Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Serbia

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#145
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Excursie de weekend prelungit de 1 mai la Belgrad, pe scurt:
-cazare hotel Marshal Garni foarte aproape de centrul pietonal, 80 e fără md.
-parcare 25 e pe 2 zile la o parcare supraetajată.
-plimbari pe strazile pietonale Sandarsky,  Kneaz Mihail și strazile apropiate, p-ța Republicii.
-vizitat cetatea , zoo și catedrala Sv. Sava (cea mai mare catedrala ortodoxa din Europa).
-meniuri ieftine la pranz de la Mega Image (Maxi în Serbia)  și seara la restaurante din zona pietonala între 20-30 e de persoana cu o bere si un suc.
- de remarcat toalete publice curate si gratis.
- infrastructura rutiera destul de buna, unele drumuri mai vechi un pic vălurite dar acceptabile (în Ro, după Timisoara spre Moravița, între Sag și Jebel o restricție criminala de o ora jumate la semafoare, se asfalta drumul, ne-am întors pe Jimbolia_Arad drum perfect.
O zi buna va doresc.

Attached Files


Edited by agp626, 01 May 2023 - 19:19.


#146
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Scuze, rectific ce am scris mai sus:
între 20-30 e de persoana cu o bere si un suc.
corect este pentru 2 persoane

#147
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
strazile pietonale Sandarsky,  Kneaz Mihail

Sandarsky = SKADARLIJA
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CIUqlonB9-U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Kneaz Mihail = KNEZ MIHAJLOVA
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AGBi6lZF8tI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sarbulb, 07 May 2023 - 08:16.


#148
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Cum procedati in Serbia si Macedonia cu datele mobile?Care e varianta mai ieftin?

#149
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Google maps offline si gata.

#150
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 30.04.2008

View Postcamelia19, on 24 mai 2023 - 17:49, said:

Google maps offline si gata.

Daca ai abonament la GiGi, romingul de Date (internetul) si pentru Serbia este la pret foarte mic, mai precis 0,0010  €/MB cu TVA inclus.

Attached Files


Edited by w140, 24 May 2023 - 19:29.


#151
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 30.04.2008
LaterEdit

...@camelia19 te-am citat din gresala, intentia a fost sa o citez pe @anonima1 :)

#152
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
GPS clasic și wireless la hotel

#153
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Circuit Serbia-Macedonia-Albania-Muntenegru-Croația-Bosnia Herțegovina-Serbia.
În prima zi am stat la birou pâna la ora 14 și am ales cazare intermediară (venind din Arad) la Smederevo cu o ocolire mica , după Kovin și înainte de urcarea pe autostradă. Orașul nu e mare, nici spectaculos,  dar are o mică zonă centrală renovată frumos precum și o stradă  pietonală plină de terase. Deasemenea, aproape de centru are o cetate impresionantă prim înălțimea zidurilor și spațiul imens dintre acestea. În ansamblu nu a fost waw, dar Smederevo merge perfect pentru o dupăamiază de cazare intermediară.

Attached Files



#154
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Circuit Serbia-Macedonia-Albania-Muntenegru-Croația-Bosnia Herțegovina-Serbia.
În ultima zi de tranzit la întoarcere în țară am stat la Novi Sad. Am avut cazare în zona cetății de unde am trecut podul peste Dunăre și am vizitat zona centrală și pietonală. Cred că subiectul e cunoscut, nu intru în amănunte, dimineață am plecat spre Jimbolia.

Attached Files



#155
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Va salut!

As vrea sa vizitez Belgradul cu masina inmatriculata in RO dar care nu este pe numele meu.
As vrea sa va intreb daca am nevoie de un contract de comodat sau alt act?

Multumesc frumos!

#156
Adi_tms

Adi_tms

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.01.2022
Vă salut!

Planific să merg la Zlatibor peste o săptămână-două, și am vrut să vă întreb care este traseul optim de la Vama Foeni, și până la urcarea pe Autostrada A2, de pe centura Belgradului?
GMaps dă două rute: Una via Zrenjanin, iar cealaltă via Kovačica-Debeljača-Opovo (drumul dintre ultimele 2 sate fiind nou-nouț).Ca timp am văzut că sunt asemănătoare, dar nu știu care e mai liberă într-o după-masă de zi lucrătoare...

Mulțumesc anticipat, și sper că am scris unde trebuie!

#157
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Mai liber e prin Kovacica - 129 . Drumul clasic dintre Zren si Belgrad ( 18 si 13 ) e plin de tractoare - camioane - TIR - etc . Atentie ca nici drumul prin Vama Foeni nu e vreun vis : prin satele Ro , pana in vama si , ulterior , prin satele SRB , pana ajungi la drum normal .

Edited by sarbulb, 08 August 2023 - 12:58.


#158
mardan66

mardan66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 15.10.2010
O intrebare pentru cei care au fost pe acolo. Ajung 40 de minute intre avioane pe aeroportul din Belgrad? Ma bate gandul sa ma duc din Bucuresti prin mai in Norvegia prin Belgrad si am numai 40 de minute intre avioane la dus si 50 de minute la intors. Toate cursele sunt Air Serbia...

#159
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
numai 40 de minute intre avioane - NICI O SANSA , nu numai la Air SRB

#160
Adi_tms

Adi_tms

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.01.2022
Vă salut!
Aș avea o întrebare:Există vreo alternativă la drumul european care duce de la Podgorica la Belgrad?Nu de alta, dar am vazut ca e foarte aglomerat pe sectiunea granita MNE-Nova Varos-autostrada Cacak...

Bun, orice alternativa merita daca e aglomeratie la granita, sau drumul principal e aglomerat, altfel nu am gasit o alta varianta...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate