Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Serbia

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#127
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Direcția Poliției Rutiere a Ministerului de Interne al Serbiei, în cooperare cu Întreprinderea Publică „Putevi Srbije” și Direcția pentru Măsurări și Metale Prețioase, va începe vineri un sistem extins și îmbunătățit de măsurare a vitezei medii pe toate autostrăzile.
În prima fază a acestui proiect, este planificat ca viteza medie să fie măsurată pe circa 50 de tronsoane din toată țara, a anunțat astăzi Ministerul de Interne.

Pe lângă măsurarea vitezei, prin folosirea acestui sistem se va putea determina dacă șoferul și pasagerii din vehicul folosesc centura de siguranță, precum și dacă șoferul folosește telefonul mobil în mod necorespunzător în timpul șofatului.

Viteza maximă pe autostrada în Serbia este 120km/h.
Șoferii mașinilor înmatriculate în Serbia care depășesc viteza maximă vor primi amenda la adresa de domiciliu, iar șoferii cu mașini înmatriculate în străinătate vor fi opriți la barierele de plată de pe autostradă și vor trebui să achite amenda pe loc. Pentru o viteză de la 120 la 140 de km/h se aplică o amendă de 3.000 dinari (25 euro), în timp ce pentru o viteză între 141 și 150 km/h amenda este de 5.000 dinari (43 de euro). Cu 10.000 dinari (86 euro) se sancționează o viteză cuprinsă între 151 și 160 km/h. Pentru o viteză cuprinsă între 160 și 180 de km/h se aplică o amendă de 20.000 dinari (170 euro),plus 30 de zile de închisoare, 12 luni de suspendare a permisului și șase puncte de penalizare.

https://flux24.ro/at...-la-inchisoare/

#128
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Din 2018 , 01.Iunie. : 130 km/h
conform legii tocmai adoptate, viteza maximă admisă de deplasare a vehiculelor pe autostradă este de 130 km/h, în loc de precedentul 120 km/h.

#129
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Stie cumva cineva daca in Serbia si Macedonia de Nord radarele fixe pot sa citeasca si din spate?

#130
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008
@camelia19, La sarbi pe laga radarele fixe si mobile mai trebuie sa-ti faci griji si pentru sistemul ce-ti calculeaza viteza medie pe autostrada.

 MirceaDWC, on 01 iulie 2022 - 09:34, said:

Pe Autostrada sarbii nu au nevoie de radare, calculeaza viteza medie intre punctul de intrare si cel de iesire si daca este mai mare de 130 te opreste echipajul. Au sistemul implementat din 2018 si este functional.

https://forum.softpe...4#entry29161225

Edited by w140, 30 July 2022 - 18:57.


#131
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Dar nu te pot opri fara sa ti citeasca numarul. Sistemul ala presupun ca are niste checkpointuri unde iti retine cumva numarul, ca altfel n au cum sa te identifice. O sa mi zica ca o motocicleta albastra care semana cu a mea a depasit viteza? Nu merge asa, trebuie dovada cu nr de inmatriculare.

Edited by camelia19, 30 July 2022 - 19:07.


#132
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008
...si cine a zis ca nu-ti citeste numarul?

#133
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Pai tocmai aia era intrebarea. Daca ti l poate citi din spate. Majoritatea citesc din fata. Daca tu nu ai numar in fata nu te pot lua, desi te vad fizic ca ai depadit viteza, n au dovada legala.

Edited by camelia19, 30 July 2022 - 20:06.


#134
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008
Pentru sistemul ce-ti calculeaza viteza medie intre doua puncte nu e nevoie sa-ti citeasca numarul din spate

Edited by w140, 30 July 2022 - 20:14.


#135
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
29 iulie 2022 Membrii Administrației Poliției Rutiere din MAI au început implementarea unui sistem îmbunătățit de măsurare a vitezei medii, care, pe lângă încălcări, va detecta și utilizarea telefonului mobil în timpul conducerii și nepurtarea scaunului. centura.

acest sistem acoperă în prezent 50 de locații în toată Serbia.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dxWH2zMfcyU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#136
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
AUTOSTRADA SRB :

va începe mâine, 29 iulie, cu un sistem extins și îmbunătățit de măsurare a vitezei medii pe toate autostrăzile.
În prima fază a acestui proiect, este planificat ca viteza medie să fie măsurată pe aproximativ 50 de tronsoane pe întreg teritoriul Republicii Serbia.
Pe lângă măsurarea vitezei, folosind acest sistem se va putea determina dacă șoferul și pasagerii din vehicul folosesc centura de siguranță, precum și dacă șoferul folosește un telefon mobil în mod ilegal în timpul conducerii.

Au acoperit toate ieșirile din Subotica către Niš (sud) și Dimitrovgrad - nu există nicio modalitate de „relaxare”.

camerele au capacitatea de a capta viteza instantanee pe o distanță lungă, plus sistemul are capacitatea de a calcula o medie pe segment

#137
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,075
  • Înscris: 20.12.2007
Salutare la toata lumea si va rog sa ma ajutati cu niste informatii
In doua saptamani fac o iesire auto la Belgrad iesind de la noi pe la Portile de fier

- Auzisem de o cartele Telenor Turist, stiti ceva de ea sau daca nu mai exista, ce pachet sa iau si de unde ca sa imi ajunga cam o saptamana in Serbia, navigatia auto inclusa. Daca e si e-simcard ar fi si mai bine.
- O sa caut niste RSD prin Bucuresti ca sa am ceva la mine dar aveti recomandari si pe acolo ?
- Se poate plati taxa de autostrada si cu cardul ?
- In Belgrad, gazda ne zice ca avem o parcare libera langa apartament care e mai la periferie. Nu reusesc deloc sa ma dumiresc cum e cu plata parcarii in Belgrad , ce vad pe iutub este ca toata lumea se plange
- Vom folosi transportul in comun, care e cea mai buna oferta de abonament si cum se cumpara ?
- Locuri pe unde ati mancat bine ?


Multumesc

Edited by Kokoshmare, 04 January 2023 - 10:54.


#138
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Da, se poate plati autostrada cu cardul. RSD nu m-as chinui sa caut prin Bucuresti. La benzinarii merge cardul, nu m-as stresa cu RSD. Pt restaurante noi ne uitam
La review-uri pe GMaps. In general in Serbia se mananca bine.

#139
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,571
  • Înscris: 13.03.2005
În Serbia poți folosi pentru internet abonament Digi, că e doar 0.001 euro 1 MB, adică 1 euro = 1GB de date în roaming. Poți suna pe WhatsApp și folosi Waze dacă ai abonament Digi. Abonament de la 2 euro pe lună...

#140
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
KOKOSH :
- O sa caut niste RSD prin Bucuresti ca sa am ceva la mine dar aveti recomandari si pe acolo ? Nu are sens sa cauti , schimbi cativa EUR la o casa de schimb in BG
- Se poate plati taxa de autostrada si cu cardul ? - DA , se poate ( de ex , de la intrare pe autostrada la Pozarevac , pana la Belgrad = 180 RSD = cca 1,5 EUR )
- In Belgrad, gazda ne zice ca avem o parcare libera langa apartament care e mai la periferie. Nu reusesc deloc sa ma dumiresc cum e cu plata parcarii in Belgrad , ce vad pe iutub este ca toata lumea se plange - langa bloc - apartament in zona periferica - DA , poate fi gratis ( parcare de bloc , gen Buc , unde gasesti loc ) . In Belgrad - parcarea , in zona centrala si nu numai , este pe zone : zona 1 - 2 - 3 , a aparut pe undeva si zona A : https://www.parking-...#2-zone-parking

MANCARE - in zona centrala , iti recomand Str. ( Ulica ) SKADARLIJA - SKADARSKA [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vSpg8cUC7f0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

KOKOSH :
Auzisem de o cartele Telenor Turist, stiti ceva de ea sau daca nu mai exista, ce pachet sa iau si de unde ca sa imi ajunga - TELENOR s-a transf in YETTEL
Cauta un Shopping Mall pe langa unde esti cazat sau prin centru :
https://www.yettel.rs/en/consumer/
Daca nu gasesti - te poti uita dupa A 1 sau MTS ( dai un pic cu Google inainte , in RO )

#141
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,075
  • Înscris: 20.12.2007
Multumesc de ponturi
Intre timp mi-am luat echivalentul a vreo 500 de lei in RSD, sa fie acolo la ciorap
Pentru navigatie o sa folosesc gmaps offline. M-a dus fara gres prin niste pustietati la fratii moldoveni, cred ca o sa fie ok si la sarbi
Pentru parcare o sa vad ce imi arata gazda pe unde este. O sa folosesc transportul in comun oricum in Belgrad
Am vazut ca sunt niste cartele pentru trei zile , cred ca o sa iau de alea. Merge si pe aplicatia companiei de transport dar iau cartele, imi raman ca amintire. Vad ca se promoveaza folosirea moovit de catre biroul sarb de turism , e ok, l-am mai folosit si cu alta ocazie
Intr-una din zile o sa luam trenul SOKO dus intors la Novi Sad, o sa luam bilete de la gara ca de pe site mi s-a parut cam greu dar mai vad eu.
O sa stam o zi de dimineata pana seara in Novi Sad, vedem ce putem vizita pe acolo in intervalul asta

#142
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
O sa stam o zi de dimineata pana seara in Novi Sad, vedem ce putem vizita pe acolo in intervalul asta - iti recomand Cetatea PETROVARADIN ( mai poti cauta pe Youtube - Petrovaradin Novi Sad )
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m2CsKQ3llB4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#143
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,075
  • Înscris: 20.12.2007
Un mic rezumat al excursiei noastre la sarbi.
Mers cu masina Bucuresti Pitesti Craiova Drobeta, o mentiune speciala pentru DEX12 excelent din toate punctele de vedere mai putin faptul ca nu este terminat.
Trecut granita la Portile de fier, nu s-a deranjat nimeni la noi sau sarbi sa iasa din ghereta, era urat afara, drum bun si la revedere.
Am bagat gmaps offline, a mers fara probleme
Drumul national (34 cred) de la Portile de Fier pana dupa Golubac a fost reabilitat recent, liber cam pe toata furata lui. Probabil vara e mai nasol ca e mai multa lume iar in Serbia DN-urile sunt cu cativa centimetri mai inguste.
Am vrut sa vizitam cetatea Golubac dar lunea este inchis.
De la Golubac la Pozarevic sunt drumuri mai nasoale dar circulabile. Putina lume si pe strada dar si prin sate.
Autostrada e cu plata 180 dinari pana la Belgrad, cu tichet. Aveam dinar schimbati de la Bucuresti.
Am intrat in Belgrad, ca area o aveam in est, in zona Zvezdara, am mers pe niste stradute foarte solicitante, inguste, constructia, circulatie cam fara reguli.
Am gasit un loc de parcare la liber si am last masina acolo pentru 3 zile.
Dupa cazare hai sa rezolvam problema Internet ului si a transportul in comun.
Era tarziu inchisesera si la Yettel si la A1 iar intr-un Maxi Adica Mega Image-ul lor nu ne-am inteles cu nimeni.
La chioscurile din statii iar esec, nu ne intelegeam ca noi vroiam abonament ul de 3 zile.
Ziua 2 hai in oras. Citisem de biletele de hârtie care se pot lua de la sofer si de birourile Trafika. La autobuz ghinion, soferul nu avea bilete si nici chef de vorba. E 89 dinari calatorie.
In oras dupa o zi intre aga am gasit o Trafika cu o tanti care rupea câteva cuvinte in engleza di am luat doua carduri de 3 zile. 1600 dinari in total
Am luat o cartela de la Yettel, tipul de acolo vorbea excelent engleza, ne-a ajutat cu tot ce aveam nevoie.
In oras am luat-o la pas pe knez Mihaila, fortareata, catedrala, obiective le cele mai cunoscute. Desi frig si vant inca era dedtula lume, inca mai erau gheretele de Craciun. Am mâncat de pe la standuri, preturi foarte ok fata de ce era la Bucuresti la târgul de Craciun. Multi rusi si turci pe strada dar si ciudatei de prin Africa probabil in asteptarea unei ocazii sa o taie spre vest.
Ziua 3 hai la trenul Soko spre NOVI Sad. Am ajuns cu o combinatie de autobuze la gara centrala la care abia acum se construieste partea superioara. Probabil va arata foarte misto in viitor. BTW, am folosit si gmaps si Moovit ca sw ne descurcam cu traseele, ambele au mers excelent
Trenul Solo e 800 dinari pentru doua persoane, clasa 1, destul de ocupat, nou. Are trei statii, tot traseul dureaza 36 de minute.
In NOVI Sad, plimbarica prin oras, am mers pe jos, la oficiul touristic ne-au ajutat cu materiale inclusiv in romana. Am mers pe jos pana la cetatea Petrovaradin, vizitat muzeul, stat la o ciocolata, nu e cine stie ce.
In oras, ne-am invartit pe acolo, am mâncat la Sekovce, bun si acceptabil la pret.
Trenul inapoi tot 800 de dinari dar la clasa 2. Am incercat sa intelegem de ce e același tarif dar tanti de la ghiseu ne-a expediat de acolo. In tren ne-am nimerit cu un grup de rusi care nu pricepeau ce e cu locurile si a trebuit sa insistam sa se duca dracu unde le aveau scrise pe bilete.
Intorsi la Belgrad am vizitat Lidl-ul, una din damblalele noastre pe unde ne ducem plus ce ne mai scapase. Preturile sunt mai mici ca la Bucuresti mai putin articole le de lux gen parfumuri unde erau mai scumpe.
Ziua 4 hai acasa. Am luat același drum, mers ok, la Golubac de data asta era deschis 650 de dinari biletul. Frig si vant al dracu, am vazut-o cam pe fuga.
La granta sarbul nu a vrut nimic, la noi tipul de la Vama a vrut sa vada ce avem in portbagaj, in special alcool si tigari. Dupa asta am luat același traseu spre Bucuresti, aglomerat cu vant si ninsoare.
Sper sa mai revenim dar de data asta pe vreme mai frumoase.

#144
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,381
  • Înscris: 23.04.2007
Multumim pt poveste !
Avem si noi de gand sa mergem pt un city break.
Cateva poze cand ai timp :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate