Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Problema in Excel. Cum fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
ldarius

ldarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.07.2007
Presupunem ca am pe o coloana A urmatoarele:
8N
5
6
7
7N
5N
Unde cifrele simple, fara "N" reprezinta, sa zicem, ore muncite ziua iar cele cu "N" ore muncite noaptea. Vreau sa insumez automat cifrele muncite noaptea. Cum fac?

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,268
  • Înscris: 24.02.2007
De ce te complici cu o singura coloana cand ai putea face doua (una pentru zi si una pentru noapte)?

#3
ldarius

ldarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.07.2007
Iti dai seama ca tabelul e mult mai complicat si e, de fapt, un pontaj unde pe coloana A am angajatii iar de la B, 31 de coloane, am zilele din luna.
In poza se vede exemplul concret. La Total Ore noapte am facut un artificiu: am folosit "countif" pentru a numara celulele care contin "8N" si sa inmulteasca rezultatul cu 8. Practic se numara zilele in care s-a lucrat de noapte si se inmulteste cu 8 ore. Totusi, ce ma fac daca unul din muncitori imi lucreaza intr-o noapte numai 7 ore? :wallbash:  :helpsmilie:

Attached Files



#4
_Gio_

_Gio_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 11.06.2006
Eu am gasit o solutie la ce vrei tu dar e un piculet mai complicata (altceva nu-mi vine in minte acum, e si dimineata :D ). Deeeeci:

In dreapta mai faci niste coloane cu zilele de la 1 la 31 exact cum le ai p-alea din poza. La astea poti sa le dai hide ca oricum se completeaza automat, asa ca nu te deranjeaza cu nimic. Formula pentru ele ar fi asa (de exemplu pentru albu aurel si ziua 1)

=VALUE(IF(ISERR(SEARCH("N",D4)),0,MID(D4,1,IF(LEN(D4)=1,1,LEN(D4)-1))))

Asta o copiezi pentru toate zilele si toti oamenii. La coloana cu total ore normale dai sum la coloanele din poza (alea cu "N" nu le ia oricum deci e bine), iar la coloana cu total ore noapte dai sum la coloanele nou creeate. Succes!

Edited by _Gio_, 05 March 2008 - 09:55.


#5
ldarius

ldarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.07.2007
=VALUE(IF(ISERR(SEARCH("N";D4));0;MID(D4;1;IF(LEN(D4)=1;1;LEN(D4)-1))))

N-am sa pricep io de ce excel-ul meu stie formulele cu ";" iar al altora cu " , " (virgula) dar pe cat de complicata propunerea ta, pe atat de frumoasa solutia. Cred ca din comoditate (inca 31 de coloane?  :naughty:  ?!) nu mi-a trecut prin cap.
Multumesc, am sa ma folosesc de ajutorul tau si asa am sa fac.
Totusi, daca mai sunt alte solutii, de dragul artei, astept replay.

Edited by ldarius, 05 March 2008 - 22:53.


#6
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

 ldarius, on Mar 5 2008, 22:52, said:

=VALUE(IF(ISERR(SEARCH("N";D4));0;MID(D4;1;IF(LEN(D4)=1;1;LEN(D4)-1))))

N-am sa pricep io de ce excel-ul meu stie formulele cu ";" iar al altora cu " , " (virgula) dar pe cat de complicata propunerea ta, pe atat de frumoasa solutia. Cred ca din comoditate (inca 31 de coloane?  :naughty:  ?!) nu mi-a trecut prin cap.
Multumesc, am sa ma folosesc de ajutorul tau si asa am sa fac.
Totusi, daca mai sunt alte solutii, de dragul artei, astept replay.

Virgula este separatorul implicit (default) pentru argumentele functiilor, dar daca ai setat virgula ca separator zecimal (de la Regional and Language Options din Control Panel), atunci ";" devine separatorul in locul virgulei.

#7
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008
Daca inca mai astepti reply la problema cu insumarea, iata inca unul: o functie scrisa in VB care arata asa:

Function sum_noapte(rw, cl, xx) As Integer
'
' sum_noapte Function
'
	Dim n As Integer
	n = 0
	For i = 1 To 31
		If Not IsNull(Cells(rw, cl + i - 1)) Then
			If Not IsNumeric(Cells(rw, cl + i - 1).Value) Then
				n = n + Val(Mid(Cells(rw, cl + i - 1).Value, 1, Len(Cells(rw, cl + i - 1)) - 1))
			End If
		End If
	Next i
	sum_noapte = n
End Function
In celula unde vrei sa apara suma orelor de noapte apelezi functia in felul urmator: =sum_noapte(ROW(D4),COLUMN(D4),SUM(D4:AH4))
unde D4 de la ROW() si COLUMN() reprezinta referinta la celula unde incepe inscrierea orelor pe randul respectiv, iar D4:AH4 reprezinta range-ul celor 31 de zile. De fapt argumentul al treilea (SUM(D4:AH4)) nu e necesar decat ca functia sa fie recalculata la orice modificare in range-ul respectiv.

Nu mai ai nevoie de coloane suplimentare, poti sa copiezi formula pe coloana fara nici o problema, valoarea functiei se updateaza la orice modificare de date in cele 31 de coloane cu orele... cam asta-i tot.

Edited by gecs, 07 March 2008 - 23:02.


#8
florin_07

florin_07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.09.2007

 gecs, on Mar 6 2008, 10:56, said:

Virgula este separatorul implicit (default) pentru argumentele functiilor, dar daca ai setat virgula ca separator zecimal (de la Regional and Language Options din Control Panel), atunci ";" devine separatorul in locul virgulei.

Am reusit sa fac un pontaj  in excel care imi calculeza automat orele de noapte in functie de culoarea de umplere a celulei

#9
ldarius

ldarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.07.2007
Asterne solutia aici, sa vedem cum.

#10
mihaellaaa

mihaellaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.06.2008

 ldarius, on May 30 2008, 10:19, said:

Asterne solutia aici, sa vedem cum.
Si eu am reusit sa fac un pontaj care imi calculeaza automat orele de noapte in functie de culoarea de umplere a celulei
Mi-a luat cam mult timp ca sa ajung la rezultat dar se poate.
Am o alta problema pe care vreau sa o rezolv in excell
Am 2 pontaje : unul pt personal ce lucreaza la biscuiti si unul pt personal ce lucreaza la napolitane
problema este: IONEL A LUCRAT ATAT LA NAPOLITANE CAT SI LA BISCUITI
vreau ca in pontaj cand a lucrat la biscuiti in pontajul napolit sa apara bis, iar cand a lucrat la nap in pontajul de la biscuiti sa apara np, iar cand a fost liber sa apara liber atat la biscuiti cat si la napolitane

#11
ldarius

ldarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.07.2007
Biscuiti si napolitanele sunt la un loc? In sheet-uri diferite sau in fisiere diferite?

#12
mihaellaaa

mihaellaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.06.2008

 ldarius, on Jun 4 2008, 11:46, said:

Biscuiti si napolitanele sunt la un loc? In sheet-uri diferite sau in fisiere diferite?
in aceeasi foaie


 ldarius, on Jun 4 2008, 11:46, said:

Biscuiti si napolitanele sunt la un loc? In sheet-uri diferite sau in fisiere diferite?
scuze, in aceeasi foaie dar in tabele(pontaje) diferite

#13
neicusor

neicusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2008
Salut,
rog asistenta tot pe o chestie 'mecanica' de excell:
am probleme cu sintaxa unei formule cu IF  - " multiple IF "   -  "IF nests" etc
am incercat si nu reusesc sa obtin rezult corect.

am datele pe doua coloane - le-am pus intrun sheet separat, sa nu ma impiedic in ele
si acum lucrez la un tabel in care una din coloane calc. pe baza coef. din primul sheet
si afiseaza rezult unei formule simple de genul :
daca o variabila sa ii zicem 'G'   ia valori intre anumite praguri ( cuprinse in coloana 1 ),
sa afiseze valoarea corespondenta din coloana 2.

Ex .   M             60
       -45           3.85
      +45           3.10
      +100         2.65
      +300         2.15
      +500         2.00    etc

si vreau sa fac ceva in genul :
=IF(G<60/3.85,60,(if(G<45>60/3.85, 3.85, if(G<100>45,3.10,if(G<300>100, 2.65,if(G>300<500,2.15,2.00))))

Ei.. si nu imi da ... ce trebuie ! Aveti idei ? Multam pt asistenta !

#14
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

 neicusor, on Sep 25 2008, 17:57, said:

Salut,
rog asistenta tot pe o chestie 'mecanica' de excell:
am probleme cu sintaxa unei formule cu IF  - " multiple IF "   -  "IF nests" etc
am incercat si nu reusesc sa obtin rezult corect.

am datele pe doua coloane - le-am pus intrun sheet separat, sa nu ma impiedic in ele
si acum lucrez la un tabel in care una din coloane calc. pe baza coef. din primul sheet
si afiseaza rezult unei formule simple de genul :
daca o variabila sa ii zicem 'G'   ia valori intre anumite praguri ( cuprinse in coloana 1 ),
sa afiseze valoarea corespondenta din coloana 2.

Ex .   M             60
       -45           3.85
      +45           3.10
      +100         2.65
      +300         2.15
      +500         2.00    etc

si vreau sa fac ceva in genul :
=IF(G<60/3.85,60,(if(G<45>60/3.85, 3.85, if(G<100>45,3.10,if(G<300>100, 2.65,if(G>300<500,2.15,2.00))))

Ei.. si nu imi da ... ce trebuie ! Aveti idei ? Multam pt asistenta !
Dar variabila de unde vine? Lasand variabila la o parte, secventele de tip G<X>Y se rezolva cu AND(G<X,G>Y)

#15
neicusor

neicusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2008
@gecs: Multam ! pt raspunsul prompt si la obiect !

... asta era cauza: sintaxa..., acum merge !

#16
ldarius

ldarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.07.2007
gecs, te rog, inca un ajutor.
intr-un sheet (total luna) centralizez datele de productie din alte 31 de sheet-uri (reprezentand zilele lunii).
ma intereseaza sa insumez intr-un sheet nou, din sheet-ul 'total luna' valorile pe saptamana
in poza e umpic din centralizator. datele/zilele pe fond verde se updateaza automat in functie de data/ziua introdusa in coltul din stanga sus.
deci vreau intr-un tabel sa insumez valorile pentru saptamana 1 a lunii, in alt tabel datele pentru saptamana 2, etc.
problema esta ca prima zi a lunii nu este neaparat lunea. dupa cum se vede, pentru luna mai prima zi este joi. deci prima saptamana va avea doar 4 zile iar ultima saptamana a lunii doar 6 zile. cum il fac eu sa stie ca vreau sa imi insumeze valorile de joi, 01 mai pana duminica, 4 mai pentru prima saptamana, de luni, 5 mai pana duminica 11 mai pentru a doua saptamana si tot asa?
multumesc mult.

Attached Files



#17
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

 ldarius, on Oct 6 2008, 21:10, said:

gecs, te rog, inca un ajutor.
intr-un sheet (total luna) centralizez datele de productie din alte 31 de sheet-uri (reprezentand zilele lunii).
ma intereseaza sa insumez intr-un sheet nou, din sheet-ul 'total luna' valorile pe saptamana
in poza e umpic din centralizator. datele/zilele pe fond verde se updateaza automat in functie de data/ziua introdusa in coltul din stanga sus.
deci vreau intr-un tabel sa insumez valorile pentru saptamana 1 a lunii, in alt tabel datele pentru saptamana 2, etc.
problema esta ca prima zi a lunii nu este neaparat lunea. dupa cum se vede, pentru luna mai prima zi este joi. deci prima saptamana va avea doar 4 zile iar ultima saptamana a lunii doar 6 zile. cum il fac eu sa stie ca vreau sa imi insumeze valorile de joi, 01 mai pana duminica, 4 mai pentru prima saptamana, de luni, 5 mai pana duminica 11 mai pentru a doua saptamana si tot asa?
multumesc mult.
Gasesti rezolvarea in fisierul atasat.
Cateva explicatii:
  • segmentul de date care trebuie insumat incepe intotdeauna din aceeasi coloana, asa ca formulele pe saptamani vor trebui sa tina seama doar de "offset"-ul dat de numarul zilei din saptamana in care pica data de 1 a lunii respective;

  • in celula A1 din Sheet2 se calculeaza cu WEEKDAY() pe baza datei din celula A1 din Sheet 1 a cata zi din saptamana e data de 1 a lunii iar aceasta valoare e folosita mai departe in formulele de insumare pe saptamani;

  • numarul maxim de saptamani intr-o luna dupa modul tau de numerotare e de 6;

  • pentru realizarea range-ului de insumat aferent fiecarei saptamani am folosit functia INDIRECT() cu notatia R1C1 fiindca datele fiind pe rand era complicat sa formez numele coloanei in notatia A1;
Attached File  Sum_Sapt.rar   4.8K   123 downloads

#18
ldarius

ldarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.07.2007
cand o sa ma fac mare vreau sa ma fac astronaut in excel, asa, ca tine.
multumesc mult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate