Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tv Tuner Pt Captura Vhs Si Svhs

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
M-ar interesa o placa tv tuner care stie:
- captura de pe composite, tv tuner si s-video - de preferabil stereo
- captura directa in format MPEG2 DVD quality

Prelucrarea digitala nu e o problema (desi nu sunt expert), ma intereseaza doar achizitia.

Ce placa ar avea cel mai bun raport calitate/pret pentru cerintele de mai sus?

Merci.

Edited by zmith, 27 September 2004 - 09:22.


#2
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
1. TUNER TV/FM LEADTEK WINFAST TV2000 XP DELUXE PCI - 2.530.626 Lei (ULTRAPRO)
2. PINNACLE - PCTV Stereo XE -  2.196.000 Lei (FLAMINGO)

Care ar merita mai mult? Sa nu uitam ca ma intereseaza o calitate cat mai mare a imaginii si sunetului. Banii pe care vreau sa ii investesc sunt 2.5 mil Lei.

#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
eu zic sa iei leadtekul... pinnacle are atit de multe versiuni, ca nu sti care e mai buna decit alta...

#4
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Alte propuneri de TV Tuner ar mai fi decat cele 2 de mai sus?

#5
anakyn

anakyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 02.10.2003
eu ma-m chinuit cu un pinacle si am lasato balta.
sau poate nu stiu eu sa lucrez cu el.

#6
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
eu am avut leadtek si deluxe (bt878) si expert (cx23881)

dpdv al calitatii capturii iti recomand expert-ul, nu deluxe-ul.
dpdv al compatibilitatii (nu stiu daca te intereseaza, dar 23881 merge pe linux doar cu kernel 2.6 bla bla) iti recomand deluxe (bt878 merge pe orice so)

pe partea de software, nu stiu cum sta pinnacle, dar PVR-ul de la leadtek este mai usor de folosit decat masina de gatit :)

#7
ticka

ticka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.07.2004
Hello.
Am luat si eu un "expert" si sunt la faza de chinuiala pentru a gasi cele mai bune setari audio-video la captura.
Poti sa mi  le spui si mie? - formatul video, codecul video, codecul audio. alte configurari, setarea timpuilui de inregistrare, sau in fond poate exista un ghid mai serios al placii de captura.
Care ti-au iesit cel mai bine?
Iti multumesc.
Ticka

#8
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
ATI All In Wonder.Are tot ce vrei si inca ceva pe deasupra.  :D

Edited by nexland, 16 October 2004 - 11:09.


#9
Robby

Robby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2004
Leadtek 2000 xp am eu si pot sa spun ca nu sint multumit pe deplin de calitatea capturii, plus ca imaginea are niste dungulite foarte enervante, care uneori se vad si la unele tipuri de televizoare, pe care nu le pot scoate decit dupa o operatiune suplimentara de filtrare si apoi recompresie, daca incerc sa capturez direct in format dvd la 6000 de kb/sec ca sa-mi incapa 1,30 ore, acele dungi creeaza un noise care altereaza mult calitatea imaginii, eu nu recomand acest tuner celor care vor sa captureze direct in format dvd, fara sa-si mai bata capul cu filtrare & stuff.
  Ceva adevarat la care visez de mult bagati un oki aici:
http://www.chip.ro/p..._teste.php?id=3

Marturisesc , ca nu am testat acest produs personal dar dau crezare prietenilor.

#10
ticka

ticka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.07.2004
Placa asta nu are un ghid adevarat? (cred ca am mai intrebat asta)
Nu ma lasa sa fac setari. Am facut un mpeg2 de vreo 3,7 GB, Bineinteles ca atunci cand am vrut sa-l scriu pe DVD nu m-a lasat decat cu optiunea UFD, dar acum nu pot sa-l rulez pe DVD meu stand alone. Pe PC merge, dar tot la cocosare as ajunge.
Sa-i dau marimea de fisiere mpeg2 sub 2 GB ca sa le poatĂŒ scrie cu ISO?
De fapt cred ca ar trebui sa citesc cu atentia cartea DVD-ului sa vad ce stie (inseamna ca stie ce nu stiu eu).
Mai lumineaza-ma cu ceva ca sunt foarte :cursing:
mersi

#11
Robby

Robby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2004
ticka: playerele standalone nu recunosc file mai mari de un giga, asta daca vrei sa vezi pe el file in format iso udf, daca vrei sa bagi o fila de 3,7 giga trebuie incarcata intr-un program de authoring care stie sa sparga automat, creezi si meniuri , interactii, etc, iar la urma ce rezulta se trage pe dvd, rezulta o structura de dvd cu multe filisoare bagate toate intr-un dosar pe nume video_ts.
Deci, cauta programul de authoring, sau baga file de numai un giga pt format dvd-rom.

#12
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Ca recomandare, PCTV Stereo XE la banii astia merita. E doar ceva mai tricky de instalat, in rest merge bine.

problema cu dungulitele e posibil sa fie de la deinterlacing, problema pe care Stereo XE, cu ultimele update-uri de pe Pinnaclesys.com nu o are.

Sfatul meu e sa te orientezi spre Pinnacle. Ei numai asta fac, si deci sunt mai buni.

#13
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
@nexland
de acord cu tine, insa cit costa un all in wonder vis-a-vis de un leadtek?

#14
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
ticka, cel mai usor de folosit este Nero Vision Express sau TMPGEnc DVD Author si care iti fac authoringul de care iti spunea Robby.

enjoy,
Mtz

#15
ticka

ticka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.07.2004
Va multumesc. Fiind un devorator - de filme - am tot interesul ca sa-mi transform o parte din filme in avi, pentru economie  - de spatiu si bani - de exemplu documentare, etc.
Dar> eu le fac capturile cu WIN expert fisiere MPEG2-Optimal qualty svcd, video codec: MPEG2-CODEC, size< 720x576, bitrate<6000kps, Frame rate: 25.000, audio codec> MPEG1/ audio lazer II, bitrate<224 kps. Am incercat in fel si chip sa le fac avi>cu virtual dub, i/am scos sunetul in wav, am compresat, am dres dar tul merge normal (mi se pare) iar imaginea o ia mult inainte. - desincronizate grosolan
Cum convertesc genul acesta de fisiere in avi (captura) caci ele nu sunt de tip DVD.
Daca le salvez in format DVD, la convertire DUB/ul imi deformeaza imaginea.
SI acusi nu voi mai avea loc pe hard...
Danke[FONT=Arial][FONT=Arial][FONT=Arial]

#16
Robby

Robby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2004
daca vrei sa faci mpeg4 din mpeg 2 nu-ti trebuie decit programele care vin cu gordian knot, nu folosi gordian knotul ca atare pt ca mi se pare o inlantuire aiurea de programe care pot fi folosite si singure, fara acel gui greoi si nefolositor, dar pt asta va trebui sa studiezi mult, nu-ti trebuie decit dvd2avi, pt crearea, proiectului *.d2v, apoi acel proiect se incarca in avisynth alt program genial unde poti sa filtrezi, crop, resize, etc, poti face absolut tot ce vrei, iar mai departe fila *.avs se incarca in virtualdubmod. Nu stiu cum iti suna dar asta e cea mai buna cale pe care am descoperit-o. Iti sugerez sa capturezi direct progresiv, o captura cu un codec mjpeg sau huffyuv e o aiureala, o pierdere de timp (deinterlacele maninca timp la greu), si eu capturez tot mpeg2 la 8000 kb/sec si se vede bestial acele codecuri losless sint niste balarii (in opinia mea).
     Inca un tvtuner aiurea, pentru cei ce vor sa cumpere asa ceva: Asus tv fm bla bla bla, un bullshit total de ce: mi-a prins doar jumate din posturi, iar din jumatea asta jumate nu aveau sunet (traiasca operatorii de cablu), softul bundled : o panarama, intervideo home cinema pentru dumbs. Fara nici un fel de custom presets aiurea total. Apoi bomboana de pe coliva: am capturat de pe un vcr prin intrarea de composite iar sunetul a fost total out of sync dupa 45 de minute a ajuns la un decalaj de 5 secunde, o panarama totala.
      M-am acrit de risuri, am inceput cu un wayjet, apoi un msi tvnowhere, apoi un leadtek deluxe, acum asusul asta, am fost ieri si am facut upgrade am luat un leadtek dv 2000, asta e in sfirsit ceva superb, calitate a imaginii exceptionala, captura sincrona (aceeasi caseta vhs), mai vedem. Deci daca totusi cumparati ceva, solutia cu tunerele ieftine e o pierdere de vreme.

#17
ticka

ticka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.07.2004
Robby, ceau.
Ai lucrat cumva cu Ulead Video Tools sau cu Ulead Movie Factory?
Sunt softurile care vin odată cu placa de captură.
În mod normal cu acestea poți face și authoringul de DVD, dar cu Video Tools-ul ar trebui sa faci prelucrarea peliculelor (daca le putem denumi asa) de MPEG.
Nu am reusit nici macar sa elimin porțiuni inutile. Am citit help-ul si am facut pas cu pas totul ca la carte - adica selectionarea unei anumite porțiuni, split, seclect, save trimm, etc, etc. Inutil. Rezultatul salvat este tot fisierul original.
Nici cu extract video nu amers mai bine (acestea ar trebui sa-ti extraga din film ceea ce te intereseaza sau nu.
Poate este cineva care stie de programe de prelucrare de MPEG (si 1 si 2)?
In orice caz pana acum ca prelucrare video Virtual Dub mi se pare f.bun. La transformarea din MPEG in avi din pacate sunetul mi se desincronizeaza. Am incercat intai sa convertesc sunetul la cerintele lor (41400 MHm 16 biti, stereo) si a doua oara am compresat sunetul la MPEG layer III, dar a iesit o decalare.
Tot decalare am obtinut si la lipirea mai multor bucati de avi (cu append avi), I-am dat si functiunea de sync audio.
Multumesc.
Tickă

#18
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
[  Ceva adevarat la care visez de mult bagati un oki aici:
[url="http://www.chip.ro/produse_teste.php?id=3"]http://www.chip.ro/produse_teste.php?id=3[/url]

Marturisesc , ca nu am testat acest produs personal dar dau crezare prietenilor.
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]
daca vrei sa visezi si mai frumos, baga ochiul aici:
[url="http://www.flamingo.ro/produs.asp?id=5780"]Pinnacle Studio AV/DV[/url]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate