Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cad bucati din soare!

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#73
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Nimeni nu contesta existenta obiectelor respective in spatiu.

Intrebarea care se pune : de ce sunt luminate de Soare ?

Asta inseamna ca nu sunt in spatiu.

Nu uitati, eu am afirmat pentru prima oara ipoteza traiectoriei curbilinie...
Orice obiect ar fi, daca venea din spatiu, nu avea traiectoria curbilinie...

#74
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Pai nu mai sunt in spatiu, sunt pe cale sa devina pamant. Si sunt luminate de soare pentru ca se intersecteaza cu razele lui, probabil. Raze care in aer mai sufera uneori fenomene de refractie ce pot da iluzia ca obiectul "lumineaza".

Edited by jay333, 21 March 2008 - 14:42.


#75
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostScumpicuta, on Mar 21 2008, 14:02, said:

Intrebarea care se pune : de ce sunt luminate de Soare ?
Asta inseamna ca nu sunt in spatiu.
Un obiect din saptiul cosmic nu este iluminat de soare?
Sau ce vrei sa spui?

View PostScumpicuta, on Mar 21 2008, 14:02, said:

Nu uitati, eu am afirmat pentru prima oara ipoteza traiectoriei curbilinie...
Orice obiect ar fi, daca venea din spatiu, nu avea traiectoria curbilinie...
Ok, ok, nu uitam :D!
Dar, totusi...esti atat de sigura ca daca venea din spatiul cosmic trebuia sa aiba traiectorie radiala (aka directia intersecteaza centrul)?
Daca prin absurd Luna ar pica pe Terra, ce traiectorie crezi ca ar avea? Crezi ca ar pica la fel cum pica o caisa din cais?
Nu crezi ca se compun fortele (miscarile)? Adica, nu ar fi curbilinie?
Imagineaza-ti ca un meteorit trece pe langa pamant dar la un moment dat este atras de el. Cum se va misca?

Edited by Bean, 21 March 2008 - 14:58.


#76
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

View PostScumpicuta, on Mar 21 2008, 12:24, said:

Ai uitat sa specifici ca, datorita mie, s-a stabilit ca traiectoria obiectelor este curba, deci nu cad, au fost propulsate de ceva anume.
Daca erau in afara atmosferei, nu se vedeau luminoase, ca Soarele e in spate.

Eu repet, in zona trebuie sa fie o unitate militara.

Dupa pararea mea nu au tocmai o traiectorie curbilinie.
La cum vibreaza (adica acelasi obiect trepideaza usor in toate directiile) respectivele obiecte e clar ca nu pot fi obiecte indepartate de obiectiv, ci sunt particule de praf sau lichid din proximitatea obiectivului. Nici un obiect aflat la o distanta apreciabila de obiectiv si care s-ar misca cu asemenea viteze nu ar putea vibra in toate directiile asa cum o fac niste particule minuscule de praf sau lichid apropiate de obiectiv, si ravasite aleator de diversi curenti de aer.

Apropo de obuze, sa vad eu unitatea aia militara de nebuni care sa traga in toate directiile.  :lol:

Edited by kr0k0dilu, 21 March 2008 - 15:14.


#77
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Sunt destui nebuni care trag in aer...

Daca obiectele ar fi in spatiu, deci nefiind aer, nu exista refractie a razelor de soare si cum soarele e in spatele obiectelor, nu ar trebui sa fie luminate.

Daca nu sunt in spatiu obiectele, si ar fi meteoriti, ar trebui sa vedem coada de foc sau fum... de la frecarea cu aerul.

#78
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

View PostScumpicuta, on Mar 21 2008, 15:52, said:

Sunt destui nebuni care trag in aer...

Daca obiectele ar fi in spatiu, deci nefiind aer, nu exista refractie a razelor de soare si cum soarele e in spatele obiectelor, nu ar trebui sa fie luminate.

Daca nu sunt in spatiu obiectele, si ar fi meteoriti, ar trebui sa vedem coada de foc sau fum... de la frecarea cu aerul.

Nebuni care trag cu sute de tancuri, din sute de directii? Nu crezi ca te uiti prea mult la filme?
Cum ar putea sa fie in spatiu din moment ce cerul era plin de nori? Ai idee la ce inaltime plutesc norii? :P
Eu nu stiu cum reusesti tu, dar eu cu siguranta n-as reusi sa afirm ca acele obiecte ar fi luminate. Cel putin nu mai luminate decat norii, sau decat o cioara razleata.  :lol:

Edited by kr0k0dilu, 21 March 2008 - 17:01.


#79
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
N-am inteles nimic din postul de mai sus, poate il explica cineva...

Concluzia mea e clara, pana ne vine o noua filmare, in aceleasi conditii.
Nu a fost meteorit.
Nu este in afara atmosferei.

Faptul ca e luminat, desi Soarele e in spate, ma face sa cred ca e un obiect care reflecta lumina, in mod special un obuz, un glont, un avion.

Traiectoria curbilinie ma face sa ma gandesc ca sunt sanse de peste 70 % sa fie un obiect de citiva cm, care a fost aruncat cu o traiectorire relativ mica, de ordinul sutelor sau miilor de metri.

Asta inseamna ca se gasea la citeva sute de metri de camera...

S-a gandit cineva dintre voi ce se intampla cu un glonte care e tras in sus ?
Va spun eu.

Cand e tras direct in sus, ajunge la un moment zero, dupa care incepe sa revina pe Pamant si va cadea undeva in aria de unde a fost tras, pe o raza de cativa km.
Dar ce te faci cu gloantele trase la un anumit unghi ?
Alea sunt chiar periculoase si pot fi trase din Afghanistan si sa ajunga in Romania...
Au fost sute de cazuri raportate mai ales de Revelion sau 4 iulie cand oamenii au fost loviti de proiectile neidentificate....

Asa ca nu mai faceti voi pe filozofii, ala a fost proiectil si gata.

http://www.cdc.gov/m...ml/mm5350a2.htm

Banuiesc ca nu mai e nevoie sa va atentionez ca fara mine, nu desluseati misterul si o tot dadeati cu OZN-uri si particule de praf.

Asa ca, cei care vor scrie dupa mine, sa aiba grija sa-mi acorde meritul respectiv, altfel o sa fie problema.

#80
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

View PostScumpicuta, on Mar 22 2008, 07:39, said:

N-am inteles nimic din postul de mai sus, poate il explica cineva...

Asa ca, cei care vor scrie dupa mine, sa aiba grija sa-mi acorde meritul respectiv, altfel o sa fie problema.

Macar intr-o privinta ai dreptate, ar fi inutil sa mai posteze cineva in urma ta...  :lol:

#81
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostScumpicuta, on Mar 22 2008, 07:39, said:

Banuiesc ca nu mai e nevoie sa va atentionez ca fara mine, nu desluseati misterul si o tot dadeati cu OZN-uri si particule de praf.
Asa ca, cei care vor scrie dupa mine, sa aiba grija sa-mi acorde meritul respectiv, altfel o sa fie problema.
Recunoastem, fara tine eram pierduti ;).
Totusi, la ce problema te referi mai sus?

#82
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

Quote

Asa ca nu mai faceti voi pe filozofii, ala a fost proiectil si gata.

Da cit de mare era glontu ala?Eu zik ca a fost  e o bomba Atomica!

Edited by prometeu30, 25 March 2008 - 12:03.


#83
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Da, in mod sigur; ultimul test nuclear din China. ;)

#84
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostScumpicuta, on Mar 22 2008, 08:39, said:

Dar ce te faci cu gloantele trase la un anumit unghi ?
Alea sunt chiar periculoase si pot fi trase din Afghanistan si sa ajunga in Romania...
Au fost sute de cazuri raportate mai ales de Revelion sau 4 iulie cand oamenii au fost loviti de proiectile neidentificate....
RRRReallly? Si in cazul asta de ce a trimis Romania soldati in Afganistan? Nu mai bine stateau acasa in fotoliu, cu o bere intr-o mana si o flinta in cealalta si ii improscau pe barbosi cu plumbi? :lol:

#85
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postandrei_0, on Mar 27 2008, 00:14, said:

RRRReallly? Si in cazul asta de ce a trimis Romania soldati in Afganistan? Nu mai bine stateau acasa in fotoliu, cu o bere intr-o mana si o flinta in cealalta si ii improscau pe barbosi cu plumbi? :lol:
Hai bre, ati dat-o in misto-uri... pana la urma, ce sunt alea? e meteorit, e ceva aruncat dintr-un avion? Dar ce sunt alea din clipul cu mult mai multe obiecte?

#86
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Toaletele din avioane nu sunt ca cele din trenurile romanesti, sunt niste toalete chimice care se golesc la aterizare. Din avion nu se arunca nimic.

Am dat-o in misto-uri pentru ca unele presupuneri sunt de-a dreptul ridicole. Nu uitati sa-mi acordati credit pentru invalidarea ipotezei cu rahatul aruncat din avion , EU v-am luminat, pe Mine sa ma slaviti!  :worthy: Aleluia!  :lol:

Edited by andrei_0, 27 March 2008 - 13:38.


#87
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Daca era meteorit ar fi cazut pe pamant. Daca era meteor s-ar fi dezintegrat in atmosfera. Sunt doua lucruri diferite.
In ambele cazuri ar fi lasat o dara de fum in urma, care insa nu se vede.
Sunt de parere ca nu este meteor/meteorit. Poate fi o particula de praf (sau ceva de genul) care a devenit vizibila de-abia dupa ce a ajuns "sub soare".
Daca ati fi foarte atenti, ati vedea ca nu are o miscare rectilinie, ci destul de dezordonata. Puneti rigla pe ecran si veti vedea.

Deasemenea, ideea de eruptie solara iese din discutie.

#88
fulminatorz

fulminatorz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 21.05.2007
Normal ca postez numai ca sa imi recunoasteti superioritatea... :)) [...deleted...]
In fine, sa lasam remarcile rautacioase pe alta data, si sa va lamuresc asupra 2 privinte:
-experimentele militare din Romania nu se fac de genul hai sa aruncam o bomba pe pamant si sa vedem ce se intampla. ipoteza aceasta e infirmata si argumentata de faptul ca eu insumi sunt cadru militar. Nu se fac teste de acest gen in Romania, tocmai din cauza riscurilor aparitiilor unor situatii de urgenta. Plus ca obiectul respectiv e de marimea unei bombe nucleare. Pompierii militari nu au destule casti si cizme de protectie si voi vorbiti de incercari si experimente de proiectile? Fanii conspiratiilor, inecati-va. Nimeni nu si-ar asuma o raspundere asa de mare privind caderea proiectilului in zone populate.
-cele 2 OZN-uri nu sunt desprinse de pe soare. in cazul unor eruptii solare, credeti-ma, acum aveati insolatie. in plus, nu exista explozii solare in stare sa arunce o asa cantitate mare de materie (daca apreciem logic volumul obiectului in functie de distanta). In plus, se vede clar ca obiectul este "pe" nori, nu in spatele lor, deci este in atmosfera noastra.

Nu pot sa afirm un lucru sigur, insa mi-as pune toti banii pe ipoteza unui corp ce a iesit din orbita sa din jurul Pamantului, a intrat in atmosfera, s-a aprins, nu lasa fum sau coada din motivul ca nu arde (probabil o bucata de la statii cosmice, fiind un corp din substanta care nu arde), insa e incandescent si are o traiectorie neobisnuita din cauza neregularitatilor formei sale. Se apropie de Pamant si de aceea traiectoria sa devine cat de cat radiala. Asta in cazul obiectului 1. In cazul OZN 2 nu stiu ce sa spun, as sugera ideea unui satelit artificial luminat de soare.

Edited by Bean, 02 April 2008 - 16:57.
eliminare jignire. next time: warn (+suspendare).


#89
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostScumpicuta, on Mar 19 2008, 08:05, said:

Pentru ca nu e, daca urmaresti linkul meu de mai sus, vei vedea sute de astfel de fragmente, filmate aproximativ in aceleasi conditii.
Tu nu ai vazut praf plutind in camera ta in lumina venita de la fereastra niciodata??? Ca vaz ca tot insisti cu linkul ala.

View Postcosminnuss, on Mar 27 2008, 08:39, said:

Daca era meteorit ar fi cazut pe pamant. Daca era meteor s-ar fi dezintegrat in atmosfera. Sunt doua lucruri diferite.
In ambele cazuri ar fi lasat o dara de fum in urma, care insa nu se vede.
Sunt de parere ca nu este meteor/meteorit. Poate fi o particula de praf (sau ceva de genul) care a devenit vizibila de-abia dupa ce a ajuns "sub soare".
Daca ati fi foarte atenti, ati vedea ca nu are o miscare rectilinie, ci destul de dezordonata. Puneti rigla pe ecran si veti vedea.
Meteorit si meteor sunt acelasi lucru. O buncta de metal, gheata sau piatra care cade pe Pamant. Ca ajunge sau nu pana jos este o chestie secundara.
Fum dupa ele??? Cred ca le confunzi cu cometele. Gazul ionizat care produce lumina este constituit din plasma, nu arde ca un carbune obosit...

Edited by SuperDuper, 05 April 2008 - 19:39.


#90
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Discutii, discutii. Totusi, un "meserias" nu gasim pe aici? adica unul de profesie care sa ne spuna exact ce si cum?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate