Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Casa de Pensii...

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
devil_girl

devil_girl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.04.2006
Salut !

Am si eu o intrebare, la care sper sa ma "lumineze" macar, cineva.
Este vorba despre tatal unei prietene, pensionar. In 2000 a iesit la pensie, si de atunci pensia nu ii poate recalculata deoarece Casa de Pensii i-a pierdut cartea de munca. Solutia pe care probabil o va spune majoritatea este ca persoana in cauza sa se duca la toate serviciile la care a lucrat (10 la numar  ) si sa faca rost de adeverinta de la fiecare. Bun , acest lucru poate ca ar fi posibil daca persoana despre care vorbesc nu ar fi destul de in varsta pentru a umbla aiurea , iar sotia nu ar fi imobilizata la pat, neputand fi lasa fara supraveghere.

Intrebarea mea este urmatoarea : in afara de ceea ce am spus mai sus , ce posibilitati mai exista pentru recuperarea cartii de munca, cu atat mai mult cu cat Casa de Pensii este singurul vinovat de pierderea acesteia, lucru care poate fi probat?

Multumesc !

#2
CrisuK

CrisuK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.01.2013
La ce varsta pot iesii la pensie militara ,la cerere ,cu o vechime activa ca militar de 15ani si 5 luni +7ani si 6luni spo pentru conditii deosebite?

#3
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Varsta: Intre 55 de ani si 9 luni pana al 56 de ani in functie de data nasterii.

Vechime minima de 15 ani si 9 luni pana la 15 ani si 11 luni, tot dupa data nasterii

Sporurile, armata obligatorie, si anumite lucruri desi se considera la calcularea valorii pensiei, nu sunt luate in considerare la vechimea necesara pensionarii.
Nu stiu daca e cazul aici.

View Postdevil_girl, on 06 martie 2008 - 23:28, said:

Intrebarea mea este urmatoarea : in afara de ceea ce am spus mai sus , ce posibilitati mai exista pentru recuperarea cartii de munca, cu atat mai mult cu cat Casa de Pensii este singurul vinovat de pierderea acesteia, lucru care poate fi probat?

Multumesc !
Actionarea in civil a Casei de Pensii, si obligarea sa plateasca despagubiri civile pentru paguba produsa prin neglijenta.

Depunerea de plangere penala la Parchet pentru neglijenta in serviciu, impotriva lucratorilor Casei de Pensii.

Am vazut ca e vechi, am raspuns pt ca Statul Roman trebuie sa invete sa plateasca pentru greselile viermilor de bugetari, si sa plateasca cu varf si indesat!

Edited by Hedonist, 17 March 2014 - 02:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate