Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Chepeng de pivnita

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Rainman22

Rainman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.09.2005
As vrea sa bricolez un sistem de ridicare/coborire pentru un chepeng de pivnita care este facut din osb3 armat cu teava rectangulara de 25.
Daca are cineva idei, ii multumesc.

#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
cum vreti sa fie deschiderea?dreapta stanga sau in sus?
Posteaza o schita simpla si dupa detaliile si cotele tale iti fac o schita de executie!
Ridicarea si coborarea vrei sa fie manual sau electric?

#3
Rainman22

Rainman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.09.2005
Chepengul este dreptunghiular cu balamaua pe latura mica. Din cauza locului strimt vreau sa tai actualul chepeng la jumatate si sa aplic o balama.
Armatura de teava patrata de 25 se sprijina pe un cadru tot de teava patrata pentru rezistenta deoarece chepengul este aproximativ in mijlocul bucatariei, deci este circulat.
Initial m-am gindit la deschiderea manuala cu un miner situat in apropierea locului de fringere a capacului. Apoi mi-a placut ideea automatizarii deschiderii si inchiderii.
Schita este facuta pe moment deci scuze pentru acuratete. Balamaua de la mijloc nu este figurata in pozitia corecta. Am vazut dupa postare.
Multumesc.

[ http://img225.imageshack.us/img225/6564/21480987ku4.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Rainman22, 11 March 2008 - 21:41.


#4
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
maine dupa orele 16'' o sa revin cu o schita de executie  pe varianta dorita si o varianta noua.

#5
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Asa cum am spus revin cu o schita in viziune proprie si pe care as aplica-o in cazul meu.
Automatizarea e putin dificila asa ca va-m facut un model manual.

2A

3A

4A

5A

6A

7A

8A

9A Sper ca va-ti facut o idee si sper ca orice solutie veti lua o veti expune pe forum sa aiba si alti oameni de unde sa se inspire.Va salut

intrebari? :rolleyes:

Attached Files

  • Attached File  1A.jpg   418.76K   504 downloads
  • Attached File  2A.jpg   367.15K   438 downloads
  • Attached File  3A.jpg   251.54K   417 downloads
  • Attached File  4A.jpg   347.13K   398 downloads
  • Attached File  5A.jpg   408.21K   418 downloads
  • Attached File  6A.jpg   276.87K   378 downloads
  • Attached File  7A.jpg   331.21K   392 downloads
  • Attached File  8A.jpg   382.02K   400 downloads
  • Attached File  9A.jpg   405.65K   438 downloads


#6
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
modelul de fata va ofera o planeitate perfecta fiind o zons circulsts(bucatarie)modelul dorit de d-vs cu un maner la mijloc e putin inestetica dar mai repede de efectuat si cu costuri mai mici,daca totusi luati in calcul varianta d-vs va recomant ca frantura de mijloc sa fie de-a lungul usii si nu de-a latul,fiind paralel cu treptele nu foarte inalta si cat de cat estetica(depinde si de gusturile d-vs).

daca vreti pot sa revin cu o schita dupa modelul dorit (balama la mijloc)maine dupa orele 16'',dar trebuie sa-mi spuneti!!

#7
Rainman22

Rainman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.09.2005
Multumesc mult pentru idei. Am sa revin miine cu citeva poze pentru a explica de ce am nevoie de deschiderea frinta exact cum am prezentat-o in schita.
Amplasarea chepengului este destul de incomoda. In momentul de fata il folosesc cu deschiderea intreaga. Ideea este ca as vrea sa il acopar cu linoleum iar pe margini sa il prind cu trecere de aluminiu care sa mascheze separatia dintre chepeng si gresia din bucatarie.
Nu stiu daca m-am facut inteles dar am sa revin miine.
Multumesc inca o data.
PS. desenele sunt superbe. Cu ce le-ati facut?

Edited by Rainman22, 12 March 2008 - 19:18.


#8
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
In functie de spatiul de care dispuneti vom cauta o solutie!!!!
Acoperirea cu linoleum sau orice alt material hidroflexibil e o idee bina dar nu tre sa uitati ca la mijloc va  trebui montat un maner de manevrare,exterior sau ingropat!!
Astept detaliile de spatiu !

#9
Rainman22

Rainman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.09.2005
Ca acestea ar fi pozele chepengului. In momentul realizarii nu am putut demonta totul si sa torn o sapa cu armatura in jurul capacului. De aceea am facut acea ramforsare a golului de capac. Deasemenea deschiderea spre perete mi se pare cea mai simpla. In schita pe care am realizat-o, balamaua exitenta se pastreaza urmin ca la mijloc sa se monteze alta balama iar minerul sa se mute spre mijloc intr-o pozitie care sa permita ridicarea cit mai facila.

Attached Files



#10
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
DA,se pare ca singura varianta este sectionarea pe mijloc cu deschidere la perete,alta varianta nu imi vine acum!!

doriti sa transpunem idea d-vs intr-o schita 3D detaliata?
Pe profilul metalic al gurii este pus polistiren?

#11
Rainman22

Rainman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.09.2005
Daca se poate o schita detaliata, va multumesc. Intre scheletul gurii de acces si rama este spuma poliuretanica. Am vrut sa izolez si sa fixez in acelasi timp acea armatura. Armatura din teava patrata preia greutatea chepengului cind este inchis precum si a persoanei care calca pe el. Am uitat sa precizez ca tunci cind se ridica chepengul, trece milimetric de butoanele aragazului. Din pacate nu mai am loc unde sa imping aragazul. Deci daca as vrea sa aplic o banda de aluminiu pentru mascarea spatiului dintre chepeng si podea, nu as mai putea sa il ridic la verticala. Greseala amplasarii chepengului imi apartine si se datoreaza in principal vitezei in care am executat renovarea casei precum si a faptului ca am incarcat destul de mult peretele in spatele aragazului pentru a-l indrepta. A poi a urmat si placarea cu faianta. Cam asta ar fi. Ma ajuta mult confirmarea ideii cu sectionarea la mijloc + balamalele + 2 role in capatul liber al chepengului, role care sa calce pe armatura gurii.
Va multumesc pentru amabilitate.

Edited by Rainman22, 13 March 2008 - 20:03.


#12
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
maine dupa orele 16'' revin cu o schita la modelul dorit!!

#13
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
1

2

3

4

5

Attached Files



#14
Rainman22

Rainman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.09.2005
Multumesc mult pentru desene. Este exact cum mi-o imaginam si eu. Pentru inceput cred ca am sa o las cu deschidere/inchidere manuala. Automatizarea deschiderii/inchiderii mi-o imaginez cu o contragreutate care sa echilibreze capacul si chiar sa tinda sa deschida capacul iar mecanismul sa fie un fel de cremaliera cu motor de 12V. La deschidere ar fi usor pentru ca mecanismul ar fi ajutat de contragreutate. La inchidere ar fi o problema dar mai studiez problema. M-am gindit sa fie un clenci cu un solenoid exact pe mijloc, in zona articulatiei, care ar trebui sa tina capacul inchis. La initializarea deschiderii  solenoidul sa traga respectivul clenci iar apoi cu ajutorul contragreutatii, cremliera sa deschida capacul.
Oricum, dupa primul pas am sa revin cu poze.
Multumesc mult pentru ajutor.

#15
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Va astept pozele si spor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#16
edyedutzu

edyedutzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.07.2008
as vrea sa fac un sistem sa pot ridica un chipeng de pivnita m-ai usor.este facut din teava rectang

Quote

Quote

ulara ,tabla peste care e pusa gresie.se deschide spre perete.

as vrea sa fac un sistem sa pot ridica un chipeng de pivnita m-ai usor.este facut din teava rectangulara ,tabla peste care e pusa gresie.se deschide spre perete.

#17
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
posturile de mai sus nu-s de folos?
pune o poza ceva sa ne dam si noi seama despre ce e vb exact.

#18
cornelguta

cornelguta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.01.2009
Salut! Ma chinuie si pe mine de ceva timp o problema similara. Am de facut o scara care sa coboare in crama. Am gandit o scara elicoidala de diametru 110 cm si un gol in planseu de 115x115 cm ca in desenul anexat. Vreau sa fac un capac placat cu marmura (ca si toata pardoseala parterului), totul cintarind cam 90 kg. Trebuie sa fie perfect la acelasi nivel cu pardoseala parterului, sa aiba actionare electrica si sa se deschida spre peretele din dreapta (la executie am modificat un pic si am lasat de la perete 5 cm si restul liber pana la usa camerei din fata. Aveti vreo idee de unde se pot cumpara automatizari pentru asa ceva si ce solutii tehnice propuneti voi.

Merci de sfaturi.
Attached File  scara_crama.jpg   185.78K   324 downloads, Attached File  A1__PARTER.PDF   123.22K   198 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate