Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 

In legatura cu o succesiune

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
costamaya

costamaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 156
  • Înscris: 26.02.2008
Mama mea este recasatorita de 8 ani si locuieste in SUA. Doreste insa ca in eventualitatea unui deces apartamentul proprietate personala pe care il detine in Romania sa ne revina noua, copiilor si nu actualului sot. Mentionez ca apartamentul ii apartine anterior casatoriei cu actualul sot si de asemenea as dori sa mentionez ca nu a fost inregistrata casatoria pe teritoriu romanesc, ci doar in SUA.
Prin ce modalitate se poate realiza acest fapt? Care sunt pasii pe care ar trebui sa ii urmeze? Se poate face succesiunea (daca asa se numeste in termeni juridici) si in Romania prin imputernicire?
Va multumesc.

#2
Kyandra

Kyandra

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 276
  • Înscris: 18.11.2006

Vizualizare mesajcostamaya, pe Mar 9 2008, 16:02, a scris:

Mama mea este recasatorita de 8 ani si locuieste in SUA. Doreste insa ca in eventualitatea unui deces apartamentul proprietate personala pe care il detine in Romania sa ne revina noua, copiilor si nu actualului sot. Mentionez ca apartamentul ii apartine anterior casatoriei cu actualul sot si de asemenea as dori sa mentionez ca nu a fost inregistrata casatoria pe teritoriu romanesc, ci doar in SUA.
Prin ce modalitate se poate realiza acest fapt? Care sunt pasii pe care ar trebui sa ii urmeze? Se poate face succesiunea (daca asa se numeste in termeni juridici) si in Romania prin imputernicire?
Va multumesc.
In primul rand ar trebui sa te interesezi care sunt prevederile legii americane in domeniu, intrucat casatoria, fiind inregistrata in SUA, se supune regimului juridic american si nu celui romanesc.
Dupa legea noastra, lucrurile ar sta cam asa:

1. apartamentul a fost dobandit de mama ta in timpul casatoriei cu sotul anterior americanului (scuza-mi exprimarea, dar nu stiu cum sa zic mai bine). Vorbesti de o succesiune... ce sa inteleg, ca fostul sot a decedat in timpul casatoriei? Daca da, trebuie facuta succesiunea dupa acesta (mostenitori legali sunt mama ta si copii pe care i-a avut cu fostul sot). Dupa efectuarea succesiunii, mama va vinde cota care ii revine din apartament ca bun propriu, fara nici o problema.

2. apartamentul a fost dibandit de mama ta cat timp era necasatorita. problema e si mai simpla, intrucat nu are decat sa va faca contract de vanzare-cumparare, apartamentul fiind bun propriu.

Repet, asa s-ar proceda in conditiile legislatiei romanesti. Dar fiindca mama ta este casatorita conform legilor americane, trebui sa va interesati in ce masura bunurile dobandite de soti inaintea casatoriei sunt considerate la ei bunuri comune. Daca conform legii americane apartamentul este considerat bun comun, vanzarea catre voi copiii, mama nu o poate face decat cu acordul actualului saot.
Bafta.

#3
costamaya

costamaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 156
  • Înscris: 26.02.2008

Vizualizare mesajKyandra, pe Mar 9 2008, 17:42, a scris:

In primul rand ar trebui sa te interesezi care sunt prevederile legii americane in domeniu, intrucat casatoria, fiind inregistrata in SUA, se supune regimului juridic american si nu celui romanesc.
Dupa legea noastra, lucrurile ar sta cam asa:

1. apartamentul a fost dobandit de mama ta in timpul casatoriei cu sotul anterior americanului (scuza-mi exprimarea, dar nu stiu cum sa zic mai bine). Vorbesti de o succesiune... ce sa inteleg, ca fostul sot a decedat in timpul casatoriei? Daca da, trebuie facuta succesiunea dupa acesta (mostenitori legali sunt mama ta si copii pe care i-a avut cu fostul sot). Dupa efectuarea succesiunii, mama va vinde cota care ii revine din apartament ca bun propriu, fara nici o problema.

2. apartamentul a fost dibandit de mama ta cat timp era necasatorita. problema e si mai simpla, intrucat nu are decat sa va faca contract de vanzare-cumparare, apartamentul fiind bun propriu.

Repet, asa s-ar proceda in conditiile legislatiei romanesti. Dar fiindca mama ta este casatorita conform legilor americane, trebui sa va interesati in ce masura bunurile dobandite de soti inaintea casatoriei sunt considerate la ei bunuri comune. Daca conform legii americane apartamentul este considerat bun comun, vanzarea catre voi copiii, mama nu o poate face decat cu acordul actualului saot.
Bafta.


Iti multumesc pentru raspunsuri, Kyandra, apreciez foarte mult faptul ca imi oferi un sfat.
Apartamentul a fost intr-adevar, dobandit de mama mea pe cand era inca necasatorita cu sotul american, prin divortul de tatal meu.
Tocmai am discutat cu o prietena care mi-a sugerat de asemenea efectuarea unui act de vanzare-cumparare prin intermediul unui avocat imputernicit, insa ceea ce doreste de fapt mama mea este ca noi sa intram in posesia apartamentului dupa un eventual deces al ei, nu in timpul vietii, asadar ceea ce ne-ar interesa de fapt ar fi daca exista cumva o solutie in sensul asta.
Am inteles de asemenea de la prietena mea ca potrivit dreptului succesoral romanesc donatia sau testamentul nu exclud complet dreptul la mostenire al actualului sot, astfel incat acestea nu se prezinta ca o solutie viabila la problema noastra.
Kyandra, de asemenea doresc sa-ti multumesc pentru sugestia de a privi problema si sub aspect juridic american, daca pot zice asa, pentru ca nu luasem in calcul si acest aspect :)
Daca mai ai orice fel de sugestii, sunt recunoscatoare.
De asemenea, daca cineva are idee de vreo clauza prin care mama ar putea ramane proprietara pe timpul vietii excluzand in acelasi timp complet dreptul la mostenire al actualului sot raman recunoscatoare.

#4
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.523
  • Înscris: 04.02.2008
Banuiesc ca mama detine (si)cetatenia romana.
Bunurilor imobile aflate pe teritoriul Romaniei li se aplica regimul juridic romanesc privind bunurile comune.
Imobilul fiind dobandit inainte de casatoria cu actualul sot, este bun propriu al mamei. Intr-adevar, cea mai buna solutie ar fi un act de vanzare-cumparare.
Intr-adevar, donatia sau testamentul nu exclud drepturile actualului sot, in conditiile in care mama nu detine si alte bunuri care sa industuleze drepturile succesorale ale sotului supravietuitor.

Editat de clara_spiele, 10 martie 2008 - 18:24.


#5
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.279
  • Înscris: 30.11.2003
Casatoria in SUA este valabila si in Romania, si invers. Act de vanzare cumparare pe sestache fara sa stie sotul american e cea mai simpla cale :)

#6
scunpica

scunpica

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 09.05.2007
pai daca e asa...ca sa nu va mai chinuiti dupa aia cu succesiune sa va puna acum apartamentul pe numele vostru, jumate jumate

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate