Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#4303
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

  Mario, omul vrea sa spuna ca a inceput contorizarea de cand centrala a intrat in regim si pe cos nu se mai vedea fum ...



#4304
maryo_instal

maryo_instal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.08.2010
Ok..mi sa parut ca a inceput contorizarea autonomiei din momentul cand sa aprins focul , nu din moment ce a inceput sa bage pompa..vezi ca am o dilema pe ,,,cazane cu gazeificare,,,poate poti ajuta...ms...

#4305
cocohro

cocohro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.01.2009

View Postmaryo_instal, on 10 noiembrie 2015 - 09:36, said:

vezi ca am o dilema pe ,,,cazane cu gazeificare,,,poate poti ajuta...ms...

Tine cont un lucru ... gazeificare = mai multa electronica... > ceea ce implica mai multe riscuri..  depinde de ceea ce se doreste

Eu am vazut gazeificare (viessmann) si tiraj natural, dar raman pe moda veche.. cat mai putina electronica daca se poate.. sau deloc  daca este posibil.

Edited by cocohro, 10 November 2015 - 09:54.


#4306
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
@Cocohro, desi majoritatea cazanelor din comert sunt dotate cu automatizari, nu inseamna ca gazeificarea vine neaparat la pachet cu electronica Posted Image

#4307
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Foarte corect @cheluakame

Un exemplu ar fi arhicunsocutul Atmos care are un ventilator "dublat" de un regulator de temperatura cu lant (la fel ca si la clasice) care inchide aerul cind cazanul trece de o anumita temperatura. Tot ce are in plus Atmosul fata de clasice este termostatul mecanic care opreste ventilatorul (plus termostatul ce citeste cosul si opreste tot ventilatorul). Dar de modulat centrala moduleaza tot datorita unui lant legat de un regulator de temperatura. Se poate spune ca electronica nu are deloc. Are doar o automatizare mecanica primitiva.
(ar mai fi si alte exemple, mai putin cunoscute)

#4308
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Eu cred ca colegul @cocohro  a vrut sa transmita altceva:
- Cu totii ne-am dori ca eficientele arderii si a captarii care au loc intr-un cazan sa nu fie dependente de electronica extrem de vulnerabila la calitatea serviciilor prestate de furnizorul de energie electrica local si de angajatii firmelor de service al cazanelor.
Daca asta a vrut sa transmita dansul - atunci eu sunt total in asentiment cu el.Posted Image

Prefer o automatizare mecanica "'primitiva"' (dar care e intr-un sistem ce contine un cumul de '"artificii'" fara frica socurilor de tensiune sau a lipsei ei in retea), decat sa folosesc una electronica si la cel mult doi ani - sa o schimb. (vine omul de la service si zice ca ""s-a dus"' placa - trebuie inlocuita)..

#4309
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005
eu unul decat sa dau bani pe un cazan cu gazeificare cu super electronica mai bine arunc totul si imi iau o pompa de caldura asa ca... nuuuu viessman

#4310
boci76

boci76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.06.2013
Va salut , nisti gratare pentru un cazan alphaterm 27 stie cineva pe unde as gasi?
Au 38 cm lungime . Va multumesc.

#4311
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
CAT de eficienta este montarea unui bypass de genul celui din foto atasat..  este un ventil diferential..  a mai montat cineva asa ceva,....  cica protejeaza pompa  si da drumul la cicuitul  natual al apei in caz de pana de curent

Attached Files



#4312
eugolan

eugolan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.12.2011

View Postsorinmircea, on 19 noiembrie 2015 - 12:43, said:

CAT de eficienta este montarea unui bypass de genul celui din foto atasat..  este un ventil diferential..  a mai montat cineva asa ceva,....  cica protejeaza pompa  si da drumul la cicuitul  natual al apei in caz de pana de curent
vorbim de termosifonare numai ca aici intervin mai multi factori de indeplinit ca ea sa se produca ... la cum lucreaza mesterii in ziua de azi il cam vad montat degeaba

#4313
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsorinmircea, on 19 noiembrie 2015 - 12:43, said:

CAT de eficienta este montarea unui bypass de genul celui din foto atasat..  este un ventil diferential..  a mai montat cineva asa ceva,....  cica protejeaza pompa  si da drumul la cicuitul  natual al apei in caz de pana de curent
Nu inteleg un lucru, la ce bun mi-ar trebui sa montez pompa daca circulatia se poate realiza natural? Ca apoi sa ma mai gandesc cum sa protejez acea pompa cu un astfel de dispozitiv?
Posted Image

#4314
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011

View Postandreilesan, on 19 noiembrie 2015 - 20:34, said:

Nu inteleg un lucru, la ce bun mi-ar trebui sa montez pompa daca circulatia se poate realiza natural? Ca apoi sa ma mai gandesc cum sa protejez acea pompa cu un astfel de dispozitiv?
Posted Image
Iti dau eu un exemplu.. situatia mea...  centrala termica -butelie de agalizare-puffer---- deci pompa intre centrala si butelie, apoi pompa intre butelie si puffer centrala mai jos ca puferul.. tevi de 1.1/2''... intre butelie si puffer are loc termosifonaea dar la un nivel mai mic caci se interpune pompa .... inte centrala si butelie nu are loc termosifonaea.... ... in situatia in care  ar pica tensiunea as sunta  butelia cu un astlel de dispozitiv... temosifonaea ar mege perfect   caci  nu ar mai fi in sistem nici una din cele doua pompe..... se ia curentul , temperartua creste , ventilul diferential isi face treaba... se poduce termosifonare intre centrala si puffer... corect..........deci..potectie realizata  fara baterii si invertoare......pret termoventil diferential 15 euro...
iN FOTO se vede pompa intre centala si butelie... iar in dreapta pe veticala pompa butelie puffer...am scos aceasta pompa de proba si am inlocuit-o cu o teava de 180 mm...= termosifonae ok...... deci suntannd  total butelia si cele doua pompe..nu a fi probleme cu termosifonarea  centrala puffer...  caci cea intre puffer si casa oricum nu merge caci am 4 coloane de dimensiunimai mici la diametre

Attached Files


Edited by sorinmircea, 20 November 2015 - 08:33.


#4315
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsorinmircea, on 20 noiembrie 2015 - 08:26, said:

Iti dau eu un exemplu.. situatia mea...  centrala termica -butelie de agalizare-puffer---- deci pompa intre centrala si butelie, apoi pompa intre butelie si puffer..
Am inteles situatia, si totusi: care este rolul buteliei de egalizare (BEP) pozitionata/montata intre cazan si stocator?

View Postsorinmircea, on 20 noiembrie 2015 - 08:26, said:

...centrala mai jos ca puferul.. tevi de 1.1/2''... intre butelie si puffer are loc termosifonaea dar la un nivel mai mic caci se interpune pompa .... inte centrala si butelie nu are loc termosifonaea.... ... in situatia in care  ar pica tensiunea as sunta  butelia cu un astlel de dispozitiv... temosifonaea ar mege perfect   caci  nu ar mai fi in sistem nici una din cele doua pompe..... se ia curentul , temperartua creste , ventilul diferential isi face treaba... se poduce termosifonare intre centrala si puffer... corect..........deci..potectie realizata  fara baterii si invertoare......pret termoventil diferential 15 euro...
Daca ai avut toate premizele sa obtii circulatia naturala intre cazan si stocator - de ce a trebuit sa '"implici'" atatea pe acolo?Posted Image

View Postsorinmircea, on 20 noiembrie 2015 - 08:26, said:

..iN FOTO se vede pompa intre centala si butelie... iar in dreapta pe veticala pompa butelie puffer...am scos aceasta pompa de proba si am inlocuit-o cu o teava de 180 mm...= termosifonae ok...... deci suntannd  total butelia si cele doua pompe..nu a fi probleme cu termosifonarea  centrala puffer...  caci cea intre puffer si casa oricum nu merge caci am 4 coloane de dimensiuni mai mici la diametre.
Daca te intereseaza mai mult subiectul circulatiei libere/naturale poti sa citesti incepand de aici:
http://forum.softped...8#entry15900419
Posted Image

Edited by andreilesan, 20 November 2015 - 15:28.


#4316
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Daca insusi pufferul poate fi butelie de egalizare , de ce mai este montata una sau mai bine zis ce cauta BEP intre cazan si puffer ?
Dar nedumerirea mea este alta ? Cat de repede se face termosifonarea intre cazan si puffer astfel incat sa nu fiarba apa , sau ce diametru este necesar pentru teava de legatura , sau mai are efect termosifonarea atat timp cat cat pe retur este o pompa , un filtru , un clapet de sens unic si un VTC(cum am eu ) sao o pompa de amestec ?
Multumesc .

Cu stima .

#4317
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
o sa  va explic si de ce este o butelie de egalizare acolo... pe butelie sunt mai multe pompe.....
1. Pompa directa ZONA 1 ce pleaca direct in casa spre zona 1... asta in situatia. in care sunt plecat mai mult de 3 zile de acasa.. si pufferul      scade sub 44 grade..  ca sa nu mai astept  pana ce puferul se incarca.. pana la vreo 50 gade.... termostatul de ambient comanda               pompa directa  si am caldura    instantaneu in casa...dupa ce casa a ajuns la temperatuasetatde TA  aia atunci centrala se ocupa de         puffer..
2  pompa directa zona a 2a -a casei
3... pompa ce incarca boilerul ACM
4. pompa ce incaca puffeul
   5 ... pompa  intre butelie  si centrala.......
  CUM legati voi  5 pompe fara a se influenta una pe cealalta..... pai cum..... CU O BUTELIE DE EGALIZARE A PRESIUNILOR deci asta ea rolul buteliei...
SI DACA VEDETI BINE. mai am doua stuturi libere la butelie... la care mai pot adauga inca un puffer si inca o pompa de incacae a pufferului 2... acestea putandu-se incarca dupa prioritati....

Edited by sorinmircea, 20 November 2015 - 20:01.


#4318
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011

View Postsorinmircea, on 20 noiembrie 2015 - 19:50, said:

o sa  va explic si de ce este o butelie de egalizare acolo... pe butelie sunt mai multe pompe.....
1. Pompa directa ZONA 1 ce pleaca direct in casa spre zona 1... asta in situatia. in care sunt plecat mai mult de 3 zile de acasa.. si pufferul   scade sub 44 grade..  ca sa nu mai astept  pana ce puferul se incarca.. pana la vreo 50 gade.... termostatul de ambient comanda    pompa directa  si am caldura instantaneu in casa...dupa ce casa a ajuns la temperatuasetatde TA  aia atunci centrala se ocupa de puffer..
2  pompa directa zona a 2a -a casei
3... pompa ce incarca boilerul ACM
4. pompa ce incaca puffeul
   5 ... pompa  intre butelie  si centrala.......
  CUM legati voi  5 pompe fara a se influenta una pe cealalta..... pai cum..... CU O BUTELIE DE EGALIZARE A PRESIUNILOR deci asta ea rolul buteliei...
SI DACA VEDETI BINE. mai am doua stuturi libere la butelie... la care mai pot adauga inca un puffer si inca o pompa de incacae a pufferului 2... acestea putandu-se incarca dupa prioritati....



uite aici si schema hidaulica

Attached Files


Edited by sorinmircea, 20 November 2015 - 20:54.


#4319
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgi0, on 20 noiembrie 2015 - 18:03, said:

Daca insusi pufferul poate fi butelie de egalizare , de ce mai este montata una sau mai bine zis ce cauta BEP intre cazan si puffer ?
Posted Image Posted Image

View Postgi0, on 20 noiembrie 2015 - 18:03, said:

... Cat de repede se face termosifonarea intre cazan si puffer astfel incat sa nu fiarba apa , sau ce diametru este necesar pentru teava de legatura , sau mai are efect termosifonarea atat timp cat cat pe retur este o pompa , un filtru , un clapet de sens unic si un VTC(cum am eu ) sao o pompa de amestec ?
Off-topic..Posted Image
Posted Image

#4320
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postgi0, on 20 noiembrie 2015 - 18:03, said:

Daca insusi pufferul poate fi butelie de egalizare , de ce mai este montata una sau mai bine zis ce cauta BEP intre cazan si puffer ?
Pufferul nu va fi niciodata o BEP. Din puffer tot timpul vine retur rece, pe cind din BEP vine retur cald.
O BEP montata corect va bate la cur un VCT.

------
Daca vrei termosifonare intre CT si puffer faci totul asa cum trebuie ca sa ai termosifonare ( Ne explica Andrei ce si cum)
Daca este cu pompe, este alta poveste si pui BEP si renunti la termosifonare.

Pentru @sorinmircea: decit o timpenie dinaia de bypass cu supapa de sens, mai bine o sursa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate