Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

verighetele - se pot purta daca ai facut numai cununia civila?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
sitdownex2me

sitdownex2me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 19.09.2007

 shiva, on Mar 18 2008, 13:43, said:

Ai pus degetul pe rana, @polyana. Inelul sau cununia civila sau cea religioasa nu schimba cantitatea si calitatea sentimentelor, si asta trebuie sa primeze, inainte de orice traditie ...
Nici nu se poate sa fi mai departe de adevar.
Calitatea sentimentelor depinde de apartenenta la o religie? Aiureli.

Poate schimba TIPUL sentimentelor. In cazul crestin, pentru un barbat, sentimente de iubire crestina inseamna misoginism si discriminare fata de creatura creeata cu unicul scop de a reproduce specia.

#38
happy_me

happy_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 28.01.2008

 sitdownex2me, on Mar 18 2008, 13:52, said:

Nici nu se poate sa fi mai departe de adevar.
Calitatea sentimentelor depinde de apartenenta la o religie? Aiureli.

Poate schimba TIPUL sentimentelor. In cazul crestin, pentru un barbat, sentimente de iubire crestina inseamna misoginism si discriminare fata de creatura creeata cu unicul scop de a reproduce specia.


Din pacate reproduce si specimene ca tine.

#39
ioftpedia

ioftpedia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2006
logodna civila  ..logodna religioasa si cununie religioasa......verighetele au si valoare de simbol -dragostea care izvoraste din divinitate si este fara de inceput si fara sfarsit-dar si o atestare a unui contract religios diferit de cununia religioasa care reprezinta un JURAMANTRELIGIOS SI CARE SE DESLEAGA LA popa sau la "preot " nu la tribunal / la tribunal se dezleaga doar logodna  civila
deci in principiu verigheta are semnificatie  religioasa dupa slujba LOGODNEI RELIGIOASE -ptr ca ele se binecuvanteaza pe sfanta Evanghelie .verighetele prin binecuvantare religioasa se poarta numai pe mana dreapta ..dar... din ratiuni practice se muta pe mana stanga

#40
andrei1975

andrei1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 06.07.2006

 shiva, on Mar 18 2008, 12:43, said:

Inelul sau cununia civila sau cea religioasa nu schimba cantitatea si calitatea sentimentelor, si asta trebuie sa primeze, inainte de orice traditie ...
Vezi, tocmai la asta nu m-am referit eu! Si stiam ca spre asta se va duce abordarea. Pot sa fie si 10 verighete, ele nu fac decat sa consfinteasca un sentiment care se presupune ca e foarte puternic. Si la fel de bine pot sa nu fie deloc, adica niciuna, ca sentimentul e la fel de puternic. Eu am zis doar ca daca verigheta si-a pierdut pentru mine semnficatia traditional - religioasa, atunci mai bine n-o port. Dragostea mea, daca e, e la fel de puternica. Tocmai pentru ca o purtam chiar daca nu calcam pe la biserica, iar cununia religioasa a fost un moment care trebuia bifat doar ca sa ne conformam traditiei, am golit de continut, de simbol, verigheta. Acuma metalul asta e un certificat de casatorie la vedere, zice polyana. Ceea ce mi se pare gresit. Cred ca ar trebui purtata doar daca jumatatea aia de ora de la biserica, a insemnat ceva pentru mine.
Restul n-are relevanta. Ce conteaza daca i-am tras-o, ori ba, inainte de a ne pune pirostriile? Nu ma gandeam la habotnici...

Edited by andrei1975, 18 March 2008 - 15:49.


#41
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 polyana, on Mar 16 2008, 15:56, said:

pentru cei care sunteti casatoriti doar civil, purtati verighete?

am citit ca verighetele se pun de catre preot in biserica. mai intai are loc logodna si preotul le pune pe mana dreapta, apoi la cununia religioasa prorpiu zisa, preotul le schimba pe mana stanga. dar, daca nu are loc nici logodna, nici cununie religioasa,se pot pune verighetele la starea civila?


Categoric nu :nonobad:

se fac controale periodice pe strada si daca te prinde ca nu ai facut si cununie religioasa, se lasa cu confiscatul verighetelor+amenda penala, so..
take care -_-

#42
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
In concluzie, ce s-o mai aburim, verighetele se poarta ca sa stie lumea ca esti "luat" si sa nu care cumva sa se dea la tine sau la sot/sotie :D

#43
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Moaca, on Mar 18 2008, 17:33, said:

In concluzie, ce s-o mai aburim, verighetele se poarta ca sa stie lumea ca esti "luat" si sa nu care cumva sa se dea la tine sau la sot/sotie :D
sau ca sa ai cu ce sa scoti dintii sotului cand se da la una  ;)

#44
Hogfather

Hogfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 02.02.2008
eu nici nu-s casatorit si am un inel cu model de verigheta (adica fara pietre doar metalul).
Problema mea e daca merita sa-l schimb pe unul de aur ca aurul alb e pimpy si aurul normal e urat.
Asta cand oi face cununia civila ca de religioasa nici cu alergaturi n-o sa se intample.
Dar am inelul ca asa m-am inteles cu iubita sa avem inele sa se vada ca suntem indisponibili pentru altii.

Edited by Hogfather, 18 March 2008 - 16:49.


#45
sitdownex2me

sitdownex2me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 19.09.2007

 happy_me, on Mar 18 2008, 14:00, said:

Din pacate reproduce si specimene ca tine.
Iti zic opinia crestina, apogeul al interpretarii sexiste ce esti. Du-te innapoi pe topicul ala cu misoginii daca nu ai chef sa citesti un post mai lung de 1 rand.

#46
happy_me

happy_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 28.01.2008

 sitdownex2me, on Mar 18 2008, 19:16, said:

Iti zic opinia crestina, apogeul al interpretarii sexiste ce esti. Du-te innapoi pe topicul ala cu misoginii daca nu ai chef sa citesti un post mai lung de 1 rand.

Iti multumesc pentru sugestie, asa am sa fac; prefer sa citesc un rand scris corect, decat sa citesc doua randuri izvorate din apogeul gandirii tale profunde...

#47
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
„Auzi? da tu de ce porți verighetă? că nu te-ai căsători în biserică”
„de unde știi?”
„poi n-am fost invitat decât la nuntă”
„exact”

#48
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 andrei1975, on Mar 18 2008, 11:26, said:

Am si eu o nedumerire, mai generala...
Sigur, fiecare crede si se comporta cum vrea, ca nimeni nu-i da in cap daca are o parere proprie, diferita de a celorlalti. Fiecare e liber sa considere verigheta cum vrea, cununia religioasa cum crede de cuviinta, etc. Da', nuantand un pic, daca verigheta, care potrivit traditiei se pune numai in biserica, in fata popii, isi pierde valoarea aia data de traditia religioasa, ce rost mai are? De ce sa nu punem un inel, pur si simplu? Pentru ca e trendy? Si daca nu simpatizam cu popii si cu traditia religioasa potrivit careia casatoria trebuie binecuvantata de Dumnezeu prin cununia civila, de ce mai mergem la biserica? De ce nu ne rezumam la casatoria civila? Adica, daca tot nu dau doi bani pe ce se intampla acolo, in fata altarului, mai bine nu ma mai duc! Nu? Nu ma condamna nimeni ca nu iubesc popii sau nu consider importanta cununia religioasa. Poate doar mama, bunica, soacra, etc... ceea ce pana la urma ma lasa rece! E o tara libera si tocmai de aia nu vad de ce trebuie sa fiu si snob si sa ma duc in fata popii doar pentru ca asa cere regula. Si, daca nu m-am dus in fata popii cu viitoarea nevasta, n-ar trebui sa port nici verigheta, pentru ca bucata aia de metal e un simbol al uniunii religioase, nu civile! (a nu se confunda cu inelul de logodna sau altceva! verigheta a fost inventata de preoti ca un simbol al casatoriei religioase si asa e de multa vreme) Daca vreau sa stie partenerul ce mult il iubesc eu si cat de trainica va fi relatia noastra, pot la fel de bine sa-i dau un pandantiv, o batista, un colier sau orice altceva. De ce sa-mi insusesc ceva in care nu cred? Poate ca sa vada lumea ca m-am casatorit?
Noi am ajuns sa golim de continut unele simboluri care exista de multi ani. De ce? C-asa vrem noi, pentru ca e o tara libera...
Chiar si intrebarea: "am voie s-o port?" mi se pare total nepotrivita. Sigur ca ai voie! Poti purta si 10 verighete, daca vrei. Ca tot n-au nicio valoare.
E o parere personala si atat. Daca vrea cineva sa ridice piatra, il rog sa o faca dupa ce a inteles ce-am zis!

io port verigheta sa nu ma mai alerge femeile pe strada. de vreo 10000 am scapat dar tot au mai ramas vreo 20000 de incapatanate :(

Plus de asta, mi s-a parut mai incomod sa port certificatu' de cascadorie legat de gat, ca semn ca sunt "luat" (cum spunea cineva mai sus) decat verigheta.

Edited by Zamolxel, 19 March 2008 - 00:15.


#49
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Mai bine ti-l printai pe un tricou ;)

#50
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 sebulbus, on Mar 19 2008, 01:09, said:

Mai bine ti-l printai pe un tricou ;)

Verigheta o port non-stop. Da' tricoul imi era imposibl sa-l port tot asa ;)

#51
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 Zamolxel, on Mar 19 2008, 00:04, said:

Plus de asta, mi s-a parut mai incomod sa port certificatu' de cascadorie legat de gat, ca semn ca sunt "luat" (cum spunea cineva mai sus) decat verigheta.

Vezi? De asta își lasă mulți bărbați burtă după ce se căsătoresc.

#52
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Poti sa-ti printezi o burta pe tricou. Eventual cu tot cu ceva la umbra sub:) Dar eu tot de certificatu' de casatorie vorbeam.

#53
zazlle

zazlle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.03.2008

 Fr3ak, on Mar 19 2008, 22:53, said:

Vezi? De asta își lasă mulți bărbați burtă după ce se căsătoresc.
:D

#54
andrei1975

andrei1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 06.07.2006

 Fr3ak, on Mar 19 2008, 19:53, said:

Vezi? De asta își lasă mulți bărbați burtă după ce se căsătoresc.
Ciudatule, ai sa te-nsori si ai sa-ti tragi palme pentru afirmatia asta! Pentru ca vei constata ca nu si-o lasa ei(sarmanii), ci apare singura, ca o inevitabila consecinta a "maritisului". Vei da vina pe bere, pe mici, pe masina... etc. Da' vei suspina si, in sinea ta adanca, iti vei zice: daca mi-a trebuit....!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate