Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Indonezia

- - - - -
  • Please log in to reply
355 replies to this topic

#343
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
Da, asa  e...tarom pana la Viena apoi Emirates cu escala in Dubai probabil.

#344
cassiana

cassiana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.10.2007
Buna ziua,
Eu si inca o prietena o sa mergem la inceputul lui august in Indonezia intr-un proiect de voluntariat(suntem studente la facultatea de medicina din TM).Voluntariatul are loc in Yogyakarta incepand cu 8 august pana in 24 august,urmand sa mai ramanem in Yogyakarta o saptamana pentru un congres ce incepe in 1 sept si se termina in 3,iar apoi ne-am hotarat sa mergem in Bali pana pe 14 septembrie.
Ne-am cumparat deja biletul de avion prin Etihad,o sa plecam din Budapesta,prin Berlin(escala 9 ore si ceva),Abu Dhabi(escala 5 ore) si Jakarta;la intoarcere avem acelasi traseu dar am hotarat sa ramanem in Abu Dhabi 4 zile.
Cei din cadrul Universitatii de Medicina din Yogyakarta au intocmit un program pentru noi,ce cuprinde atat activitati educationale(voluntariatul propriu-zis,cursuri de acupunctura,herbal medicine etc) cat si activitati non-educationale ce includ: Sultanse Palace,Taman Sari Water Castle(o zi),Borobudur Temple,rafting,dinner at jejamuran(o alta zi),Puskesmas & Posyandu,Prambanan Temple,Ramayana Ballet(o alta zi),Ulen Sentalu & Merapi Tour.
Ce parere aveti de acest program? Ar mai fi ceva de vazut in Yogyakarta,avand in vedere ca petrecem cam mult timp in acel oras?
Sora mea urmeaza sa ma insoteasca incepand cu 24 august avand timp 6 zile pana la congres;credeti ca am putea merge undeva in apropiere in acest timp? daca nu,unde imi recomandati sa caut cazare in Yogyakarta pt o saptamana?
Stiti ce vaccinuri sunt necesare pt aprox. o luna si o saptamana petrecuta in Indonezia? Viza pt mai mult de 30 zile se ia tot din aeroport?cat costa?
Inca nu am cumparat biletul de avion Jakarta-Yogyakarta,ce companie low cost recomandati? ne-am gandit la Lion Air,e ok? in legatura cu bagajele,ce limite la kg au aceste companii? am inteles ca era voie cu 20 kg bagajul de cala dar acum limita e 15 kg,e adevarat?
Orice sfat despre Yogya e binevenit,o sa revin intr-un alt post cu intrebari despre Bali pentru ca mi se pare ca am scris destul deja
Multumesc anticipat!

#345
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Buna Cassiana.
Felicitari pentru initiativa si curaj :) Daca nu ai mai fost prin partile alea o sa ai un mare soc :) mai ales intr-o localitate ca Yogyakarta unde bule sunt vedete :)
Iti recomand sa iei legatura cu tipul acesta , are si fb , a stat cam 1 an pe acolo plecat cu bursa, a batut tara pe jos in lung si-n lat , sigur te poate ajuta cu absolut tot ce vrei sa stii .
Succes si poate revii cu impresii la toamna !

#346
cassiana

cassiana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.10.2007
Multumesc frumos,am inceput de cateva zile sa citesc postarile de pe blogul respectiv,posibil sa gasesc toate raspunsurile de care am nevoie acolo :)
M-am interesat si de vaccinuri la un medic epidemiolog si am cumparat deja biletul Jakarta-Yogyakarta..
Multumesc inca o data pt. recomandare :)

#347
isarescu

isarescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.06.2005
La mijlocul lui august voi pleca pentru doua luni in Java, Malang. Recomandari de activitati prin zona? Chestii la care sa fiu atent?
Multumesc!

#348
cassiana

cassiana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.10.2007
O sa fiu in Indonezia 20 de zile,iar apoi zbor spre kuala lumpur pt 5 zile si ma intorc in indonezia pentru inca 17 zile.Sunt foarte confuza in legatura cu viza,am inteles ca la intrare primesc VOA valabila 30 de zile pe care pot sa o prelungesc la un oficiu de imigrari pt inca 30 de zile,dar daca eu ies din tara si intru din nou care e procedura?nu cred ca VOA imi permite multiple entry nu-i asa? trebuie sa iau o alta VOA cand intru a 2-a oara in tara?
Multumesc!

#349
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
VOA inseamna Visa On Arrival , cand intri in tara primesti viza. De fiecare data .
Cand intri prima oara iei o stampila cu valabilitate 30 zile, cand iesi primesti stampila care anuleaza valabilitatea . Cand revii primesti stampila valabil 30 de zile, cand iesi...oooh, you get the point .
Nu exista VOA cu multiple entry , aia e viza clasica.

#350
cassiana

cassiana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.10.2007
Asta voiam sa aflu,nu stiam ca imi da o alta VOA de fiecare data cand intru in Indonezia,ma gandeam ca e valabila 30 de zile chiar daca ies si intru pe timpul celor 30 de zile :))
Multumesc frumos!

#351
YveCAMY

YveCAMY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.09.2014
Bună tuturor,

eu stau în Bali de ceva vreme mai exact în Legian (între Seminyak și Kuta). E o insulă absolut minunată, indeferent că vrei plajă și distracție sau te interesează mai mult cultura și tradițiile, aici găsești tot ce îți trebuie.
Având în vedere că deja am ceva experiență și cunosc prețurile de aici m-am gândit să vă ofer ajutorul meu la organizarea vacanței voastre. Sunt mulți care cer pur și simplu prețuri exagerate indiferent că e vorba de cazare sau excursii etc. iar eu vă pot ajuta să scăpați mai ieftin.

Așa că în cazul în care plănuiți să vizitați această insulă de vis și prețurile oferite de agențiile de turism vi se par prea piperate contactați-mă și poate vă pot oferi o soluție mai bună. :-)

O părere în plus nu strică niciodată...


#352
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006
Off topic. Foame mare soro.

#353
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Ma gandeam si eu la Bali pentru octombrie-noiembrie poate chiar inceput de decembrie. E riscant tare din punct de vedere al vremii? Am vrea sa mergem Singapore, vreo 3-4 zile, pe urma Ubud, vreo 3-4 si dupa... off to the beach. Sa vedem unde inca nu suntem hotarati.

#354
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011

View Postraluca2005, on 17 iulie 2015 - 12:26, said:

Ma gandeam si eu la Bali pentru octombrie-noiembrie poate chiar inceput de decembrie. E riscant tare din punct de vedere al vremii?

Eu am fost in iulie-august, dar nici in octombrie-noiembrie nu pare tragic: http://www.holiday-w.../bali/averages/ sau http://www.inbali.or...ather-in-bali/.
Distractie placuta! :-)

#355
muffin2009

muffin2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.03.2010
Salutare!
Ne-am petrecut o frumoasa vacanta de trei satpamani in Indonezia incepand cu Java, Borneo, Bali, Gili si terminand cu Flores. Daca doriti ceva sfaturi sau tipsuri pentru a va organiza o frumoasa vacanta in Indonezia, va invit sa intrebati pe forum (nota moderator).

Edited by Barboso, 15 December 2015 - 18:14.
Reclama.


#356
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Cred ca ti-am mai sters dintr-un post reclama facuta site-ului propriu.  Data viitoare cand o mai vad, iei pauza !
Unicul motiv pt care n-o iei de-acum este pt ca nu-s 100% sigur de recidiva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate