Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cad bucati din soare!

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#91
avraam

avraam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 25.03.2008
ce penibil : :D   bucati din soare sunt rupte de catre gravitatia pamantului

#92
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postavraam, on Apr 10 2008, 08:34, said:

ce penibil : :D   bucati din soare sunt rupte de catre gravitatia pamantului
era o presupunere. pana acum (de o luna) vad ca nu a venit nimeni cu ceva concret. ce erau alea? mai sunt si link-urile de pe youtube unde sunt mult mai multe obiecte si nu stie nimeni ce sunt. ??

#93
peregrinatio

peregrinatio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.04.2008
eu nici macar cu parerea nu-mi pot da ca nu vad nimic, doar un ecran negru

asa ca.....parerea mea.......vreo steluta cazatoare

mi-ati adus aminte de o cometa pe care am vazut-o acum vreo cativa ani in Alaska la 4 dimineata iarna. Sau cel putin cred ca era cometa fiindca avea o coada luminoasa si lunga

#94
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postperegrinatio, on Apr 22 2008, 20:39, said:

eu nici macar cu parerea nu-mi pot da ca nu vad nimic, doar un ecran negru
vezi un ecran negru ptca nu a apucat sa se incarce. probabil ca ai viteza mica la net. ai rabdare ca e un video la calitate si dimensiune mare. probabil ca la tine se incarca mai greu...

sau nu ai flash player instalat....

Edited by Bean, 23 April 2008 - 06:25.
posts merged


#95
peregrinatio

peregrinatio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.04.2008
ai avut dreptate nu aveam Flash-ul instalat

am vazut acum si chiar ca e dubios, initial, dupa ce am citit parerile celor de sus, fara sa fi vazut, am crezut ca tot asa e vorba de un meteorit, insa acum dupa ce am vazut am ajuns la concluzia ca poate fi particula din Soare.

Aurora Boreala, se formeaza prin interactia dintre materia expulzata din soare si polii magnetici ai pamantului.
Nu ar fi imposbil sa fie bucata cazuta din soare, ce ma nedumireste pe mine e altceva. Cum de ai putut tu sa filmezi asa ceva? Fiindca nici la polul nord nu poate fi filmata, poti vedea Aurora Boreala, dar nu cred ca poti vedea efectiv materia care se desprinde din soare.
Scriam ca am petrecut un an in Alaska, regretul meu ca nu am putut vedea o Aurora Boreala. Am inteles ca incepand cu 2010 vor avea loc spectaculoase eruptii solare, iar Aurorele Boreale vor fi superbe. Poate ajung atunci sa vad una....lol

revenind la filmul tau...e tare interesant, insa sincer nu stiu ce ar putea fi, pare bucata din soare si nicidecum meteorit

#96
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postperegrinatio, on Apr 26 2008, 03:25, said:

revenind la filmul tau...e tare interesant, insa sincer nu stiu ce ar putea fi, pare bucata din soare si nicidecum meteorit
Asa am crezut si eu. Totusi, tariectoria e venita de deasupra soarelui, desi aparent cade din soare, daca te uiti atent o sa vezi ca vine de deasupra, trece prin soare si apare in partea de jos a lui, mai mare decat era deasupra soarelui.... In plus, in numar mult mai mare a filmat cineva ceva asemanator si e pe youtube (gasesti linkul in ultimele 2 pagini, parca).

#97
ciocolatadesign

ciocolatadesign

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.03.2007
este un semn.
cred ca va veni sfarsitul lumii. :cursing:

#98
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006
Helloooooo , numai eu vad la venerabila mea varsta?Uitati-va ai bine ca arata ca un meteorit si vine din partea de sus a soarelui , putin drepta.Inca vad bine, putina atentie cu "astia micii, ozn , crap alea"

#99
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007
deci e clar..daca pana acum nimeni nu l-a identificat este un ufo (unidentified flying object) :)

#100
mano42

mano42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 05.08.2007

View PostSuperDuper, on Apr 5 2008, 20:31, said:

Tu nu ai vazut praf plutind in camera ta in lumina venita de la fereastra niciodata??? Ca vaz ca tot insisti cu linkul ala.

Meteorit si meteor sunt acelasi lucru. O buncta de metal, gheata sau piatra care cade pe Pamant. Ca ajunge sau nu pana jos este o chestie secundara.
Fum dupa ele??? Cred ca le confunzi cu cometele. Gazul ionizat care produce lumina este constituit din plasma, nu arde ca un carbune obosit...


Cred ca ai lipsit de la ora de fizica din clasa a cincea ;). Meteor si meteorit NU e acelasi lucru. Meteorul este o bucata de roca cutreierind in spatiu, iar meteorit e meteorul ajuns in atmosfera, eventual cazand la sol. cauta eventual pe wikipedia, sunt sigur ca e o explicatie amanuntita acolo....

@xtremdriving, te felicit pt topic, atatea aberatii n-am vazut de mult pe o tema la care nimeni nu stie raspunsul dar are tupeul sa posteze ideile lui cu aroganta si convingerea ca numai idea lui este adevarata. E ca si o pictura abstracta, la care fiecara isi da cu parerea ce ar reprezenta, ca sa nu para prosti... iar tocmai din cauza asta sunt .... :D

Edited by mano42, 15 May 2008 - 11:02.


#101
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008

View Postavraam, on Apr 10 2008, 09:34, said:

ce penibil : :D   bucati din soare sunt rupte de catre gravitatia pamantului
Extraterestrii sunt de vina. Eu cred ca un Ozn sta langa soare si cu o raza de tractare smulge bucati din Soare si le face vant spre pamant. Vor sa ne omoare, dar sa para un accident. :drac:

Edited by IVAN_V, 15 May 2008 - 21:47.


#102
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005

View PostSuperDuper, on Apr 5 2008, 20:31, said:

Meteorit si meteor sunt acelasi lucru. O buncta de metal, gheata sau piatra care cade pe Pamant. Ca ajunge sau nu pana jos este o chestie secundara.
Fum dupa ele??? Cred ca le confunzi cu cometele. Gazul ionizat care produce lumina este constituit din plasma, nu arde ca un carbune obosit...

Aberezi crunt! In ignoranta ta nu ai avut nici macar curiozitatea sa-ti verifici afirmatiile inainte de a le lansa.
Te invit politicos sa citesti, pentru inceput, dex-ul (cauta meteor si meteorit), iar apoi sa treci in revista si cartile de fizica.

Nici nu are rost sa comentez cele spuse de tine

#103
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
tu aberezi crunt. pentru ca

1) meteorit si meteor e acelasi lucru
2) in cartile de fizica nu scrie nimic nici despre meteoriti, nici despre meteori, nici despre gaze ionizate, nici despre plasma

#104
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Si tu mosotti?! Ce naiba?! Cunostinte elementare de astronomie! Plus ca exista definitii clare in DEX:

Quote

METEORÍ//T ~ți m. Bucată dintr-un corp cosmic, care, traversând atmosfera, cade pe suprafața Pământului; aerolit. [Sil. -te-o-] /<fr. météorite

Quote

METEÓR,  meteori,  s.m. 1. Fenomen atmosferic de natură apoasă, electrică sau optică. 2. Fenomen care constă în apariția, pe bolta cerească, a unui punct luminos (reprezentând corpuscule cosmice pătrunse în atmosfera terestră) care se mișcă cu mare viteză, lăsând uneori o dâră care se stinge după scurt timp; stea căzătoare. [Pr.: -te-or]. ? Din it. meteora,  ngr. metéoron,  fr. météore,  germ. Meteor.

Cititi aici!

Citat din linkul de mai sus:

Quote

Meteor - fenomen luminos vazut pe cer sub forma unei dare de lumina, produs de patrunderea in atmosfera terestra cu viteza foarte mare a unei particule din spatiul cosmic.
Curent de meteori - mai multe particule cosmice care circula impreuna pe aceeasi orbita.
Poate produce o "ploaie de meteori" si nu o "ploaie de meteoriti".
Bolid - un meteor foarte stralucitor
Meteorit - corp ceresc, de obicei de dimensiuni reduse, ce cade pe pamant sub forma unei pietre cosmice. Daca particula care produce meteorul este suficient de mare incat nu arde in intregime la trecerea prin atmosfera terestra, atunci cade pe pamant sub forma de meteorit.

Edited by cosminnuss, 29 May 2008 - 17:48.


#105
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

View PostIVAN_V, on May 15 2008, 22:47, said:

Extraterestrii sunt de vina. Eu cred ca un Ozn sta langa soare si cu o raza de tractare smulge bucati din Soare si le face vant spre pamant. Vor sa ne omoare, dar sa para un accident. :drac:

Da sa stii ca ai dreptate! Daca maresti putin imaginea se vede si un extraterestru cum face cu mana lu ala cere filmeaza!


Stiati ca stelele cazatoare care le vedem noaptea sunt de fapt leonide si sunt cit gamalia unui ac?

Edited by prometeu30, 03 June 2008 - 19:45.


#106
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
cele mai mici sunt cat gamalia unui ac, insa pot fi si mai mari.
Meteorii respectivi se numesc leonide pentru ca vin dinspre constelatia Leo. Existe si perseide, geminide, etc., denumite dupa constelatia de unde vin

Edited by cosminnuss, 05 June 2008 - 16:57.


#107
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postperegrinatio, on Apr 22 2008, 20:39, said:

eu nici macar cu parerea nu-mi pot da ca nu vad nimic, doar un ecran negru

asa ca.....parerea mea.......vreo steluta cazatoare

mi-ati adus aminte de o cometa pe care am vazut-o acum vreo cativa ani in Alaska la 4 dimineata iarna. Sau cel putin cred ca era cometa fiindca avea o coada luminoasa si lunga


Nu era nici o cometa era Mos Craciun care se intorcea acasa dupa ce a impartit daruri la fetite si baieti.

On topic. Soarele nu-i planeta e stea deci nu-i solid (existe si planete gazoase). Deci nu mai aberati cu bucati care cad din el ca nu are ce sa cada .... plasma poate sau poate niste gaze solidificate de prostiile voastre. Ce ati vazut voi acolo este nava Predatorilor care s-a prabusit intr-un pasnic orasel american unde exista o fabrica de armament. Am vazut eu la stirile de la ora 17 de la Pro Tv si la Dan Diaconescu cred ca in timpul episodului 159 din Elodia a fost  o Spargere de Stiri sau cum zic imperialistii Breaking News.

View Postprometeu30, on Jun 3 2008, 20:39, said:

Da sa stii ca ai dreptate! Daca maresti putin imaginea se vede si un extraterestru cum face cu mana lu ala cere filmeaza!


Stiati ca stelele cazatoare care le vedem noaptea sunt de fapt leonide si sunt cit gamalia unui ac?

Ai perfecta dreptate l-am vazut si eu. Totusi tin sa remarc faptul, ca mie, mi-i s-a parut ca are fata de prostovan extraterestul ala. Daca ma uit mai atent vad ca-i si mustacios, dar nu este o mustata la moda este o mustata specifica anilor 1600 de unde putem trage concluzia ca a mai vizitat pamantul acum 400 de ani. Tin sa mentionez faptul ca la cat de prostavan este (dupa moaca desigur) nu a gasit o planeta mai ca lumea sa naufragieze decat rahatul asta de pamant.

View Postcosminnuss, on Jun 5 2008, 17:55, said:

cele mai mici sunt cat gamalia unui ac, insa pot fi si mai mari.
Meteorii respectivi se numesc leonide pentru ca vin dinspre constelatia Leo. Existe si perseide, geminide, etc., denumite dupa constelatia de unde vin

Corect. Am si eu cateva leonide (ale mele sunt albaste). Cat despre perseide si geminide mi-a promis vecinu' de la 3 ca imi face rost de cateva duminica din targ. El are ceva lacteide care se vand foarte bine la fraieri pe post de klingonite.

Edited by Clovis, 05 June 2008 - 23:35.


#108
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Esti amuzant in ignoranta ta vadita...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate