Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#4375
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Cand iesi din lumea poleita cu aur a staiunilor, a marilor orase si a telenovelelor, e vai de mama lor!

#4376
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,692
  • Înscris: 17.01.2008
@raducanu, eu ți-am pus link-uri ale comercianților... nu mass media.
Le-ai accesat măcar?

Hai sa vedem ce mai zici... daca nu te rezumi doar la Istanbul... și faci o excursie in zonele rurale, sau hai, orașe de provincie, dar și asa sa nu te rezumi la strada pricipala...
Ai fost ma departe de Istanbul?
Chiar și Ankara... dar nu aia de pe pliante.. Cum era melodia aia... "de după blocuri"

#4377
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 13.06.2005
Am vorbit cu oameni din zone rurale care mi-au spus că norocul lor e că legumele cresc din abundenta, carnea e un lux pt foarte multi...doar la ocazii. Altfel, că și la noi, vezi toate nivelurile de lux și abundența...dar câți au acces e alta discuție...

Pe de altă parte este uimitor cat de mult se construiește; cine o face și pentru cine? Migrează masiv spre urban? In cele mai neașteptate locuri dai de mănunchiuri de blocuri turn recent construite sau in curs...


#4378
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Postraducanu969, on 09 august 2023 - 12:55, said:

Va recomand sa vizitati macar o singura data si veti ramane surprinsi.
Omule, cam toti cei care bantuim pe aici am fost in Istanbul, unii chiar de mai multe ori, nu esti singurul din Univers care a fost la Istanbul.

#4379
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 30.06.2023

View Postdansysro, on 09 august 2023 - 20:27, said:

Am vorbit cu oameni din zone rurale care mi-au spus că norocul lor e că legumele cresc din abundenta, carnea e un lux pt foarte multi...doar la ocazii. Altfel, că și la noi, vezi toate nivelurile de lux și abundența...dar câți au acces e alta discuție...

Pe de altă parte este uimitor cat de mult se construiește; cine o face și pentru cine? Migrează masiv spre urban? In cele mai neașteptate locuri dai de mănunchiuri de blocuri turn recent construite sau in curs...

Am facut referire la faptul ca Turcia o duce bine, Turcii o duc bine, dar dupa cum ai observat si la ei sunt Putori / Lenesi ca la noi Asitatii Sociali. Da, intradevar, se construieste mult, am vazut acest lucru, posibil sa se urmareasca migrarea de la Rural la Urban

#4380
bgmmihai

bgmmihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.01.2019
A încărcat cineva hgs recent în tara online

#4381
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 13.06.2005
Eu am încărcat la începutul lunii de doua ori; eram in Tr dar pe date de Ro deci cred că nu conta locația (vedeam și Bookingul fara restricțiile lor); card Raiff. Dar nu din aplicație ci pe site... pe aplicație nu am reușit niciodată să încarc...

https://pttbank.ptt....web/#/pages/hgs

Uneori merge greu sau deloc...
Preferabil Chrome...

Attached Files


Edited by dansysro, 17 August 2023 - 09:05.


#4382
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 03.04.2017
Buna
Am si eu o intrebare pentru cine a fost mai recent prin istanbul,bazarul kadikoy e deschis numai martea?La preturile afisate acolo pe cartoane se mai poate negocia? Mai sunt si alte bazare de genul asta,nu cu multi turisti,prin istanbul? Sunt probleme la intoarcere la vama la bulgari daca ai produse contrafacute(vre-un troler cu lucruri pentru mine personal)de acolo din bazar?Multumesc.

#4383
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008
@dacrad2, la intrebarea ta: "Sunt probleme la intoarcere la vama la bulgari daca ai produse contrafacute(vre-un troler cu lucruri pentru mine personal)de acolo din bazar?", daca este vorba de haine si incaltaminte, scotele din ambalaj, arunca etichetele, prafuieste talpa incaltamintei si amestecale cu hainele deja purtate, astfel scapi de emotii la intrarea pe teritoriul UE.

Edited by w140, 21 August 2023 - 11:56.


#4384
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008
LaterEdit:

https://goo.gl/maps/uf8AqUt6wZ2BAza77 ...pe Sali Pazari exista un Review cu urmatorul text:

yusuf gökdepe
Local Guide · 123 reviews

a week ago
NEW
Hasanpaşa mh is established on Tuesdays, Fridays and Sundays. It is a very big place that can be considered really big.
Fruit and vegetables on Tuesday
Type of clothes and flea market on Friday
Only antique diacast and real peasant products happen on Sunday
Translated by Google ・ See original (Turkish)

Attached Files


Edited by w140, 21 August 2023 - 12:34.


#4385
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 30.06.2023
pt dacrad2 - trebuie sa scoti din ambalaje imbracamintea, incaltamintea din cutii ( daca ai  ) sau daca chiar vrei sa iti deschizi mica ta afacere, sa pregatesti la vama ( de la Ghiseul Politiei de Frontiera ) si pana la Vamesi cate 20 euro, iar la vames 50 euro ( si poti avea imbracamintea cu tot cu etichete si ambalate ) dar si incaltamintea, dar ce e mai mare, bagat mai in ( fundul portbagajului, sa zic asa ).

Dar iti trebuie mult Tupeu / Curaj, sa dai Spaga ;)

View Postbgmmihai, on 17 august 2023 - 06:50, said:

A încărcat cineva hgs recent în tara online

Nu trebuie sa te chinui Online. Mergi linistit pana la Benzinaria Aygaz ( la max 100 km de vama ) de pe Autostrada Edirne - Istanbul si acolo, poti incarca linistit, oricum, taxarea se face la Iesire de pe Autostrada, nu e cum e in cazul Vignietei / Rovinietei.
Sau daca chiar nu ai chef, poti la Intoarcere, inainte de Bariere ( sa le zic asa ) tragi pe dreapta si vezi gasi o mica cladire unde poti Plati Autostrada.

#4386
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 03.04.2017
Nu e pentru afacere,vor fi lucruri personale daca imi vor conveni.Multumesc de sfaturi @w140 si @raducanu969

#4387
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 30.06.2023
pt dacrad2 - nu ai pentru ce, la vama, e bine sa iei cate 1 sau 2 din fiecare model, aceasi marime de preferat, astfel nu vei avea probleme

#4388
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008

View Postdacrad2, on 21 august 2023 - 00:08, said:

Buna
Am si eu o intrebare pentru cine a fost mai recent prin istanbul,bazarul kadikoy e deschis numai martea?...

View Postw140, on 21 august 2023 - 12:28, said:

...
Fruit and vegetables on Tuesday
Type of clothes and flea market on Friday
Only antique diacast and real peasant products happen on Sunday


@dacrad2, daca ajungi in Bazarul din Kadikoy, poate poti confirma cat de real este programul (gasit de mine) pentru acest bazar, sau care este realitatea. Eventual si ceva impresii.

Edited by w140, 04 September 2023 - 14:24.


#4389
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 03.04.2017

View Postw140, on 04 septembrie 2023 - 14:21, said:





@dacrad2, daca ajungi in Bazarul din Kadikoy, poate poti confirma cat de real este programul (gasit de mine) pentru acest bazar, sau care este realitatea. Eventual si ceva impresii.
Ce pot sa confirm e duminica bazar de vechituri,fara altele,marti e cel de haine si fructe-legume.
Am mers cu taxiul pana acolo,dar soferii sunt cam borfasi.desi am comandat prin uber si ai tariful acolo in comanda ,astia vor mai mult,trebuie sa te târguiesti cu ei.Ba ăsta cu care am mers a convenit pe o suma pe care a incasat-o de pe card si mai incasat si din aplicatie inca odata,dar banii aia i-am primit inapoi de la uber dupa reclamatie.
Cand am fost marti,am mers cu masina si am gasit de parcat pe undeva pe dupa blocuri in lateral.Am venit prin tunel si am ajuns foarte repede,cu taxiul m-a dus pe pod si am inconjurat mai mult,eu avand cazarea undeva in zona podului galata.
Bazarul e foarte mare,gasesti marfa si deasupra si dedsupt.La subsol este si o parcare,banuiesc mare,de care nu am stiut,intrarea se face prin partea din fata bazarului.Daca ai de gand sa faci cumparaturi,trebuie sa-ti aloci ore bune,pentru negocieri,cautat,probat.Pentru mai multe cumparaturi,ar trebui un troler sau o geanta pe roti,pe mine m-au cam rupt sacosele.Unii accepta sa negocieze,altii nu,se uita stramb,desi nu au preturi afisate.Preturi ca si idee:3 perechi ciorapi de la 20 lire,trening cu fermoar de la 300,pantofi sport de la 200,covoras cam 1m pe 2m 150,tricouri,pantaloni scurti de la 50,etc. Daca cauti marfa de foarte buna calitate nu cred ca o vei gasi aici.E posibil daca iei cantitati mai mari sa negociezi si preturi mai mici.Au inceput sa invete engleza pe acolo mai multi vanzatori,pe langa ai lor am intalnit si destui straini de mai multe natii.
Bazandu-ma pe experiente anterioare in care lumea zicea sa folosesc transportul in comun,dar eu am mers cu masina,nu prea m-am interesat.Dar aici am constatat ca cel putin in zona mai turistica nu gasesti loc sa parchezi chiar si cu plata,pe lângă faptul ca trebuie sa lasi cheile sa mute masina daca e nevoie.


#4390
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008
Multumesc de precizari.

In cazul in care nu se doreste o cantitate consistenta de cumparaturi, se poate apela si la transportul in comun.
Din ce vad din zona (Europeana) Pod Galata se poate traversa usor cu Bac-ul pana in zona (Asiatica) Kadikoy, de unde pana in Bazarul din Kadikoy se poate ajunge usor cu mai multe mijloace de transport in comun, si anume: Metrou M4 sau Minibus C-52 sau Autobuzul 8 sau 8A.

Attached Files



#4391
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008
LaterEdit:

...sau cu Marmaray Metro (pe sub Bosfor), pret actual 16,97 TL/persoana cu Istanbul Kart

Attached Files


Edited by w140, 07 September 2023 - 16:57.


#4392
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 03.04.2017
Nu stiu daca preturile care le gaseti pe internet mai sunt actuale.Cu istanbulcart am platit in jur de 23 try de persoanade la bazar in partea europeana.O cursa normala e 15 try.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate