Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Sughit de lunga durata

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Este a doua oara cand patesc asta, ultima oara acum vreo 2luni. Pana acum n-am mai experimentat acest sughit extrem de enervant de lunga durata. Prima oara am suspectat ca ar fi de la o conserva de peste cu ingrediente extrem de picante dar si de la Sprite. De data asta n-am baut Cola de vreo saptamana iar Sprite nici nu mai tin minte de cand iar mancare a fost absolut normala. Astazi la pranz am pus 2 picaturi de chilli in mancare (nici pe departe cum pun de obicei caci mananc destul de picant) dar senzatia ciudata o aveam de cand m-am trezit. Senzatia poate fi cel mai bine descrisa ca una "mentolata" in zona traheei sau esofagului ( care naiba o fi aia de sub gat-zona pieptului). Ultima oara sughitul a durat o zi si ceva iar acum am ajuns deja la vreo 8 ore de cand il am. Am incercat cu lamaie dar am reusit sa-l accentuez si mai rau (inclusiv senzatia de mentol extrema). Mi-am tinut respiratia aproape 2 minute dar degeaba. Cam ce ar trebui sa fac pentru ca incepe sa ma ingrijoreze mai ales ca n-am avut niciodata probleme de genul asta pana acum 2 luni ?

#2
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Si eu patesc cand mananc ardei iute, beau niste apa si imi trece deobicei.

#3
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Io patesc si fara sa mananc mancare picanta. Din senin, ma ia sughitul care ma tine cate o ora. Dupa o ora ma simt de parca as fi alergat "the naked mile".
Nici un remediu (tinut respiratia, baut apa - asta chiar a facut mai rau, e horror sughitul cu burta plina, speriat) nu a ajutat. Cand trecea, trecea ca voia el sa treaca, pentru ca era la 1/4 - 1/2 h de la ultima tentativa de a-l opri.

#4
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Am vazut la o emisiune din aia cu cazuri medicale o chestie din asta, cu una, parca, care nu se mai oprea din sughit. Si a incercat medicul toate metodele posibile, a pus-o sa bea apa stand in cap... Nici nu mai tin minte chiar tot. Dar stiu ca i-a trecut tipei apasand un anume punct de pe fata, pe care, spre rusinea mea, l-am uitat :P . S-ar putea sa fie pe undeva pe la ochi, sprancene, dar nu bag mana in foc.

#5
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
si eu am vazut emisiunea.. doctoru' i'a apasat cu degetele putin mai sus de ochi..pe la sprancene

#6
antidote

antidote

    V

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 29.07.2005
Am si eu o problema care a inceput sa ma cam enerveze. De aproximativ 2 luni, in fiecare zi sughit de vreo 10 ori. A mai patit cineva totusi asa de grav?

#7
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Cu zahar ai incercat? O ligurita numai.

#8
antidote

antidote

    V

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 29.07.2005
N`am incercat cu absolut nimic. E prima oara cand ma interesez de problema asta. O sa incerc. Multumesc

#9
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Incearca sa iti modifici ritmul respiratiei.

#10
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Mie imi trece daca apas tare (cu aratatorul si degetul mare) radacina nasului.

#11
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
In atentia tuturor "sughitatorilor" ,exista o rezolvare.Strangeti-va lobul urechii (stangi) intre unghii cca 30 secunde,si veti vedea rezultatul garantat :)

#12
loaded_gun

loaded_gun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.06.2008

View Postdiorama, on Mar 20 2008, 08:45, said:

Am vazut la o emisiune din aia cu cazuri medicale o chestie din asta, cu una, parca, care nu se mai oprea din sughit. Si a incercat medicul toate metodele posibile, a pus-o sa bea apa stand in cap... Nici nu mai tin minte chiar tot. Dar stiu ca i-a trecut tipei apasand un anume punct de pe fata, pe care, spre rusinea mea, l-am uitat :P . S-ar putea sa fie pe undeva pe la ochi, sprancene, dar nu bag mana in foc.
si eu am vazut si doctorul apasa(nu foarte tare)pe pleoape si asa i-a trecut  sughitul :P

#13
cristianduru

cristianduru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.05.2005
Sfat.."fiziologic"

Incercati o apasare sau un masaj la nivelul sprincenelor. Prin stimularea nervului VAG care trece pe acolo, se va suprima probabil sughitul.

#14
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Stiu ca e foarte vechi topicul, dar tocmai am aflat un remediu pentru sughit care pentru mine functioneaza de fiecare data.

O felie (1/4 sau mai mica de lamaie) pe care o mananci/sugi cat mai repede, cu cat e mai acra, cu atat mai bine. Orice alte remedii inclusiv multe din cele mentionate mai sus nu au mers, acum de vreo 2 ani de cand stiu de lamaie, se opreste sughitul imediat si nici nu revine

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate