Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cainii - un pericol public

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

#73
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 Valy1, on Feb 22 2008, 15:55, said:

1. Vreau si eu un link spre ceva care sa sustina aceasta afirmatie.
2. Acolo ii gasesti perpelinduse in saormerii  :lol:


Daca lenea ar durea, unii ca tine ar urla pe strada.

Puteai apela la dl Gugal, nu musca :P


http://news.softpedi...-ro-20201.shtml

Tot ptr tine, amatorul de statistici:


Potrivit lui Adrian Streinu Cercel, de la inceputul anului si pana in prezent, peste 1.600 de persoane au fost muscate de cainii fara stapan din Bucuresti.

Una dintre aceste persoane a murit. Este vorba despre cetateanul japonez care si-a pierdut viata dupa ce a fost muscat de un caine. Animalul l-a muscat de un picior si i-a sectionat artera femurala, barbatul murind in scurt timp, din cauza pierderii masive de sange.




 Blackhawk, on Feb 22 2008, 21:13, said:

Da, bine ca nu ai tu o haita de caini care isi face veacul dupa coltul blocului.
Cred ca vorbim in necunostinta de cauza, oricine are un copil mic il vad indreptatit sa "scape" de o potentiala amenintare. Ar fi un risc inutil.

Sunt oameni care numai stau dupa autoritati si iau masuri. E mult mai rau pt saracii caini asa  :nonobad:


Intr-o tara civilizata nu vezi caini fara stapan pe strada.Punct!

Trebuie stransi de pe strada si dusi in adaposturi.

Daca nu e loc, asociatiile "patru labute" & shit sa cumpere teren din banii lor si sa-i duca acolo , sa-i intretina pe cheltuiala lor.

Altfel, solutia este eutanasierea, asa se intampla si in Statele Unite, orice caine fara stapan nerevendicat este eutanasiat.

Mai sunt tot felul de babe nebune, care iau cainele din adapost si apoi ii dau drumul pe strada .

Lor ar trebui sa li se aplice amenzi drastice, sa nu mai incerce inca o data figura.

Edited by jihadu, 25 February 2008 - 08:44.


#74
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

 jihadu, on Feb 25 2008, 08:36, said:

Intr-o tara civilizata nu vezi caini fara stapan pe strada.Punct!

Trebuie stransi de pe strada si dusi in adaposturi.

Daca nu e loc, asociatiile "patru labute" & shit sa cumpere teren din banii lor si sa-i duca acolo , sa-i intretina pe cheltuiala lor.

Altfel, solutia este eutanasierea, asa se intampla si in Statele Unite, orice caine fara stapan nerevendicat este eutanasiat.

Mai sunt tot felul de babe nebune, care iau cainele din adapost si apoi ii dau drumul pe strada .

Lor ar trebui sa li se aplice amenzi drastice, sa nu mai incerce inca o data figura.
Pe mine ma roade curiozitatea: de unde stiti voi, cei de-aici, ce fac ONG-urile din "state", Franta, Germania, si care au mai fost enumerate? Ati facut voluntariat acolo?!? (ca mie nu-mi prea pareti a voluntari in ONG-uri de animale) Eu stiam ca animalele gasite care-s in stare ok sunt date spre adoptie. Si chiar sunt adoptate (e de-ajuns sa va aruncati o privire la emisiunile cu "politia animalelor", dar, iarasi imi dau cu parerea, nu cred ca oamenii care sustin eutanasierea cainilor comunitari se uita la asemenea emisiuni :D)
Astept o lamurire: cei "occidentalizati" care stiti cum stau treburile in tarile civilizate, de unde stiti ce fac ONG-urile acolo?!

#75
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 s3ction31, on Feb 25 2008, 12:10, said:

Pe mine ma roade curiozitatea: de unde stiti voi, cei de-aici, ce fac ONG-urile din "state", Franta, Germania, si care au mai fost enumerate? Ati facut voluntariat acolo?!? (ca mie nu-mi prea pareti a voluntari in ONG-uri de animale) Eu stiam ca animalele gasite care-s in stare ok sunt date spre adoptie. Si chiar sunt adoptate (e de-ajuns sa va aruncati o privire la emisiunile cu "politia animalelor", dar, iarasi imi dau cu parerea, nu cred ca oamenii care sustin eutanasierea cainilor comunitari se uita la asemenea emisiuni :D)
Astept o lamurire: cei "occidentalizati" care stiti cum stau treburile in tarile civilizate, de unde stiti ce fac ONG-urile acolo?!


din ce spui tu inteleg ca sunt mii de romani care vor sa adopte animalele din adaposturi si mai ales pe cei de pe strada, dar din varii motive
nu sunt lasati/nu pot sa le adopte?!

ai vazut tu prin vreo tara din cele de mai sus caini vagabonzi pe strada?

Nu am pretentia ca am vazut toata Europa , dar pe unde am fost, nici picior de caine fara stapan pe strada.

Daca stii ce fac ONG-urile de acolo in privinta cainilor fara stapan, share us us, please si mai ales spune-le celor de la noi, "marii iubitori" de animale,
in mod sigur ar pretui sfaturile tale.

Tu care crezi ca e solutia pentru disparitia cainilor vagabonzi de pe strada?

Edited by jihadu, 25 February 2008 - 14:01.


#76
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

 kappa_man84, on Feb 22 2008, 16:27, said:

daca din alea 3 muscaturi una era de fata sa ramai mutilat pe viata ii compatimeai in continuare nu?
Uite ca nu a fost cazul... (apropo, cainii nu musca de fata; sau voi mergeti cu fata nu cu picioarele ?  :lol: )

Ia dati-va toti jos din masini si vindeti-le, daca doamne fereste va sare bricheta in ochi si ramaneti chiori toata viata ?  :rolleyes:

#77
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

 jihadu, on Feb 25 2008, 14:00, said:

din ce spui tu inteleg ca sunt mii de romani care vor sa adopte animalele din adaposturi si mai ales pe cei de pe strada, dar din varii motive
nu sunt lasati/nu pot sa le adopte?!
Arata-mi de unde ai inteles tu asta (cu citate, te rog)

ai vazut tu prin vreo tara din cele de mai sus caini vagabonzi pe strada?
nu, n-am vazut. Nici n-am fost in cele de mai sus.


Nu am pretentia ca am vazut toata Europa , dar pe unde am fost, nici picior de caine fara stapan pe strada.
Nici eu. Insa de pisici am vazut o gramada ;)

Daca stii ce fac ONG-urile de acolo in privinta cainilor fara stapan, share us us, please si mai ales spune-le celor de la noi, "marii iubitori" de animale,
in mod sigur ar pretui sfaturile tale.
Am zis eu ca stiu ce fac ONG-urile de acolo? Iarasi am nevoie de un citat.

Tu care crezi ca e solutia pentru disparitia cainilor vagabonzi de pe strada?
Cred ca e pe 1-a pag a topicului. Pe scurt, castrarea si eliberarea lor. Mor de boala si batranete. Incet si sigur.

Totusi, nu mi-am primit raspunsul. Cei care au spus ca ONG-urile din "tarile calde" eutanasiaza dupa xshpe zile de unde stiu asta? Vreau cu exemple (e.g. in Franta, Lille, ONG-u' Y omoara dupa 50 de zile. Am vazut eu personal cat am fost voluntar acolo/ asa scrie pe site-u' lor/etc.)

Edited by s3ction31, 25 February 2008 - 19:20.


#78
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 s3ction31, on Feb 25 2008, 19:13, said:

Totusi, nu mi-am primit raspunsul. Cei care au spus ca ONG-urile din "tarile calde" eutanasiaza dupa xshpe zile de unde stiu asta? Vreau cu exemple (e.g. in Franta, Lille, ONG-u' Y omoara dupa 50 de zile. Am vazut eu personal cat am fost voluntar acolo/ asa scrie pe site-u' lor/etc.)


Nu stiu ce fac ONG-urile de acolo, faza cu eutanasierea dupa N zile am vazut-o la o emisiune de pe Animal Planet, era vorba de niste caini abandonati
intr-un adapost din SUA.
Daca mint aia, mint si eu.

Sincer sa fiu, nu ma intereseaza ce fac ONG-urile lor, problema strangerii si eutanasierii cainilor vagabonzi e a autoritatilor,nu?



Nu stiu ce solutii adopta in Europa, dar in UK, Turcia si Slovenia nu am vazut nici un caine vagabond.
Nu am idee daca adopta solutia americanilor sau nu.

Nu e buna solutia ta.

Sa ii castrezi si sa le dai drumul la loc pe strada. :D
Am spus solutia PENTRU DISPARITIA LOR DE PE STRADA,NU SOLUTIA PENTRU REINTOARCEREA LOR PE STRADA.

Pentru ca asta dorim cu totii, nu? sa nu-i mai vedem pe strazile din Bucuresti.

Orice caine care e plimbat pe strada trebuie sa aiba lesa,botnita si stapan :rolleyes:

Edited by jihadu, 26 February 2008 - 10:26.


#79
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

 jihadu, on Feb 26 2008, 10:24, said:

Nu stiu ce fac ONG-urile de acolo, faza cu eutanasierea dupa N zile am vazut-o la o emisiune de pe Animal Planet, era vorba de niste caini abandonati
intr-un adapost din SUA.
Daca mint aia, mint si eu.

Sincer sa fiu, nu ma intereseaza ce fac ONG-urile lor, problema strangerii si eutanasierii cainilor vagabonzi e a autoritatilor,nu?



Nu stiu ce solutii adopta in Europa, dar in UK, Turcia si Slovenia nu am vazut nici un caine vagabond.
Nu am idee daca adopta solutia americanilor sau nu.

Nu e buna solutia ta.

Sa ii castrezi si sa le dai drumul la loc pe strada. :D
Am spus solutia PENTRU DISPARITIA LOR DE PE STRADA,NU SOLUTIA PENTRU REINTOARCEREA LOR PE STRADA.

Pentru ca asta dorim cu totii, nu? sa nu-i mai vedem pe strazile din Bucuresti.

Orice caine care e plimbat pe strada trebuie sa aiba lesa,botnita si stapan :rolleyes:
Si daca eutanasierea nu-i permisa e mai bine sa ramanem cu ei (fertili, slava domnului!) pe strada? Nu ai alternativa eutanasiere. Care nici nu-i corecta din punct de vedere moral, dupa parerea mea. Reintoarcerea lor e temporara, un caine vagabond nu e prea longeviv (bine ca zeci de ani i-am suportat, si acum vrem in 2 saptamani "curatenie")
Te cred ca tu preferi eutanasierea, dar nu este in lista de optiuni a autoritatilor. Si atunci?
N-am mai vazut de ceva vreme emisiunile de la Animal Planet (mi-au scos postul de cateva luni), dar cat m-am uitat (cativa ani la rand) n-am vazut niciodata sa-i eutanasieze pe cei care nu erau adoptati in xshpe zile. Whatever.

#80
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 SINEKT, on Feb 25 2008, 14:18, said:

Uite ca nu a fost cazul... (apropo, cainii nu musca de fata; sau voi mergeti cu fata nu cu picioarele ?  :lol: )

Ia dati-va toti jos din masini si vindeti-le, daca doamne fereste va sare bricheta in ochi si ramaneti chiori toata viata ?  :rolleyes:

1. puturosenia voastra....daca dai un search pe gugal ai sa vezi zeci de cazuri cu oameni muscati de fata, asa ca STFU si documenteaza-ta inainte sa vorbesti :death:

2. este probabil cel mai prost exemplu din istoria Softpedia cel pe care l-ai dat adineauri cu masina si bricheta :death:

3. acu shush la o baitza ca incepi sa mirosi  :deadtongue:

Edited by kappa_man84, 26 February 2008 - 14:05.


#81
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 s3ction31, on Feb 26 2008, 13:52, said:

Si daca eutanasierea nu-i permisa e mai bine sa ramanem cu ei (fertili, slava domnului!) pe strada? Nu ai alternativa eutanasiere. Care nici nu-i corecta din punct de vedere moral, dupa parerea mea. Reintoarcerea lor e temporara, un caine vagabond nu e prea longeviv (bine ca zeci de ani i-am suportat, si acum vrem in 2 saptamani "curatenie")
Te cred ca tu preferi eutanasierea, dar nu este in lista de optiuni a autoritatilor. Si atunci?
N-am mai vazut de ceva vreme emisiunile de la Animal Planet (mi-au scos postul de cateva luni), dar cat m-am uitat (cativa ani la rand) n-am vazut niciodata sa-i eutanasieze pe cei care nu erau adoptati in xshpe zile. Whatever.


trebuie sa dispara definitiv de pe strada, tu chiar nu vrei sa intelegi?

nu conteza ca mai traieste 1 zi sau 10 ani.

cata vreme nu are stapan, botnita si lesa, un caine NU ARE CE CAUTA PE STRADA.

sa-i duca in adaposturi si sa-i inchida acolo, treaba lor cu ce-i si daca ii hranesc.

numai in tarile africane sau cele din america de sud , in ghetouri mai vezi caini ai nimanui care scurma prin gunoaie.

#82
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
mda..au venit hingherii odata pe aici..au fugit toti cainii..ghititi ce au facut hingherii? au plecat mai departe... no comment..si marii iubitori de animale au inceput sa arunce cu sticle de sticla in hingheri .. in plina parcare si era sa imi loveasca si masina o sticla..

eu as eutanasia si cainii si iubitorii de caini.

#83
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

 Andrei221, on Feb 26 2008, 14:28, said:

mda..au venit hingherii odata pe aici..au fugit toti cainii..ghititi ce au facut hingherii? au plecat mai departe... no comment..si marii iubitori de animale au inceput sa arunce cu sticle de sticla in hingheri .. in plina parcare si era sa imi loveasca si masina o sticla..

eu as eutanasia si cainii si iubitorii de caini.
Si eu as eutanasia pe cei ca voi. Vreo problema ?  :naughty:

Quote

1. puturosenia voastra....daca dai un search pe gugal ai sa vezi zeci de cazuri cu oameni muscati de fata, asa ca STFU si documenteaza-ta inainte sa vorbesti

Corect. Mi-e lene. Mi-e foarte lene. Imi vine sa dorm. Dorm pe mine. Poate tie nu ti-e asa de lene si-mi dai un link din care sa reiasa un numar semnificativ din punct de vedere statistic de oameni muscati de fata.

Quote

este probabil cel mai prost exemplu din istoria Softpedia cel pe care l-ai dat adineauri cu masina si bricheta

Era vorba despre similitudinea probabilitatii celor doua cazuri. Exista tot atatea sanse (ca sa fiu generos) sa fii muscat de un caine de fata, cate sanse sunt sa-ti sara bricheta de la masina in ochi si sa te lase chior.

Quote

acu shush la o baitza ca incepi sa mirosi
Am facut dus de dimineata, inainte de a pleca la servici... se pune?  :rolleyes:

Edited by SINEKT, 27 February 2008 - 15:13.


#84
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 SINEKT, on Feb 27 2008, 15:13, said:

bla bla

Directorul Institutului de Boli Infectioase �Matei Bals� atentioneaza: Numarul bucurestenilor muscati de caini este in crestere

31.01.2006


Statisticile Institutului de Boli Infectioase "Matei Bals" sunt extrem de ingrijoratoare. Numarul bucurestenilor muscati de caini a crescut in fiecare an. Astfel, in 2000, victimele patrupedelor a fost 21.105, in 2001 � 19.175, in 2002 � 13.581, in 2003 � 12.223, in 2004 � 12.677, iar anul trecut numarul acestora a ajuns la 14.928. "Grav este faptul ca, din cei 14.928 de cetateni muscati de caini, 3.668 au fost copii. Dintre acestia, 10% au fost muscati de fata, iar jumatate din ei au avut nevoie de chirurgie plastica si reparatorie", ne-a declarat prof. dr. Adrian Streinu-Cercel, directorul Institutului "Matei Bals".

sursa

cred ca 2006 e un an recent nu? ia fa un calcul elementar sa vezi cat inseamna 10% din 14.928 (anul 2005)? 1.400 de oameni intr-un an muscati de fata ti se pare o intamplare? cum dracu poti sa zici ca e aceeasi probabilitate sa iti sara bricheta de la masina in ochi? :death:

baiete, este penibil! :death:

#85
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Mda, probabil ca dupa ce dai un sut in dosul unui caine si te apleci sa-l scuipi in ochi, exista o sansa mare sa te muste de fata. Eu nu fac asa ceva, deci nu ma va musca niciodata vreun caine de fata. Fac pariu pe salariul pe 10 ani. Hai 100 de ani, ca vreau sa-mi trag vila si bemveu.

Sa fim seriosi. Multi copii, adica multi adolescenti tampiti care gasesc amuzanta agresarea cainilor si lovirea lor. Restul, "adulti" probabil c acelasi comportament. Normal ca te musca daca ridici pumnul/parul la ei sau ii iei la suturi.

Edited by SINEKT, 27 February 2008 - 15:42.


#86
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
e clar, n-am cu cine discuta :death:

revin la ideea initiala: cainii sunt un pericol public, deci si prin urmare eutanasierea e o treaba buna.

#87
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
stimate domn SINEKT, poate tu esti vreun Manchoi de nu te musca de fata cainii, insa victimele preponderente sunt copii (inaltime redusa) - batranii ( acelasi considerent + sanse mai mari sa cada la pamant) oameni care se simt rau sau bauti !

nu toti oamenii au doi metri si 100 de kg. ca sa nu fie pusi la pamant de un caine sau doi...dar un copil de varsta frageda sau un batran sunt f. expusi la acest risc fara sa-i "scuipe in fata" (!???)etc...

dar e tare greu sa gandesti mai departe de propria-ti persoana, nu ?...

#88
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 SINEKT, on Feb 27 2008, 15:13, said:

Si eu as eutanasia pe cei ca voi. Vreo problema ?  :naughty:

Desi sunt mare iubitor de animale, in special de caini, trebuie sa recunosc ca, in Bucuresti sunt mult prea multi si in multe zone mult prea periculosi. Eu n-am avut probleme cu ei pana acum, am crescut de mici intre caini mari si stiu sa-i stapanesc. Dar cand trece pe langa haita un om caruia ii e frica, incepe sa se imputa treaba. Si...nu ai cum sa-i inveti pe toti oamenii cum sa se poarte cu cainii. Nici nu ai cum sa-i scapi tot timpul de caini (pe 2 i-am scapat eu, in cazuri diferite). Asa ca, solutia este disparitia acestor caini de pe strada. Cum adaposturile alea care sunt ...sunt jenante, iar daca s-ar face altele, ar fi la fel de jenante, iar traiul in ele ar fi de-a dreptul traumatizant chiar pentru catei, singura solutie pe care eu o vad in prezent este eutanasierea lor si pe urma, tinerea sub control a situatiei. Asta e...sa nu crezi ca vesticii au probleme cu eutanasierea cainilor vagabonzi. Daca intr-o perioada de (sa zicem 2 saptamani) nu gasesc o familie sa-i adopte...Pa!. Si cam care ar fi sansele ca, toti cainii din Bucuresti sa-si gaseasca familii adoptive?

#89
agu

agu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.08.2006

 terratec, on Feb 21 2008, 12:58, said:

Toti dezaxatii se autointituleaza iubitori de animale si incep sa se agite pe unde pot.
Ii iubiti, tineti la ei ?? LUATI-I ACASA !!!

Daca nu, acceptati sa fie omorati.

Tare mult imi doresc sa ciufulesc vreo 2-3 pet-loveri care lasa cainii pe strazi.
Poate o sa va ciufuleasca si legea, ca nu se poate cu voi. Sunteti niste prefacuti instabili psihic.
Cred ca adaposturile alea sunt bune pentru voi.

Intre timp, javrele periculoase vor gusta chiftele magice, ca sa faceti si unii si altii spume la gura.  :)

Prietenul meu forumist , sa inteleg ca tu esti stabil psihic cand vezi caini loviti  cu batele pana la sange , cand vezi cai batuti in cap cu ciocanele pana la moarte doar ptr. ca epuizati , au refuzat sa mai traga ? Dar cand vezi cativa gaozari jucand ,, fotbal '' cu o biata pisicuta nevinovata ... tot stabil psihic esti ?

Vorbesti de otrava ptr. animale ?!  Micule sadic cu copilarie nefericita , tu stii in ce chinuri groaznice moare un animal otravit ? Stii ca nu moare pe loc ci in cateva zile cu dureri groaznice ? Stii ???

Ai familie ? Ai copii ? Daca ai ( sau nu ) , ce le spui despre animale ? Ca sunt murdare , ca sunt bolnave , ca musca ?  Sau ii inveti sa se poarte frumos cu ele , sa le hraneasca , sa se joace cu ele , sa le iubeasca ?

Si vreau sa stiti ca DA ! Asa e , nu este normala prezenta cainilor fara stapan pe strazi . Ei sunt infometati , poarta boli si sunt inestetici . Asa e !  Dar oare nu tot noi oamenii suntem vinovati de aceasta situatie ? Nu tot noi i-am aruncat pe strazi permitandu-le sa se inmulteasca ?
In aceasta situatie trebuie sa detinem controlul asupra numarului lor printr-un procedeu obisnuit in tarile civilizate : castrarea .
Repet : prefer sa platesc impozite ptr. asta decat ptr. bordurile lui Videanu ...

Nu crezi ca Divinitatea a vrut ca pe langa om sa fie si animale ? Sau nici in Divinitate nu crezi ?

Nu consideri ca e o dovada de lipsa de civilizatie si inapoiere in timp cu multe secole , comportamentul unora fata de animale ?

Ca si concluzie , a mai spus-o cineva mai sus : ,, am trait suficienti ani si inca nu am fost muscat niciodata de vreun caine ( in schimb m-a muscat cu dragoste pisicuta mea de acasa ) !  
Animale mai mari decat oamenii nu exista !!!

 spare-me, on Feb 21 2008, 21:39, said:

toti iubitorii de maidanezi ar trebui sa se ia de mana si sa adune toti cainii sa ii tina la ei in casa

nu mai ai loc pe strazi de toate javrele bagaboante care umbla in haita, latra toata noaptea, ameninta oamenii, mai ales copiii, sar in fata masinii, se caca pe toate aleile si put ca niste javre ordinare ce sunt.

in nicio tara civilizata cu legi pentru protectia animalelor si cu tot tacamul NU EXISTA JAVRE PE STRAZI :death:
numai in romania s-au trezit toti iubitorii de animale sa ia apararea maidanezilor.

daca sunteti impotriva omoratului cainilor, toti care ati semnat blestemata aia de petitie sa fiti obligati prin lege sa-i luati in casa !:Death:


Prietene ... Javre suntem noi oamenii . Bietele de ele sunt animale fara stapan !

 LauraColt, on Feb 22 2008, 08:19, said:

Exact ! Acum 2 ani fetita mea,mare iubitoare de animale de orice fel si care mi-ar aduce acasa toti catelusii intalniti pe strada,a fost atacata chiar de cainele ingrijit de vanzatorul de ziare de la toneta din colt , caine pe care Alexa mea il hranea zilnic cu sandvishurile date pentru la scoala,caine pentru care strangea resturile de mancare din casa desi noi aveam si  si noi 2 caini si 3 pisici,caine pe care ea il mangaia,vorbea cu el .Nu l-a provocat cu nimic,nu a dat in el .Pur si simplu iesise sa duca gunoiul,a aruncat punga cu gunoi si cand sa intre in bloc javra a atacat-o din spate si mi-a muscat copilul si de maini si de picioare si de burtica,copil de 8 ani jumate .Explicatii voi ca din cauza ei a fost muscata ,ca din cauza ei a trebuit sa faca injectiile alea in burta 7 zile si sunt dureroase ca draku !...Am vazut intreaga scena pentru ca tocmai ieseam cu cealalta fetita,mica de un an si nu stiam cum s-o pun mai rpd in carucior si sa mi-o salvez pe cea mare .
Atat eu cat si fiica mea dam de mancare la toti cainii de pe langa bloc,am ingrijit,dus la medic,cautat "parinti" pentru diverse animale :pisici/caini/hamsteri .
La ai mei am avut la un moment dat 3 caini si 5 pisici deci sa nu spuneti ca nu-mi plac cainii!
Dar atat eu cat si copilul meu am fost atacate pe strada de haite,am alergat cu cea mica in brate alergata de 3 dulai maidanezi....
Trebuie luate niste masuri si,da,in Anglia spre exemplu,daca in termen de n zile cainii nu sunt adoptati atunci ....Cu parere de rau  va spun !In Canada la fel,in Germania la fel si sa nu spuneti ca nu-i asa ca stiu din surse sigure .NU,eutanasia nu e o solutie dar.....

Ca si oamenii , unele exemplare sunt mai instabile ... emotional . Pot ataca de frica , ca o reactie de autoaparare !  In nici un caz nu ataca de placere !

 danok007, on Feb 22 2008, 16:29, said:

din banii mai marilor aparatori ai cainilor


Prefer sa platesc impozite ptr. adaposturile de animale decat sa schimbe Videanu borduri si sa faca p*la mare !

Edited by agu, 28 February 2008 - 17:52.


#90
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
prietene, vorbeste in numele tau !

toti fanaticii astia ca tine confunda CHINUIREA ANIMALELOR cu EUTANASIEREA SAU LUAREA LOR DE PE STRAZI SI DUCEREA IN ADAPOSTURI !

mai "prietene" nu stiu de unde dracu trageti voi concluzia ca noi astia nebuni care vrem strazi fara rahat de caine si javre pline de boli care musca oameni sau imput aerul vrem sa-i chinuim ?!?!

NOI NU VREM SA II CHINUIM NOI SAU SA FIE CHINUITI DE ALTII ! VREM DOAR SA DISPARA DRACU' DE PE STRAZI !

pricepi sau e greu ?

i-ai tu acasa pe toti si dormi cu ei in pat...:death:

Edited by spare-me, 28 February 2008 - 18:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate