Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Chepeng de pivnita

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007
poti folosi un motor + brat pentru deschidere usi de garaj. Nu stiu daca motorul dezvolta cuplul necesar pentru ridicarea chepengului. Kit-ul motor+brat il gasesti in Prak... Acolo poti vedea si detaliile tehnice. Poti folosi si un motor cu cablu gen cabestan (preturile variaza foarte mult), avantajul e ca motorul il poti "ascunde" si printr-un sistem de scripeti sa ajungi la chepeng.

#20
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Tot stau si ma gandesc sa gasesc o varianta erconomica pentru problema enuntata.

Am intrarea in beci facuta orizontal, in pardoseala, cam de 1,00 x 1,50
As vrea sa fac un capac din metal (tabla cu rama metalica), pe care sa pun gresie (precum cea din jurul capacului), in asa fel incat sa fie cat mai discret. Tot acest capac rezultat, va fi destul de greu de ridicat, ingreunandu-se foarte mult (metal + gresie). Ce sistem pot gasi care sa ma ajute la deschidere, sa nu fie nevoie sa trag ca la haltere si nici sa nu cada in cap sau sa pice sa sparga gresia daca il scapi?

Am vazut sistemele acelea cu arcuri, care sunt puse la unele paturi cu lada de depozitare dedesubt. Doar tragi de un snur si se ridica tot patul foarte usor, ca o capota de portbagaj... Tot ceva de genul asta as vrea si eu... Gasesc asa ceva? A mai facut cineva ceva de genul asta? Multumesc.

#21
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
O idee ar ma fi cu 2 cilindrii pneumatici ca sistemul de la usi care nu permite izbirea usii. In pozitia maxima la deschis cilindrii  trebuie sa nu poata trage  trapa (trebuie "dat peste cap" ).

#22
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
da cam asa ceva, desi ma mir sa se poata da atat de mult peste cap... practic trebuie sa faca o cursa de aprox 180 de grade capacul.

totusi ma tot gandesc.. chiar nu exista pe piata ceva anume facut pt astfel de usi orizontale?

#23
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
am vazut la cineva un sistem cu pvc inlocuind osb-ul care e in exemplele alea , plus ca ai tot felul de variante de profile si etansare (pe care le gasesti la termopanisti) mult mai bune
practic rama era metatica ..cu intarituri tot din profile metalice , apoi doua foi din alea de pvc (cum se folosesc si la usi de balcon ..partea de jos ..de sub geam) ..care se prinde de rama ..apoi profile pvc prinse pe rama ..pe zonele de rulare
intreaba la o firma de termopane , poate iti da o sugestie

#24
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

 Hazard, on 18th December 2009, 11:03, said:

da cam asa ceva, desi ma mir sa se poata da atat de mult peste cap... practic trebuie sa faca o cursa de aprox 180 de grade capacul.


toata treaba cu datul peste cap este din pozitionarea axelor cilindrilor intr-un sistem de parghii (nu e mare inginerie)

Edited by mcbos, 18 December 2009 - 13:15.


#25
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
va multumesc foarte mult pentru raspuns. voi studia cazul si voi incerca sa adaptez la mine.

#26
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Readuc in discutie acest subiect. Capacul sus descris de mine va avea in jur de 80 kg. Un pic cam greu pentru a putea fi ridicat fara eforturi mari. In acelasi timp as prefera sa se pastreze ideea de capac dintr-o singura bucata, incercand sa evit varianta stil armonica. Ce arcuri as putea sa pun? Unde as gasi asa ceva? Cum ar trebui sa le montez. Am tot cautat pe net, dar fara rezultate prea bune. Multumesc.

#27
mitluc

mitluc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.05.2006
Cand e vorba de cate un capac (oblon), eu folosesc cu succes telescoape auto de hayon. Am folosit chiar si la o usa de garaj la care am inlocuit arcurile cu telescoape auto (usa fiind mai grea pentru ca este facuta de mine).

#28
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
oau. pai telescoapele alea chiar reusesc sa ridice atata greutate? prin comparatie, cam ce greutate are un hayon auto? multumesc de sugestie ;)

#29
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

 adi_master, on 12th March 2008, 16:30, said:

...intrebari?  :rolleyes:
Foarte detaliate aceste schite, multumim, dar eu am o mica intrebare: Un om poate sta in picioare, cand coboara, in dreptul treptei 3-4?

#30
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Am vazut  ca treptele sunt infundate in desen  .Daca le-ai face decupate ai putea jongla cu inclinatia scarii mai usor .

#31
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Eu am la un pat rabatabil amortizoare de Tuareg. Impreuna au forta de approx 400 kg

#32
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 dannastase, on 3rd April 2010, 22:08, said:

 Foarte detaliate aceste schite, multumim, dar eu am o mica intrebare: Un om poate sta in picioare, cand coboara, in dreptul treptei 3-4?
Pai,depinde de constructie.
Eu am prezentat doar o solutie la capac,nu si la constructie.In functie de constructie se pot schimba putin datele problemei.

#33
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

 adi_master, on 5th April 2010, 12:52, said:

...Eu am prezentat doar o solutie la capac,nu si la constructie...
Am inteles, dar la  problema mea ai o solutie?

Edited by dannastase, 05 April 2010 - 14:21.


#34
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Din pacate nu.Pe aria pe care ai postat deja,sunt oameni de santier care inca presteaza.Astia de pe la mine,s-au apucat de  :photo:

:)

#35
cct

cct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 18.12.2007
Salutare tuturor,

Vrea sa fac un chepeng de 2900x900 la un beci, cu deschidere pe latura lunga. Situatia e cea din fisierul atasat.
Doresc o automatizare pentru ridicarea lui. Poate cineva sa-mi dea vreo solutie?

Multumiri anticipate.

Attached Files



#36
tixti

tixti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.01.2008
Adi Master, am si eu o problema, tot cu un chepeng pentru beci, numai ca trebuie s aaiba actionare electrica. Ca spatiu, este similar cu cele din posturile tale anterioare, 100 x 80 cm. Peste chepeng se pune gresie, deci este cam greu. Nu prea am idei despre cum as putea sa fac actionarea electrica. Daca ai vreun sfat, ti-as fi profund recunoscator.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate