Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Earth Hour, cine respecta?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
662 replies to this topic

#649
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Mai degrabă în casă ar trebui să ai iluminare cu fotocelulă de intensitate, că în unele zile trebuie să te ridici dacă e Soare, nori, Soare, nori, Soare ş.a.m.d.
Aia cu senzori merge doar în locurile slab circulate, că în rest, poate fi declanşat de maşini, frunze, pisici şi ai un stroboscop noaptea. Alege: 16, 33 şi 1/3, 45, 78 r.p.m.
Uneori poluarea luminoasă e bună. Am rămas fără curent în bloc şi m-a ajutat cel public, inclusiv în locuinţă.

#650
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Asta depinde daca esti sau nu esti pe acelasi circuit cu iluminatul din zona ta. Penele de curent la mine dureaza maxim 2 minute, rareori 20 minute. Pot fi unele la care iluminatul ramane si altele la care e bezna totala, pene mai extinse pe toata zona.

In rural intotdeauna se stinge tot la pana de curent. La oras da, ai lumina de la zonele care au curent. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 26 March 2023 - 13:21.


#651
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Posttfmercedez, on 26 martie 2023 - 13:00, said:

pai nu era nimeni pe terasa. Aparatul de incalzit avea ceva senzonr de miscare, dar nu cred ca functiona. L-am oprit eu.
Si iluminatul stradal ar trebui sa fie comandat de senzori de miscare.
plus, schimbat pe leduri, poate si scazuta intensitatea, ca si pana la urma si lumina asta este o poluare

View Postdjl, on 26 martie 2023 - 13:10, said:

Uneori poluarea luminoasă e bună. Am rămas fără curent în bloc şi m-a ajutat cel public, inclusiv în locuinţă.
Si ramai des fara curent in bloc de trebuie sa te folosesti de iluminatul stradal ?

View Postpufonel, on 26 martie 2023 - 21:01, said:

LE: eu n-as fi oprit jucaria omului. Pana la urma e treaba lui cati bani da. Si pe de alta parte, daca venea alt client dupa tine si se plangea patronului ca nu e cald pe terasa?
Pe aia de s-au lipit cu mana de tablouri i-ai inteles ?

#652
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu e ilegal, in 2008 uitase sa plateasca si a vazut cum e sa te debranseze. E legal si are contor clasic, electromagnetic, si eu as fi vrut ramanerea pe cele clasice pentru ca nu au erorile celor electronice.

Alea electronice, Enerlux AEM Timisoara le sarea in avans, in plus indexul, astea de acum de Chisinau au probleme cu display-ul care se stinge si doar ei il mai pot citi (smart-telecitire), tu ramai incapabil sa mai dai index auto-citit, ca client.

#653
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,589
  • Înscris: 15.06.2007
Auzi, dar un magnet de juma de kil de neodim N52 il poate aranja?

https://magneo-smart...disc-90-x-20-mm

Cu asta cred ca scoti implanturile din lume daca umblii cu el asupra ta prin tramvai.

Edited by tfmercedez, 28 March 2023 - 07:54.


#654
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
De 2 ori am avut curentul întrerupt anul ăsta. Sau o dată anul ăsta, o dată anul trecut. Ultima dată a fost pe zi, înainte noaptea (şi a durat vreo oră şi ceva); noaptea am văzut să merg prin casă, mai puţin pe la intrare şi am rupt coada înaltă de la făraş când m-am împiedicat de el (s-a întrerupt alimentarea tocmai când dădeam cu mătura).    Posted Image
Mai degrabă ar trebui să renunţăm la a folosi atâta plastic. Are utilitatea lui, dar nu trebuie exagerat. Folosesc pungi de plastic pentru a mă proteja uneori.
Lucrurile făcute să dureze generază mai puţine deşeuri.

Edited by djl, 30 March 2023 - 11:07.


#655
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Am ratat anul asta. A fost pe 23 Martie :(

#656
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Au devansat pentru ca este Pastele Catolic in acest weekend. Catolicii au cel mai timpuriu Paste, noi cel mai tarziu, 5 mai.

Oricum sambata la ora 17 am aflat, asa ca am sarbatorit cum se cuvine, cu 2 lampi pe sodiu de 150 W aprinse si facand baie, deci consumand si apa+gaz. Posted image

#657
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,589
  • Înscris: 15.06.2007
Unde ai aprins lampile de sodiu? Ai incalzit apa din vana cu ele?

 Neaceasca85, on 28 martie 2024 - 10:36, said:

asa ca am sarbatorit cum se cuvine, cu 2 lampi pe sodiu de 150 W aprinse si facand baie, deci consumand si apa+gaz. Posted Image

Deci ultimele doua zile cu ora de iarna.. mie imi convine si asa, daca am ramane la ora de iarna. E lunga ziua si asa, e lumina dimineata, se intuneca la 19.

Edited by tfmercedez, 28 March 2024 - 11:08.


#658
Demerzel

Demerzel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.02.2024
Si vrei sa te culci odata cu gainile ?  Lasa domne ora de vara, sa fie lumina pana la 10 seara !

#659
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Una in camera in pat, una in baie cat mai departe de cabina de dus (o lampa cu geam de sticla, perfect etansata, corp metalic, impamantare functionala).

Astea 2 de 150 W le aprind rar 1 data pe saptamana (adica nu si la dusurile scurte din timpul saptamanii, doar la ala de 40 minute din weekend), in fiecare seara functioneaza 125 W mercur timp de 1-2 ore.

Mai am una pe 250 W, o aprind foarte rar, de cateva ori pe an.

#660
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,589
  • Înscris: 15.06.2007

 Demerzel, on 28 martie 2024 - 11:12, said:

Si vrei sa te culci odata cu gainile ?  Lasa domne ora de vara, sa fie lumina pana la 10 seara !
da.. vara mai plecam in oras, ca e lummina, si ne miram ca se inchide mall ul.

#661
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
În România programul mall-urilor e până după apus şi vara.
Nu respect. Nu am de ce. Dacă vreau să fac ceva atunci, fac. Iar dacă vrei să respecţi planeta, nu te apuci să stingi aiurea lumina ca pe vremea lui Alo-Alo, ci respecţi Pământul în fiecare zi; eu de exemplu încerc să reciclez cât mai mult.
Văd că e veche moda asta cretină.

Edited by djl, 29 March 2024 - 09:51.


#662
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Din 2009. Din start mi s-a parut o mizerie. E nasol cand Occidentul ajunge la ideile si vorbele lui Nea Nicu.

#663
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,589
  • Înscris: 15.06.2007

 Demerzel, on 28 martie 2024 - 11:12, said:

Si vrei sa te culci odata cu gainile ?  Lasa domne ora de vara, sa fie lumina pana la 10 seara !
sa intelegem ca tu in decembrie la 16:30te pui la nani?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate