Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Trafic.ro "mananca" din vizitatori?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
In primul rand incep prin a-mi cere scuze daca nu aici este locul potrivit unde sa postez acest subiect. Si acum incepem povestea...

In ultimul timp am observat diferente destul de maricele de trafic intre ce indica Trafic.ro si ce indica Google Analytics. Dar ultima saptamana a cam pus capac. Uitati ce zic cele 2 site-uri (T inseamna Trafic.ro si GA inseamna Google Analytics):

Luni, 25 februarie: T indica 859 vizitatori, iar GA indica 920
Marti, 26 februarie: T indica 795 vizitatori, iar GA indica 882
Miercuri, 27 februarie: T indica 814 vizitatori, iar GA indica 881
Joi, 28 februarie: T indica 837 vizitatori, iar GA indica 949
Vineri, 29 februarie: T indica 775 vizitatori, iar GA indica 857

Eu tind sa ii cred pe cei de la Google. Voi? Un trafic "mancat" de aproape 100 de vizitatori cred ca conteaza destul de mult la un site cu 800-1000 de unici pe zi.

Trafic.ro tinde sa devina doar un top al site-urilor facute de pustani de 14-16. De ce? Pentru ca toate "site-urile" (daca se pot numi asa) sunt inscrise in Trafic.ro. Nu putine sunt cazurile cand apar pe site-urile respective (dar mai mult pe forumuri, sub forma de topic) mesaje de genul: "I-am intrecut pe cei de la X pe Trafic.ro" s.a.

PS: Imi cer scuze daca s-a mai discutat aceasta problema.

#2
malonegerald

malonegerald

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.04.2007
Da , interesanta analiza merita de studiat  <_<

#3
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
S-a mai discutat pe tema asta. Nu degeaba toate site-urile mari au renuntat la a mai folosi trafic. Asa cum la un moment dat era ceva fantastic sa ai site-ul in top100.ro, asa a fost si cu trafic. Acum www-ul romanesc a evoluat si nu mai e nevoie de trafic. Eu am scos codul trafic de pe majoritatea site-urilor mele.

#4
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Asta urmeaza sa fac si eu. Imi aduc aminte si de isteria Top100. Cu Top100 era si mai tragica problema ca te aparea pop-up-ul ala la intrare si era extrem de stresant.

BTW: Ati incercat vreodata XiTi (http://xiti.com) ? Am auzit numai vorbe de lauda despre ei. Problema e ca indica ceva mai mult ca Google (100-200 de vizitatori zilnic peste Google).

Edited by RCG, 01 March 2008 - 11:21.


#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Fiecare din scripturile de mai sus au metode diferite de a detecta vizitatorii, asa ca nu prea are de ce sa te mire, din punctul meu de vedere, cel mai eficient este awstats, deoarece este instalat pe acelasi server cu site-ul si nu prea are cum sa afiseze informatii eronate.

#6
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
si mie imi arata mai putin :(

#7
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Adevarul este asta: Trafic.ro e un serviciu privat, care merge asa cum vor proprietarii LUI. So, daca nu va place, cel mai simplu este sa renuntati la EL. Orice alta discutie e fara sens. Folositi Google, BRAT...etc. Daca nu, acceptati conditiile lor si gata. Nu rezolvati nimic asa. Si chiar nu cred ca "fura" la trafic sau fac alte tampenii de astea. NU voit. Tehnic... orice se poate intampla la orice sistem de masurare...

#8
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006

View PostMonitox, on Mar 2 2008, 14:11, said:

Adevarul este asta: Trafic.ro e un serviciu privat, care merge asa cum vor proprietarii LUI. So, daca nu va place, cel mai simplu este sa renuntati la EL. Orice alta discutie e fara sens. Folositi Google, BRAT...etc. Daca nu, acceptati conditiile lor si gata. Nu rezolvati nimic asa. Si chiar nu cred ca "fura" la trafic sau fac alte tampenii de astea. NU voit. Tehnic... orice se poate intampla la orice sistem de masurare...
Adevarul este relativ.
Trafic.ro este un serviciu privat? Pai care din servicii este altfel - atunci?! Ca si Google, si BRAT sunt private...
In prima propozitie spui: "care merge cum vor proprietarii LUI".
Putin mai incolo gasim "nu cred ca "fura" la trafic sau fac alte tampenii de astea. NU voit"
Aici m-ai pierdut! Ori merge cum vor proprietarii lui, ori NU merge cum vor proprietarii lui ?
Eu zic ca si una si alta...

Ce mai tura-vura! Trafic.ro e "obosit" - desi as vrea sa va reproduc aici expresia intreaga asa cum ii zice nevasta-mea nu se poate din motive lesne de priceput.

#9
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Orice sistem de masurare merge pe cat de BUNA e banda, pe cat de multi bani bagi in hardware...etc. ORICINE poate sa faca asa ceva, insa nu oricine isi permite sa cheltuiasca sume colosale cu intretinerea unui asemenea sistem :)

Asa ca, Trafic merge in functie de cat de multi bani se baga in infrastructura. Logic..nu? La fel si toate celelalte. Diferenta dintre Trafic si Google tine doar de potenta financiara.
Si DA, toate sunt PRIVATE si le folosesti daca vrei, mai ales cat timp sunt gratuite.

Nu inteleg de ce lumea se plange de servicii gratuite, si de ce mai cred unii ca Trafic "FURA". Sa fim seriosi, pot exista pierderi de date dar ele NU sunt VOITE. Asta am spus. Poate ca acum e mai clar.

Also, niciodata rezultatele Trafic nu vor fi similare cu Google sau BRAT pentru ca fiecare foloseste anumite tehnologii. Insa IN MARE, grosul e pe acolo. Asta pot sa confirm. Daca compari 2 site-uri masurate cu acelasi sistem, rezultatul e cel corect. Insa nu poti compara unul monitorizat de Google cu unul monitorizat de Trafic.

Tot ce am vrut sa subliniez, e ca sunt servicii PRIVATE, oferite FREE. Asta inseamna ca userii au niste avantaje dar NU si drepturi. Nu-ti vonvine, cauta altul. E SIMPLU. Ca simplu user nu ai cum sa infuentezi politica Google sau Trafic. Poti sa-ti spui parerea, dupa care mergi mai departe ;) E ATAT de simplu...

View Postsoul4blade, on Mar 2 2008, 14:36, said:

Ce mai tura-vura! Trafic.ro e "obosit" - desi as vrea sa va reproduc aici expresia intreaga asa cum ii zice nevasta-mea nu se poate din motive lesne de priceput.

Tendinta e clara.. cam toate site-urile cat de cat mari au iesit sau vor iesi din Trafic.ro. Probabil va avea soarta Top100 incetisor... Si spun asta fara nici o rautate. Pur si simplu, e o noua etapa in evolutia internetului din .ro. O etapa in care Trafic.ro e la fel de util pe cat ar fi acum, defunctul Top100.

#10
attempt

attempt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 03.05.2005

Quote

Luni, 25 februarie: T indica 859 vizitatori, iar GA indica 920

Si care-i faza? Eu daca aveam diferentele astea eram bucuros. Eu la 1500 de vizitatori mai pierd inca vreo 400 - 500. Nu imi dau seama cum, dar nici nu ma baga in seama. Nu imi permit BRAT.
Eu cam pierd 30% din vizitatori.  Daca ii pana acolo nici brat nu pusca cu analytics.

#11
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Luni ca luni...dar in rest? La traficul meu conteaza si aia 100 de vizitatori.

#12
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
o fi mai bun https://extremetracking.com/ ?

#13
marketing.online

marketing.online

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.12.2006

View PostRCG, on Mar 1 2008, 11:16, said:

Asta urmeaza sa fac si eu. Imi aduc aminte si de isteria Top100. Cu Top100 era si mai tragica problema ca te aparea pop-up-ul ala la intrare si era extrem de stresant.

BTW: Ati incercat vreodata XiTi (http://xiti.com) ? Am auzit numai vorbe de lauda despre ei. Problema e ca indica ceva mai mult ca Google (100-200 de vizitatori zilnic peste Google).

eu utilizez xiti, cel mai popular instrument de masurare a traficului din Franta. Este ok. Eu utilizez versiunea free. Au participat si la licitatia Brat.
Referitor la echipament hardware cred ca este o chestie relativa. Spre exemplu : marea majoritate a tool-urilor utilizeaza IIS sau Apache care au anumite limite. Din cate stiu Apache permite in jur de 40,000 hituri/sec. Daca google are scris un webserver intern care sa perminta mai mult decat apache, IIS, etc. atunci investitia in hardware este invers proportionala cu puterea webserverului dar si a bezii. Din cate stiu trafic au in jur de 50 servere adica utilizeaza apache motiv pentru care cred ca aplicatia lor este limitata in oferirea unor optiuni noi dar si a unei monitorizarii cat mai corecte.

#14
mariuswiz

mariuswiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.02.2008

View PostAndyM, on Mar 2 2008, 23:00, said:

eu flosesc si imi place ...daca ai cash iei si varianta pe bani de la ei care e si mai si !eu recomad

#15
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Bon, si care-i problema cu trafic daca arata mai putini vizitatori? In definitiv conteaza cum monetizati site-ul si nu cred ca se mai uita cineva la statisticile din trafic pentru platile legate de publicitate.

#16
cipcip

cipcip

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 739
  • Înscris: 01.03.2007
oricum tare trafic.ro ... intre ghilimele bineinteles ... eu am 300-400 vizite pe zi... si in loc sa cresc in trafic.ro, eu scad :) misto asa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate