Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Earth Hour, cine respecta?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
662 replies to this topic

#631
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,453
  • Înscris: 10.08.2005
Simbolistic sau nu, acu' dam ceasul înainte, se pune simbolistic ca am "salvat" o ora?
Iluminat public văzut din spațiu, și voi va cramponati intr-o ora pe care o dam ba înainte, ba înapoi.

Edited by MarianG, 24 March 2023 - 05:14.


#632
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003
Ora inainte si inapoi e o tema mai grava, care produce multe tragedii.

#633
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,554
  • Înscris: 30.08.2017
Azi dimineață îmi zicea soția că e ora pământului azi și să stingem luminile timp de o oră. I-am zis că le stingem oricum la noapte înainte să ne culcam.

#634
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,453
  • Înscris: 10.08.2005

 george_alexandru, on 24 martie 2023 - 08:53, said:

Azi dimineață îmi zicea soția că e ora pământului azi și să stingem luminile timp de o oră. I-am zis că le stingem oricum la noapte înainte să ne culcam.
de la 3 la 4 nu e bun?

#635
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Astăzi, între orele 20:30-21:30, celebrăm ce-a de-a 17-a ediție a Orei Pământului (Earth Hour). Pregătiți? :)

Edited by Vlad_22, 25 March 2023 - 14:43.


#636
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Dap, scot sigurantele de pe scara blocului, sa fiu sigur ca n am pe scara sabotori Posted Image

#637
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Ce scară, direct la transformatorul din cartier. :)

#638
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,252
  • Înscris: 29.12.2006

 Vlad_22, on 25 martie 2023 - 14:41, said:

Astăzi, între orele 20:30-21:30, celebrăm ce-a de-a 17-a ediție a Orei Pământului (Earth Hour). Pregătiți?

Tot azi, la ora 21:52, ora României, se va apropia de Pământ la 174 645 de kilometri, adică la mai puțin de jumătate din distanța până la Lună, asteroidul 2023 DZ2.

Sper ca acea distanță să fie cea corectă, că altfel Pământul stinge lumina involuntar, chit că asteroidul are un diametru de "numai" 60 - 70 de metri. Am mai scris aici. Posted Image

#639
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,453
  • Înscris: 10.08.2005

 Vlad_22, on 25 martie 2023 - 14:41, said:

Astăzi, între orele 20:30-21:30, celebrăm ce-a de-a 17-a ediție a Orei Pământului (Earth Hour). Pregătiți? Posted Image
Nu. Dar de la 3 la 4 sigur dorm, iar pe la 4 si un pic sigur ma trezesc.

 yekun, on 25 martie 2023 - 14:43, said:

Dap, scot sigurantele de pe scara blocului, sa fiu sigur ca n am pe scara sabotori Posted Image

Strica chef, n-auzi ca suntem invitati la petrecere?

 Vlad_22, on 25 martie 2023 - 14:49, said:

Ce scară, direct la transformatorul din cartier. Posted Image
Om de treaba, tu inviti si pe aia de la ENEL

#640
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Stingeți luminile!

#641
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007

 pufonel, on 21 martie 2022 - 21:54, said:

Si mai mult timp de stat la terasa (daca permite si vremea) :cheers:
tocmai ce am stat pe o terasa a unui restaurant, afara la tigara nu era nimeni, eu asteptam comanda sa o duc acasa, iar afara niste radiatoare electrice consumau  curent a proasta.  Mai sunt si terase care ard gaz in niste dispozitive speciale.. ca sa nu raceasca clientii care stau afara.. risipa curata.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Astea ar trebui interzise.

#642
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Yes, sunt vesel, s-a facut dreptate la Slatina, prima data dupa 2009, in 2023 nu s-a mai stins iluminatul public de aceasta "sarbatoare" cretina si idioata, comunista pana la urma.

Ecologistii si mai ales cei ce considera CO2 poluare, in DPRK cu ei, aia au emisii aproape 0, dar si lipsa curent electric, lipsa mancare. Posted Image

 george_alexandru, on 24 martie 2023 - 08:53, said:

Azi dimineață îmi zicea soția că e ora pământului azi și să stingem luminile timp de o oră. I-am zis că le stingem oricum la noapte înainte să ne culcam.
E noapte de weekend, poti sta mai mult, noaptea e frumos, cu lumini si muzica.

 Bursul, on 23 martie 2023 - 19:22, said:

E simbolic. N-ai citit Bacovia, asa-i?
Politica ecologista si noile trenduri si masuri chiar ma transforma in Bacovia, sa stii.

 pufonel, on 23 martie 2023 - 23:47, said:

Mare tampenie intr-adevar. Daca mai functioneaza ALRO la voi (stiu ca era detinut de ceva rusi, nu stiu daca inca mai produc ceva), consuma de 100x mai mult decat iluminatul public...

Dar spalarea pe creier e mare, cred ca aia de fac Ariel si Vanish sunt invidiosi! Aparuse o cretinatate de reclama pe radio, ca cica "esti pentru pace dar vrei un viitor fara poluare" (de parca cele 2 variante s-ar exclude reciproc) si "vrei un viitor cu energie rpodusa exclusiv in Europa, din surse regenerabile... si tu esti Europa".

Ei, uite ca eu, care altminteri sunt pro-european, nu vreau sa fiu parte din aceasta Europa! Mi se rupe de neutralitatea climatica doar a Europei, atat timp cat chinezii, indienii, americanii etc polueaza in draci. Asta nu va duce decat la inchiderea industriei europene si la scaderea nivelului de trai pe continent.

LE pentru @Bursul si toti sustinatorii simbolismului de 2 bani:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GX1GsLG6Qbk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Crede-ma ca asta e motivul pentru care nu ma mai uit la televizor si nu mai ascult radio. Doar stirile Olt TV pe Youtube, locale, sa nu fiu complet neinformat mai ales ca nu am Facebook.

Probabil stiu si ei ca avem doar o incalzire climatica ciclica (si in vremurile preindustriale erau ierni mai calde decat acum cu infloriri de copaci in ianuarie) dar CO2 e o manipulare ipocrita pentru fraieri.

Sunt foarte OK sa sting orice bec ziua, aprind doar dupa apusul soarelui, dar ma enerveaza cei care vor sa avem curent doar ziua, cand de fapt noaptea e cea mai mare nevoie de el.

Industria deja s-a mutat aproape toata in China si India. Scopul adevarat al ecologiei exagerate asta este, distrugerea industriei si a civilizatiei.

#643
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007
Pe mine ma scot din sarite cei care merg la sala cu masina.  Sau duc cainele la plimbare cu masina..

#644
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu nici nu am ştiut când a fost.
Dacă ţii la planeta pe care locuieşti, o respecţi de câte ori poţi, nu cu o anumită ocazie. Eventual în ziua cu pricina, faci ceva acţiuni care să atragă cu adevărat atenţia asupra problemei, nu faci ceauşisme.
Fiţi cu cap, nu hei-rupişti!
Bună observaţia tfmercedez ! Sunt destui eco care au "vapoare" de maşini, fără a avea nevoie de aşa ceva. Sau au tone de ţoale. Ori se dau în tendinţă cu tehnologia doar de dragul de a se da.
Pe vremea lucrurilor făcute să dureze era mai mult respect faţă de Pământ.

Edited by djl, 26 March 2023 - 12:52.


#645
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007

 Bursul, on 24 martie 2023 - 08:45, said:

Ora inainte si inapoi e o tema mai grava, care produce multe tragedii.
ce tragedie se intampla din cauza schimbatului orei?

#646
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

 tfmercedez, on 26 martie 2023 - 00:06, said:

tocmai ce am stat pe o terasa a unui restaurant, afara la tigara nu era nimeni, eu asteptam comanda sa o duc acasa, iar afara niste radiatoare electrice consumau  curent a proasta.  Mai sunt si terase care ard gaz in niste dispozitive speciale.. ca sa nu raceasca clientii care stau afara.. risipa curata.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Astea ar trebui interzise.
Astea sunt din cauza fumatorilor care au fost dati afara dar normal ca vor si ei niste confort.

Confortul e scopul meu in viata, sunt hedonist, vreau doar placeri. Nu prea am avut confort in copilarie si am suferit.

Asa ca in afara de Earth Horror si alte aiureli de tip nutret pentru cretini, e mare nevoie de preturi bune la curent electric si gaze naturale, aici in Romania unde ai nevoie ca vara sa mearga aerul conditionat si iarna sa mearga centrala termica.

Vin sa ne impuna aiureli niste tari precum Belgia sau Franta care au si multe reactoare nucleare si o clima mult mai blanda, atat vara cat si iarna, nu au gerurile si caniculele noastre. Posted Image

 tfmercedez, on 26 martie 2023 - 12:49, said:

Pe mine ma scot din sarite cei care merg la sala cu masina.  Sau duc cainele la plimbare cu masina..
Asta e daunator si pentru sanatate. Cu masina doar in timpul serviciului cand ai treaba in mai multe locatii simultan ori hai, este vreme nasoala, dar in rest miscarea, de care din pacate am mai putin timp decat inainte, este esentiala.

#647
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007

 Neaceasca85, on 26 martie 2023 - 12:58, said:


Astea sunt din cauza fumatorilor care au fost dati afara dar normal ca vor si ei niste confort.

.
pai nu era nimeni pe terasa. Aparatul de incalzit avea ceva senzonr de miscare, dar nu cred ca functiona. L-am oprit eu.
Si iluminatul stradal ar trebui sa fie comandat de senzori de miscare.

#648
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

 djl, on 26 martie 2023 - 12:49, said:

Eu nici nu am ştiut când a fost.
Dacă ţii la planeta pe care locuieşti, o respecţi de câte ori poţi, nu cu o anumită ocazie. Eventual în ziua cu pricina, faci ceva acţiuni care să atragă cu adevărat atenţia asupra problemei, nu faci ceauşisme.
Fiţi cu cap, nu hei-rupişti!
Bună observaţia tfmercedez ! Sunt destui eco care au "vapoare" de maşini, fără a avea nevoie de aşa ceva. Sau au tone de ţoale. Ori se dau în tendinţă cu tehnologia doar de dragul de a se da.
Pe vremea lucrurilor făcute să dureze era mai mult respect faţă de Pământ.
Toti astia care vor sa ne interzica:

- carnea
- masinile cu ardere interna
- centralele pe gaz

sunt mari detinatori de:

- avioane private, se duc cu ele oriunde se tine summit (anti)climatic
- masini cu cilindree mare
- case uriase, de 10 ori cat a mea, la care deja am ajuns sa nu-mi mai permit gazul iarna

Sincer va spun, cand vad stiri cu palatul lui Putin in care ar sta cu Alina Kabaeva, zic doar atat, ah ce fain sa ai gaz ieftin/gratis la o casa asa de mare.

Nu sunt pro rus, consider ca ambele, Rusia si UE, sunt 2 rele si suntem prinsi sandwich intre ele.

 tfmercedez, on 26 martie 2023 - 13:00, said:

pai nu era nimeni pe terasa. Aparatul de incalzit avea ceva senzonr de miscare, dar nu cred ca functiona. L-am oprit eu.
Si iluminatul stradal ar trebui sa fie comandat de senzori de miscare.
Fiind pasionat de lampi pe mercur si sodiu, nu sunt de acord cu asa ceva, mi-e dor de perioada Luxten in care iluminatul a fost cel mai bun, intre comunism si actualul eco-comunism, imi place luminatul sa se aprinda si stinga pe fotocelula, sa se aprinda la fenomene meteo severe (nu ceata ziua).

Dar din moment ce se pun doar leduri, nu-mi mai pasa.

Am felicitat staff-ul de la Slatina pe Whatsapp ca nu au mai stins aseara, totusi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate