Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Probleme matematicã

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4923 replies to this topic

#3475
ImJustKiddin

ImJustKiddin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 14.06.2010
Salut! Am nevoie de putin ajutor sa inteleg corect definitia limitei unui sir. Presupun ca sunt mai multe metode de a demonstra asta dar am o carte care explica limita folosind vecinatati in urmatorul mod:

"Sa consideram sirul a(n) cu n≥1, de termen general a(n) = 1/n. Particularizand pe n, avem a(1) = 1, a(2) = 1/2, a(3) = 1/3 .... Reprezentand pe o axa observam ca termenii acestui sir se apropie din ce in ce mai mult de 0, pe masura se rangul lor creste.
Pentru a proba acest lucru consideram o vecinatate V a lui 0.
Conform definitiei unei vecinatati, exista ε > 0 astfel incat (-ε,ε) ⊂ V. Daca a(n) ∈ (-ε,ε) inseamna ca |a(n)| < ε, adica 1/n < ε sau n > 1/ε. Rangul cautate este N = N(V) = [1/ε] + 1 (ε si N depind de V).
Aici nu inteleg de unde vine N = N(V) = [1/ε] + 1, de ce folosesc paranteza patrata la 1/ε si pentru ce anume folosim acest "rang". Deci pentru orice n ≥ N = [1/ε] + 1, avem a(n) ∈ V. In concluzie, in orice vecinatate V a lui 0 se afla toti termenii sirului incepand de la un rang N incolo, iar in afara acestei vecinatati raman termenii a1, a2,..., a(n -1), in numar finit. De aceea spunem ca limita sirului a(n) cu n≥1 este 0."

Puteti sa ma ajutati sa inteleg aceasta explicatie? Daca aveti o alta forma de a demonstra asta este binevenita dar numai sa o inteleg. Inteleg ca distanta de la a(n) la 0 este mai mica decat distanta de la ε la 0 dar tot nu inteleg la ce ne ajuta sa ajungem la o concluzie anume.

Multumesc.

Edited by ImJustKiddin, 27 September 2014 - 14:40.


#3476
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
[x] = partea intreaga.
In cazul dat, trebuie gasit un N astfel incat 1/N<ε <==>1/ε<N. Dar N este intreg si trebuie sa-l exprimam in functie de ε.
[1/ε]<=1/ε<[1/ε]+1.
Din cauza primei egalitati (de exemplu pt ε=0.1) este suficient sa luam N=[1/ε]+1.

#3477
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

 ImJustKiddin, on 27 septembrie 2014 - 14:39, said:

Salut! Am nevoie de putin ajutor sa inteleg corect definitia limitei unui sir. Presupun ca sunt mai multe metode de a demonstra asta dar am o carte care explica limita folosind vecinatati in urmatorul mod:

"Sa consideram sirul a(n) cu n≥1, de termen general a(n) = 1/n. Particularizand pe n, avem a(1) = 1, a(2) = 1/2, a(3) = 1/3 .... Reprezentand pe o axa observam ca termenii acestui sir se apropie din ce in ce mai mult de 0, pe masura se rangul lor creste.
Pentru a proba acest lucru consideram o vecinatate V a lui 0.
Conform definitiei unei vecinatati, exista ε > 0 astfel incat (-ε,ε) ⊂ V. Daca a(n) ∈ (-ε,ε) inseamna ca |a(n)| < ε, adica 1/n < ε sau n > 1/ε. Rangul cautate este N = N(V) = [1/ε] + 1 (ε si N depind de V). Aici nu inteleg de unde vine N = N(V) = [1/ε] + 1, de ce folosesc paranteza patrata la 1/ε si pentru ce anume folosim acest "rang". Deci pentru orice n ≥ N = [1/ε] + 1, avem a(n) ∈ V. In concluzie, in orice vecinatate V a lui 0 se afla toti termenii sirului incepand de la un rang N incolo, iar in afara acestei vecinatati raman termenii a1, a2,..., a(n -1), in numar finit. De aceea spunem ca limita sirului a(n) cu n≥1 este 0."

Puteti sa ma ajutati sa inteleg aceasta explicatie? Daca aveti o alta forma de a demonstra asta este binevenita dar numai sa o inteleg. Inteleg ca distanta de la a(n) la 0 este mai mica decat distanta de la ε la 0 dar tot nu inteleg la ce ne ajuta sa ajungem la o concluzie anume.

Multumesc.
vezi "epsilon-delta proof", asta ar trebui sa-ti clarifice cam orice nelamurire ai avea in legatura cu conceptul de limita
un video bun: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0sCttufU-jQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3478
AlexBlizzard

AlexBlizzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 17.03.2013
Salut, nu am inteles nimic din ce a predat profa despre Proprietatea lui Darboux, nu inteleg problemele.Nu stiti un site de probleme rezolvate(sa imi dau seama de acolo cum se rezolva).Multumesc

#3479
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Spune-i profei ca nu intelegi, ea e platita sa-ti explice...

#3480
namespace

namespace

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 14.12.2013

 AlexBlizzard, on 30 septembrie 2014 - 20:33, said:

Salut, nu am inteles nimic din ce a predat profa despre Proprietatea lui Darboux, nu inteleg problemele.Nu stiti un site de probleme rezolvate(sa imi dau seama de acolo cum se rezolva).Multumesc

Proprietatea lui Darboux este IVT (Intermediate Value Theorem), în engleză. Sunt numeroase videouri în care conceptul de IVT e mult mai bine explicat.

#3481
AlexBlizzard

AlexBlizzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 17.03.2013
Am gasit, multumesc mult de tot, am inteles.

#3482
AlexBlizzard

AlexBlizzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 17.03.2013
Imi puteti da si mie toate formulele Inductiei matematice, nu mai imi gasesc dosarul :| , va rog mult.

#3483
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
nu inteleg ce formule vrei. pe la liceu la inductie se fac sume remarcabile, printre altele, pe alea le vrei?

#3484
loading_

loading_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.08.2014
Salut.

Trebuie sa aflu formula sumei de la k = 3 la n din (n! /( (k-3)! * (n-k)!).
Este vreo legautra intre binomul lui Newton si aceasta suma? Daca nu, ceva idei?

Multumesc anticipat.

Edited by loading_, 02 October 2014 - 21:02.


#3485
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007
Sa se vada mai clar

Attached File  ecuatie.png   4.37K   3 downloads

#3486
AlexBlizzard

AlexBlizzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 17.03.2013

 newbie13, on 02 octombrie 2014 - 17:40, said:

nu inteleg ce formule vrei. pe la liceu la inductie se fac sume remarcabile, printre altele, pe alea le vrei?

Da pe cele gen:
1+2+3+.....+x=231...dar si cele cu fractii, ridicari la puteri.

#3487
loading_

loading_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.08.2014

 dani.user, on 02 octombrie 2014 - 21:04, said:

Sa se vada mai clar

ecuatie.png
Multumesc.

Ceva idei?

#3488
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
se poate scrie ca: n *(n-1) * (n-2) * Sum ((n-3)! / (k-3) ! * (n-k)!)...

#3489
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 03.12.2010
Repet:
O problemă de pe un alt forum:
Exista vreun triunghi dreptunghic de arie 2016 cu laturile de lungimi rationale?
Exista vreun triunghi dreptunghic de arie 2015 cu laturile de lungimi rationale?
Exista vreun triunghi dreptunghic de arie 2014 cu laturile de lungimi rationale?
Exista vreun triunghi dreptunghic de arie 2013 cu laturile de lungimi rationale?
Exista vreun triunghi dreptunghic de arie 2012 cu laturile de lungimi rationale?

#3490
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
Pun si eu dupa ceva vreme ceva interesant,

Sa se demonstreze ca exista trei numere intregi a,b,c nu toate egale cu zero, |a|,|b|,|c| < 10^6, a.i. :
|a*sqrt(3)+b*sqrt(5)+c*sqrt(7)| < 10^(-11)

#3491
AlexBlizzard

AlexBlizzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 17.03.2013

 AlexBlizzard, on 02 octombrie 2014 - 21:22, said:


Da pe cele gen:
1+2+3+.....+x=231...dar si cele cu fractii, ridicari la puteri.

ma puteti ajuta ?

#3492
AlexBlizzard

AlexBlizzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 17.03.2013
Am rezolvat, acum nu inteleg ce fac gresit la urmatoarea problema:

1+3+5+.......+x=255

a1=1
a2=3
r=a2-a1=2

deci putem scrie asa:

1+3+5+....+(2k+1)=255

Forumula: Sn=(a1+an)n/2

Deci:

x->inmultire

Sk+1=(k+1)(2k+2)/2...si dupa formula: a1xn+rx n(n-1)/2....si ajung la: 2k+2x k(k-1)/2...si de aici ma pierd..

la ce trebuie sa ajung trebuie sa fie: (k+1)la puterea 2

Edited by AlexBlizzard, 03 October 2014 - 16:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate