Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Multifunctionala care sa scaneze ...

Fotbal pe oculus meta quest 3

Renuntare oferta angajare in detr...

Am joc cumparat si nu-l mai pot f...
 Pardoseala foarte denivelata apar...

Garnitura robinet baie

Probleme dupa fractura picior

Parcare Militari Residence
 Taxa pe soare

din greseala am stropit pomii cu ...

Branduri de card acceptate la pla...

Doctoratul sau al 2-lea masterat ...
 Reparatie tabla smulsa in jurul u...

W11 home , problema cu limba engl...

De unde cumpar o tigaie wok?

Modem 4G LTE (USB) cu sim Vodafone

Serbia

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

hawky

hawky

Junior Member

• Grup: Members
Cine are timp si doreste sa se abata din drumul spre Grecia cca. 100 km nord de Nis, pe valea Timocurilor, intr-un tinut locuit de romani, poate vizita ruinele cetatii romane Felix Romulania, construita de imparatul roman Galerius. Se pare ca doar 10-15% din intreaga asezare a fost scoasa la lumina. din lipsa fondurilor. Situl a intrat insa in patrimoniul UNESCO si probabil lucrarile vor continua.

Venind inapoi din Thassos, zilele astea, dupa ce am innoptat la Motel Predejane, am mers pana la Nis pe autostrada si de acolo am luat-o spre nord, spre Zajecar. Drumul e foarte bun si chiar frumos in mare parte, serpuind intre dealuri inalte si traversand numeroase vai. De la Zajecar nu mai e departe pana la Gamzigrad, de unde un drum ingust, cat pentru o masina dar asfaltat (!), te conduce printre lanuri, la ruine. Vreo 3 masini doar, cu vizitatori. Intrarea costa 150 dinari sarbesti de persoana si nu se primesc euro, decat daca dai bancnota, nu monezi! Adica, in loc de 2 euro pentru 2 persoane, dai 5! Pe noi ne-a auzit vorbind romaneste cineva din personal si a acceptat 2 euro, spunand ca pune el dinarii. Problema era ca aveam doar bancnota de 10 si nu aveam nevoie de restul primit in dinari. Am revenit in autostrada la Paracin, ceva mai putin de 100 km de la Zajecar, realizand o bucla. Faceti asta insa doar daca aveti rabdare, fiindca aceasta parte a drumului are multe poduri care, fiind acum in reparatii capitale, necesita ocoliri.

Attached Files

romanianpatriot

romanianpatriot

Member

aș vrea să văd mai multe poze cu peisaje..chei,cascade,munți....

Alisse

Alisse

Junior Member

Am trecut prin Serbina cind mergeam in Croatia si  as descrie anume asa: o tara saraca(bine,asta nu este rau),oamenii niciodata nu sint ajutatori,nu vorbesc nicio limba straina,iar politia se poarta foarte urit daca ai masina cu numere straine

boby_77`

boby_77`

Junior Member

View PostAlisse, on 31st July 2010, 14:22, said:

Am trecut prin Serbina cind mergeam in Croatia si  as descrie anume asa: o tara saraca(bine,asta nu este rau),oamenii niciodata nu sint ajutatori,nu vorbesc nicio limba straina,iar politia se poarta foarte urit daca ai masina cu numere straine

Cred ca ai dreptate legat de Serbina, cu siguranta insa Serbia este o tara cu oameni mai ajutatori decat cei din Romania si cu drumuri mai bune decat ale noastre.

Boby

Edited by boby_77`, 31 July 2010 - 14:45.

capodecina

capodecina

Member

Cu o cazare ieftina in Belgrad ma ajuta cineva? O recomandare?

haplea82

haplea82

Senior Member

• Grup: Senior Members

faci cumva parte din cei ce o calca pe autostrazile sirbesti si apoi se mira tare cind sint asteptati de politie la punctele de plata autostrada?
saraci ,nu pot sa spun ca saracia se vede de pe sosea ca-n satele romanesti(unele).citi romani vorbesc o limba straina alta decit cea materna si limba oficiala?procentual?10-20% ?oamenii niciodata nu-s ajutatori?pai daca nu te inteleg ,cu ce sa te ajute?din propria experienta(de la bisnita facuta in anii 90 ca student)pot sa spun ca sint cel putin la fel de ajutatori ca si proprii conationali.

atupi

atupi

Senior Member

Lumea nefamiliarizata cu lumea ex-yugoslava este tentata sa spuna ca vai ce saraci si rai sunt ca si in cazul Bulgariei,
dar eu as zice ca lucrurile sunt ceva mai nuantate.
In primul rand spre deosebire de Romania, Serbia are o densitate de populatie mai mica mai ales in partea estica si esti tentat sa spui ca e o tara saraca (oare ce impresie isi face un sarb care merge pe un drum din valea dunarii printre niste sate ponosite).
Apoi drumurile lor evita in general localitatile.
Ca si cultura in primul rand sunt de inteles sa nu nu doreasca sa vorbeasca limba celor care i-au distrus si i-au dat inapoi vreo 20 ani. Cine are peste 25 ani si a crescut in vest stie ce a insemnat Yugoslavia si cum ne uitam noi cu jind la bunastarea si libertatea lor.
Eu le prevad un viitor luminos si daca l-ati fi vazut pe ministrul lor de externe acum 2 zile pe CNN cum vorbea ati fi inteles ca au sanse mari sa ne depaseasca in cativa ani daca ne miscam in ritmul in care ne miscam. Sunt un popor unit si mandru si deosebit de ambitios. In plus au un background bun ca si find uman ptr ca nu au avut un comunism care sa-i indobitoceasca asa cum s-a intamplat la noi.

Ar fi multe de spus dar o concluzie rapida ar fi ca nu trebuie sa ne grabim cu etichetarea unor tari dupa ce le traversam numai in  cativa kilometri.

Edited by atupi, 13 August 2010 - 20:38.

haplea82

haplea82

Senior Member

te contrazic,ca si noi romanii ,putini sirbi vorbesc o limba straina!dar asta-i un adevar ce se aplica-n toata lumea!nu poti sa ai pretentia ca oprind pe strada intr-o tara straina, primul taran care-l gasesti pe marginea strazii sa-ti recite din shakespeare.sau nu-i asa?cit despre viitor...sint deja inaintea noastra si cind ii vad pe ai nostri politruci realizez ca ei se tot departeaza...

atupi

atupi

Senior Member

In general tarile cu limba slava stau mai prost cu engleza. Asta e o concluzie trasa dupa ce am vizitat cam toate tarile slave din regiune si nu numai.

ice cube

ice cube

Member

View Postcapodecina, on 13th August 2010, 14:58, said:

Cu o cazare ieftina in Belgrad ma ajuta cineva? O recomandare?
In primul rand, ce intelegi prin ieftina?
Eu am gasit in Belgrad un apartament de 2 camere, pentru 3 persoane, cu 48Eur/noapte. Asta inseamna 16 Eur/persoana si mie mi se pare O.K. Adica nu e foarte ieftin, dar nici scump. Oricum, sub media din alte parti. Problema e ca inca n-am ajuns, abia pe 30 o sa fiu acolo, dar sper sa fie bine.
Aici l-am gasit: http://www.eslworldw...ments/1_Bedroom
Mai gasisem o varianta de hostel (pensiune) aici: http://www.hostelscl...?...=1&guests=3

copjob2000

copjob2000

Senior Member

Nici bulgarii si nici sarbii nu mi s-au părut a fi răi!
Și am cam bântuit prin ambele țări...
Dar, tot atât de adevărat este și că în ambele nu am probleme cu...limba!  ;)

mdt

mdt

Senior Member

Sa nu generalizam. Acum vreo 2 ani ne-am ratacit prin Belgrad si am intrebat un sofer de troleibuz carunt. Am folosit limbajul semnelor pronuntand Pancevo, Timisoara, la care el ne-a replicat: "Do you speak English?"

DeathRipple

DeathRipple

communist vampire

cata superficialitate....ai tras intr-un sablon o tara intreaga, cu tot cu locuitori, dupa 4 ore de mers pe autostrada. asta tre' sa fie un nor record.

capodecina

capodecina

Member

Nu inteleg ce e cu "cearta" asta. In loc sa facem un topic cu pareri DESPRE VIZITA/CALATORII s.a.m.d. facem polemici despre cine vorbeste sau nu engleza, cat de saraca e tara, etc.

radian

radian

Member

Am fost cateva zile la Zreneanin (Becicherescu Mare, denumirea veche in limba romana) la un festival al berii. Prima mea deplasare in spatiul sarbesc. M-a surprins placut simpatia sarbilor fata de romani. La un moment dat cautand un obiectiv si fiind si in criza de timp, unul din colegi i-a cerut informatii unui politist comunitar (sau ceva similar). Engleza lui era foarte relativa, dar ideea este ca ne-a ajutat, si cand ne-a auzit pe ceilalti doi vorbind in romana, ne-a luat in brate pe fiecare, ne-a strans mana, de parca si-ar fi intalnit niste fosti colegi de armata.  :D

Edited by radian, 29 August 2010 - 17:52.

ice cube

ice cube

Member

Daca vreti sa faceti o calatorie la Belgrad, pot sa va recomand o cazare care mie mi s-a parut excelenta pret/calitate/zona. Eu am facut rezervarea de pe internet si m-a costat 48 eur/noapte pentru 3 persoane, apartament de 2 camere, perfect utilat (bucatarie, baie). Se pot caza pana la 4 persoane. In cazul in care discutati direct cu proprietarul, pretul este de 40Eur/noapte.
Branko Djordjevic
+381 69 60 60 96
[email protected]
address is Velisava Vulovica 11 street, direct by the Royal (White) Palace
Enjoy

romanianpatriot

romanianpatriot

Member

De pe MMAE am înțeles că în Serbia,Macedonia,Croația și Muntenegru se poate intra doar cu buletinul...în Bosnia nu se precizează nimic de buletin
Poate cineva să-mi confirme/infirme această informație?Care e adevărul?

giulia09

giulia09

Junior Member

View Postromanianpatriot, on 17th September 2010, 04:29, said:

De pe MMAE am înțeles că în Serbia,Macedonia,Croația și Muntenegru se poate intra doar cu buletinul...în Bosnia nu se precizează nimic de buletin
Poate cineva să-mi confirme/infirme această informație?Care e adevărul?

Si in Bosnia, se intra doar cu buletinul  ( am intrat-iesit, prin diverse puncte de frontiera, nu au fost probleme ,..dimpotriva, te inimpina niste domnisoare zambitoare, care-ti ureaza drum bun..)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate