Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Serbia

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#37
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

View Postmdt, on 27th July 2009, 20:42, said:

Treceti granita pe la Portile de Fier, apoi o luati spre dreapta prin defileul Dunarii si vedeti cazanele de pe partea lor. Dupa cativa km de la granita este un fel de parcare-popas unde puteti opri si aveti o panorama superba. Mai departe, cetatea de la Golubac daca ajungeti pana acolo. Zic ca se merita ca excursie de la Herculane.
[ http://lh4.ggpht.com/_Fb-kOg9xsTE/SkuSWOf8vKI/AAAAAAAACFk/SVs9DA1YonI/IMG_7679.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://lh6.ggpht.com/_Fb-kOg9xsTE/SkuSW5UX0JI/AAAAAAAACFw/pg0FdWXqbRk/IMG_7689.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://lh3.ggpht.com/_Fb-kOg9xsTE/SkuV4czOtgI/AAAAAAAACF8/JEnqsKuz3vg/IMG_7698.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


multumesc, cred ca ai vrut sa pui si niste poze dar din pacate nu se vad.
cam cat timp faci pana la cetatea Golubac? am vazut ca sunt 156 km, dar ma gandesc la starea drumului....

Edited by moniK_06, 29 July 2009 - 14:56.


#38
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Da, am pus niste poze, probabil era linkul temporar si acum nu se mai vad.
Starea drumului este Ok, mici denivelari dar fara gropi. Insa drumul e cu multe curbe, nu permite viteze prea mari. Plus ca te mai opresti pentru belvedere :)

Da, am pus niste poze, probabil era linkul temporar si acum nu se mai vad.
Starea drumului este Ok, mici denivelari dar fara gropi. Insa drumul e cu multe curbe, nu permite viteze prea mari. Plus ca te mai opresti pentru belvedere :)

Da, am pus niste poze, probabil era linkul temporar si acum nu se mai vad.
Starea drumului este Ok, mici denivelari dar fara gropi. Insa drumul e cu multe curbe, nu permite viteze prea mari. Plus ca te mai opresti pentru belvedere :)

#39
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Plec la Belgrad in curand. Vreun sfat anume?

#40
ma_ga_el

ma_ga_el

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.05.2007

View Postghioane007, on 6th July 2009, 11:09, said:

Salutare...am o intrebnare mai putin obisnuita...ma gandesc la un circuit Romania- Belgrad- Bar- Belgrad- Skopje- Salonic- Romania...dat fiind ca doresc sa calatoresc noaptea, cu trenul, la vag de dormit sau cuseta si ziua sa vizitez Belgradul, Bar si Skopje, as dori sa stiu daca in garile astea exista vreun loc unde poti face un dus...intreb asta pt ca e vb de vreo 6 zile de hoinareala, ziua in oras, noaptea in tren...in Polonia spre exemplu, erau dusuri si puteai face pentru suma de 9 Zloti (cam 2 euro), dupa care te urcai in tren curat...daca cineva are cunostinta despre asa ceva, rog sa posteze aici...multumesc


  In Romania trenurile internationale au in vagoanele de dormit dusuri. Eu am fost pana in grecia la vagon de dormit si a fost super. Drumul nu te oboseste deloc, si faptul ca ai dus in vagon e un mare plus. Intereseaza-te poate si trenurile din serbia ofera aceleasi conditii.

#41
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
salut!

as dori ceva informatii de la cei care au fost de curind prin serbia:
-exista case de schimb valutar?
-cit este cursul euro-dinar
-cit de departe este ZRENJANIN de Portile de fier?
-ceva preturi la mincare si bauturi
-cum se poarta sarbii cu noi,avind in vedere ca i-am sustinut pe americani in conflictul din YUGOSLAVIA?
-orice alta informatie este binevenita

multumesc!

#42
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
schimb valutar am gasit in cadrul unui peco,dar nu-mi amintesc cursul
sarbii nu au nicio problema cu noi,eu ii consider oameni civilizati
preturi la alimente cam ca la noi,combustibilul e mai scump
PORTILE DE FIER
DROBETA-TURNU SEVERIN-ZRENJANIN;290.01 km;03:18 h
Ieșiți din România.
01:41 h
153.64 km


Intrați în Serbia și Muntenegru.
01:41 h
153.64 km


După 10.35 km virați stânga pe 7.
01:48 h
164.00 km


După 1.07 km virați dreapta pe 7.
01:49 h
165.07 km


După 11.25 km virați dreapta pe 7.
01:57 h
176.32 km


După 2.37 km virați dreapta pe 7.
02:00 h
178.69 km


După 19.92 km virați stânga pe 7.
02:13 h
198.60 km


Părăsiți 7 și virați stânga în 1-9, E70. Continuați încă 542 m.
02:13 h
199.15 km


Părăsiți 1-9, E70 și virați dreapta în 7-1. Continuați încă 16.45 km.
02:24 h
215.59 km


După 5.06 km virați dreapta pe 7-1.
02:28 h
220.65 km


După 38.85 km virați dreapta pe 7-1.
02:56 h
259.50 km


După 28.30 km virați stânga pe 7-1.
03:16 h
287.79 km


Părăsiți 7-1 și virați stânga în 7. Continuați încă 2.22 km.
03:18 h
290.01 km
sursa e http://www.ro.map24.com/

#43
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postmahmud, on 17th August 2009, 07:42, said:

salut!

as dori ceva informatii de la cei care au fost de curind prin serbia:
-exista case de schimb valutar?
-cit este cursul euro-dinar
-cit de departe este ZRENJANIN de Portile de fier?
-ceva preturi la mincare si bauturi
-cum se poarta sarbii cu noi,avind in vedere ca i-am sustinut pe americani in conflictul din YUGOSLAVIA?
-orice alta informatie este binevenita

multumesc!

M-am intors azi-dimineata, deci "se pune".

1. Da, exista multe case si nici macar nu ai nevoie de acte sa schimbi bani. Nu strica sa le ai, totusi.
2. Intre 92-94 dinari/1 euro.
3. Nu stiu.
4. La mancare si bautura mi s-au parut nitel mai mici ca la noi.
5. Se poarta bine, n-am avut nicio problema, dimpotriva m-au invata o sarba de la ei si mi-au facut o gramada de reduceri.
6. Am fost in Belgrad, deci pot oferi informatii de acolo.

De vizitat, as recomanda Sf. Sava pentru inceput. Este cel mai "izolat" punct de atractie, restul fiind grupat mai compact. Cateva poze:

Attached Files



#44
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
O alta zona interesanta este cartierul boem, in care se gasesc diverse terase si restaurante.

Attached Files


Edited by Thomas-, 17 August 2009 - 13:16.


#45
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
pt.anonima 1:

mersi pt raspuns;facusem si eu o simulare de traseu dar imi dadea iesirea pe la jimbolia pe unde ar fi mai scurt drumul

pt.thomas:

mersi pt.raspuns;prin '92 am fost pt citeva ore prin belgrad si pot spune ca m-am simtit ca in bucuresti;era la fel de aglomerat si galagios,era in perioada cind romanii mergeau la munca in yugoslavia si cind se cistigau 30-40 marci pe zi!
ce vremuri!

#46
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
^ Daca stai mai mult, fii atent(a) sa poti justifica la granita unde ai locuit. Mie mi-a cerut asta.

#47
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

View PostThomas-, on 17th August 2009, 18:49, said:

^ Daca stai mai mult, fii atent(a) sa poti justifica la granita unde ai locuit. Mie mi-a cerut asta.

Si in Serbia si in Macedonia se cere la granita (daca ai ramas pe teritoriul lor) un document numit POTVRDA sau "udostoverenie" pe care il primesti de la hotelul/pensiunea/vila la care te-ai cazat. Il lasi in pasaport si le dai impreuna si nu te mai intreaba nimic. Eu am fost acum, in septembrie, am dormit cateva nopti la Ohrid si una la un motel, pe sosea, in Serbia, le-am dat la granita documentul respectiv si a fost OK.

In alta ordine de idei, vreau sa ii atentionez pe cei care calatoresc din Serbia spre vestul Romaniei cu privire la un drum care a fost recomandat pe forum (la un alt topic) si pe care l-am incercat. Este vorba despre portiunea de dupa traversarea Dunarii in zona Smederevo. Normal, se merge Kovin -Pancevo-Vrsac dar pentru ca aveam timp si imi place sa mai vad si ceva nou, am urmat recomandarea de a scurta prin Kovin-Susara-Uljma-Vrsac. Si pe harta parea totul in ordine. Am intrebat pe cineva in Kovin si a zis ca da, putem merge "polako, polako" - incet-incet.

Dupa ce am iesit din Kovin soseaua asfaltata si buna s-a ingustat, incat trecea doar o masina, vreo 12 km, pana la Deliblato. Zona e de padure, este iarba pe margine asa ca te poti retrage cand vine alta din sens invers fara probleme ca sa faci loc. Problema e ca, dupa Deliblato, au inceput sa apara gropi frecvente, dar gropi nu gaurele, incat a mai coborat co-pasagerul ca sa usuram masina. Am facut aproape o ora intre Deliblato si Susara, pe o distanta de 17 km. Dupa Susara drumul a redevenit normal, adica bun. Cu toate acestea, drumul a fost intr-adevar mai scurt, ca timp!

In rest, drumuri bune in Serbia. Noi nu am intalnit echipaje de politie. La benzinarii ni s-a acceptat peste tot cardul (VISA). E bine sa intrebi intai si sa il arati pentru ca nu accepta orice card.

#48
fastard

fastard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.04.2007
Voi pleca in curând, pentru câteva zile in Serbia. Trebuie să arăt 50 euro/ fiecare zi, cash? În mod normal aș merge cu card; ar fi ok sa merg cu un extras de cont? Deasemenea, se verifică dacă am asigurare medicală?
Detaliu: merg cu trenul București-Timișoara-Belgrad.

#49
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Am tranzitat Serbia de vreo 14 ori in ultimii 2 ani. Niciodata nu mi s-a cerut sa arat bani sau dovada ca am bani. De fapt, mi s-a cerut pasaportul, cartea verde, si drum bun. In general legea asta de prin unele tari cu detinerea unei sume de bani/zi este pentru a putea sa aiba un motiv sa respinga la granita boschetarii/cersetorii/rromulanii care evident nu merg in tara lor cu treaba sau in vacanta. Daca arati a om normal nu te intreaba nimeni nimic.

#50
Roxana_Farca

Roxana_Farca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.12.2009
Anul acesta am fost si eu de doua ori in Serbia, cu oprire la Belgrad. Nu mi s-a cerut sa arat bani, sunt de aceeasi parere, se uita si ei la om. Au fost mai carcotasi la partea cu imputernicirea. Ar fi bine daca aveti masina sau orice alt mijloc de transport pe firma sa aveti imputernicire. Am iesit pe motor si am uitat sa imi fac eu mie imputernicire. Au carait putin, le-am explicat ca e firma mea, mi-au cerut stampila, "n-am domnle, ca nu plec in excursie cu stampila dupa mine" si m-au lasat in pace pana la urma.

Drumul pe malul Dunarii este superb, merita macar de dragul plimbarii sa treceti pe acolo.

Belgrad mie mi s-a parut frumos, chiar daca am mai citit pareri opuse pe aici. E un oras foarte viu cu lume activa, multi tineri, toti pusi pe distractie. Si nu mi se pare nicidecum ponosit sau neingrijit, dimpotriva. Iar sarbii sunt foarte prietenosi.

Un hostel bun, ieftin si f apropiat de centru este Happy Hostel: http://www.happy-hostel.com/
Altul putin mai scump dar aproape luxos, si mai central decat primul, am fost cu copii acolo ocupand o camera cu 3 paturi si ne-am simtit super: http://www.crossroad-hostel.com/

Attached Files



#51
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postfastard, on 18th December 2009, 17:11, said:

Voi pleca in curând, pentru câteva zile in Serbia. Trebuie să arăt 50 euro/ fiecare zi, cash? În mod normal aș merge cu card; ar fi ok sa merg cu un extras de cont? Deasemenea, se verifică dacă am asigurare medicală?
Detaliu: merg cu trenul București-Timișoara-Belgrad.

Nu si nu. Am mers pe acelasi traseu.

#52
Aurash2007

Aurash2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.03.2007

View PostRoxana_Farca, on 19th December 2009, 12:36, said:

Anul acesta am fost si eu de doua ori in Serbia, cu oprire la Belgrad. Nu mi s-a cerut sa arat bani, sunt de aceeasi parere, se uita si ei la om. Au fost mai carcotasi la partea cu imputernicirea. Ar fi bine daca aveti masina sau orice alt mijloc de transport pe firma sa aveti imputernicire. Am iesit pe motor si am uitat sa imi fac eu mie imputernicire. Au carait putin, le-am explicat ca e firma mea, mi-au cerut stampila, "n-am domnle, ca nu plec in excursie cu stampila dupa mine" si m-au lasat in pace pana la urma.

Drumul pe malul Dunarii este superb, merita macar de dragul plimbarii sa treceti pe acolo.

Belgrad mie mi s-a parut frumos, chiar daca am mai citit pareri opuse pe aici. E un oras foarte viu cu lume activa, multi tineri, toti pusi pe distractie. Si nu mi se pare nicidecum ponosit sau neingrijit, dimpotriva. Iar sarbii sunt foarte prietenosi.

Un hostel bun, ieftin si f apropiat de centru este Happy Hostel: http://www.happy-hostel.com/
Altul putin mai scump dar aproape luxos, si mai central decat primul, am fost cu copii acolo ocupand o camera cu 3 paturi si ne-am simtit super: http://www.crossroad-hostel.com/
Buna, in legatura cu cel de al doilea hostel, dispune de parcare sau masina ramane pe marginea drumului? Multumesc!

#53
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007
S-a anuntat ca de-acum putem merge in Serbia doar cu buletinul (90 zile maxim). O treaba buna. :)

#54
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 19.07.2008
Intocmai. Acum am fost instiintat de acest fapt si chiar ma gandeam sa trag o fuga pana la Belgrad sa vad ce e pe acolo dar din pozele de aici deduc ca mai frumos e Timisoara  :mellow: Acelasi aer comunist ca si la noi, peisaje dezolante, praf mult si blocuri bombardate. In afara de Gradina zoologica mai e ceva care chiar merita vizitat? Si aici nu ma refer la Catedrale si Biserici; vreau muzee, ceva nou ce nu am ocazia sa vad zi de zi la noi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate