Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

verighetele - se pot purta daca ai facut numai cununia civila?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

 Dragon Warrior, on Mar 17 2008, 09:55, said:

Si de ce fatuca aia trebuie sa fie agramata in viziunea ta?
Pentru că bărbații chiar este porci, și majoritatea ne și mîndrim cu asta.

#20
polyana

polyana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.02.2008
chiar daca nu ma casatoresc religios, verigheta nu o sa fie "doar un inel". mi se pare ciudat sa nu port verigheta dupa ce ma casatoresc, fiindca pentru mine casatoria civila e adevarata casatorie. nu cununia la biserica, ci bucata aia de hartie conteaza in societate.

noi dam semnificatie verighetei, nu biserica. nu e ca si cum odata pusa verigheta pe deget toti vor respecta angajamentul "impreuna pana cand moartea ne va desparti" fiindca asa am spus in fata preotului.

daca la vederea verighetei vor presupune ca sunt casatorita religios... greseala lor. pun pariu ca daca m-as casatori doar religios (cam imposibil fiindca preotul oficiaza slujba numai dupa ce ai obtinut actul), lumea nu m-ar considera casatorita. societatea nu mi-ar da nici un drept de "sotie"... iar copiii mei ar fi bastarzi.

in concluzie... fac ceea ce simt, ca lumea o sa vorbeasca oricum...

#21
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Verigheta este un fleac in zilele noastre. Exista tot felul de superstitii referitoare la portul verighetei inainte de cununia religioasa ori despre pacatul de a nu o purta pe cel de-al patrulea deget al mainii stangi, ori despre faptul ca in acest deget s-ar afla vena moris - lumea inventeaza pacate absurde si fara importanta... Portul verighetei este un simplu obicei, o moda. Incearca s-o porti, daca vrei, inainte de cununia religioasa si ai sa vezi ca nu se va intampla absolut nimic. Asa cum nu se intampla nici daca n-o porti dupa.

 polyana, on Mar 17 2008, 11:08, said:

chiar daca nu ma casatoresc religios, verigheta nu o sa fie "doar un inel". mi se pare ciudat sa nu port verigheta dupa ce ma casatoresc, fiindca pentru mine casatoria civila e adevarata casatorie. nu cununia la biserica, ci bucata aia de hartie conteaza in societate.

noi dam semnificatie verighetei, nu biserica. nu e ca si cum odata pusa verigheta pe deget toti vor respecta angajamentul "impreuna pana cand moartea ne va desparti" fiindca asa am spus in fata preotului.

daca la vederea verighetei vor presupune ca sunt casatorita religios... greseala lor. pun pariu ca daca m-as casatori doar religios (cam imposibil fiindca preotul oficiaza slujba numai dupa ce ai obtinut actul), lumea nu m-ar considera casatorita. societatea nu mi-ar da nici un drept de "sotie"... iar copiii mei ar fi bastarzi.

in concluzie... fac ceea ce simt, ca lumea o sa vorbeasca oricum...

Din cate stiu eu, in Biblie nu scrie nicaieri despre verighetele de nunta.
E o mare pierdere de vreme sa dai importanta barfelor. :)

#22
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Verigheta n-are valoare religioasa decat din pct de vedere al traditiei. De fapt, foarte multe obiceiuri ortodoxe nu se regasesc deloc in Biblie.
Considerentele sunt foooarte relative in acest sens.
Mai degraba as spune ca verigheta are doar valoare morala si sociala. Dar si ca actioneaza cumva subliminal, ca e o chestie de psihologie "absconsa".
Valoarea morala este la purtator. Pentru unii inseamna mult, pentru altii chiar nimic. Unii nu trec asa usor "peste" ea, altora li se falfaie.
Cea sociala este la privitor. Amantele n-au nici o treaba legata de verigheta purtata de "victima" :P. In plus, asigura o integrare a purtatorului in canoane: aka "nu e fata batrana" sau "nu mai e holtei golanas, e cap de familie, om responsabil"....frectii...
Valoarea verighetei sta undeva la limita dintre constiinta colectiva si cea individuala. E un semn pe inima, dar si un semn in frunte, o demarcare.
Din pctul meu de vedere, degeaba as avea verigheta pe mana, daca n-as avea "pata" pe creier in ce priveste femeia de langa mine. Si n-as miza pe faptul ca verigheta de pe degetul ei ar face relatia mai sigura...

#23
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Verigheta e ceva ce tine de cununia religioasa, nu de casatoria civila, de casatorie ca act juridic. Poti sa o porti, la fel cum poti sa te duci la starea civila in rochie de mireasa, chiar daca "nu e de acolo".

Edited by abancor, 17 March 2008 - 17:35.


#24
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Eu nu mi-aș face cununie la biserică tocmai ca să economisesc banii de verighetă... și de popă. E ca și cum ți-ai cumpăra piese de schimb la mașina pe care ai vândut-o deja.

#25
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 Fr3ak, on Mar 17 2008, 18:34, said:

Eu nu mi-aș face cununie la biserică tocmai ca să economisesc banii de verighetă... și de popă. E ca și cum ți-ai cumpăra piese de schimb la mașina pe care ai vândut-o deja.

La popa nu dai tu banii, ci nasii.

#26
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 Bebeluska, on Mar 17 2008, 21:27, said:

La popa nu dai tu banii, ci nasii.

Tu știi ce nași am eu?  :rolleyes:

#27
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 Fr3ak, on Mar 17 2008, 21:51, said:

Tu știi ce nași am eu? :rolleyes:
Zgarciti? :lol:

#28
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 Bebeluska, on Mar 17 2008, 21:56, said:

Zgarciti? :lol:

...da...să le zicem zgârciți  :rolleyes:

#29
polyana

polyana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.02.2008
:)) auzi... economisesc banii de la cununia religioasa ca sa cumpar verighete... nu vreau sa ma casatoresc religios, asta inseamna ca nu  o sa port niciodata verigheta? daca o sa avem chef, poate peste vreo 3 ani, daca nu... nu-i bai.

#30
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 polyana, on Mar 18 2008, 10:13, said:

:) ) auzi... economisesc banii de la cununia religioasa ca sa cumpar verighete... nu vreau sa ma casatoresc religios, asta inseamna ca nu o sa port niciodata verigheta? daca o sa avem chef, poate peste vreo 3 ani, daca nu... nu-i bai.


Draga mea, eu zic sa faci cum simti. Daca tu vrei sa porti verigheta, fa-o. Indiferent ce spune lumea. Parerea mea! :)

#31
andrei1975

andrei1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 06.07.2006
Am si eu o nedumerire, mai generala...
Sigur, fiecare crede si se comporta cum vrea, ca nimeni nu-i da in cap daca are o parere proprie, diferita de a celorlalti. Fiecare e liber sa considere verigheta cum vrea, cununia religioasa cum crede de cuviinta, etc. Da', nuantand un pic, daca verigheta, care potrivit traditiei se pune numai in biserica, in fata popii, isi pierde valoarea aia data de traditia religioasa, ce rost mai are? De ce sa nu punem un inel, pur si simplu? Pentru ca e trendy? Si daca nu simpatizam cu popii si cu traditia religioasa potrivit careia casatoria trebuie binecuvantata de Dumnezeu prin cununia civila, de ce mai mergem la biserica? De ce nu ne rezumam la casatoria civila? Adica, daca tot nu dau doi bani pe ce se intampla acolo, in fata altarului, mai bine nu ma mai duc! Nu? Nu ma condamna nimeni ca nu iubesc popii sau nu consider importanta cununia religioasa. Poate doar mama, bunica, soacra, etc... ceea ce pana la urma ma lasa rece! E o tara libera si tocmai de aia nu vad de ce trebuie sa fiu si snob si sa ma duc in fata popii doar pentru ca asa cere regula. Si, daca nu m-am dus in fata popii cu viitoarea nevasta, n-ar trebui sa port nici verigheta, pentru ca bucata aia de metal e un simbol al uniunii religioase, nu civile! (a nu se confunda cu inelul de logodna sau altceva! verigheta a fost inventata de preoti ca un simbol al casatoriei religioase si asa e de multa vreme) Daca vreau sa stie partenerul ce mult il iubesc eu si cat de trainica va fi relatia noastra, pot la fel de bine sa-i dau un pandantiv, o batista, un colier sau orice altceva. De ce sa-mi insusesc ceva in care nu cred? Poate ca sa vada lumea ca m-am casatorit?
Noi am ajuns sa golim de continut unele simboluri care exista de multi ani. De ce? C-asa vrem noi, pentru ca e o tara libera...
Chiar si intrebarea: "am voie s-o port?" mi se pare total nepotrivita. Sigur ca ai voie! Poti purta si 10 verighete, daca vrei. Ca tot n-au nicio valoare.
E o parere personala si atat. Daca vrea cineva sa ridice piatra, il rog sa o faca dupa ce a inteles ce-am zis!

#32
sitdownex2me

sitdownex2me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 19.09.2007

 andrei1975, on Mar 18 2008, 11:26, said:

Noi am ajuns sa golim de continut unele simboluri care exista de multi ani. De ce? C-asa vrem noi, pentru ca e o tara libera...
Pentru ca dupa un timp oamenii isi dau seama ca nu exista Mos Craciun.

#33
andrei1975

andrei1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 06.07.2006
Foarte bine! Si de ce sa se mai comporte ca si cum ar exista?

#34
polyana

polyana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.02.2008

 andrei1975, on Mar 18 2008, 11:26, said:

Am si eu o nedumerire, mai generala...
Sigur, fiecare crede si se comporta cum vrea, ca nimeni nu-i da in cap daca are o parere proprie, diferita de a celorlalti. Fiecare e liber sa considere verigheta cum vrea, cununia religioasa cum crede de cuviinta, etc. Da', nuantand un pic, daca verigheta, care potrivit traditiei se pune numai in biserica, in fata popii, isi pierde valoarea aia data de traditia religioasa, ce rost mai are? De ce sa nu punem un inel, pur si simplu? Pentru ca e trendy? Si daca nu simpatizam cu popii si cu traditia religioasa potrivit careia casatoria trebuie binecuvantata de Dumnezeu prin cununia civila, de ce mai mergem la biserica? De ce nu ne rezumam la casatoria civila? Adica, daca tot nu dau doi bani pe ce se intampla acolo, in fata altarului, mai bine nu ma mai duc! Nu? Nu ma condamna nimeni ca nu iubesc popii sau nu consider importanta cununia religioasa. Poate doar mama, bunica, soacra, etc... ceea ce pana la urma ma lasa rece! E o tara libera si tocmai de aia nu vad de ce trebuie sa fiu si snob si sa ma duc in fata popii doar pentru ca asa cere regula. Si, daca nu m-am dus in fata popii cu viitoarea nevasta, n-ar trebui sa port nici verigheta, pentru ca bucata aia de metal e un simbol al uniunii religioase, nu civile! (a nu se confunda cu inelul de logodna sau altceva! verigheta a fost inventata de preoti ca un simbol al casatoriei religioase si asa e de multa vreme) Daca vreau sa stie partenerul ce mult il iubesc eu si cat de trainica va fi relatia noastra, pot la fel de bine sa-i dau un pandantiv, o batista, un colier sau orice altceva. De ce sa-mi insusesc ceva in care nu cred? Poate ca sa vada lumea ca m-am casatorit?
Noi am ajuns sa golim de continut unele simboluri care exista de multi ani. De ce? C-asa vrem noi, pentru ca e o tara libera...
Chiar si intrebarea: "am voie s-o port?" mi se pare total nepotrivita. Sigur ca ai voie! Poti purta si 10 verighete, daca vrei. Ca tot n-au nicio valoare.
E o parere personala si atat. Daca vrea cineva sa ridice piatra, il rog sa o faca dupa ce a inteles ce-am zis!

te faci perfect inteles. verigheta este un simbol al uniunii spirituale, care are loc in biserica, prin urmare... verigheta ar trebui purtata numai dupa cununia religioasa. dar, nimeni nu ma opreste sa fac ce vreau, caci ca multe alte simboluri si verigheta isi pierde din semnificatie. :)

uite cum vad eu verigheta. spiritual nu inseamna nimic. il vad doar ca pe un semn distinctiv. eu si sotul meu apartinem unei alte comunitati sociale sa-i spunem - aceea a oamenilor casatoriti. inelul nu schimba ceea ce simtim unul pentru celalalt, dar schimba perceptia celorlalti despre noi.

#35
qcumber

qcumber

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.03.2008
dacă se pot purta prezervative înainte de isaiia dănțuiește, nu văd ce rău ar face o verighetă.

#36
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

 polyana, on Mar 18 2008, 13:38, said:

[...]
uite cum vad eu verigheta. spiritual nu inseamna nimic. il vad doar ca pe un semn distinctiv. eu si sotul meu apartinem unei alte comunitati sociale sa-i spunem - aceea a oamenilor casatoriti. inelul nu schimba ceea ce simtim unul pentru celalalt, dar schimba perceptia celorlalti despre noi.

Ai pus degetul pe rana, @polyana. Inelul sau cununia civila sau cea religioasa nu schimba cantitatea si calitatea sentimentelor, si asta trebuie sa primeze, inainte de orice traditie ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate