Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#4321
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Pai depinde ce tip de BEP este , ori de amestec ori de egalizare presiuni . Unde este inconvenientul ca returul este rece , nu am valvula de amestec VTC sau un ladomat 11...? Boilerul poate fi legat  si direct pe  puffer .
In desenul de mai jos cat de rece poate veni returul ?
Cu stima .

Attached Files



#4322
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ai dreptate @gi0. Am uitat de VTC. :D
Cum mie nu-mi placa VTC-urile, eu ma gindeam la schema cu pompa de bypass, unde ma ajuta foarte mult o BEP. Cum tie iti plac VTC-urile, este clar ca ne tot contrazicem :D

#4323
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004

View Postflorin71_skoda, on 11 noiembrie 2015 - 02:12, said:

Foarte corect @cheluakame

Un exemplu ar fi arhicunsocutul Atmos care are un ventilator "dublat" de un regulator de temperatura cu lant (la fel ca si la clasice) care inchide aerul cind cazanul trece de o anumita temperatura. Tot ce are in plus Atmosul fata de clasice este termostatul mecanic care opreste ventilatorul (plus termostatul ce citeste cosul si opreste tot ventilatorul). Dar de modulat centrala moduleaza tot datorita unui lant legat de un regulator de temperatura. Se poate spune ca electronica nu are deloc. Are doar o automatizare mecanica primitiva.
(ar mai fi si alte exemple, mai putin cunoscute)

Alt exemplu de gazeificare fara automatizare ar fi Dakon Dor (Junkers Supraclass, Bosch Solid2000). Nu are electronica insa deoarece aspiratia se face fara ventilator - e foarte pretentios la tiraj.

Edited by cmd, 21 November 2015 - 12:43.


#4324
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postflorin71_skoda, on 21 noiembrie 2015 - 12:23, said:

Ai dreptate @gi0. Am uitat de VTC. Posted Image
Cum mie nu-mi placa VTC-urile, eu ma gindeam la schema cu pompa de bypass, unde ma ajuta foarte mult o BEP. Cum tie iti plac VTC-urile, este clar ca ne tot contrazicem Posted Image
Sustin  ideia d-lui Florin ..si eu am eliminat VTC-ul din instalatie..

View Postsorinmircea, on 19 noiembrie 2015 - 12:43, said:

CAT de eficienta este montarea unui bypass de genul celui din foto atasat..  este un ventil diferential..  a mai montat cineva asa ceva,....  cica protejeaza pompa  si da drumul la cicuitul  natual al apei in caz de pana de curent
Eu folosesc aseasta schema...

Attached Files



#4325
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

View Postflorin71_skoda, on 21 noiembrie 2015 - 12:23, said:

Ai dreptate @gi0. Am uitat de VTC. Posted Image
Cum mie nu-mi placa VTC-urile, eu ma gindeam la schema cu pompa de bypass, unde ma ajuta foarte mult o BEP. Cum tie iti plac VTC-urile, este clar ca ne tot contrazicem Posted Image
Domnul @florin 71... , VTC poate fi inlocuit cu un alt sistem , oricum orice sistem are pompa de circulatie cazan-puffer  , vrem sau nu vrem .
Chiar si un laddomat are acel ventil de amestec care se numeste altfel decat VTC , dar mai are ceva in plus pe langa ventil , este o alta constructie .
Nu fac afirmatia ca un VTC ar fi cea mai perfecta solutie , mai ales ca nici macar nu este ieftin si din observatiile mele trebuie luat mult mai mare in comparatie cu teava de conducere deoarece limiteaza cam mult  debitul . Poate fi inlocuit si cu o valvula modulata electric ... VRB140 care poate regla energia trimisa atat spre instalatia de incalzire cat si spre puffer de la ESBE , desi acelasi ESBE recomanda intre puffer si cazan VTC500 sau 300 , depinde de putere   , asta nu inseamna ca schimba principiul . Domnul cu instalatia are prea multe pompe , este exagerat , chiar si boilerul ar putea fi automatizat si legat pe instalatie ca un radiator  .
Sa nu credeti ca am ceva impotriva convingerilor d-voastra , dar instalatiile ar trebui sa fie mult mai simple . In modelul propus de mine pufferul este un BEP de 1000 de litri , iar returul in cazan este tot timpul cald plus ca nu am probleme nici cu diferente de presiune care sa imi afecteze pompele(din 6 pompe au ramas 4 , mai mregea una scoasa) . Acesta este o solutie de ocolire a pufferului  , a mai fost propusa si de domnul @cheluakame .
Cu stima .

View Postciobimar, on 21 noiembrie 2015 - 12:48, said:

Sustin  ideia d-lui Florin ..si eu am eliminat VTC-ul din instalatie..


Eu folosesc aseasta schema...
Va rog , daca aveti amabilitatea , sa faceti o schita la intregul sistem pentru ca nu vad cum controlati pompa si ce anume face ea , este doar o frantura din instalatie . Aveti o automatizare pentru control , aveti puffer in instalatie , aveti BEP ... Nu imi pot face o parere doar daca vad o pompa cu by-pass . Ar fi mai instructiva o schita simpla pentru lamurire .
Cu stima .

Edited by gi0, 21 November 2015 - 14:56.


#4326
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Domnul @sorinmircea are 7 pompe in instalatie plus grupul de amestec ....!!!!

Boilerul poate fi legat si pe pompa de radiatoare , aceasta se opreste doar cand temperatura este minima pe puffer , deci cu o valvula cu trei cai si doua conexiuni si pompa de pe boiler poate sa stea in asteptare . Iar daca chiar credeti ca pufferul nu poate echilibra presiunile , puteti pune o BEP intre puffer si pompe .
Cu stima .

Attached Files



#4327
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Are multe pompe, pentru ca asa sa vrut sa fie instalatia si pentru ca pompele au fost achizitionate pe bani putini. A fost de unde.

Asa cum bine ai spus, este o schema de ocolire a pufferului.
Cind faci focul, daca casa cere caldura, prioritara este casa si nu pufferul. Daca TA-urile nu cer caldura, centrala baga totul in puffer. De fiecare data cind casa cere caldura, este "intrebat" pufferul daca are de unde sa dea, iar daca are, caldura va fi luata din puffer. Dar cind pufferul este mai rece decit centrala, caldura va fi luata direct din centrala si pufferul este pus in asteptare.
Intradevar sunt multe pompe, dar in cazul de fata in puffer se duce strict doar excedentul produs de centrala si nu tot ce produce centrala.

#4328
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
In schemele postate de mine este exact asa cum spuneti , in puffer merge doar excedentul produs de centrala atunci cand TA nu cere caldura in casa si/sau robinetii termostatici de pe radiatoare , daca sunt , se inchid toti sau partial Posted Image
Faptul ca ” a fost de unde ” ...nu inseamna ca trebuiesc montate 7 pompe  Posted Image
Cu stima .

Edited by gi0, 21 November 2015 - 22:40.


#4329
maryo_instal

maryo_instal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.08.2010
Crezi ca e ok sa montezi boilerul pe circuitul de radiatoare, legat ca si un radiator???si dece??

#4330
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postflorin71_skoda, on 20 noiembrie 2015 - 23:56, said:

Pufferul nu va fi niciodata o BEP.
Posted Image Eu insa consider ca stocatoarele sunt cele mai bune Butelii de Egalizare a Presiunilor, deoarece datorita diametrelor mari se ating valori mici a vitezelor. Astfel pe o parte a stocatorului putem avea circulatie fortata (cu pompe) si pe cealalta - naturala (fara pompe).

View Postflorin71_skoda, on 20 noiembrie 2015 - 23:56, said:

Daca vrei termosifonare intre CT si puffer faci totul asa cum trebuie ca sa ai termosifonare ( Ne explica Andrei ce si cum)
Ma provoci Florin sa fiu off topic..Posted Image
O aplicatie in care stocatorul de 200 litri este si BEP, si Bolier se poate vedea aici: http://forum.softped...4#entry18105439

View Postflorin71_skoda, on 20 noiembrie 2015 - 23:56, said:

Daca este cu pompe, este alta poveste si pui BEP si renunti la termosifonare.
Sunt de parerea ca pompele trebuiesc folosite doar acolo unde fara acestea nu se poate. Sa renunt la termosifonare - e ca si cum asi avea o fantana cu apa buna in curte si o astup ca sa ma bransezi la reteaua stradala, ca sa fiu si eu in rand cu lumea..Posted Image

P.S. Am intalnit aplicatii in care cazanul din fonta era si BEP.. Din racordul acestuia plecau doua sisteme - unul cu circulatie fortata si altul cu naturala. Cel cu fortata era folosit doar pentru nivelul la care era si cazanul (adica pentru parter) iar cel cu naturala era folosit pentru nivele de mai sus, inclusiv boiler..Posted Image

Edited by andreilesan, 22 November 2015 - 01:30.


#4331
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005
am si eu o intrebare pentru ce spatiu deserveste acest sistem,cam cat e factura electrica iarna,cate persoane locuiesc in casa respectiva si ce anume ati vrut sa demonstrati când ati montat 8 pompe pe un circuit de dimensiuni zic eu medii caci nu cred ca aveti mai mult de 200 de metri patrati,costul deja cred ca nu mai justifica investitia si ramane la categoria de confort....d-l sorinmircea

Edited by ady69, 22 November 2015 - 05:45.


#4332
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011

View Postflorin71_skoda, on 20 noiembrie 2015 - 23:56, said:

Pufferul nu va fi niciodata o BEP. Din puffer tot timpul vine retur rece, pe cind din BEP vine retur cald.
O BEP montata corect va bate la cur un VCT.

------
Daca vrei termosifonare intre CT si puffer faci totul asa cum trebuie ca sa ai termosifonare ( Ne explica Andrei ce si cum)
Daca este cu pompe, este alta poveste si pui BEP si renunti la termosifonare.

Pentru @sorinmircea: decit o timpenie dinaia de bypass cu supapa de sens, mai bine o sursa.
MULTUMESC PENTRU SFAT,Si inca o data multumesc pentru schema si pentru tot ajutorul dat pe parcursul realizarii instalatiei

#4333
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011

View Postady69, on 22 noiembrie 2015 - 05:45, said:

am si eu o intrebare pentru ce spatiu deserveste acest sistem,cam cat e factura electrica iarna,cate persoane locuiesc in casa respectiva si ce anume ati vrut sa demonstrati când ati montat 8 pompe pe un circuit de dimensiuni zic eu medii caci nu cred ca aveti mai mult de 200 de metri patrati,costul deja cred ca nu mai justifica investitia si ramane la categoria de confort....d-l sorinmircea
Spatiul incalzit cam 200 de metri patrati . enegie consumata pe lunile de iana grele  maxim 30 Kw/h , am montat un contor separat pe echipamantul centralei. In casa suntem 5 persoane... instalatia am facut-o singur. dar a fost multa strungarie caci e facuta pe teava de 1 1/2''... aici costuri zero inclusiv teava.. >Pufferul a fost facut dintr-un rezevor de aer de 2000 L ce avea tabla de 8 mm pe care am sudat stuturile de 1 1/2 necesare si stuturile pentru sonde. Am dat pe el 500 Ron pret de fier vechi la firma unde lucrez caci  pentru ei devenise mic, au montat unul de 5000 litri.  Ce m-a costat mult a fost izolatia cam  1300  ron caci este groasa de 260 mm e facuta de mine si TA--270 lei un AURATON 2030 rth .. iti pun si poze.. automatizarea realizata de mine dupa schema lui florin skoda  caruia ai multumesc... vana de amestec si  toate controlerele luate de pe ebay..preturi sub 15 euro fiecare.. toata afaceea undeva la 3 800 lei... FLORIN STIE ..  tocmai de aceea FLORIN  zice  ca a avut de unde.......
IZOLATIA.. 2 straturi  VATA DE FATADE DE 100 MM  DENSITATE 90  IN CARE S-AU DECUPAT FANTE CA SA SE POATA CUTA ,STRANSA CU FUNIE DE CANEPA.  Ca funia sa nu taie vata am dat 3 straturi de banda sub funie, vezi foto..inainte de legarea funiilor vata a fost tinuta stans in chingi cu autostrangere  folosite la TIR-ui transport marfa,..  AL treilea strat este vata de lana cu folie de aluminiu de 60m mm cu fante taiate din fabrica ca sa se poata cuta..'
TOTAL munca depusa pentu tot  cam 1 an..foto 4 reda o schema cu pompele puse pe retururi.... Daca se doreste vana de amestec la iesirea din puffer atunci pompele trebuiesc puse pe tur

Attached Files



#4334
octavi

octavi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.11.2008
stiti o sursa buna de carbune prin tara undeva prin vest? exclus lignit, pana in prezent cumpar din ungaria dar vreau o eventuala varianta din tara (pret ungaria la ce cumparam 95 lei 100kg)

#4335
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa inteleg ca este 950 lei tona. Ce tip de carbune este? Daca este cox, e super pretul. Antracitul si huila vad pe net ca se dau cu 600 tona. Daca ai luat lignit cu 950 lei, te-ai scos :D

http://olx.ro/oferta...ne-ID3qrI1.html

#4336
octavi

octavi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.11.2008
este polonez, dupa aspect cred ca este antracit (negru stralucit metalic) oricum este foarte bun ca putere calorica sunt multumit de el dar caut alte surse de calitate asemanatoare la pret mai bun
pretul este 950-970 lei tona in functie de scimbul valutar la forinti maghiari

deci stiti ceva sursa buna de carbuni ?

#4337
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
V-am dat mai sus link. Personal nu folosesc carbuni, prefer lemnul. Este mai curat si mai ieftin [pt mine].

#4338
octavi

octavi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.11.2008
am vazut mai devreme oferta respectiva, am intrebat in ideea ca cineva a cumparat si incercat din o anumita sursa si sa nu fac drumuri anapoda, mie imi convine cu carbune oricum cazanul este in atelier mai departe de casa si parca este mai comod pui o galeata si nu ai treaba multe ore dupa ce sa incins (dar nu LIGNIT imi aduc aminte acus 5 ani ca la -4grade nu mai face fata)chiar daca a fost ieftin 150lei tonaPosted Image Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate