Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Nota 10 pentru cine stie asta!

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postbonobo, on Apr 25 2008, 23:52, said:

Ar mai fi de spus ca imposibilitatea scaparii (accidentale sau intentionate) a capacului in gaura de canal este o masura buna de protectia muncii. Inchipuie-ti ca ar trebui sa lucrezi in gaura aia si capacul ar fi, nesupravegheat, in preajma gaurii... :o
Pai, si ce-ar face capacul? Ar lua-o tip-til sa se arunce un gaura :D?
Eh, glumim (l-ar arunca un raufacator, in loc sa-l fure :P), dar e clar ca la asta s-au gandit (la potentiale accidente), nu ca s-ar fi plans ca ar fi fost greu sa-l scoata daca pica in canal.

#38
da_nashu

da_nashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 26.02.2008
uau cat de interesant mai e putin si adorm la laptop

#39
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004
desteptarea !  :D

#40
forza_steaua

forza_steaua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.04.2008
nu stiu daca a mai dat cineva raspunsul asta dar capacele sunt rotunde  pt ca si gaurile sunt rotunde :lol: :lol:   nu merit 10??

#41
digema

digema

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.01.2007
Mai copii, la canale se folosesc capace rotunde, si nu patrate, din acelasi motiv pentru care la loterie se foloseste "Legea numerelor mari a lui Bernoulli" si nu "Legea lui Arhimede", "Teorema lui Menelau" sau cine stie ce alta axioma, lema sau corolar. Nu-i asa ca v-am lamurit si merit 10+?

P.S.    De-aia am ajuns unde am ajuns!

#42
Skat3r

Skat3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.06.2008
Nu stiu daca ca e legat de furat... Am auzit ca in Tg. Jiu au pus dinalea din fibra de sticla ca sa nu se fura... si nu cred ca sunt patrate.

#43
Istorie

Istorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.06.2008
Ca s-a nu fie patrate. ;)

#44
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Ca sa poata fi rostogolite de hotii de fier vechi,inlocuite de autoritati (cu suprapret,respectiv un "mic" comision).Toata lumea e fericita;
1) hotii de canale
2)autoritatile
3)betivii care cad in gaurile de canal
4)copii care cad in gaurile de canal
5)salvarea/politia/jandarmeria/comitetul pentru situatii de urgenta
6)redactorii de la stirile de la ora 5
7)telespectatorii care vizioneaza stirile
8)cei care fac bani dupa urma acestora ^

Acum vedeti de capacele sunt rotunde ? Dati-mi zecele !

Edited by tyrael, 10 July 2008 - 21:57.


#45
teacher64

teacher64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.04.2008
Am citit, m-ati distrat, dar ati uitat un considerent esential:
Pe langa avantajul clar ca un capac circular nu pica intr-o gaura rotunda mai mica in diametru, apare si factorul economic!!!
- cercul are are aria maxima intre toate figurile cu acelasi perimetru. Evident, un capac rotund va fi mai usor ( deci consum mai mic de materiale, energie, costuri transport, etc, etc) decat unul patrat cu aceeasi "latura utila". Cand te bagi intr-un canal, conteaza diametrul acestuia, respectiv latura patratului ca sa incapi si sa faci reparatii, de exemplu.
Din motive similare economice se fac si tevile, tubulatura de canalizare, etc,  rotunde in sectiune si nu rectangulare.

#46
b9876

b9876

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 11.07.2008
sa nu intre in gaura? pai de ce nu poate un capac rotund sa intre si ar putea unu patrat? mai ales daca virgula canalu este cilindric

#47
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006

View Postb9876, on Jul 16 2008, 11:11, said:

sa nu intre in gaura? pai de ce nu poate un capac rotund sa intre si ar putea unu patrat? mai ales daca virgula canalu este cilindric

S-a discutat deja, citeste toate posturile.

View Postmc_h, on Feb 27 2008, 18:51, said:

Edit:
Si iata ce spune wikipedia :


    * A round manhole cover cannot fall through its circular opening, whereas a square manhole cover may fall in if it were inserted diagonally in the aperture (A Reuleaux triangle or other curve of constant width would also serve this purpose, but round covers are much easier to manufacture.)
    * Round tubes are the strongest and most material-efficient shape against the compression of the earth around them, and so it is natural that the cover of a round tube assume a circular shape.
    * The bearing surfaces of manhole frames and covers are machined to assure flatness and prevent them from becoming dislodged by traffic. Round castings are much easier to machine using horizontal boring mills.
    * Circular covers do not need to be rotated to align them when covering a circular manhole.
    * Human beings have a roughly circular cross-section.
    * A round manhole cover can be more easily moved by being rolled.
    * If an automobile rolls over a dislodged manhole of another shape, the sharp corners could puncture the automobile's tire, whereas a circle doesn't have corners.
    * It's easier to dig a circular hole.
    * Tradition
    * Aesthetics

Era vorba de a scapa capacul prin rama care acopera canalul cilindric.

Pune mana pe o oala din bucatarie si capacul corespunzator care o acopera si incearca sa il bagi inauntru si ai sa vezi.

Edited by nelu97, 19 July 2008 - 01:13.


#48
EiNsTeIn0s0SoUl

EiNsTeIn0s0SoUl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 09.08.2008

View Postnelu97, on Jul 19 2008, 02:12, said:

Pune mana pe o oala din bucatarie si capacul corespunzator care o acopera si incearca sa il bagi inauntru si ai sa vezi.
Asta cred si eu ca e cauza....dar si forma care opune mai multa rezistenta,avand sprijin in mod egal de la toate marginile... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

#49
Roget

Roget

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 28.08.2008
Iar daca ar fii patrat ar irosii material degeaba.

Daca ar fii patrate, ar fii irosinta de material.

#50
Crristine_Von_Zilber

Crristine_Von_Zilber

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.11.2008
ca sa nu fie tringhiulare...

#51
sakylu

sakylu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.02.2006
Pai cred ca motive ar fi mai multe:
1 - nu cad, accidental sau nu in canal, in special la trecerea unui autovehicul de tonaj mare
2 - cu timpul capacele cu forma patrata au tendinta de a se ingropa la unul din colturi iar coltul din diagonala va iesi in afara ceea ce poate cauza spargerea rotilor autovehiculelor
3 - Accesul mai facil in interiorul canalului la canalele cu capac rotund
4 - pierdere de material mai mica si mai usor de construit
5 - dilatarea/contractarea mai mare la capacele cu forma patrata, deci un joc mai mare al acestora, implicit un dezavantaj
6 - o asezare mai buna pe gura de canal, la capacele patrate se acunuleaza mult mai usor mizerie in colturi

Acestea consider eu ca ar fi unele din motive.

#52
Solarius

Solarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 22.07.2006

View Postgodzila, on Feb 27 2008, 18:21, said:

Din ce motiv capacele de canalizare de pe strada au forma rotunda?
sa se asemene cu gaura cu%4lui .....  <_<

#53
randunel

randunel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.09.2005

View Postteacher64, on Jul 15 2008, 11:02, said:

cercul are are aria maxima intre toate figurile cu acelasi perimetru. Evident, un capac rotund va fi mai usor ( deci consum mai mic de materiale, energie, costuri transport, etc, etc) decat unul patrat cu aceeasi "latura utila".
Aici gresesti. Daca grosimea ar fi aceeasi, volumul total al unui cilindru este mai mare decat cel al unui paralelipiped dreptunghic (cand au aceeasi inaltime/grosime, si perimetrul lateral egal). Pentru o distributie constanta si egala a densitatii de masa, rezulta ca masa cilindrului este mai mare decat cea a paralelipipedului dreptunghic (repet, pentru acelasi perimetru si aceeasi inaltime, conform post-ului tau), deci masa unul capac rotund mai mare decat cea a unui capac patrat/dreptunghiular cu acelasi perimetru.

Edited by randunel, 13 February 2009 - 00:55.


#54
mihaiatot

mihaiatot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.05.2008

View Postrandunel, on Feb 13 2009, 00:53, said:

Aici gresesti. Daca grosimea ar fi aceeasi, volumul total al unui cilindru este mai mare decat cel al unui paralelipiped dreptunghic (cand au aceeasi inaltime/grosime, si perimetrul lateral egal). Pentru o distributie constanta si egala a densitatii de masa, rezulta ca masa cilindrului este mai mare decat cea a paralelipipedului dreptunghic (repet, pentru acelasi perimetru si aceeasi inaltime, conform post-ului tau), deci masa unul capac rotund mai mare decat cea a unui capac patrat/dreptunghiular cu acelasi perimetru.

Variante:
1. Pentru ca burghiul de forare canale este rotund.
2. Pentru ca la o eventuala suprapresiune, capacul ar sari si daca ar fi patrat ar putea deveni letal pentru orice lucru in care s-ar infige (ala rotund planeaza usor).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate