Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Need Help - Concepere Aplicatie (intrebare Simpla)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Err... m-a rugat tata sa-i fac un programel si nu prea stiu de unde sa-l apuc...
experienta mea cu baze de date tinde spre 0, iar programul o sa-l fac in delphi.

Nu am pus thread-ul in 'delphi' pt. caeste vorba doar de concept, nu de programare efectiva.

Idee care este:
Trebuie facut un programel, in care sa se poata introduce:
- Furnizorii (cu nume, adresa, alea alea)
- Domenile de activitate POSIBILE pt. un anumit furnizor (doar numele domeniului)

Practic am o tabela in care am trecuti furnizorii, si o tabela in care am trecute domeniile de activitate.

Pana aici e totul OK.

Cautarea trebuie sa se poata face dupa furnizor (adica aleg furnizorul si-mi arata domeniile de activitate) si dupa domenii (selectez domeniile care ma intereseaza si programul trebuie sa-mi arate toti furnizorii care au TOATE domeniile respective de activitate).
Furnizorii, cat si domeniile de activitate, pot fi cateva mii.

Problema care ar fi: n-am nici cea mai mica idee CUM sa trec in tabela cu furnizori domeniile de activitate care ii corespund. Banuiesc ca este extrem de simplu, dar nu stiu cum...

#2
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Eu as face 2 tabele. Prima cu furnizorii si alta cu domeniile. Fiecare furnizor va avea un cod de identificare unic. Acest cod se va gasii si in a doua tabela. Aceasta are 2 coloane: codul si domeniul. Fiecarui furnizor ii vor corespunde atatea linii din ea cate domenii are.
Sper ca am fost cat de cat coerent....e cam tarziu  -_-

#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
errr... un furnizor poate avea mai multe domenii de activitate & un domeniu de activitate poate apartine mai multor furnizori...

#4
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Sa o luam altfel....3 tabele

cel cu furnizorii arata cam asa

ID nume_furnizor    adresa...
1   furnizor1            bla bla bla
2   furnizor2            bla bla bla
............................................

cel cu domeniile
ID        nume
1          domeniu1
2          domeniu2
3          domeniu3
4          domeniu4
...........................

cel in care tinem domeniile corespunzatoare fiecarei firme
ID_furnizor      ID_domeniu
1                     2
1                     3
2                     1
2                     3
2                      4

Asta inseamna ca primul furnizor are domeniile: domeniu2 si domeniu3. Furnizorul 2 are domeniile: domeniu1, domeniu3, domeniu4.

Cautarea dupa furnizor iese imediat, doar dai un select in ultimul tabel dupa ID-ul furnizorului.
Ca sa afisezi toate domeniile in vederea selectarii celor ce trebuie sa fie detinute de furnizori afisezi tabelul 2. Acum pentru fiecare furnizor ceri lista cu domeniile (cum ai facut mai devreme) si compari cu cele selectate.

Edited by azertiti, 26 September 2004 - 02:39.


#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
ASTA vroiam :)
merci mult de tot.

Edited by Alice, 26 September 2004 - 04:23.


#6
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Pentru putin. Spor la implementare ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate