Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#3925
cect

cect

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.01.2008

View Postadyx06, on 17 iunie 2019 - 09:31, said:

pentru croaziera seara pe Bosfor din Sultanahmet ce optiuni ar fi recomandate? (as exclude varianta cu program artistic-cam depaseste bugetul)
Noi am luat una de seara cu program si pick-up de la hotel. Nu ne interesa programul dar eram obositi dupa 12 ore de condus si ni s-a parut cea mai buna optiune. De altfel nici n-am participat la program, am stat pe terasa vaporasului pe tot parcursul calatoriei si a fost de-a dreptul fascinant si relaxant, cu o bere si o narghilea la indemana. Toate cladirile si podurile au iluminat arhitectural asa ca este o incantare sa le vezi in toata splendoarea lor. Am platit 40 eur de pers, cu pick-up de la hotel si inapoi + masa si bauturi incluse. Pretul a fost negociat de receptionerul hotelului la care am stat, initial cereau 60 eur. Am vazut ulterior ca existau la podul Galata croaziere de seara pe vapoare mai mari, fara masa dar si cu aglomeratie mai mare la 30 lire de pers.

#3926
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
Ai putea te rog sa detaliezi locul unde ai gasit HGS?
si eu stau tot in Sultanahmet, dar vin din Constanta priin vama Derekoy.
cursul de schimb din Sultanahmet pare sa fie aproape de cel de la bancomat. Sunt afisate la vedere comisioanele sau afli dupa?

#3927
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Din cate stiu eu, HGS-ul il poti lua si din Edirne. Adica ai 2 saptamani timp sa-l achiti.
Anyway, video nou:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8arf8P-ivdE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3928
cect

cect

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.01.2008

View Postadyx06, on 20 iunie 2019 - 17:34, said:

Ai putea te rog sa detaliezi locul unde ai gasit HGS?
Am luat HGS de la benzinaria Opet, aproape de Edirne, este pe ambele sensuri ale autostrazii.

View Postadyx06, on 20 iunie 2019 - 17:34, said:

Sunt afisate la vedere comisioanele sau afli dupa?
Daca te referi la bancomate da, iti apare inainte si te intreaba daca esti de acord cu comisionul respectiv. Unele iti afiseaza si cursul de schimb. Din 4 bancomate 2 erau cu comision, 2 fara, asta valabil pentru cardul meu ING.

#3929
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Dai cautare pe google maps PTT Museum si in aceeasi cladire este si oficiu postal. Arata ca la noi inauntru. Mergi la primul ghiseu sau unde vezi o tinerica si ii ceri un formular pentru HGS. Il complectezi si apoi te intorci la ea si iti va da cardul cu 50 lire credit (57 parca a fost cu totul).
Eu l-am intrebat pe receptioner, mi-a dat informatia, dar de ajutor mi-a fost o poza facuta cu telefonul la un parbiz ce avea acest card, pentru a fi infrumat de localnici.
Daca iei bon de ordine de la aparat ( am cerut ajutor aratand poza unui turc) ai de stat, prinzi apusul acolo. Am avut noroc cu un concetatean ce a dat buzna la primul ghiseu si i-am luat urma, lipindu-ma de el.
Succes!

#3930
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
Care sunt cele doua banci la care este zero comisionul?

#3931
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006

View Postcect, on 21 iunie 2019 - 14:20, said:

Daca te referi la bancomate da, iti apare inainte si te intreaba daca esti de acord cu comisionul respectiv. Unele iti afiseaza si cursul de schimb. Din 4 bancomate 2 erau cu comision, 2 fara, asta valabil pentru cardul meu ING.

ma refeream la case de schimb

Edited by adyx06, 22 June 2019 - 09:10.


#3932
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postadyx06, on 22 iunie 2019 - 09:09, said:



ma refeream la case de schimb
Recomand folosit atm urile de la ING. Fara comision


#3933
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 18.02.2016
In Turcia se poate intra cu pasaport temporar?

#3934
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
Da

#3935
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 30.04.2008

View Postbobyploiesti, on 08 iulie 2019 - 10:00, said:

In Turcia se poate intra cu pasaport temporar?
"Intrarea pe teritoriul Republicii Turcia pentru cetățenii români este permisă cu orice tip de pașaport – diplomatic, de serviciu, simplu, electronic, temporar – cu condiția ca valabilitatea să fie de minimum 150 zile la momentul intrării în Turcia și să dispună de cel puțin o filă goală." https://legestart.ro...latorie-turcia/

si/sau

"Intrarea pe teritoriul Republicii Turcia pentru cetățenii români este permisă cu următoarele documente de călătorie românești:
Pașaport diplomatic;
Pașaport diplomatic electronic;
Pașaport de serviciu;
Pașaport de serviciu electronic;
Pașaport simplu;
Pașaport simplu electronic;
Pașaport temporar.
Pașapoartele menționate mai sus trebuie să aibă o valabilitate de minimum 150 zile la momentul intrării în Turcia și să dispună de cel puțin o filă goală."
https://www.politiad...ct-loc-630.html

#3936
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Muzeul de Arheologie din Istanbul.
Este in renovari care vor dura minim 3 ani. Deci, mi-am cam luat teapta cu vizitarea lui acum pentru ca era vizitabil doar un sfert de cladire principala.
Nu tu Sarcofagul lui Alexandru, nu tu Tratatul de la Kadesh ... nu tu multe.
Evident, pretul biletului a fost intreg.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RW8lgi0ayQY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3937
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postw140, on 08 iulie 2019 - 14:33, said:

....
Paşapoartele menţionate mai sus trebuie să aibă o valabilitate de minimum 150 zile la momentul intrării în Turcia şi să dispună de cel puţin o filă goală."
https://www.politiad...ct-loc-630.html

hai sa spun ceva  :)
am fost luna trecut cu sotia in turcia,  vama  hamzabeyli am dat pasaportele , ooops  supriza sotia  mai  are valabilitate 144 zile ... si ce facem  suntem 3  familia mergem la concediu ,  o singura solutie, am fost la politia pasaport, a pus viza la pasaport  si am platit 561 TL  :)  o singura intrare 15 zile valabil .
Atentie  la valabilitate pasaport

#3938
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 18.02.2016
Vreau sa plec in Istambul  cam peste o luna,am masina pe firma,am inteles ca trebuie imputernicire si apostila de la ambasada!  Imputernicirea o fac la notariat si traducere din romana in turca si dupa la ambasada la Bucurest pentru apostila ,eu fiind din Ploiesti? Am mai fost in Turcia de citeva ori dar doar cu avionul.

Edited by bobyploiesti, 08 July 2019 - 23:49.


#3939
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
Nu-i mai imbogati pe notari. Imputernicirea trebuie tradusa si apostilata. De obicei firmele de traduceri se ocupa si de apostila (mi se pare ca se obtine de la Prefectura). Uita de ambasada, nu e necesara.
La o plecare neasteptata am trecut cu o impuernicire tradusa pe care am pus stampila firmei. Nu am avut nici un fel de probleme, dar nu recomand.

#3940
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.02.2009

View Postbobyploiesti, on 08 iulie 2019 - 23:46, said:

Vreau sa plec in Istambul  cam peste o luna,am masina pe firma,am inteles ca trebuie imputernicire si apostila de la ambasada!  Imputernicirea o fac la notariat si traducere din romana in turca si dupa la ambasada la Bucurest pentru apostila ,eu fiind din Ploiesti? Am mai fost in Turcia de citeva ori dar doar cu avionul.

Vezi aici:https://www.traduceri-legalizate.ro/
Costa 210 lei.
Cu legalizare la consulatul turc din București.

#3941
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.05.2007

View Postbobyploiesti, on 08 iulie 2019 - 23:46, said:

Vreau sa plec in Istambul  cam peste o luna,am masina pe firma,am inteles ca trebuie imputernicire si apostila de la ambasada!  Imputernicirea o fac la notariat si traducere din romana in turca si dupa la ambasada la Bucurest pentru apostila ,eu fiind din Ploiesti? Am mai fost in Turcia de citeva ori dar doar cu avionul.
Sunt mai multe persoane autorizate care se ocupa exact cu aceste traduceri ,dar din cate imi amintesc, trebuie sa mergi personal sa ridici traducerea apostilata de la Consulatul din Bucuresti.Sau daca esti din alta localitate si nu vrei /nu poti veni la Bucuresti te costa cam 100 lei sa ti-o ridice altcineva si apoi alti bani sa o trimita prin curier.Iti voi da prin MP doua numere de telefon la care poti cere informatii,le-am ales eu anul trecut  de pe net si mi s-au parut serioase.Daca suni si vorbesti sa explici clar tot ce doresti si sa intrebi si daca se ocupa ele sa trimita prin curier(in caz ca doresti asta).

#3942
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Info @All   ;   15 Iulie si 9 Septembrie  este gratuit  toate transport  in istanbul  ( autobus / tramway / metro /  vapur  etc ... )

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate