Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#4357
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Va salut!

In viitorul apropiat voi sta 6 zile in Istanbul, ca turist.
As vrea sa stiu daca ati folosit Istanbul Tourist Pass si totul a fost ok?
Din cate am citit pe site este similar cu Copenhagen Card: instalez aplicatia, fac plata iar cu codul QR din telefon am acces la toate mijloacele de transport si pot intra la toate muzeele listate pe site
https://istanbultouristpass.com/ro/
De asemenea vad ca include skip the line.

Ce experiente ati avut cu acest Pass?

#4358
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
PS: Vad ca exista mai multe tipuri de carduri (E-pass Istanbul, Museum Pass Istanbul, Istanbul Tourist Pass, Istanbul Welcome Card) fiecare avand avantajee si dezavantaje; care este cel mai ok, sau mai bine spus, cel mai cuprinzator?

#4359
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Recomand www.360kule.com  am  fost  si am ramas  suprins de placut ,  vedere /  mancare  a  fost  totul ok

#4360
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Imi raspund singur la intrebarile de mai sus poate mai sunt si alte persoane in situatia mea.

Nu m-am complicat cu cardurile de turist ci am cumparat biletele de la ghisee fizice sau online (in cazul Dervistilor Rotitori). Cred ca am iesit mai bine asa.
Pentru unele obiective exista skip the line daca va luati biletele in avans online dar totusi cozile se miscau destul de repede.
Datorita fluxului foarte mare de turisti, daca vedeti o coada absolut imensa la un obiectiv turistic va recomand sa reveniti peste 1-2 ore deoarece s-ar putea sa intrati mult mai rapid. Posted Image
Accesul in toate moscheile este gratuit.
Pentru transportul in comun am folosit Istanbul Kart care poate fi reincarcat la orice statie. Daca vreti sa utilizati Taksi atunci neaparat folositi Uber: masinile sunt aceleasi dar stiti din start cat va costa.

Referitor la bani:
- plata cu cardul (inclusiv Revolut) se accepta fara probleme la majoritatea localurilor;
- la casele de schimb, cursul "strazii", era mai bun decat cel oficial respectiv cel din aplicatie; Posted Image
- cel mai bun curs de schimb l-am gasit in Grand Bazar iar cel mai prost in aeroport;
- va recomand sa mergeti cu euro sau dolari si sa schimbati acolo in lire. Daca vreti sa scoateti lire de la bancomat, comisionul este de circa 6%;

#4361
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
La unele bancomate comisionul este 0% pentru Revolut, în limita planului.

#4362
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
La ...  
- ZIRAAT
- HALKBANK
Comision zero (pe revolut). Am notat totul sa nu mai stau sa caut înapoi Posted Image

Asa am facut si eu in Istanbul, am procurat bilet direct de la casieria de acolo. Oricum planificasem sa vizitez mult mai multe dar in cele 2 zile pline cat am stat, evident ca nu am avut timp. Recomand muzeul Rahmi M. Koç celor care sunt pasionati de vizitat muzee. Este incredibil de mare, frumos, diversificat. Noi nu stiam de amploarea lui si am alocat doar o ora, ceea ce a fost evident insuficient. De-asemenea in Istanbul aveti si muzeul de ceara cu vedete, plus altele si altele. Timp sa aveti (si bani).

Nu mai retin daca cursul valutar era mai bun ca la Revolut, parca nici chiar asa... dar tine cont ca ai 2 conversii pana a ajunge la lira cash... cumperi euro din Romania apoi in Turcia schimbi euroii cu lirele. In aplicatie (Revolut) daca ai lei, cumperi direct lire la curs bun.

O sa plec si eu in 2 saptamani si va zic exact ce si cum. La aplicatie vedeti toti cat costa, dar la fata locului habar n-am cat mai e. Cand am fost cel mai recent in ianuarie (in Edirne), luai 20-21 de lire la 1 iepuroi, la casele de schimb.

#4363
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Acum ceva timp am facut un calcul cu schimbul  Lei--TRY  vs  Lei--Euro--TRY. Avantaj cu trecerea prin Euro. Cu cardul, numai plati in magazine (ING - curs f avantajos).

#4364
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Da am facut si eu si este valabil si acum. Pentru cash LEI > EUR (in RO) apoi EUR > TRY (In TR) este mai avantajos vs RON > TRY direct din RO.

Pentru plata cu cardul, pe Revolut ai controlul cursului, stii la cat cumperi. Pe ING stiu ca a mai tot fost discutia asta si era blocata suma la un anumit curs dar abia la deblocare adica peste cateva zile, vedeai la cat s-a facut defapt conversia. Dar din ce experimente mai facusem, da si ING era aproape identic cu cursul BNR al zilei respective. Adica mai bine de atat nu prea se putea.

#4365
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
De obicei schimb la cursul oficial. Astazi este 21,56 lire un euro.
Dar, de frica necunoscutului (apropierea alegerilor), casele de schimb din Marele Bazar ofera acum 22,5 lire pentru un euro.

#4366
Alex08

Alex08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 10.10.2008
Salutare, ma bate gândul luna viitoare la început să vizitez Istanbul. Dar nu știu dacă 7 zile sunt multe, sau sa ma rezum la 5 zile. Nu sunt un mare fan muzee, maxim 2 pe oraș, este prima țară musulmană și am zis ca poate merita 7 zile.

#4367
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010
Anul trecut, am fost si eu pt prima oara si am stat 7 zile si nu am vizitat tot ce-mi propusesem, drept aceea in toamna ma reintorc pt 4/5 zile. Concluzia mea e ca merita alocata o saptamana. E fabulos orasul. Abia astept sa merg din nou.

Edited by fab1an, 08 August 2023 - 09:20.


#4368
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Istanbul este orasul de suflet, de fiecare data cand mergeam, incercam sa vizitez Istoria Scrisa ( de 2 ori Capitala Imperiului Roman de Rasarit, a Imperiului Bizantin si a Turciei ).
Este un oras istoric cu frumuseti de neimaginat si arhitectura Impresionanta si cel putin, pana in ziua de azi, toti Arheologii se gandesc cum Sfanta Sofia, Moscheea Albastra cu acele Cupole Imense au rezistat la atatea curemure. iti trebuie pe putin 2 saptamani, cat despre Preturi ( foarte foarte mici, un exemplu cand la noi era motorina 6,80 lei acolo era 4,50 lei cea Premium ).

Cat despre Ce bani sa folsoesti, poti folosi orice Moneda Dorita ( accepta orice ) iar Schimburile Valutare sunt aceleasi la paritate ca si la noi.

#4369
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017

View Postraducanu969, on 08 august 2023 - 12:26, said:

.. cat despre Preturi ( foarte foarte mici, un exemplu cand la noi era motorina 6,80 lei acolo era 4,50 lei cea Premium )
Bine zis "era". Acum combustibilul este peste 6 lei/litru. Preturile nu mai sunt chiar asa de mici...

#4370
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View PostPostasul666, on 08 august 2023 - 14:01, said:

Bine zis "era". Acum combustibilul este peste 6 lei/litru. Preturile nu mai sunt chiar asa de mici...

Niciodata nu a fost diferenta de 1 leu intre Noi si Turcia, intotdeauna de min 2 lei.
Diferenta de Max 1 leu este intre Romania si Bulgaria.
Acum 1 luna jumate, cand la noi Motorina Normala era 6,45 - 6,55 lei am alimentat din Aygaz dar si Shell, Motorina Premium cu 4,30 lei.
Am facut Turcia si inca mai fac ( nu lunar cum faceam inainte ) si stiu bine Preturile.

Cat despre Viata din Turcia / Istanbul, 100% cei care doriti sa va simtiti Respectati, va recomand. Apropo, daca ajungeti langa Grand Bazar va recomand Sultan Pasa ( o terasa de unde poti vedea o mare parte din Istanbul, inclusiv Bosfor-ul ), de asemenea va Recomand plimbarea cu Vaporul pe Bosfor ( pana la granita cu Bulgari ) si MUSAI, 3 - 5 COVRIGI pentru a Hranii Pescarusii care vin si iti ia mancare direct din mana. Va recomand Muraturile la Pahar pe care le gasiti in Mini Portul din Istanbul ( Bosfor ) dar si Pestele de la multele terase din imprejurimi.

#4371
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
^ Colegu' , cred ca ai ramas in urma cu preturile...
Nu mai este ce a fost acum o luna...

Poti consulta preturile la zi, online la principalii comercinati.... si o sa constati cu surprindere ca astazi, motorina standard este peste 37 lire, pana in 37,5 ..
Restul te las pe tine sa ne spui cum e cu diferenta aia de 2 lei....

https://www.opet.com...iyatlari/edirne
https://www.petrolof...akit-fiyatlari.
https://www.shell.co...-fiyatlari.html

Astazi, la noi motorina standard este de 7.09

Edited by danutzu_1069, 08 August 2023 - 14:43.


#4372
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2007
Colegul @raducanu969 nu a aflat probabil de faptul că Turcia a majorat încă de pe 16 iulie 2023 taxele pe combustibili cu aproape 200%. O s-o simtă data viitoare...

https://www.digi24.r...ape-200-2427545

#4373
Alex08

Alex08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 10.10.2008
Sunt curios cu cât a crescut viața în Turcia, după aceasta majorare. Bănuiesc că încă nu s-a ajuns la preturile din Italia sau Germania.

#4374
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View Postcallatis06, on 08 august 2023 - 15:06, said:

Colegul @raducanu969 nu a aflat probabil de faptul că Turcia a majorat încă de pe 16 iulie 2023 taxele pe combustibili cu aproape 200%. O s-o simtă data viitoare...

https://www.digi24.r...ape-200-2427545

Nu va mai luati dupa ce se prezinta pe internet. Stiu foarte bine despre ce vorbesc ;) cand spun ca Una este prezentata pe net viata din Turcia si alta este in Realitate.
Cand se spunea la TV ca Turcia este " la vale, ca oamenii nu au ce mai manca, ca micile afaceri din Istanbul s-au inchis " acolo era Furnicar.
Odata daca ati avea ocazia sa mergeti in Istanbul, sigur va veti schimba Parerea despre Ce se spune in Mass Media.

View Postdanutzu_1069, on 08 august 2023 - 14:43, said:

^ Colegu' , cred ca ai ramas in urma cu preturile...
Nu mai este ce a fost acum o luna...

Poti consulta preturile la zi, online la principalii comercinati.... si o sa constati cu surprindere ca astazi, motorina standard este peste 37 lire, pana in 37,5 ..
Restul te las pe tine sa ne spui cum e cu diferenta aia de 2 lei....

https://www.opet.com...iyatlari/edirne
https://www.petrolof...akit-fiyatlari.
https://www.shell.co...-fiyatlari.html

Astazi, la noi motorina standard este de 7.09

Nu te mai lua dupa ce se prezinta in Mass Media, crede-ma ;)

View PostAlex08, on 08 august 2023 - 15:42, said:

Sunt curios cu cât a crescut viața în Turcia, după aceasta majorare. Bănuiesc că încă nu s-a ajuns la preturile din Italia sau Germania.

Turcia, desi Mass Media vorbeste sa nu adoarma, din totdeauna a dus-o si o duce bine. Mergi odata in Istanbul, oricand vrei ( Primavara, Vara, Toamna, Iarna ) si ai sa ramai surprins de Tavalagul de oameni care e. Sunt din tarile arabe, africane, polonezi, romani, aproape toate Rasele Posibile care vin si cumpara Marfa din Istanbul si o Re-vand la ei, in tara.

Va recomand sa vizitati macar o singura data si veti ramane surprinsi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate