Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Indonezia

- - - - -
  • Please log in to reply
355 replies to this topic

#55
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007
M-am intors si eu in tara dupa o luna in Malaezia si la sfarsit 9 nopti in Indonezia. Am stat 3 nopti in Java in Yogyakarta si 6 nopti in Bali (3 in Ubud, 3 in Sanur).

Cateva impresii/informatii la cald:

Da, Imperator a avut dreptate, Bali e unul din cele mai frumoase locuri de pe pamant. E "kitchos" de frumos daca ma pot exprima asa, adica daca te plimbi prin interiorul insulei totul arata ca intr-o poza de album din paradis. Am ramas profund impresionat de satele din jurul Ubud-ului unde intr-un sat intreg toti localnicii sunt pictori, in altul toti sunt sculptori in lemn, in altul toti sunt sculptori in piatra, in altul toti sunt muzicieni si tot asa. Mi se pare un loc in care se gaseste concentrata cea mai mare cantitate de geniu artistic de pe pamant. Desi e un loc turistic, oamenii si-au pastrat traditiile cu sfintenie, pentru ei cursul vietii nu s-a schimbat prea mult odata cu venirea turistilor. Toata zona din jurul Ubudului mi s-a parut de poveste.

Am avut marea marea sansa sa fiu prezent in Ubud exact cand se desfasura cel mai important eveniment din istoria comunitatii din ultimii 40 de ani: incinerarea regelui din Ubud. Am avut ocazia sa vad tot evenimentul, s-au perindat toate castele, toate comunitatile imbracate in straiele din satul lor. Absolut fascinant.

In Sanur in schimb plaja nu m-a impresionat in mod deosebit. Mi s-a parut mult sub Boracay-Filipine sau Perhentian-Malaezia. La mal erau zeci de tone de alge, iar apa era murdara, plina de alge, de asemenea. Asa ca sa nu va imaginati apa limpede, e la fel ca la Mamaia apa.  Daca cineva se duce in Bali doar sa stea la plaja in Sanur, atunci nu merita banii pana acolo, se gasesc probabil plaje si apa mai frumoase in Grecia (Croatia, Turcia ?). In schimb Ubud, explorarea insulei, templele, lacurile, muntii, terasele de orezarii ... astea ofera peisaje absolut fabuloase. Pentru stat pe plaje de vis, cei care au mai mult timp de stat in Bali le recomand sa faca o excursie de 2-3 zile in insulele Gili care tin de Lombok. Sunt 3 insule cu apa si nisip mult mai frumos ca Sanur. Plecarea se face cu ferriboatul din Sanur iar bilet se poate cumpara de la orice agentie de colt de strada. Eu acolo m-as fi dus daca as mai fi avut timp.
Eu daca m-as intoarce vreodata in Bali din 10 zile as sta 8 zile in Ubud si doua zile in insulele Gili.

Da, Bali e un loc unde intentionez sa ma intorc candva a doua oara si sa stau mai mult timp decat acum. Sase zile mi s-au parut prea putin.

Asta despre Bali pe scurt.

In Java, Yogyakarta mi s-a parut un oras urat rau de tot, strazi pavate, dar stanga dreapta numai maghernite. E drept ca printre maghernitele alea sunt zeci de unversitati, sali de specatole, am fost si eu la un festival de gamelan, dar orasul tot urat este, oricum ai lua-o. E mai urat si decat Siem Reap-Cambodgia, daca se pot compara astfel de orase la "frumusete". Daca iesi insa din "oras", zona din jur e splendida. Sa vezi vulcanul Merapi, unul din cei mai periculosi vulcani activi din lume, inainte de rasaritul soarelui, e una din experientele pe care nu o sa le uit niciodata. Dupa ce rasare soarele nu se mai vede ... e un vulcan-fantoma feroce. Prambanan e interesant, dar Borobudur e fabulos, pentru mine sta pe aceeasi treapta de frumuste cu Angkor Wat.
Spectacolul Ramayana de la Prambanan mi s-a parut deosebit, 200 de dansatori si muzicieni jucand intr-un teatru in aer liber avand pe fundal templele milenare. Foarte foarte frumos.

Dintre cele sapte tari din Asia SE in care am fost, probabil Indonezia e pe primul loc. Adica aceasta calatorie mi-a placut foarte mult.

Am si poze (multe), dar trebuie sa selectionez/redimensionez cateva si promit sa urc pe forum.

Daca aveti intrebari, stau la dispozitie.

#56
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View Postbroscut, on Jul 17 2008, 20:20, said:

Please, nu uitati de mine! :( Am ramas cu cateva intrebari :( Viza se ia de pe aeroport?Bucataria indoneziana se aseamana cu cea indiana? Pentru regiunea muntoasa am nevoie de haine groase?  Se merita sa cumperi cosmetice de acolo? Ma refer la ceva specific, nu la chestii care se gasesc si prin alte locuri. Ce se mai merita sa-ti cumperi din Bali? E mai bine sa mergi cu euro sau cu dolari? Sunt multe locuri unde poti plati cu cardul de credit?
Promit ca sunt ultimele intrebari :) urmatorul post pe acest subiect va fi cu impresii despre Bali. Multumesc mult.


Viza: da, se poate lua de pe aeroport, asa am luat-o eu. Eu am luat-o de pe aeroportul din Yogyakarta in mai putin de 5 minute. E adevarat, acolo aterizeaza mai putini turisti ca in Bali. Si mie mi-a fost teama cu viza. Am dat telefon la ambasada Romaniei din Jakarta si m-au sfatuit sa o iau inainte de venirea in Indonezia. Am dat telefon la ambasada Indoneziei (din KL) si m-au sfatuit sa o iau de pe aeroport. Nu stiu ce sa te sfatuiesc. Daca ai timp du-te si ia-o de la amabasada din Bucuresti sa fii cu toti sacii in caruta, 100% safe. Probabil e o formalitate. Dar se poate lua si de pe aeroprt.

Bucataria indoneziana: e cam la fel cu cea malay, adica e condimentata. In plus in Bali iti recomand neaparat sa incerci pestele la gratar si mai ales porcul la rotisor.

Anthony Bourdain a zis ca e cel mai bun bun porc din lume (vezi aici emisiunea respectiva). Am vrut sa mananc  si eu la restaurantul din emisiune, din pacate se terminase porcul :)  Asa ca m-a dus localnicul la un sat intr-un loc neturistic unde am mancat pe saturate porc pentru 3 dolari doi oameni  :D .
Mancarea in Indonezia mi s-a parut ieftina. Spre exemplu la restaurantul din emisiunea lui Bourdain portia de "cel mai bun porc din lume" costa 1,5 euro. Eu nu am reusit sa dau mai mult de 5-6 euro mancare + bautura pe o masa. La 5 euro imagineaza-ti cele mai selecte restaurante. La warung-uri locale se mananca si cu 1 euro.

Atasez cateva poze ca sa sti ce te asteapta:

Attached File  articol11_013.jpg   1.01MB   166 downloads
Attached File  Indonezia_833.jpg   506.25K   167 downloads
Attached File  Indonezia_1208.jpg   501.56K   161 downloads


In piete gasesti toate fructele si mai ales mirodeniile din lume. Sincer nu imi imaginam ca exista atat de multe mirodenii pana nu am vazut o taraba dintr-o piata din Bali. Poze facute la piata din Candikuning.
Attached File  Indonezia_1183.jpg   1.33MB   159 downloadsAttached File  Indonezia_1185.jpg   551.74K   172 downloads

Ce merita sa cumperi in Bali: arta facuta de localnici. Pentru asta merita sa bagi mana in buzunar. Evident sunt si multe kitsch-uri dar si tablouri de o finete a detaliului uluitoare pentru care un localnic munceste 2 saptamani ca sa le vanda la un pret de nimic, gen 25-30 euro.

Poti sa mergi si cu euro si cu dolari, sunt o gramada de case de schimb peste tot in insula.

#57
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007

View Postvarucristea, on Jul 20 2008, 18:55, said:

Viza: da, se poate lua de pe aeroport, asa am luat-o eu.

Bine ai revenit!
Si eu pusesem ochii pe restaurantul la care a mancat Bourdain acel porcusor  :P
Referitor la viza, eu stiam ca se ia de pe aeroportul din Indonezia. Acum ca am citit ce ai scris tu aici am sunat la Ambasada Indoneziei in Romania si o doamna foarte draguta mi-a spus ca am nevoie de urmatoarele:
- 45 $
- pasaport valabil minim 7 luni;
- copie dupa prima pagina a pasaportului;
- adeverinta de la locul de munca;
- copie dupa rezervare bilet de avion;
- copie dupa rezervare cazare;
- 1 extras de cont bancar de minim 1000 $;
Si de aici discutia noastra a tot deviat (i-am mai pus eu diverse intrebari) si acum imi dau seama ca a uitat sa-mi spuna de poza. Banuiesc ca imi trebuie si poza, nu?

Am intrebat daca se poate lua viza si de pe aeroportul din Indonezia si mi-a zis ca da, dar sa tin cont ca sunt 63 de tari care o iau in acest fel si este posibil sa stam foarte mult la cozi.

Tu cat ai platit taxa de viza in Yogyakarta?

#58
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View Postclj, on Jul 21 2008, 09:35, said:

Bine ai revenit!
Si eu pusesem ochii pe restaurantul la care a mancat Bourdain acel porcusor  :P
Referitor la viza, eu stiam ca se ia de pe aeroportul din Indonezia. Acum ca am citit ce ai scris tu aici am sunat la Ambasada Indoneziei in Romania si o doamna foarte draguta mi-a spus ca am nevoie de urmatoarele:
- 45 $
- pasaport valabil minim 7 luni;
- copie dupa prima pagina a pasaportului;
- adeverinta de la locul de munca;
- copie dupa rezervare bilet de avion;
- copie dupa rezervare cazare;
- 1 extras de cont bancar de minim 1000 $;
Si de aici discutia noastra a tot deviat (i-am mai pus eu diverse intrebari) si acum imi dau seama ca a uitat sa-mi spuna de poza. Banuiesc ca imi trebuie si poza, nu?

Am intrebat daca se poate lua viza si de pe aeroportul din Indonezia si mi-a zis ca da, dar sa tin cont ca sunt 63 de tari care o iau in acest fel si este posibil sa stam foarte mult la cozi.

Tu cat ai platit taxa de viza in Yogyakarta?

25 $ pentru 30 zile.
La fata locului au cerut 2 chestii: pasaportul sa fie valabil minim 6 luni si biletul de avion de intoarcere. Atat. Nu e nevoie de poze.
A fost amuzant ca vamesul a iesit din cabina sa verifice pe lista din afara daca Romania face parte din lista de visa-on-arrival. Probabil era primul pasaport romanesc pe care il tinea in mana in viata lui.  :D

Se pare ca nu e chiar o formalitate sa o iei de la ambasada daca iti cer atat de multe.
Eu zic ca nu e nicio problema sa o iei de pe aeroport. E adevarat nu am luat-o din Bali. Singurii care m-au incurcat/pus pe jar au fost cei de la ambasada ro din Indonezia care recomanda sa o iei dinainte pe principiul "mai bine discuti cu un diplomat decat cu un politist". Cei de la ambasada indoneziana mi-au spus clar de 3 ori ca se poate lua de pe aeroport. Si am luat-o de pe aeroprt fara niciun fel de probleme.

Edited by varucristea, 21 July 2008 - 10:50.


#59
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007

View Postvarucristea, on Jul 21 2008, 11:50, said:

25 $ pentru 30 zile.

Merci de raspuns.
Atunci cred ca o iau de pe aeroport, ca e mai simplu. Avantajul nostru e ca ajungem in Bali cu Air Asia, care nu au avioane chiar asa de mari. Sa speram ca nu ajung odata cu noi si alte curse mari sa fie cozi. Anul trecut cand am plecat din Bangkok nu am luat in calcul ca avionul Qatarului e aproape dublu fata de unul normal si am venit ca de obicei, cu 2 ore inainte. Si cand am vazut ce cozi erau la ghisee, ne-am inchinat. Am fost foarte aprope de a pierde avionul atunci. Ne-a fost invatatura de minte.
La ambasada de aici mi-au spus ca viza e valabila pt 3 luni (probabil de asta o fi mai scumpa  :huh: ). Dar oricum, mie imi trebuie doar 10 zile.

Edited by clj, 21 July 2008 - 12:48.


#60
broscut

broscut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.11.2007
Multumesc mult pentru raspunsuri. Recunosc ca ma tenteaza sa iau viza de pe aeroport tinand cont de toate formalitatile pe care trebuie sa le indeplinesti in Romania :( singura mea teama e sa nu-mi refuze viza pe aeroport din nu stiu ce motiv, exista aceasta posibilitate? Pe aeroport poti sa inlocuiesti extrasul de cont si cu banii lichizi?
In seara asta am revazut o emisiune pe Travel cu localuri din Asia si printre altele a fost prezentata si Bali. Am acordat mai multa atentie modului in care se prepara porcul in Bali, cel la rotisor, daca pot sa-i spun asa, si arata delicios :) Abia atept sa ajung in Bali si sa mananc cam tot ce bun pe-acolo si fara sa ma gandesc la calorii :)
Daca va mai amintiti anumite ponturi referitoare la Bali, abia astept sa le citesc si cu siguranta imi vor fi foarte utile. Mai am 2 luni pana plec si mi-as dori sa am cat mai multe informatii despre aceasta tara care ma fascineaza.

#61
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007

View Postbroscut, on Jul 22 2008, 00:06, said:

Pe aeroport poti sa inlocuiesti extrasul de cont si cu banii lichizi?

Extrasul de cont din cate am inteles eu decat aici la noi la ambasada ti-l cere.
Varu Cristea zicea ca pe aeroport i-au cerut ca "pasaportul sa fie valabil minim 6 luni si biletul de avion de intoarcere. Atat."
Eu tot nu stiu ce sa fac,
Acum ma gandesc mai bine sa iau viza de aici din Romania, decat sa pierd timpul aiurea la cozi prin aeroport, in loc sa vizitez Bali in acele ore.

#62
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007
Eu zic ca e mult mai simplu sa o luati de pe aeroport, sunt sanse de 99,99% sa v-o dea, nu vad ce probleme sa apara.
Nu cred sa existe chiar atat de multe avioane aterizand fix in acelasi moment incat sa se formeze cozi kilometrice. Chiar daca e Bali.

Apropo ... gradul de ocupare in Bali acum cand am fost eu in full sezon e de 55-60%, fata de peste 95% cum era inante de atentate. Asa mi-au spus cei de pe la hoteluri/taximetristii.

Edited by varucristea, 22 July 2008 - 12:27.


#63
laritzu

laritzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.01.2007
Si eu tot din aeroport o sa imi iau viza nu am auzit pe nimeni pana acum sa isi fi luat viza de la ambasada sau sa fi avut probleme la vama.
Din punct de vedere al sigurantei in Bali ce ne puteti spune? Este riscant sa te plimbi noaptea pe strazi sau sa mergi cu taxiul?

#64
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View Postlaritzu, on Jul 22 2008, 13:19, said:

Si eu tot din aeroport o sa imi iau viza nu am auzit pe nimeni pana acum sa isi fi luat viza de la ambasada sau sa fi avut probleme la vama.
Din punct de vedere al sigurantei in Bali ce ne puteti spune? Este riscant sa te plimbi noaptea pe strazi sau sa mergi cu taxiul?


Nu mi s-a parut niciun pericol sa mergi noaptea pe strazi.
O sa fiti tot timpul rugati de diversi cu tot felul de propuneri: taxi, motocicleta, femei, hai sefu' sa cumperi ceva de la mine etc. Dar sunt total inofensivi. Nu pune nimeni mana pe tine.

#65
Violet_Hell

Violet_Hell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.09.2005
De ce nu va luati bilete prin TUI sau Nekkermann ?14 ZILE,transport,cazare,demipensiune 1400 euro/persoana.Plecarea din germania

Incearca pe siteul acesta .Asa poti sa-ti alegi si orasul de unde doresti sa pleci .http://www.neckermann-reisen.de

Iti alegi excursia,si poti plati la eximtur.(cit scrie pe site atit platesti si la eximtur)

#66
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007

View PostViolet_Hell, on Jul 23 2008, 20:38, said:

De ce nu va luati bilete prin TUI sau Nekkermann ?14 ZILE,transport,cazare,demipensiune 1400 euro/persoana.Plecarea din germania

Incearca pe siteul acesta .Asa poti sa-ti alegi si orasul de unde doresti sa pleci .http://www.neckermann-reisen.de

Iti alegi excursia,si poti plati la eximtur.(cit scrie pe site atit platesti si la eximtur)

Poate pentru ca daca mergi individual si nu prin agentie, cu 1400 Euro poti sa stai o luna si nu 14 zile? ;)

#67
rizzuca

rizzuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 16.06.2006

View Postclj, on Jul 24 2008, 11:51, said:

Poate pentru ca daca mergi individual si nu prin agentie, cu 1400 Euro poti sa stai o luna si nu 14 zile? ;)


Avand in vedere ca avionul costa in jur de 1000 Eur, reusesti sa stai cu 400 Eur o luna acolo, cu tot ce implica mancare si cazare?
Facand un calcul (din relatarile anterioare) pe mancare cheltuiesti cam 250-300 Eur pe o luna....Gresesc? (8-10 Eur/zi - mancare + bautura....facand un calcul minim ).

100-150 Eur ajung pentru cazare o luna?

Nu am fost in Asia, asa ca ma intereseaza....

Edited by rizzuca, 24 July 2008 - 11:46.


#68
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007

View Postrizzuca, on Jul 24 2008, 12:38, said:

Avand in vedere ca avionul costa in jur de 1000 Eur, reusesti sa stai cu 400 Eur o luna acolo, cu tot ce implica mancare si cazare?
Facand un calcul (din relatarile anterioare) pe mancare cheltuiesti cam 250-300 Eur pe o luna....Gresesc? (8-10 Eur/zi - mancare + bautura....facand un calcul minim ).

100-150 Eur ajung pentru cazare o luna?

Nu am fost in Asia, asa ca ma intereseaza....

1400 nu acopera si mancarea + bauturile pe toata ziua, doar transportul si cazarea cu mic dejunul. In rest, fiecare poate sa cheltuie cat vrea pe-acolo. Nici oferta de la Neckermann nu acopera toata mancarea si bauturile (doar demipensiunea).

Eu am fost anul trecut in Singapore (3* - astea sunt stelele hotelurile la care am stat, daca ai nevoie iti dau si linkurile sa le vezi), Kuala Lumpur (5*), Chiang Mai (3*), Bangkok (5*), Krabi (4*), Phuket (4*) si Istanbul (4*), 4 saptamani in total, am zburat cu 10 avioane si am dat pe transport + cazare cu mic dejun la hoteluri de 3, 4 si 5* 1400 Euro.

Anul asta mergem in Kuala Lumpur (5*), Macau (4*), Siem Reap (4*), Perhentian (nu are stele, dar la standardele lor sa zic totusi 3*), Lombok (5*) si Bali (5*), tot pentru o luna (4 saptamani), numai ca acum vom schimba 13 avioane, si ne-a costat transportul + cazarea cu mic dejun 1500 Euro/persoana. Sincer nu inteleg la ce-ti trebuie demipensiune sau all inclusive in Asia. Preturile la restaurante sunt infime si mancarea excelenta (sau in fine, depinde de gusturi).
In Chiang Mai de exemplu, ne-a recomandat o ghida un restaurant despre care ne-a zis ea ca o sa fie foarte scump (vezi Doamne, era faimos ca trecuse Angelina Jolie pe acolo cand filmase in Cambogia - nu bag mana in foc daca chiar trecuse, era o poza cu ea acolo si cu autograf, dar...in fine, revenind, o cina la acel restaurant, 6 persoane, nu ne-a costat niciodata mai mult de 1.400.000 lei in total (pentru toti 6) si mancarea a fost cea mai buna pe care am mancat-o de peste tot pe unde am fost. Motiv pentru care in fiecare seara cat am stat in Chiang Mai, numai acolo am mancat).

Transportul poate sa te coste si 4000 Euro, poate chiar si mai mult, dar poate sa te coste si 500-550 Euro, cum ne-a costat pe noi (bilete luate cu 10 luni inainte). Si aici vorbesc de cursa Istanbul - locatia din Asia, pentru ca pana ajungi acolo e mai greu.
Asa ca daca-ti faci temele din timp poti iesi mai ieftin decat crezi.
Pe mine ma amuza cand vad si le agentiile din Romania si prin diverse stiri pe la tv ca o saptamana in Thailanda costa cat m-a costat pe mine o luna de zile prin mai multe locatii din zona.
Si poate sa te coste chiar mai putin de 1400 daca preferi sa ramai intr-o singura locatie si nu mai dai cum am dat noi 300 euro pe 7 curse low cost prin interiorul Asiei.
Ca sa nu mai zic ca poate sa te coste si mai ieftin daca nu vrei sa stai la 5* si preferi 2-3*.
Asia este incredibil de ieftina. Totul este sa-ti iei un bilet de avion pana acolo la un pret rezonabil si apoi esti boier!  ;)

Edited by clj, 24 July 2008 - 15:31.


#69
rizzuca

rizzuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 16.06.2006

View Postclj, on Jul 24 2008, 16:24, said:

Eu am fost anul trecut in Singapore (3* - astea sunt stelele hotelurile la care am stat, daca ai nevoie iti dau si linkurile sa le vezi), Kuala Lumpur (5*), Chiang Mai (3*), Bangkok (5*), Krabi (4*), Phuket (4*) si Istanbul (4*), 4 saptamani in total, am zburat cu 10 avioane si am dat pe transport + cazare cu mic dejun la hoteluri de 3, 4 si 5* 1400 Euro.


Super bine.....
Merita sa iti faci temele din timp...  :)

#70
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Rizzuca, imi poti spune cu ce companie si catre ce destinatie din Asia ai luat biletul initial din Istanbul?

#71
rizzuca

rizzuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 16.06.2006

View PostPhx', on Jul 24 2008, 19:39, said:

Rizzuca, imi poti spune cu ce companie si catre ce destinatie din Asia ai luat biletul initial din Istanbul?


Tocmai am spus mai sus ca nu am ajuns in Asia...

.... :rolleyes: ...

Sper insa sa ajung acolo...

Imperator, Clj si varucristea te pot ajuta...

Edited by rizzuca, 24 July 2008 - 19:34.


#72
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View Postrizzuca, on Jul 24 2008, 20:32, said:

Tocmai am spus mai sus ca nu am ajuns in Asia...

.... :rolleyes: ...

Sper insa sa ajung acolo...

Imperator, Clj si varucristea te pot ajuta...

Scuze, intrebarea era pt Clj.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate