Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Indonezia

- - - - -
  • Please log in to reply
355 replies to this topic

#37
broscut

broscut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.11.2007
Multumesc mult, Imperator! Sper sa fie totul bine si sa ajung sa vad toate locurile de care pomeneai in post-urile anterioare. Daca imi mai vine vreo idee sau vreo intrebare, te mai stresez :) Pana atunci, HAI ROMANIA! :)

#38
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007
Eu am cumparat LP Indonezia de la Carturesti. In jur de 100 Ron.

Recomand sa cititi daca aveti ocazia Miguel Covarrubias - Island of Bali. Cartea a fost scrisa pe la 1937 si e si azi considerata cea mai buna carte scrisa despre Bali vreodata. Si pe buna dreptate, citesc acum la ea, descrie foarte bine si pe intelesul tuturor tot ce tine de insula asta: oameni, comunitati, istoria, gesturi de zi cu zi, ritualuri sacre, arta. In 500 de pagini, aproape tot despre Bali.
E o carte care merita citita chiar daca nu ajungi niciodata in Bali, atat de buna mi se pare.

#39
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View Postvarucristea, on Jun 17 2008, 19:34, said:

Eu am cumparat LP Indonezia de la Carturesti. In jur de 100 Ron.

Recomand sa cititi daca aveti ocazia Miguel Covarrubias - Island of Bali. Cartea a fost scrisa pe la 1937 si e si azi considerata cea mai buna carte scrisa despre Bali vreodata. Si pe buna dreptate, citesc acum la ea, descrie foarte bine si pe intelesul tuturor tot ce tine de insula asta: oameni, comunitati, istoria, gesturi de zi cu zi, ritualuri sacre, arta. In 500 de pagini, aproape tot despre Bali.
E o carte care merita citita chiar daca nu ajungi niciodata in Bali, atat de buna mi se pare.
de unde ai cumparat cartea asta?
imperator ,ai vizitat Moni,si erau 3 lacuri,care isi schimbau culoarea,cred ca asa ceva este unic,in ce an ai fost,daca se intampla fenomenul asta la zece ani,cine stie poate ajung sa vad si eu :rolleyes:
si decat un singur motel exista acolo?pacat,ca nu sunt locuri de cazare mai multe,dar pe alta parte mai bine ca nu vin prea multi turisti :lol:

Edited by moschino, 21 June 2008 - 02:08.


#40
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmoschino, on Jun 21 2008, 03:06, said:

de unde ai cumparat cartea asta?
imperator ,ai vizitat Moni,si erau 3 lacuri,care isi schimbau culoarea,cred ca asa ceva este unic,in ce an ai fost,daca se intampla fenomenul asta la zece ani,cine stie poate ajung sa vad si eu :rolleyes:
si decat un singur motel exista acolo?pacat,ca nu sunt locuri de cazare mai multe,dar pe alta parte mai bine ca nu vin prea multi turisti :lol:
Da, e unic. Evident, schimbarea culorilor se face in timp, nu pe loc, asa ca trebuie sa vi odata la 10 ani :) Eu am fost in 2004, am planificat sa ma duc in 2014 :)
Nu te speria cu motelul, satul are foarte multe locuri de cazare la sateni. Cand am fost eu cred ca erau in jur de 100 turisti (la un sat de vreo 1000 - 2000 oameni).
Lonely Planet Indonezia ar trebui sa se gaseasca la librarii gen NOI sau Carturesti (in Bucuresti), daca nu, pe net la www.lonelyplanet.com

#41
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
pai atunci ne vedem in 2014 acolo,sper sa nu uit :lol: cine stie pana atunci poate apare si vreun hotel,eu nu am stat la localnici niciodata si nu stiu cum este :unsure:

#42
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmoschino, on Jun 21 2008, 13:34, said:

pai atunci ne vedem in 2014 acolo,sper sa nu uit :lol: cine stie pana atunci poate apare si vreun hotel,eu nu am stat la localnici niciodata si nu stiu cum este :unsure:
Sincer, sper sa nu apara... e super misto... ai toate conditiile... pana si dus cu cada :)

#43
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
poate o sa stau la gazda,si ai dreptate,daca apare vreun hotel sau mai multe,se stica totul,o sa fie plin de turisti.

#44
laritzu

laritzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.01.2007
Merge cineva in Bali in perioada 14 - 29 septembrie?

#45
broscut

broscut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.11.2007

View Postlaritzu, on Jun 27 2008, 12:03, said:

Merge cineva in Bali in perioada 14 - 29 septembrie?
Buna! Eu cu sotul meu vrem sa mergem la sfarsitul lui septembrie -inceputul lui octombrie pentru 2 saptamani, insa nu stiu perioasa exacta pentru ca nu ne-am luat biletele de avion :( de unde ti-ai luat biletele de avion si la ce pret?

#46
laritzu

laritzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.01.2007
Pe biletele de avion am dat 2000 E/ 2 pers. Am luat Buc-Istanbul cu Taromul 200E/pers + Istanbul-Bali cu Qatar 800E/pers, iar biletele le poti lua direct dupa net, eu le-am luat de la agentie dar fara comision.

#47
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View Postbroscut, on Jul 1 2008, 18:47, said:

Buna! Eu cu sotul meu vrem sa mergem la sfarsitul lui septembrie -inceputul lui octombrie pentru 2 saptamani, insa nu stiu perioasa exacta pentru ca nu ne-am luat biletele de avion :( de unde ti-ai luat biletele de avion si la ce pret?
eu zic sa le cumperi daca vrei sa le apuci la un pret bun -_-  si iti urez concediu placut/

#48
laritzu

laritzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.01.2007
Am nevoie de un sfat nu stiu cum se procedeaza, in lungul meu drum catre Bali  voi avea escala la Istanbul si Doha si nu stiu daca trebuie sa platesc viza pe aeroporturi sau nu este nevoie? Si in ceea ce priveste bagajele am inteles ca doar in Istanbul ni le vom recupera apoi nu vom mai avea grija lor.
Merci

#49
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postlaritzu, on Jul 10 2008, 08:38, said:

Am nevoie de un sfat nu stiu cum se procedeaza, in lungul meu drum catre Bali  voi avea escala la Istanbul si Doha si nu stiu daca trebuie sa platesc viza pe aeroporturi sau nu este nevoie? Si in ceea ce priveste bagajele am inteles ca doar in Istanbul ni le vom recupera apoi nu vom mai avea grija lor.
Merci
Depinde cat timp ai sa merite sa mergi in oras. In Turcia, e simplu, platesti 5 dolari si primesti o viza si intri. In Doha, nu stiu, dar cred ca te pot ajuta Qatar Airlines.

#50
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007

View Postlaritzu, on Jul 10 2008, 08:38, said:

Am nevoie de un sfat nu stiu cum se procedeaza, in lungul meu drum catre Bali  voi avea escala la Istanbul si Doha si nu stiu daca trebuie sa platesc viza pe aeroporturi sau nu este nevoie? Si in ceea ce priveste bagajele am inteles ca doar in Istanbul ni le vom recupera apoi nu vom mai avea grija lor.
Merci

Anul trecut, in drumul nostru spre Asia am facut acelasi traseu prin Istanbul si Doha. La Otopeni, tipa de la ghiseul Tarom a vazut ca avem in aceeasi zi zbor cu Qatarul spre Singapore si ne-a intrebat daca vrem sa facem check-in-ul la bagaje pana in Singapore. Si i-am zis da. Asa ca de pe Otopeni am scapat de bagaje si de-abia in Singapore le-am recuperat. In Istanbul si Doha n-am mai avut grija lor. In Istanbul n-am vrut sa iesim de pe aeroport pt ca aveam doar 4 ore si sincer 2 ore le pierzi pe drumul dus-intors pana in oras (daca nu chiar mai mult, cum am patit-o noi intr-o vineri seara - ni s-a spus ca e cea mai aglomerata zi pentru ei, atunci iese tot tineretul in oras. Nu stiu daca o fi adevarat sau nu, dar am prins un trafic acolo de am zis ca Bucurestiul e parfum). Deci in Istanbul nu am luat nici o viza, am stat efectiv in aeroport prin magazine, restaurante (se putea fuma acolo - spre bucuria noastra!). Dupa ce ne-am intors din Asia am ramas si vreo 2 zile in Istanbul si de-abia atunci ne-am luat viza (parca 10 Euro a fost). Dar cand am plecat din Bangkok (pe traseul Bangkok-Doha-Istanbul cu Qatar si Istanbul-Bucuresti cu Tarom) tipa de la ghiseul din Bangkok ne-a intrebat daca vrem transferul bagajelor pana in Bucuresti si a trebuit s-o refuzam, pentru ca vroiam sa stam in Istanbul 2 zile.
Asa ca poti si la dus si la intors sa predai bagajele de la bun inceput ca sa nu mai ai grija lor pana la destinatie.

Pentru Qatar, am sunat la Ambasada inainte sa plecam si le-am spus ca avem escala acolo si mi-au raspuns ca nu este nevoie sa luam viza daca nu iesim din aeroport. Asa ca nici acolo nu am luat viza, am stat in aeroport (unde nu prea ai ce face: un duty-free  si 1-2 "restaurante" e mult spus, un fel de bar de unde iti puteai lua ceva cola de la dozator. Camera de fumat e naspa rau: o camera micuta, cu o aerisire in tavan care nu face fata, un fum de-l tai cu cutitul....Pana la toamna cand ajung din nou acolo sper sa ma las de fumat :P , daca nu, asta e: din nou in camaruta!).
Tot de la ambasada Qatarului mi-au spus ca daca vrem sa iesim din aerport putem lua o viza de pe aeroport. Dar sincer, n-am avut nici un chef sa ne plimbam prin Doha de la 8-12 noaptea, intr-o luni seara, pe o caldura sufocanta, obositi cum eram, asa ca am fost mai comozi si am stat pe scaunele alea din aeroport. Apropo, vezi ca in aeroportul din Doha sus (deasupra duty-free-ului sunt mai multe calculatoare (parca 6-7-8, nu mai stiu cate), la care ai acces la net gratis timp de 15 minute, dupa care se inchide si poti intra din nou inca 15 minute si tot asa. Se cam sta la coada acolo, ca sa intri la net, dar in 5 ore sau cat ai escala, apuci si tu sa intri.
Eu pe 22 septembrie plec, dar de-abia de pe 8 octombrie ajung in Bali.
Drum bun si ne-auzim la intoarcere!

#51
broscut

broscut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.11.2007
Salutare! In sfarsit mi-am cumparat biletele de avion Istanbul - Bali. Deoarece le-am luat atat de tarziu m-au costat 1100 euro/ persoana dus-intors :( dar cu siguranta se merita. Cel mai ok pret l-am gasit pentru perioada 16 septembrie - 1 octombrie. Mi-am planificat sa stau 5 zile in Sanur, 2 zile in insula Flores, 5 zile in Ubud si spre sfarsit, 2 zile in Denpasar. E ok repartizarea pe zile? Vreau sa vad cat mai multe, nu sa stau in hotel. Imperator, cu ce ai ajuns in insula Flores si cat a costat drumul? Am ce vedea 2 zile in aceasta insula? Cu siguranta voi ajunge la cele 3 lacuri de care mentionai anterior. Din Ubud, Sanur sau Denpasar prin ce locatii imi recomanzi sa ma mai duc? Ma refer la o calatorie cu avionul sau vaporasul prin imprejurimi, alte insule, etc. Chiar daca mi-am facut rezervare la hotel intr-o anume locatie nu tin neaparat sa si dorm acolo daca gasesc ceva mai interesant de vazut. Sper ca nu-mi trebuie viza pentru Indonezia sau cel putin se ia de pe aeroport... Bucataria indoneziana se aseamana cu cea indiana? Pentru regiunea muntoasa am nevoie de haine groase? In principiu n-as vrea sa-mi umplu bagajele cu haine, ci sa-mi iau cat mai putine cu mine. Stie cineva daca sunt cosmetice care merita cumparate de acolo? Ma refer la ceva specific, nu la chestii care se gasesc si prin alte locuri.  Ce se mai merita sa-ti cumperi din Bali? Diferenta de fus orar intre Bali si Romania este de 5 sau de 7 ore? E mai bine sa mergi cu euro sau cu dolari? Sunt multe locuri unde poti plati cu cardul de credit? Ma gandeam sa-mi pun niste bani pe cardul de credit si sa-mi iau si bani numerar. Orice alte informatii sunt binevenite.

#52
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbroscut, on Jul 12 2008, 13:43, said:

Salutare! In sfarsit mi-am cumparat biletele de avion Istanbul - Bali. Deoarece le-am luat atat de tarziu m-au costat 1100 euro/ persoana dus-intors :( dar cu siguranta se merita. Cel mai ok pret l-am gasit pentru perioada 16 septembrie - 1 octombrie. Mi-am planificat sa stau 5 zile in Sanur, 2 zile in insula Flores, 5 zile in Ubud si spre sfarsit, 2 zile in Denpasar. E ok repartizarea pe zile? Vreau sa vad cat mai multe, nu sa stau in hotel. Imperator, cu ce ai ajuns in insula Flores si cat a costat drumul? Am ce vedea 2 zile in aceasta insula? Cu siguranta voi ajunge la cele 3 lacuri de care mentionai anterior. Din Ubud, Sanur sau Denpasar prin ce locatii imi recomanzi sa ma mai duc? Ma refer la o calatorie cu avionul sau vaporasul prin imprejurimi, alte insule, etc. Chiar daca mi-am facut rezervare la hotel intr-o anume locatie nu tin neaparat sa si dorm acolo daca gasesc ceva mai interesant de vazut. Sper ca nu-mi trebuie viza pentru Indonezia sau cel putin se ia de pe aeroport... Bucataria indoneziana se aseamana cu cea indiana? Pentru regiunea muntoasa am nevoie de haine groase? In principiu n-as vrea sa-mi umplu bagajele cu haine, ci sa-mi iau cat mai putine cu mine. Stie cineva daca sunt cosmetice care merita cumparate de acolo? Ma refer la ceva specific, nu la chestii care se gasesc si prin alte locuri.  Ce se mai merita sa-ti cumperi din Bali? Diferenta de fus orar intre Bali si Romania este de 5 sau de 7 ore? E mai bine sa mergi cu euro sau cu dolari? Sunt multe locuri unde poti plati cu cardul de credit? Ma gandeam sa-mi pun niste bani pe cardul de credit si sa-mi iau si bani numerar. Orice alte informatii sunt binevenite.
Hai s-o iau una cate una.
Pentru Flores, trebuie sa-ti rezervi cam 2 zile jumatate. Programul ar fi: zbor Bali (Denpasar) spre Flores. Exista 2 aeroporturi - Maumere si Ende... Moni (cu lacurile) e undeva intre aceste 2 orase.. depinde catre care oras ai zbor. Eu am zburat spre Maumere si am ajuns in Ende. Odata ajuns aici, vei gasi in mod sigur un taximetrist sa te duca la Moni. Ar fi prima zi. A 2-a zi dis-de-dimineata te vei duce sa prinzi rasaritul de soare pe vulcan - toata lumea o face, e super fain. Recomandat este sa te intorci pe jos prin sate. A 3-a zi dimineata, iei o masina din Moni spre unul din cele 2 aeroporturi. Nu mai imi amintesc cat a costat - e irelevant cand preturile se schimba de la o zi la alta. Am zburat cu compania Pelita Air. Cand ajungi in Indonezia, intra intr-o agentie de voiaj si o sa-ti gaseasca avion :) de restul, scriu mai tarziu

#53
broscut

broscut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.11.2007
Please, nu uitati de mine! :( Am ramas cu cateva intrebari :( Viza se ia de pe aeroport?Bucataria indoneziana se aseamana cu cea indiana? Pentru regiunea muntoasa am nevoie de haine groase?  Se merita sa cumperi cosmetice de acolo? Ma refer la ceva specific, nu la chestii care se gasesc si prin alte locuri. Ce se mai merita sa-ti cumperi din Bali? E mai bine sa mergi cu euro sau cu dolari? Sunt multe locuri unde poti plati cu cardul de credit?
Promit ca sunt ultimele intrebari :) urmatorul post pe acest subiect va fi cu impresii despre Bali. Multumesc mult.

#54
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbroscut, on Jul 17 2008, 21:20, said:

Please, nu uitati de mine! :( Am ramas cu cateva intrebari :( Viza se ia de pe aeroport?Bucataria indoneziana se aseamana cu cea indiana? Pentru regiunea muntoasa am nevoie de haine groase?  Se merita sa cumperi cosmetice de acolo? Ma refer la ceva specific, nu la chestii care se gasesc si prin alte locuri. Ce se mai merita sa-ti cumperi din Bali? E mai bine sa mergi cu euro sau cu dolari? Sunt multe locuri unde poti plati cu cardul de credit?
Promit ca sunt ultimele intrebari :) urmatorul post pe acest subiect va fi cu impresii despre Bali. Multumesc mult.
Viza se ia de pe aeroport, dar poate fi o coada de ore in sir. As sugera sa vorbesti inainte cu ambasada de la Bucuresti, eventual sa-ti viza de aici - e foarte usor si scapi de multa bataie de cap.
Bucataria indoneziana nu prea se aseamana cu cea indiana decat poate prin faptul ca se foloseste mult orez. In Indonezia, exista tot soiul de restaurante locale - parca le spune kupung sau ceva de genul asta - pentru 1 - 2 euro mananci cat vrei, dar e foarte spicy si locurile arata de 1 - 2 euro :( Dar mancare e gustoasa.
Nu stiu de cosmetice.
Se merita sa mergi cu card si sa scoti bani din perete. Daca nu ai card, du-te cu dolari. Se poate plati cu cardul de credit in locurile mai scumpe (Visa sau MasterCard), dar in general nu platesc cu cardul de credit in tari mai "exotice"... prefer sa scot bani din ATM-uri. Nu sunt ATM-uri chiar pe toate gardurile, dar le gasesti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate