Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Cainii - un pericol public

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

#37
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

 kappa_man84, on Feb 22 2008, 12:55, said:

la 12-15 pisici intr-un apt. e clar ca sunt nebuni :death:
Pai uite ca de la astia nebuni aveti voi pretentia sa va scape de caini. Care-i mai nebun atunci, el ca-i tine in casa, sau tu, ca tipi sa si-i ia acasa ca altfel ii omori?
Cred c-a auzit toata lumea vorba aia cu "al' mai dastept cedeaza" ;)

Edited by s3ction31, 22 February 2008 - 13:23.


#38
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 s3ction31, on Feb 22 2008, 13:20, said:

Pai uite ca de la astia nebuni aveti voi pretentia sa va scape de caini. Care-i mai nebun atunci, el ca-i tine in casa, sau tu, ca tipi sa si-i ia acasa ca altfel ii omori?
Cred c-a auzit toata lumea vorba aia cu "al' mai dastept cedeaza" ;)

eu nu am tipat sa ii ia in casa, eu sunt pentru eutanasiere  :console:

#39
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

 kappa_man84, on Feb 22 2008, 13:28, said:

eu nu am tipat sa ii ia in casa, eu sunt pentru eutanasiere  :console:
Si mai bine! Perfect!  :wallbash:

#40
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 s3ction31, on Feb 22 2008, 14:43, said:

Si mai bine! Perfect!  :wallbash:

stiu :proud:

#41
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 s3ction31, on Feb 22 2008, 13:20, said:

Pai uite ca de la astia nebuni aveti voi pretentia sa va scape de caini. Care-i mai nebun atunci, el ca-i tine in casa, sau tu, ca tipi sa si-i ia acasa ca altfel ii omori?
Cred c-a auzit toata lumea vorba aia cu "al' mai dastept cedeaza" ;)



autoritatile trebuie sa ne scape de maidanezi, nu pers private.

daca tii tu musai sa ai in casa n pisici si y maidanezi, iti asumi raspunderea pentru ei.

oricum sunt putine pers ca tine, nu asa se rezolva problema din Bucuresti cu maidanezii.

Edited by jihadu, 22 February 2008 - 14:53.


#42
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

 kappa_man84, on Feb 22 2008, 14:44, said:

stiu :proud:

Dar iaca, "Conform noii legi, care modifica Legea 205/2004, constituie infractiune [...]omorârea animalelor, [...]maltratarea si schingiuirea acestora [...] Actul normativ prevede pedepse care pot merge pâna la amenzi penale de 2.000 lei sau închisoare de pâna la un an."  ;)
Ce te faci atunci? :D

 jihadu, on Feb 22 2008, 14:51, said:

autoritatile trebuie sa ne scape de maidanezi, nu pers private.

daca tii tu musai sa ai in casa n pisici si y maidanezi, iti asumi raspunderea pentru ei.

oricum sunt putine pers ca tine, nu asa se rezolva problema din Bucuresti cu maidanezii.

Probabil ca n-ai citit atent. Ia-o de la capat inainte sa te contrazici cu mine, o sa vezi ca n-ai de ce s-o faci.

#43
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 s3ction31, on Feb 22 2008, 14:58, said:

Dar iaca, "Conform noii legi, care modifica Legea 205/2004, constituie infractiune [...]omorârea animalelor, [...]maltratarea si schingiuirea acestora [...] Actul normativ prevede pedepse care pot merge pâna la amenzi penale de 2.000 lei sau închisoare de pâna la un an."  ;)
Ce te faci atunci? :D



Probabil ca n-ai citit atent. Ia-o de la capat inainte sa te contrazici cu mine, o sa vezi ca n-ai de ce s-o faci.


Nu ma contrazic cu tine, doar afirm ca aceasta problema, a maidanezilor, trebuie rezolvata de autoritati, nu de particulari.

Nu am gasit vreun post al tau in care sa sustii o opinie diferita de asta.

#44
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 s3ction31, on Feb 22 2008, 14:58, said:

Dar iaca, "Conform noii legi, care modifica Legea 205/2004, constituie infractiune [...]omorârea animalelor, [...]maltratarea si schingiuirea acestora [...] Actul normativ prevede pedepse care pot merge pâna la amenzi penale de 2.000 lei sau închisoare de pâna la un an."  ;)
Ce te faci atunci? :D

unde ai citit tu ca maltratez si schingiuiesc cainii? sau citesti printre randuri, ca toti fanaticii brigitteni?  :huh:

#45
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

 jihadu, on Feb 22 2008, 11:59, said:

1.cam 60 de bucuresteni sunt muscati pe zi, o cifra foarte mare.
2.In Istanbul in 5 zile nu am vazut un maidanez pe strada, deci se poate.
1. Vreau si eu un link spre ceva care sa sustina aceasta afirmatie.
2. Acolo ii gasesti perpelinduse in saormerii  :lol:

#46
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Centrele de ecarisaj sunt pline, după adoptarea Legii animalelor

Câinii comunitari și-au reînceput exodul între blocurile din Capitală. Centrele de ecarisaj sunt pline pentru că eutanasierea este interzisă de Legea protecției animalelor. Interzisă este și întoarcerea câinilor în stradă. În aceste condiții, activitatea bazelor de ecarisaj este, practic, blocată.

Zgribuliți prin cutii de carton, aciuați lângă tomberoane sau pur și simplu pe străzi, patrupedele fără stăpân riscă să redevină o imagine cotidiană a Capitalei. De săptămâni bune, niciun bucureștean n-a mai văzut lucrători de la ecarisaj care să-i ridice pe prietenoșii sau, dimpotrivă, fioroșii câini comunitari.

VOX: "N-am văzut de la ecarisaj de ani de zile, pe nimeni..."

Centrele de ecarisaj din Capitală sunt pline ochi. Noua lege de protecție a animalelor le interzice acestor firme să eutanasieze animalele dacă nu sunt grav bolnave. Aceeași lege nu le permite castrarea și lăsarea în stradă dacă nu sunt adoptați de cineva."

VOX: "Sunt foarte mulți câini și ne este frică de ei. Și nouă și copiilor. Ne este foarte teamă."

VOX: "Am vorbit cu administrația și ce-am rezolvat? Vecinii hrănesc câinii aceia, nu pot să rezolv nimic."

La sfârșitul lui ianuarie 2006, știrea că un cetățean japonez a murit în București după ce a fost mușcat de un câine a făcut înconjurul planetei. Statisticile de la Institutul Matei Balș arată că, în medie, 60 de bucureșteni sunt mușcați zilnic de câinii comunitari.

17 feb 2008 13:13

Ia de aici...

http://www.gandul.in...ml?3935;307857= sau aici


edit: alta data use gugal

Edited by kappa_man84, 22 February 2008 - 16:00.


#47
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si la ce te ajuta linkul ?...dormi mai bine la noapte ?
nu va e scarba sa vedeti numa' javre turbate, bolnave, hoinarind pe strazi ?...

se pare ca nu...

#48
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

 kappa_man84, on Feb 22 2008, 15:43, said:

unde ai citit tu ca maltratez si schingiuiesc cainii? sau citesti printre randuri, ca toti fanaticii brigitteni?  :huh:
mai citeste si tu o data postul cu pricina. Inainte de maltratat si schingiut vei vedea "omorarea animalelor". Nu mai zic nik de citit printre randuri, vad ca-i la moda :D

#49
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 s3ction31, on Feb 22 2008, 16:17, said:

mai citeste si tu o data postul cu pricina. Inainte de maltratat si schingiut vei vedea "omorarea animalelor". Nu mai zic nik de citit printre randuri, vad ca-i la moda :D

aa,acolo...stai calm/a ca le arunc "carnaciorii fermecati" de la balcon, noaptea...nu vede nici dracu  :rolleyes:
multumesc pentru grija :console:

#50
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

 spare-me, on Feb 22 2008, 16:00, said:

si la ce te ajuta linkul ?...dormi mai bine la noapte ?
nu va e scarba sa vedeti numa' javre turbate, bolnave, hoinarind pe strazi ?...

se pare ca nu...

Intr-adevar, mie nu mi-e. Ti se pare bine :D
Stai tu linistit ca turbate  nu prea sunt, ca daca ar fi s-ar sti in tot orasu' ;)
Ele ce vina au ca-s bolnave si n-au unde sta? Repet, nu mi-e scarba. Mi-e doar mila. Cum li-i unora mila de copiii strazii (colorati au ba) care fura si sar la bataie.

#51
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Eu nu am probleme cu cainii indiferent pe unde merg sau daca cunosc acei caini sau nu, sau daca ei ma cunosc pe mine. Asta se intampla din cauza ca imi plac animalele, cainii cu atat mai mult, si nu mi-e nici frica, nici scarba nici altfel cand trec pe langa / printre caini. Si ei simt asta si nu se intampla nimic rau. Ba mai mult, am fost muscat de 3 ori pana acum de caini maidanezi si de fiecare data am facut tratament antitetanos, cu dus la spital periodic si tot tacamul. Si inca nu ii urasc, doar ii compatimesc ca trebuie sa imparta acelasi spatiu cu niste specimene ca initiatorul topicului.

#52
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
daca din alea 3 muscaturi una era de fata sa ramai mutilat pe viata ii compatimeai in continuare nu?
ma bucur totusi ca nu s-a intamplat mai rau...

#53
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da' de ce nu ii iei in casa ?
ce dracu cauta animalele libere pe strazi ?

organizati-va frate, adunati-le duceti-le la voi acasa, in adaposturi (daca sunt) in padure, etc...nu pe strazi in orase "civilizate"

#54
danok007

danok007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 479
  • Înscris: 11.02.2007

 s3ction31, on Feb 20 2008, 22:22, said:

"
tinuti din banii cui 30-60 de zile
? Si-n care alte parti stii tu ca se procedeaza asa?

din banii mai marilor aparatori ai cainilor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate