Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Serbia

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#19
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.09.2006
Da, langa durmitor. Drept sa spun ma uitasem initial dupa un topic despre muntenegru, dar se pare ca am sarit peste ele...si am cautat pana la pagina 7 :))) Numai ca l-am gasit acum, cautand pe google ceva despre muntenegru ;))

#20
tiens

tiens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.04.2007
salut,
am si eu o intrebare despre serbia,in special Kragujevac.
Eu trebuie sa plec in interes de serviciu acolo, la fabrica auto.
Am auzit ca este o zona periculoasa acolo,poti fi atacat
pe strada sau pe drumurile nationale daca esti cu masina,ca au
fost atacati oameni chiar si la hotel si lasati in p....goala.
Mie mi se par povesti dar as vrea sa intreb daca cineva a auzit de
ceva de genul asta.

In general ce am citit pe formu este ca pe autostrada,spre Grecia
sau spre Croatia nu sint probleme,mai ales daca ai o masina
cu numere romanesti.
Eu voi merge cu o masina cu numere nemtesti.
Tipul cu care am vorbit,merge acolo cu un bodyguard
dupa el si acolo mai are inca vreo 3-4.El zice ca este o zona
mai "nationalista",totul e scris pe acolo in chirilice,sint numai
oameni perisculosi si saraci.
voi ce ati auzit?

Edited by tiens, 16 December 2008 - 21:54.


#21
shushumushu

shushumushu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.06.2008
Cel mai haios, prietenos si central hostel din Belgrad - Manga Hostel. Recomand grupurilor ce vor sa evadeze in alta parte decat orasul natal. :)

#22
ymaginary

ymaginary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.02.2006
stie cineva unde pot schimba dinari in bucuresti?

#23
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007

View Postymaginary, on Apr 7 2009, 14:25, said:

stie cineva unde pot schimba dinari in bucuresti?
Nu am auzit sa fie posibil asa ceva insa nu vad motivul ptr care ai vrea dinari . Daca vrei cu tot dinadinsul iti cumperi cand ajungi la sarbi.

Edited by atupi, 07 April 2009 - 17:05.


#24
ymaginary

ymaginary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.02.2006

View Postatupi, on Apr 7 2009, 17:59, said:

Nu am auzit sa fie posibil asa ceva insa nu vad motivul ptr care ai vrea dinari . Daca vrei cu tot dinadinsul iti cumperi cand ajungi la sarbi.

nu am fost foarte clar, am niste dinari si vreau sa ii schimb in lei :)

#25
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postymaginary, on 7th April 2009, 19:21, said:

nu am fost foarte clar, am niste dinari si vreau sa ii schimb in lei :)

Cred ca la banca nationala.

#26
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
Nici vorba, Banca Nationala nu face tranzactii valutare cu persoane fizice sau juridice. N-ai ce sa faci cu dinarii, nu ti-i schimba nimeni. Poate, daca gasesti pe cineva care se duce prin Serbia, sa-i dai, sau daca te duci tu.

#27
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postice cube, on 21st June 2009, 20:01, said:

Nici vorba, Banca Nationala nu face tranzactii valutare cu persoane fizice sau juridice. N-ai ce sa faci cu dinarii, nu ti-i schimba nimeni. Poate, daca gasesti pe cineva care se duce prin Serbia, sa-i dai, sau daca te duci tu.

Pai ma duc in august. Deci sa-mi iau euro la mine sau doar cardul si sa scot de pe el direct dinari?

#28
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
Eu consider ca cel mai avantajos este cu cardul. Cursul de schimb este foarte avantajos, aproape de al BNR. E bine sa ai totusi si ceva Euro la tine, pentru orice eventualitate. Eu am folosit cardul de salariu, in lei, in Croatia, Slovenia (acum 3 anui, cand nu trecusera la euro), Ungaria si Cehia Cand am intrat in fiecare dintre tarile astea n-am avut nici un ban de-al lor. Am scos de la bancomat cat am estimat ca voi cheltui pe ce stiam ca am nevoie si, in rest, plateam cu cardul. Daca mergi cu masina, cand parasesti tara, de banii care-ti raman iei benzina pana la ultima centima.

#29
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Eu consider ca cel mai avantajos este cu cardul. Cursul de schimb este foarte avantajos, aproape de al BNR. E bine sa ai totusi si ceva Euro la tine, pentru orice eventualitate. Eu am folosit cardul de salariu, in lei, in Croatia, Slovenia (acum 3 anui, cand nu trecusera la euro), Ungaria si Cehia Cand am intrat in fiecare dintre tarile astea n-am avut nici un ban de-al lor. Am scos de la bancomat cat am estimat ca voi cheltui pe ce stiam ca am nevoie si, in rest, plateam cu cardul. Daca mergi cu masina, cand parasesti tara, de banii care-ti raman iei benzina pana la ultima centima.



Plata cu cardul este scutită de comision la toate magazinele!
Am scos bani de la ATM-urile din Croația și Slovenia, fără nici o problemă, dar este de preferat să nu scoți foarte des pentru că, în acest caz comisioanele sunt destul de mari față de cele percepute în țară!
Este bine să se verifice înainte de plecarea din țară la banca emitentă a cardului, care sunt comisioanele percepute la scoaterea de bani...
Totuși există o mare reticență nejustificată printre români în a folosi cardul în afara țării! :confuzzled:

#30
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Multumesc de sfaturi.

Inca o intrebare: cat de sigura e Serbia, in special Belgrad-ul? Iar preturile cum sunt?

#31
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostThomas-, on 5th July 2009, 16:28, said:

Multumesc de sfaturi.

Inca o intrebare: cat de sigura e Serbia, in special Belgrad-ul? Iar preturile cum sunt?
Serbia este sigura, iar preturile rezonabile.

#32
ghioane007

ghioane007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.03.2009
Salutare...am o intrebnare mai putin obisnuita...ma gandesc la un circuit Romania- Belgrad- Bar- Belgrad- Skopje- Salonic- Romania...dat fiind ca doresc sa calatoresc noaptea, cu trenul, la vag de dormit sau cuseta si ziua sa vizitez Belgradul, Bar si Skopje, as dori sa stiu daca in garile astea exista vreun loc unde poti face un dus...intreb asta pt ca e vb de vreo 6 zile de hoinareala, ziua in oras, noaptea in tren...in Polonia spre exemplu, erau dusuri si puteai face pentru suma de 9 Zloti (cam 2 euro), dupa care te urcai in tren curat...daca cineva are cunostinta despre asa ceva, rog sa posteze aici...multumesc

#33
tuareg

tuareg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 21.01.2006
Atentie cei care mergeti cu masina prin Serbia : benzina de calitate slaba spre proasta . Daca o sa inceapa sa traga prost , sa aiba motorul tot felul de zgomote la anumite turatii si stiti ca era in stare tehnica buna la plecare e de la benzina . Mai ales feriti-va de benzinariile mici . Motelurile de pe autostrada  sunt vai de mama lor unele iar la pret sunt foarte scumpe . Am stat la o bomba prapadita cu 35 de euro/n . La noi la motel President (****, pe drumul Pitesti-Craiova ) era 39 . In Belgrad se circula ca la prosti , mai ales ca majoritatea masinilor sunt niste rable , asa ca nu le pasa daca le busesc .
  Cazare ieftina si oarecum buna pentru tranzit prin Belgrad gasiti la Autokamp Dunav , directia Zemun , str. Cara Dusana . Casuta de lemn ~ 1750 dinari/2 pers/n , loc de cort ~ 1200 dinari/2 pers/n . Datele sunt din 8 iulie 2009 .

@ghioane007 : probabil vrei ceva senzatii tari de te-ai gindit la asa ceva sau vrei sa-ti reamintesti de trenurile anilor '70 de la noi .

Edited by tuareg, 10 July 2009 - 15:28.


#34
dimitrio

dimitrio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 07.10.2007
In drum spre Elvetia, am trecut si prin Serbia. Am intrat pe la Portile de Fier I. Sarbii ne-au verificat pasapoartele si cartea verde. Din shop-ul din vama am cumparat slibovita Manastirska, foarte buna, 3,8 euro sticla de un litru.Drum splendid pe langa Dunare spre Donji Milanovac. Se viziteaza cetatea de la Golubac, amplasata chiar pe malul Dunarii, soseaua trecand prin mijlocul ei.Din Golubac nu am continuat spre Veliko Gradiste, ci am cotit spre Zelenik pentru a scurta distanta, pe un drum secundar,asfaltat, dar bun, fara gropi. Am ajuns langa Pozarevac, si de aici am intrat pe autostrada pana la granita cu Croatia. Autostrada trece prin Belgrad, iar in aceasta zona a fost foarte aglomerata.Pentru autostrada, intre Pozarevac si Belgrad am platit 2 euro, iar intre Belgrad si granita cu Croatia, 4 euro. Plata am facut-o cu euro, suma exacta, care nu a necesitat rest.

Attached Files



#35
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

View Postdimitrio, on 13th July 2009, 20:34, said:

In drum spre Elvetia, am trecut si prin Serbia. Am intrat pe la Portile de Fier I.

buna.
vom sta cateva zile la herculane si ne gandeam in un din zile sa dam o fuga pana in Serbia.
crezi ca se merita?
cam ce orase mai apropiate ai recomada pentru "vizita", ca nu cred ca vom ajunge pana la Belgrad.
din cate am vazut in poze nu ma astept la mare lucru, dar......

multumesc.

#36
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Treceti granita pe la Portile de Fier, apoi o luati spre dreapta prin defileul Dunarii si vedeti cazanele de pe partea lor. Dupa cativa km de la granita este un fel de parcare-popas unde puteti opri si aveti o panorama superba. Mai departe, cetatea de la Golubac daca ajungeti pana acolo. Zic ca se merita ca excursie de la Herculane.
[ http://lh4.ggpht.com/_Fb-kOg9xsTE/SkuSWOf8vKI/AAAAAAAACFk/SVs9DA1YonI/IMG_7679.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://lh6.ggpht.com/_Fb-kOg9xsTE/SkuSW5UX0JI/AAAAAAAACFw/pg0FdWXqbRk/IMG_7689.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://lh3.ggpht.com/_Fb-kOg9xsTE/SkuV4czOtgI/AAAAAAAACF8/JEnqsKuz3vg/IMG_7698.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mdt, 27 July 2009 - 21:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate