Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Serbia

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#109
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Sper sa ajung in zona in jur de 1-2 dupa amiaza.
Sper sa plec la 2am din Bucuresti cum fac mereu

#110
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Dupa un circuit prin Macedonia, Kosovo, litoral albanez si muntenegrean, am stat trei zile si in statiunea Vrnjacka Banja, se pare cea mai mare statiune balneo din Serbia, liniste si relaxare.
Se pare ca peste tot se poate face turism, doar la noi nu se poate.
O zi buna va doresc.

Attached Files


Edited by agp626, 18 June 2019 - 18:50.


#111
Abellone

Abellone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 13.03.2013
Buna dimineata, se poate trece doar cu buletin pe la Portile de Fier catre Serbia?

Si de ce acte este nevoie pentru a trece cu masina?

Edited by Abellone, 27 July 2019 - 09:30.


#112
giulia09

giulia09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.06.2010

 agp626, on 18 iunie 2019 - 18:43, said:

Dupa un circuit prin Macedonia, Kosovo, litoral albanez si muntenegrean, am stat trei zile si in statiunea Vrnjacka Banja, se pare cea mai mare statiune balneo din Serbia, liniste si relaxare.
Se pare ca peste tot se poate face turism, doar la noi nu se poate.
O zi buna va doresc.
Da,se poate trece doar cu buletin
permis de conducere, certificat de inmatriculare, carte verde..

#113
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 13.06.2005
Minorii au nevoie de pasaport si ambii parinti sau procura... daca e cazul... :)

#114
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Aici câteva vorbe despre Clisura sârbească:

https://forum.softpe...0#entry25239354

(postul #195)

#115
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Am ajuns si eu in Serbia. Am intrat cu bacul Bazias 4, program:

plecare din Moldova Nouă:
– 09.00 (ora României) / 08.00 (ora Serbiei);
– 16.30 (ora României) / 15.30 (ora Serbiei).
întoarcerea din Usije (Serbia):
– 09.15 (ora Serbiei) / 10.15 (ora României);
– 16.45 (ora Serbiei) / 17.45 (ora României).

Am ajuns direct in Golubac si in centru am gasit o casa de schimb valutar unde am gasit o domnita care stia perfect romaneste, studiase la noi. Pentru schimb valutar nu ar fi fost o problema, insa pentru activarea cartelei SIM cu numar sarbesc aveam nevoie de un vorbitor de limba sarba. Altfel nu o puteam activa. De precizat faptul ca nimeni nu schimba in Serbia lei, numai euro. Nici cu lei nu prea se accepta platile la vanzatori. Bancomat nu am gasit in Golubac, am scos bani doar in Belgrad.
Am vizitat in Golubac celebra cetate de pe malul Dunarii, este splendida. Se pot face si poze in imbracaminte si cu arme de lupta vechi fara niciun cost.
Am ramas surprins de curatenia din interiorul spatiului destinat cetatii si parcarii, dar si de curatenia de pe drumurile din satele Sarbesti. Peste partea de la Dunare de pe malul romanesc. Parerea mea.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 06 September 2021 - 12:50.


#116
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Am ajuns si la cetatea Smederevo. Cetatea in sine nu este spectaculoasa, doar zidurile imense par ca nu se mai termina. Spatiul de vizitare se afla chiar langa Dunare, un triunghi mic aflat in coltul triunghiului mare aferent cetatii mari. Pretul de intrare este sub 2 euro, insa eu nu am avut dinari la mine. Plata trebuie facuta exclusiv in dinari, nu se accepta card sau alte valute. Vazand tipul de la intrare ce dezamagit sunt si faptul ca nu am posibilitate sa scot bani de nicaieri, mi-a permis accesul gratuit. Nu mi-a luat nici cei 2 euro pregatiti pentru el. Este singura data in viata mea cand am primit ceva gratuit. Respect Serbia!

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 06 September 2021 - 13:12.


#117
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007

 2Unlimited, on 06 septembrie 2021 - 12:48, said:

Nici cu lei nu prea se accepta platile la vanzatori.
Eu am plătit cu lei și în Kladovo, și la un restaurant în Donji Milanovac (în vara 2019). Am întrebat în Orșova la benzinărie de unde să iau dinari, și mi-a zis că nu am nevoie. La Golubac am băgat cardul, nu știu dacă primeau lei.

#118
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
La Golubac am platit cu cardul. Cam peste tot, inclusiv la magazinele din Golubac am platit cu cardul, conversia a fost foarte buna, am iesit cam la pretul BNR. Insa in lei nicaieri nu am putut plati. Datorita pandemiei nu se mai circula in Romania si nu au unde sa valorifice banii. Cel putin asa mi-a spus un localnic. La Smederevo nu am putut plati cu cardul. La muzeul lui Nikola Tesla la fel, insa am gasit bancomat aproape si am scos dinari.

In Belgrad ne-am plimbat prin Republic square la inceput, foarte frumos, desi ne-am invartit pe acolo vreo ora si jumatate, nu am vazut mai nimic. Trebuia sa stam mai mult timp. Curatenie maxima si localnici foarte primitori si saritori.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 07 September 2021 - 10:21.


#119
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Cel mai mult ne-a placut la parc si in fortareata Belgrad, cu biserica Ruzic si statuia Pobednik. Ne-am plimbat vreo 3 ore si am acoperit toata zona, fara a intra la gradina zoologica. Am stat si la o terasa.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 07 September 2021 - 10:59.


#120
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
https://rtv.rs/ro/ma...3hGzjeQQShA6i2Q

Intrare in Serbia fara certificat vaccinare, valabil de astazi.

Edited by Ntim, 03 May 2022 - 11:17.


#121
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Am fost intre 22-26 in Muntenegru si am trecut prin vamile sarbesti. Nu ne-a intrebat nimeni nimic de certificat, nici la dus, nici la intors. Habar n-aveau daca vrem sa ne cazam la ei sau nu si nici nu i-a interesat. Bine ca au scos cerinta si dpdv legal, dar in fapt cerinta nu a mai existat de mult timp incoace.

#122
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
În jur de 20 aprilie am fost în Timișoara și am auzit la radio pe unii cu agenții de turism care organizau excusrsii de 1-2 zile în Serbia; spuneau că e incert ce cer (sârbii) la graniță, depinde de persoană. Dar acum e depășit momentul, înțeleg că s-a clarificat

#123
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Pe 22.04, la vama Portile de Fier 2, nu au cerut niciun certificat.
Ne-am si cazat o noapte in Zlatibor, tot asa nu a intrebat nimeni de certificat.

#124
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

 kriiss, on 04 mai 2022 - 11:12, said:

Pe 22.04, la vama Portile de Fier 2, nu au cerut niciun certificat.
Ne-am si cazat o noapte in Zlatibor, tot asa nu a intrebat nimeni de certificat.

Tot in drum spre MNE?

#125
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Da, Muntenegru , Croatia(Dubrovnik) cu intoarcerea prin Bosnia.

#126
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Ha, ha, aproape ca noi, 22-26 Kotor, vizita in Dubrovnik.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate