Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Chepeng de pivnita

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
daca se pun amortizoare care sa mai ajute la ridicat, automatizarea poate fi facuta cu un motor pas cu pas si un surub. Cauta pe net legat de CNC. Faza frumoasa este ca poti folosi frana motorului si trapa va fi blocata, nu te va omora usa...

#38
dyxyd

dyxyd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.11.2005
Salutare!

AM un beci caruia as vrea sa-i fac o trapa. Gaura in beci este de forma rotunda, cam 170 cm diametru.
Si m-am gandit, fiind in forma rotunda, sa fac 2 trape in forma de semicerc fiecare.

Pana aici e bine.

Initial m-am gandit la tego pt materialul din care sa fac cele 2 trape semicerc, dar acum mi-a venit ideea sa fac din ceva gen plexiglas, adica un material care sa fie atat usor de ridicat cat si transparent, pt un surplus de lumina in beci. De notat este ca trapa trebuie sa fie rezistenta cat sa poti calca pe ea.

Asa ca intrebarea mea este daca aveti cunostinta de vreun material de tip plexiglas rezistent din care sa fac trepele descrise mai sus.

Multumesc.

Adi

#39
hary

hary

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.01.2005

 Hazard, pe 13 decembrie 2009 - 20:10, a scris:

Tot stau si ma gandesc sa gasesc o varianta erconomica pentru problema enuntata.

Am intrarea in beci facuta orizontal, in pardoseala, cam de 1,00 x 1,50
As vrea sa fac un capac din metal (tabla cu rama metalica), pe care sa pun gresie (precum cea din jurul capacului), in asa fel incat sa fie cat mai discret. Tot acest capac rezultat, va fi destul de greu de ridicat, ingreunandu-se foarte mult (metal + gresie). Ce sistem pot gasi care sa ma ajute la deschidere, sa nu fie nevoie sa trag ca la haltere si nici sa nu cada in cap sau sa pice sa sparga gresia daca il scapi?

Am vazut sistemele acelea cu arcuri, care sunt puse la unele paturi cu lada de depozitare dedesubt. Doar tragi de un snur si se ridica tot patul foarte usor, ca o capota de portbagaj... Tot ceva de genul asta as vrea si eu... Gasesc asa ceva? A mai facut cineva ceva de genul asta? Multumesc.
Buna ziua,
Vreau sa pun si eu gresie pe un capac la pivnita, daca nu  e prea mare deranjul , imi puteti spune cum ati  facut asta, ca tare sunt curios?

#40
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Buna ziua.

Nu am pus gresie, ci parchet care imita gresia, inclusiv ca textura si culoare, pentru a fi mai usor si pentru a elimina posibilele probleme generate de lipsa de elasticitate a gresiei. Teoretic merge pusa pe un capac cu cadru din cornier (otel) - a se vedea cele din hypermarketuri... Doar ca va fi... foarte greu. Aproape imposibil de manipulat de o singura persoana.

#41
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
As vrea sa imi fac un capac la beci, automatizat, dimensiune 4m x 1m si gros de 6cm, sa fie acoperit cu granit si sa fie circulabil. Cred ca o sa aiba 120-150 de Kg.

Am gasit o idee pe net dar nu stiu ce tip de balamale si ce motorizare sa folosesc. Cam asa ar trebui sa functioneze [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_O2gVk5nytk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Ce se vede acolo , este jumatate de inchidere poarta ! Problema este ca ea va functiona in alte conditii fata de poarta , adica in tensiune maxima . Fata de greutatea estimata , ( 400kg ) trebuie sa cumperi un mecanism care sa functioneze la poarta cel putin dubla ca greutate .

#43
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Da, asa este. Cum o sa fac in cazul in care raman fara curent? Nu mai pot sa ridic capacul sau raman blocat in beci?

#44
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
O parere personala:
Nu ar fi mai bine niste arcuri /amortizoare de haion (auto) sau niste scripeti cu contra-greutati ?
O alta posibila solutie.. balamale pentru pat cu piston. Ridica doar la ~45 grade dar daca e pus pe lungine scarii ar fi perfect.

Cu oricare din solutiile astea nu mai ramai blocat pe afara; exact cand de opreste curentul si ai nevoie de o sticla de tuica si niste muraturi sa te incalzesti iarna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate