Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cainii - un pericol public

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

#55
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

View Postdanok007, on Feb 22 2008, 16:29, said:

din banii mai marilor aparatori ai cainilor
Mai bine ar fi sa fie tinuti din banii celor care au probleme cu ei si carora li-e frica. De ce sa dau eu personal bani daca marea asta problema e a lor?! Adica asa-mi pare corect :D  Daca unii is oameni de treaba si au grija de ei nu-nseamna ca trebuie luati de fraieri. Nu sunt cainii nostri, ai iubitorilor de animale (ca daca ar fi fost ai nostri n-ar mai fi ajuns in strada), sunt caini "comunitari" (adica din Comunitatea Europeana :lol: ). Si legea nu permite ca aceasta problema sa se rezolve pe cai "sangeroase".
Adica daca-i de aruncat pisica in ograda celuilalt... de ce sa n-o aruncam?

E oarece ironie in postu' asta, sper ca va dati seama.

#56
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostSINEKT, on Feb 22 2008, 16:25, said:

Eu nu am probleme cu cainii indiferent pe unde merg sau daca cunosc acei caini sau nu, sau daca ei ma cunosc pe mine. Asta se intampla din cauza ca imi plac animalele, cainii cu atat mai mult, si nu mi-e nici frica, nici scarba nici altfel cand trec pe langa / printre caini. Si ei simt asta si nu se intampla nimic rau. Ba mai mult, am fost muscat de 3 ori pana acum de caini maidanezi si de fiecare data am facut tratament antitetanos, cu dus la spital periodic si tot tacamul. Si inca nu ii urasc, doar ii compatimesc ca trebuie sa imparta acelasi spatiu cu niste specimene ca initiatorul topicului.

Asta-i cel mai tare post  :D Nu ai probleme cu cainii, dar te-au muscat de 3 ori. Din pacate sunt destul de multi inconstienti ca tine, care se autointituleaza "iubitori de animale", semneaza petitii si sustin ca doar oamenii rai sunt muscati de caini. Eu nu sunt dispus sa-mi asum riscul de a fi muscat, asa ca sunt de acord cu eutanasierea. Unii din acesti "iubitori de animale" considera ca cei care ar vrea sa scape de cainii vagabonzi sunt "niste bestii fara suflet". Nu stiu daca ati remarcat, dar nu are nimeni treaba cu pisicile, porumbeii sau alte animale de prin orase, dar intelegeti ca pentru multi cainii vagabonzi chiar reprezinta o amenintare.

#57
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Nu e chiar asa de simpla situatia. Cainii in mod normal nu sunt periculosi chiar si cand latra, dar sunt animale si au instinctele lor. Sa va spun ce am patit eu:
Cand eram in liceu in drum spre casa treceam pe langa o sala de sport in fata careia un grup de binevoitori contruisera un cotet pt o catea.
Catea care a avut pui mai tarziu  :rolleyes: Faza care e, cand am trecut pe langa ea, fara sa-i dau atentie, m-a muscat din senin(nu grav, mai mult o zgarietura) crezand ca sunt o amenintare pt puii ei dupa care a fugit speriata.
Dupa aceasta intamplare a trebuit sa fac 6-7 drumuri la spitalul colentina pt antirabic: timp pierdut, stres etc..

Zeci, sute sau mii de oameni sunt mutilati nu cand sunt adulti(ca deh, esti mare si impunator) dar de cand erau copii si de inaltimea unui astfel de caine maidenez care ataca mai mult sau mai putin provocat. Am trei caini la tara si nu mi-as dori vreodata sa sufere dar avem o situatie destul de grava in orase chiar nu se ia nici o masura?
Cred si eu in castrare dar asta plan pe termen lung iar la noi se alege praful de orice pe o perioada mai mare de 4 ani

Pt iubitorii de maidanezi: Sa vad ce mai credeti voi de maidenezii vostri cand sunteti la marginea unui oras pe un camp fara adapost si va alearga o haita de caini, e bine bine! Multi vorbesc putini suporta consecintele

Edited by Blackhawk, 22 February 2008 - 18:27.


#58
mistique

mistique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 09.04.2006
Poate ca ar trebui sa apara un "moment zero". Adica inchidem ochii pentru o noapte , plangem petru bietele animale, dar facem o curatenie totala.Cu siguranta dupa cateva zile de "suferinta" ne vom simti mai bine apoi , cand sotia va putea sosi seara de la serviciu fara teama, cand iesi cu copilul sa nu fii mereu stresat ca i se poate intampla ceva si poate ca ne vom simti si noi mai european in orase. Ar trebui apoi facut un recensamant al animalelor cu stapan , marcarea lor cu cipuri, iar daca omul se plictiseste de el si-l arunca apoi in strada sa fie amendat. Iar ideea de a aduna toate javrele de pe strazi in aprtamentele "iubitorilor de animale" mi se pare o idee foate proasta. Nu intru in amanunte caci se stie ce "bucurii" gasesti in fata usii dimineata , pe scara , pe alee si ce zgomot de nesuportat produc mai ales pe seara.  P.S.: Nu urasc cainii si nici n-am avut personal incidente neplacute , dar stiu ce-a patimit o prietena de-a  mea.

#59
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

View Postmistique, on Feb 22 2008, 18:52, said:

Poate ca ar trebui sa apara un "moment zero". Adica inchidem ochii pentru o noapte , plangem petru bietele animale, dar facem o curatenie totala.Cu siguranta dupa cateva zile de "suferinta" ne vom simti mai bine apoi , cand sotia va putea sosi seara de la serviciu fara teama, cand iesi cu copilul sa nu fii mereu stresat ca i se poate intampla ceva si poate ca ne vom simti si noi mai european in orase. Ar trebui apoi facut un recensamant al animalelor cu stapan , marcarea lor cu cipuri, iar daca omul se plictiseste de el si-l arunca apoi in strada sa fie amendat. Iar ideea de a aduna toate javrele de pe strazi in aprtamentele "iubitorilor de animale" mi se pare o idee foate proasta. Nu intru in amanunte caci se stie ce "bucurii" gasesti in fata usii dimineata , pe scara , pe alee si ce zgomot de nesuportat produc mai ales pe seara.  P.S.: Nu urasc cainii si nici n-am avut personal incidente neplacute , dar stiu ce-a patimit o prietena de-a  mea.
Atunci sa vorbeasca prietena ta, ca noi nu vorbim in numele altora.
Tot am zis si tot o sa mai zic: oameni buni, nu mai faceti scenarii cu eutanasieri in masa si momente zero, ca or sa ramana la stadiul de scenarii. Chiar nu-ntelegeti asta?! Realitatea e aceea ca avem o problema, si ca problema respectiva trebuie rezolvata prin metode legale. Fie ca va convine sau nu. Nu vreti sa dispara cainii vagabonzi in cativa ani, stati linistiti: n-or sa dispara. N-or sa dispara insa nici peste noapte.

#60
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

View Postandrei_0, on Feb 22 2008, 18:10, said:

Nu stiu daca ati remarcat, dar nu are nimeni treaba cu pisicile, porumbeii sau alte animale de prin orase, ...
Ei nu zau! Eu chiar n-am remarcat. Cat femeia de serviciu si vecinele mahalagioaice discuta langa geamu' meu despre pisicile care "strica ecosistemul" (in cuvintele lor ar fi "strica copacii, fac numai rau!", iti dai seama ca nu stiu ele ce-i ala ecosistem :D ) si atata vreme cat vecinii imi bat obrazu' ca hranesc pisicile vagaboande (un nene era afectat ca-i manca jivina de pe jos) nu pot sa te aprob. Raman la ale mele. ;)

#61
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Daca nu esti de acord cu eutanasierea lor sau otravirea lor esti numit "iubitor de animale" , dar pe un ton de parca tu ai zice ceva de rau nu idiotii care vor sa otraveasca cainii.
Singura solutie pe care o vad eu e castrarea lor.
Fiti seriosi..la caini va ganditi cand stiti ca prietenele/sotiile/copii sunt singuri pe strada dupa ce se intuneca ?
Va asigur eu ca nu..

#62
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostValy1, on Feb 22 2008, 20:41, said:

Fiti seriosi..la caini va ganditi cand stiti ca prietenele/sotiile/copii sunt singuri pe strada dupa ce se intuneca ?
Va asigur eu ca nu..
Da, bine ca nu ai tu o haita de caini care isi face veacul dupa coltul blocului.
Cred ca vorbim in necunostinta de cauza, oricine are un copil mic il vad indreptatit sa "scape" de o potentiala amenintare. Ar fi un risc inutil.

Sunt oameni care numai stau dupa autoritati si iau masuri. E mult mai rau pt saracii caini asa  :nonobad:

#63
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

View PostBlackhawk, on Feb 22 2008, 21:13, said:

Da, bine ca nu ai tu o haita de caini care isi face veacul dupa coltul blocului.
Cred ca vorbim in necunostinta de cauza, oricine are un copil mic il vad indreptatit sa "scape" de o potentiala amenintare. Ar fi un risc inutil.

Sunt oameni care numai stau dupa autoritati si iau masuri. E mult mai rau pt saracii caini asa  :nonobad:

Daca cine are copil mic n-are si responsabilitatea sa stea cu el pe-afara... intr-adevar ia masuri dupa cum il/o duce capu' (nu prea mult, desigur). De asta s-a si dat legea asta. Eu am fost mai mereu de parere ca legiuitorii au mai multa minte decat muncitorii necalificati, oameni din popor sa le zicem. De asta nu ma mira dezaprobarea unor legi/ interpretarea  lor in functie de preturile de la patrunjel/leustean&co. :D
Important e ca se pedepseste ce face parintele de copil mic care ia atitudine (in sensul "ala" mentionat). Atata. Parlamentarile-n plus, scenariile, atat timp cat nu-s constructive, cred ca-s de prisos. Parerea mea ;)

#64
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
nu este normala existenta ciinilor fara stapin pe strada!daca iubitorii de ciini depling soarta celor fara de stapin sint liberi sa-i ia acasa fara nici o problema!detin ciine ,imi plac animalele,nu as face rau nici unei gaini dar ciini fara stapin si pisicile fara stapin nu sint cu nimic mai bune decit un sobolan ,ba inca ciinii  sint mult mai periculosi!nu neg ca aceasta situatie este provocata de om !

#65
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Posts3ction31, on Feb 22 2008, 22:38, said:

Daca cine are copil mic n-are si responsabilitatea sa stea cu el pe-afara... intr-adevar ia masuri dupa cum il/o duce capu' (nu prea mult, desigur). De asta s-a si dat legea asta. Eu am fost mai mereu de parere ca legiuitorii au mai multa minte decat muncitorii necalificati, oameni din popor sa le zicem. De asta nu ma mira dezaprobarea unor legi/ interpretarea  lor in functie de preturile de la patrunjel/leustean&co. :D
Important e ca se pedepseste ce face parintele de copil mic care ia atitudine (in sensul "ala" mentionat). Atata. Parlamentarile-n plus, scenariile, atat timp cat nu-s constructive, cred ca-s de prisos. Parerea mea ;)
Nu stiu de ce tot ii dai cu legile, legile se pot schimba. Si nu vad alta solutie la problema cainilor vagabonzi decat eutanasia. Castrarea in situatia actuala e o gluma proasta, cainele castrat musca la fel de bine ca si cainele potent. Nu-mi convine nici ca unii sa fie nevoiti sa foloseasca "chiftelute magice", problema asta trebuie rezolvata civilizat, sistematic si la scara larga. Sigur ca Brigitte Bardot isi permite sa iubeasca cainii vagabonzi si sa faca lobby impotriva eutanasierii, dar acu doi ani am batut Franta din nord pana in sud, si n-am vazut nici un caine vagabond. Acuma sunt in Germania, langa mine sunt niste santiere si un parc unde sunt iepuri, rate salbatice si o pereche de lebede, dar n-am vazut caini decat impreuna cu stapanul.

#66
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

View Postandrei_0, on Feb 22 2008, 23:12, said:

Nu stiu de ce tot ii dai cu legile, legile se pot schimba.
Daca-i asa hai sa nu tinem cont nici de Constitutie, ca si ea se poate schimba. Hai sa-ncalcam tot dreptu' comunitar, ca poate se schimba si el.
Traim intr-un stat de drept. Stii ce-i ala? ;)
Tu vezi eutanasierea ca fiind singura solutie. Altii nu.

#67
grigoreee

grigoreee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.11.2006
eutanasierea este singura solutie daca in alte tari sunt eutanasiati de ce la noi sa nu fie ?(si in tarile in care sunt eutanasiati nu au protectia animalelor etc.?)
cu castaratul  o sa se termine nici odata si pana la urma tot o sa se ajunga la eutanasiat.
sau poate o sa ii lasam sa ne manance de vii (e culmea sa nu poti iesii din casa intr-un oras ca te mananca animalele de parca ai fii in padure)
eutanasiem acuma mai putini sau mai multi mai tarziu

#68
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Posts3ction31, on Feb 22 2008, 23:34, said:

Tu vezi eutanasierea ca fiind singura solutie. Altii nu.
Cu sau fara eutanasiere cainii nu au ce cauta in libertate pe strazi.
Pe Brigitte Bardot nici nu trebuia s-o primeasca cineva, mare prostie atunci. Nici nu conteaza ce e la altii, la noi totul e unic si e nevoie de masuri extreme(repeet cu sau fara eutanasiere, dar nu e fezabil fara)

View Postgrigoreee, on Feb 23 2008, 02:31, said:

eutanasiem acuma mai putini sau mai multi mai tarziu
+1

Edited by Blackhawk, 23 February 2008 - 08:06.


#69
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postgrigoreee, on Feb 23 2008, 03:31, said:

eutanasiem acuma mai putini sau mai multi mai tarziu
Good point  :thumbup:

#70
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
vineri s-a organizat vanatoarea! o duba de 1,5To si cativa muncitori au redus "septelul cu noua capete"! este mult mai liniste si curat acum...
trebuie organizata si a doua sedinta!
din pacate, cainii au fost doar "mutati". unul din mumcitori a propus ca ii aranjeaza cu un par in cap, dar unii idioti n-au fost de acord...

propun ca toti cainii prinsi sa fie aruncati in custile de la ZOO. in felul acesta, "pisicutele" se vor bucura de carne proaspata si de bucuria vanatorii!

#71
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postcarman, on Feb 25 2008, 07:30, said:

propun ca toti cainii prinsi sa fie aruncati in custile de la ZOO. in felul acesta, "pisicutele" se vor bucura de carne proaspata si de bucuria vanatorii!
Stai asa, sa nu exageram. Eutanasierea se face in cel mai putin dureros mod posibil. Asta ca ultima solutie

#72
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View PostBlackhawk, on Feb 25 2008, 07:42, said:

Stai asa, sa nu exageram. Eutanasierea se face in cel mai putin dureros mod posibil. Asta ca ultima solutie
tu ai vazut ce apatici sunt leii,tigrii si alte feline de la zoo? crezi ca nu s-ar bucura sa vaneze putin???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate