate - e relativ decenta configuratia:

dar am inteles ca intretinerea ei e scumpa ( piese scumpe )


nu cred ca is bune preturile alea la megane. uite aici: http://www.serus.ro/...lunii.php?aut=9 , iar dotarile le gasestgi aici: http://www.serus.ro/.....ne Estate.xls . despre intretinere, ai oricum garantie (pe care poti sa o maresti cu 2 ani suplimentari, destul de ieftin - 361 de euro), iar reviziile nu cred ca sunt exagerat de scumpe.

#30
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
@shiva Atentie si la garantii. Renault, par example, sunt printre cei care inca mai pun egal intre Romania si Bananlandia. Garantia standard oferita e mai mica decat media, iar daca vrei suplimentarea ei platesti in plus. Si, din cate stiu, garantia suplimentara nu acopera toate defectiunile, ci doar pentru anumite componente si intr-o anumita limita de km.

Spre deosebire de rino, Ford am inteles ca au inceput sa ofere garantie 4 ani fara limita de kilometri.

De piese+revizii la Lacetti... mai greu de aflat de pe forum. Cred ca poti numara pe degetele de la o mana soferii de Lacetti de aici. La diesel vad 5 ani / 250.000 km garantie. Nu stiu cat de completa este. Ai aici jurnalul de bord al unui posesor de Lacetti sedan. Poti incerca si gmclub.ro, unde sunt mai multi posesori.


Despre Logan MCV... we have to agree to disagree. Daca spatiul interior ( pentru oameni/marfa/cartofi etc ) si pretul ar fi criterii principale, atunci emceveul ar fi pe lista mea. :)


P.S. - Ai mentionat mai sus si de consum... Nu stiu cum e in Cluj, dar cred ca tot aglomerat. Pentru a obtine un consum cat de cat real ar trebui sa mai adaugi inca 1-2 litri la cifrele date de producatori in brosuri. Iar pentru primii 10-15.000 km, poti adauga chiar si 3-4 l / 100 km in plus.

Si am o nelamurire: oare cati dealeri din tara asta au variantele caravan/break intre masinile de drive test?

Edited by spe, 04 April 2008 - 11:11.


#31
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Imi permit sa arunc "bomba" : Ford Fusion!

#32
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View PostMarius3k, on Apr 4 2008, 12:10, said:

Imi permit sa arunc "bomba" : Ford Fusion!

Pai detoneaz-o, n-o lasa doar aruncata. Shiva zice ca vrea caravan/break/combi si alte grozavii de astea, ca asa i-as fi spus si eu de Colt, cu spatiul lui interior de invidiat.

#33
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 06.10.2003

View PostMarius3k, on Apr 4 2008, 12:10, said:

Imi permit sa arunc "bomba" : Ford Fusion!

Piei, Satana ...  :lol:

Quote

Masina ta:
-Ford Fusion
-Hatchback, 5 usi
-Plus
-Duratec - 1.6 L, 100 CP
PRET CIP : 11,900 EUR

Optionale
PRET CIP : 1,979 EUR
Culoare
PRET CIP : 250 EUR
Tapiterie
PRET CIP : 0 EUR
TOTAL
PRET CIP : 14,129 EUR
  :dribbledrool:

Ford Fusion e o imitatie ieftina de SUV, pe platforma la Ford Fiesta?

@spe: Cat mai mult spatiu in interior, vreau ...

Edited by shiva, 04 April 2008 - 12:25.


#34
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postshiva, on Apr 4 2008, 12:41, said:

...

@spe: Cat mai mult spatiu in interor, vreau ...


Mergi si vezi-le in realitate, ca datele de pe net pot fi eronate, chiar si in brosurile oficiale ale producatorilor. De exemplu, aici ai un topic interesant despre volum portbagaj in brosuri vs. dimensiuni reale.

#35
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postshiva, on Apr 4 2008, 12:41, said:

Piei, Satana ...  
Ford Fusion e o imitatie ieftina de SUV, pe platforma la Ford Fiesta?
Fusion e....o masinuta spatioasa pentru romania!

Si daca tot mergi pe-acolo la TEST-DRIVE (lucrul cel mai important, dealtfel - CU MOTORIZAREA pe care ti-o doresti, nu cu ceva mai mare/mic), incearca si Focus C-max!

#36
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Dupa ce am citit cateva posturi de pe topicul cu dimensiuni portbagaj, ar mai fi si:
- VW Golf Variant
- VW Touran

Dar doar daca ne gandim la limita superioara a bugetului. Si daca tot esti la ~ 20.000, pe langa Ford C-Max, as zice sa arunci o privire si la ce am scris aseara ( Mazda 5 si Opel Zafira ).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate