Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Tv Tuner Pt Captura Vhs Si Svhs

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Robby

Robby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2004
Nu mai visez, mi-am luat un Leadtek DV 2000, este multumitor.

#20
Robby

Robby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2004
Ticka, nu am lucrat cu softurile respective, lucrez cu Ulead Video studio8 si adobe premiere, dar in principal cu avisynth.
Incearca pe siteul lor si o sa gasesti o gramada de tutoriale si chiar filmulete care te invata de toate.

#21
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
@danX

placa aia de la pinnacle (av/dv) isi face toti banii... o am, o folosesc si sint multumit de ea

pentru ce stie sa faca, face foarte bine!

#22
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

zmith, on Sep 28 2004, 12:03, said:

Se pare ca nimeni nu stie ...

<{POST_SNAPBACK}>



Salut!
In primul rand este impotriva regulilor de netiquette sa iti tot raspunzi tie la formuri doar o mi mesajul tau in fata. In al doilea rand formul nu este chat s aiti raspunda imediat cineva, nici servciul 112 sa fie mereu cineva pe baricade.

In al treilea rand, ca s aiti raspund tie la intrebari... cu banii care ii ai ia niste sampon ca s ate speli pe cap cu ei (glumesc cu o mica doza de rautate). O placa buna ar fi ceva semiprofi, nu ce se gaseste in comert la 2 milioane, nu in Romania. O asemenea placa ai putea sa gasesti s/h si sa aiba pe ea un nume de tip Pinacle (dar modelele de top), Matrox, etc....

De aceea poate nu ti-a reaspuns nimeni.

Eu pe Matroxul meu (care l-am luat de la cineva tot de aici) am dat acum doi ani 8 milioane (placa ce era normal peste 16) si desi multi nu considera ca merita atat pentru o achizitie buna eu cred ca pretul i-a ramas cel putin la fel avand in vedere calitatea la care lucreaza.

Oricum cand faci pasul ia in vedere urmatoarele aspecte:

- numarul de frameuri la care poate face captura
- peste 80% din procese sa fie hardware (eventual intr-un modul extern), altfel iti solicita procul de mori si orice alta aplicatie iti bungheste captura
- sa fie brand (nu deluxeuri si alte cjhestii care, intr-adevar, iti permit sa iei un video de la TV, dar la nivel de home user fara nici un pic de cerinte minimale)
- intrari Svideo, RCA, eventual si euroscart (nu cred ca vei gasi foarte multe cu euroscart, asa ca sari peste)
- cerinte minime cat mai minime dpdv procesor
- sa nu suna ca face doar la 25 fps, incearca sa aiba chiar 30; atunci te vei asigura ca la 25 fps chiar este bine

cam atat
poate te mai ajuta si altii :coolspeak:

#23
Robby

Robby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2004
Bogdan
Omul a vrut un tv tuner nu o placa semiprofi de jde milioane de lei, pentru ce o face el cu ea cred ca ii ajunge. Si cu matroxul ala al tau presupun ca daca e veche de citiva ani buni acum cipsetul ala hardware cu care te lauzi atit are aceleasi performante ca cipsetul conexant 23881 cu care e echipat modelul leadtek pe care l-am luat eu. Face captura lejer la 30 frameuri si la o rezolutie 720/480 sau 720/576. Procesorul sta la 30%, si pot sa fac ce vreau prin calculator fara sa-mi altereze captura.
  Lumea asta evolueaza foarte rapid acea placa acum e depasita lejer de multe altele mult mai ieftine. Si mai e ceva daca ai niste casete de toata jena la ce te mai ajuta faptul ca e semiprofi. Casetele filmate recent se vad bestial pe leadtekul meu care oricum nu pot sa spun ca e ceva "semiprofi".

#24
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
PLACA DE CAPTURA LEADTEK WINFAST VC100 XP PCI

Doar ca nu poate face captura de pe TV-TUNER!

Dar de placa asta ce ziceti? Are cineva?
Se gaseste la UltrPro la pretul de 1,276,289 Lei.

Edited by zmith, 01 January 2005 - 18:04.


#25
sorin_ianculescu

sorin_ianculescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.01.2005
imi cer scuze ca ma bag si eu in discutie, insa am o problema urgenta:

am o placa WinFast TV 2000 XP (varianta simpla), si nu reusesc sa fac captura defel. Am Win XP SP2, driverele cele mai noi de la Leadtek de pe pagina si un video Sony, umpic mai vechi. Eu conectez videoul la placa printr-un adaptor care are o mufa EuroScart intr-o parte si o iesire s-video, respectiv 3 iesiri RCA (2 audio si un video) in cealalta parte, si un comutator "Input - Outpu". Conectez un cablu S-Video in acest adaptor, pe care il duc in tunner, si mai conectez un cablu cu 2 RCA la un capat pentru audio, care intra in tunner printr-un jack. Problema e ca nu merge defel. Placa mea nu a fost recunoscuta niciodata de Virtual Dub, indiferent de versiune. Cand ii dau "Capture AVI" se blocheaza brusc, indiferent de SO. Cand vreau sa fac captura, dau drumul la video si indiferent ce aplicatie deschid (aplicatia care a venit cu tunerul, dscaler, windvr etc.) fie se blocheaza, fie se comporta ciudat. Oricum, nici nu imi arata pe monitor ce ruleaza pe video. parca nu il simte. Nu prea ma pricep, insa am mare nevoie de ajutor. Cum sa fac sa mearga? Sunt aproape sigur ca e problema de soft...

#26
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca si tu placa pe alt PC.

enjoy,
Mtz

#27
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
PLACA DE CAPTURA LEADTEK WINFAST VC100 XP PCI
Placa fara tunner ,omul a cerut Tunner care sa faca captura....
Oricum placa functioneaza excelent ,o am de citeva luni,am capturat de pe V8 analog ,VHS si nu am ce sa reprosez din pct de vedere al capturii.Am drop-uri doar cind banda video e ciufulita.Mentionez ca ma refer la captura AVI necomprimat - de cea MPEG nu am fost multumit de cum o face.In concluzie ,daca vreti captura buna si ieftina ,si aveti loc pe hard ,aceasta este o solutie buna

#28
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

Robby, on Nov 3 2004, 13:40, said:

Bogdan
Omul a vrut un tv tuner nu o placa semiprofi de jde milioane de lei, pentru ce o face el cu ea cred ca ii ajunge. Si cu matroxul ala al tau presupun ca daca e veche de citiva ani buni acum cipsetul ala hardware cu care te lauzi atit are aceleasi performante ca cipsetul conexant 23881 cu care e echipat modelul leadtek pe care l-am luat eu. Face captura lejer la 30 frameuri si la o rezolutie 720/480 sau 720/576. Procesorul sta la 30%, si pot sa fac ce vreau prin calculator fara sa-mi altereze captura.
  Lumea asta evolueaza foarte rapid acea placa acum e depasita lejer de multe altele mult mai ieftine. Si mai e ceva daca ai niste casete de toata jena la ce te mai ajuta faptul ca e semiprofi. Casetele filmate recent se vad bestial pe leadtekul meu care oricum nu pot sa spun ca e ceva "semiprofi".

<{POST_SNAPBACK}>

  Imi pare rau dar ....un Matrox 2500 de acum 3 ani stie si face mai multe decat un Pinnacle liquid sau Rdtv pro one peste 5 ani....si te rog nu-mi spune ca ai calitate mai buna de pe analogic cu un pinnacle sau leadtek (care nu e captura!)
care folosesc cel mai prost codec posibil de DV, adica Microsoft AVI DV, fata de un matrox sau canopus care au codecuri specializate...........

#29
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

Ankh, on Mar 28 2005, 15:44, said:

Imi pare rau dar ....un Matrox 2500 de acum 3 ani stie si face mai multe decat un Pinnacle liquid sau Rdtv pro one peste 5 ani....si te rog nu-mi spune ca ai calitate mai buna de pe analogic cu un pinnacle sau leadtek (care nu e captura!)
care folosesc cel mai prost codec posibil de DV, adica Microsoft AVI DV, fata de un matrox sau canopus care au codecuri specializate...........

<{POST_SNAPBACK}>

    ...am uitat, ce vrea omul (adica catura mpeg2 DVD quality.... de pe analogic...cu TV tunner......nu cred ca s-a inventat inca tunnerul ala) B)

#30
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Se tot aude de o "minune" de la ATI,Theatre 550 Pro.Nu stiu daca a fost implementat cip-ul asta de vre-un producator.

#31
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Oarecum off-topic:
Pentru o captura ok de pe analogic cred ca asta ar fi cea mai buna solutie. Din pacate nu am gasit pe nimeni sa aduca in Romania asa ceva. On-line nu ma risc sa cumpar, iar cel mai apropiat magazin in care se gaseste produsul este in Budapesta. Daca poate gasi careva o solutie sa aducem acest produs cred ca ne va scuti pe toti de capturi cu tv tunere si alte prostii de pe analogic, pt ca materialul va fi captat in format microsoft DV si deci va avea o calitate ok.

#32
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

Night Elf, on Mar 29 2005, 10:21, said:

Oarecum off-topic:
Pentru o captura ok de pe analogic cred ca asta ar fi cea mai buna solutie. Din pacate nu am gasit pe nimeni sa aduca in Romania asa ceva. On-line nu ma risc sa cumpar, iar cel mai apropiat magazin in care se gaseste produsul este in Budapesta. Daca poate gasi careva o solutie sa aducem acest produs cred ca ne va scuti pe toti de capturi cu tv tunere si alte prostii de pe analogic, pt ca materialul va fi captat in format microsoft DV si deci va avea o calitate ok.

<{POST_SNAPBACK}>

  Se poate aduce , doar ca nu face mai multe decat USB Maker de la Pinnacle.
Codecul DV Microsoft e cel mai prost posibil.( Un material transferat cu Microsoft DV, Canopus DV sau Matrox DV.....pe hard va arata la fel....codecul intra in functiune doar la editare... :) )

#33
Dem

Dem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 23.11.2004
sunt la capitolul achizitie calculator si am ajuns la placa TV-tuner de captura.
doresc sa fac transferarea casetelor VHS pe care le am in DVD-uri fara rabat de calitate si va rog o recomandare de placa.
As dori sa stiu daca achizitionarea unei componente externe de exemplu a unui Real-Time Digital video converter (circa 5 mil. fara TV-tuner incorporat prezentat de Depozit Calc) este aboslut necesara pentru a avea calitatea neafectata imagine+sonor si o transcriere real-time.
http://www.plextor-e.....PVR PX-TV402U
Pina sa-mi iau asa ceva as vrea un model de placa in 2-3 milioane de la Leadtek sau Avermedia care ar fi optim pentru prelucrare video acum la nivelul lui sept. 2005. nu ma interesaza sutele de programe TV in secam mesecam ci in primul rind partea de captura analog si digital. va multumesc

Edited by Dem, 13 September 2005 - 13:07.


#34
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

Dem, on Sep 13 2005, 13:58, said:

sunt la capitolul achizitie calculator si am ajuns la placa TV-tuner de captura.
doresc sa fac transferarea casetelor VHS pe care le am in DVD-uri fara rabat de calitate si va rog o recomandare de placa.
As dori sa stiu daca achizitionarea unei componente externe de exemplu a unui Real-Time Digital video converter (circa 5 mil. fara TV-tuner incorporat prezentat de Depozit Calc) este aboslut necesara pentru a avea calitatea neafectata imagine+sonor si o transcriere real-time.
http://www.plextor-e.....PVR PX-TV402U
Pina sa-mi iau asa ceva as vrea un model de placa in 2-3 milioane de la Leadtek sau Avermedia care ar fi optim pentru prelucrare video acum la nivelul lui sept. 2005. nu ma interesaza sutele de programe TV in secam mesecam ci in primul rind partea de captura analog si digital. va multumesc

<{POST_SNAPBACK}>

...vezi ca tocmai inainte am postat intr-un thread despre Plextor....

.....calitate de pe VHS cu TV-tunner nu exista....la fel nimic ce seamana cu calitate nu gasesti la 5 milioane.....

...daca vrei calitate de pe VHS...minim RTX10...undeva pe la 600 Euro....sau daca te tine PC...captura in Huffyuv sau...RGB???? :D

#35
nortton

nortton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 05.08.2005

Dem, on Sep 13 2005, 11:58, said:

sunt la capitolul achizitie calculator si am ajuns la placa TV-tuner de captura.
doresc sa fac transferarea casetelor VHS pe care le am in DVD-uri fara rabat de calitate si va rog o recomandare de placa.
As dori sa stiu daca achizitionarea unei componente externe de exemplu a unui Real-Time Digital video converter (circa 5 mil. fara TV-tuner incorporat prezentat de Depozit Calc) este aboslut necesara pentru a avea calitatea neafectata imagine+sonor si o transcriere real-time.
http://www.plextor-e.....PVR PX-TV402U
Pina sa-mi iau asa ceva as vrea un model de placa in 2-3 milioane de la Leadtek sau Avermedia care ar fi optim pentru prelucrare video acum la nivelul lui sept. 2005. nu ma interesaza sutele de programe TV in secam mesecam ci in primul rind partea de captura analog si digital. va multumesc

<{POST_SNAPBACK}>

Lucreaza cu Windows Movie Maker daca ai XP,este foarte usor si practi si poti face mai multe tipuri de capturi ,nu numai vhs,chiar si tv sau de la receptorul satelitar,sau chiar de pe cablu.Nu iti ramane decat sa  ai un RCA Stereo-Mini Jack,cu care te legi cu cablurile la el si de la el la PC si dai bataie.

#36
nortton

nortton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 05.08.2005

Night Elf, on Mar 29 2005, 09:21, said:

Oarecum off-topic:
Pentru o captura ok de pe analogic cred ca asta ar fi cea mai buna solutie. Din pacate nu am gasit pe nimeni sa aduca in Romania asa ceva. On-line nu ma risc sa cumpar, iar cel mai apropiat magazin in care se gaseste produsul este in Budapesta. Daca poate gasi careva o solutie sa aducem acest produs cred ca ne va scuti pe toti de capturi cu tv tunere si alte prostii de pe analogic, pt ca materialul va fi captat in format microsoft DV si deci va avea o calitate ok.

<{POST_SNAPBACK}>

http://www.ramelectr...g-3000.htmlUITE ASTA CA ESTE MAI IEFTIN

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate