Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tari vizitate

- - - - -
  • Please log in to reply
522 replies to this topic

#73
dementzica

dementzica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.03.2005
A fost cineva in Malta?

#74
alypop

alypop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.03.2004
eu am fost in :PORTUGALIA-Lisabona e un oras foarte frumos,tin minte ca eram cu multi colegi in metrou si dintr-o data ne-am vazut afara ,vedeam orasul ,ne-am speriat cumva  :P
                   : FRANTA-Paris,m-am dus sa-mi cumpar o camera video si la iesire din magazin m-au agatat niste romanasi care mi-au oferit acelasi model la jumate de pret,in rest e super Luvru si tot ce e de vizitat.
                               -Strasbourg-foarte frumos ,mai ales pe canal cu barca ,dar scump totul pe acolo.
                   LUXEMBURG:frumoasa tara ,curata, am ajuns la 3 dimineata si nu am gasit nici o toaleta deschisa ,programul era de la 7 la 22,hmmmmmmm pe la 5 dimineata nu am mai rezistat si ne-am furisat langa un circ amplasat intr-un parc langa primarie,cand sa fac si eu un pisuletz ,vad un cap si gat de girafa in fata mea ,nu am mai facut nimica ,la ora 7 s-a deschis toaleta ,am platit atat de scump pe acea vreme ca nu ne mai scapa pe niciunul.
                      :ANGLIA-nu ma puteam obisnui cu masinile si plus ca am prins tot timpul vreme proasta ,in rest a fost fain,un tricou cu Oxford scris pe el 23 de lire,am spart din greseala un tester intr-un magazin de parfumuri:)
                      SPANIA-palma de mallorca,ufff faze si faze si frumos dar si urat ,depinde unde nimeresti,m-am urcat intr-un auobuz in drum spre centru si in spatele am auzit numai "bagami-as scoate-as",vai nici nu mi-a dat prin cap ca pot fii atatea romani acolo,nu ca ar fi o problema dar la limbajul ala ......
                        LETONIA-Riga e un oras foarte frumos,oameni faini acolo ,he he si inalti,prima zi la hotel am deschis geamul ca era prea cald si s-a dus  perdeaua etajul 18,nu am mai gasit-o ,a trebuit sa refuz menajera timp de 5 zile sa nu faca curat .
                    ITALIA-Venetia.frumos am petrecut clipe de vis acolo ,plus ca am reusit sa o vad pe Sharone Stone savurand ieftina cafea (25 euro una)de la cafeneaua Florian din San Marco , eram cu alti turisti si am aflat una mai ieftina la 5 euro intr-o cafenea mai indosita:),m-am ales decat cu poze stil paparatzi
                                 Trieste-vai urat e orasul ala ,te pierzi in el e ciudat amplasat ,blocuri din zona crepusculara
                   CROATIA-fainnnnnnnnn ,ce vacante ,wow ce apa ,ce mancare ,superrrrrrr,nudisti,super pt all body bronze
                    TURCIA-preferata mea ,prin asta am spus tot ,am fost de foarte multe ori ,de fiecare data experiente faine.
                    GERMANIA-foarte frumos sudul ei ,stau aici de 2ani,cam multi oameni reci ,intentionez sa ma mut in Turcia
                     AUSTRIA-Viena e fantastica;primul loc in care am vazut doi gay sautandu-se in public ,eram toti cu obrajii lipiti de geamul autocarului sa vedem "noutatea",surpriza in parcarea hotelului care nu a acceptat autocarul nostru ,cica era prea poluant ,ha ha
                    Toate tarile vecine si mai este vreme de mai multe :)
cam atat pe scurt ,faze comice au fost gramada, dar e prea mult de scris ;)

#75
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004
Ai fost in fiecare tara cu avionul?
Imi lipseste Serbia si Crna Gora sau Ungaria.

#76
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
Pentru o tara din UE  ce documente se mai cer la vama? [dovada de cazare? declararea duratei exacte? etc.]
Daca are vreo importanta: se pleaca cu o masina mica, deci se traverseaza si ungaria si slovacia (sper sa nu gresesc prea mult).

Edited by Andrei, 07 August 2005 - 15:48.


#77
octaviancucu

octaviancucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 30.06.2005

toyomi, on May 9 2005, 10:34, said:

Germania
Franta
Luxembourg
Belgia
Elvetia
Olanda

mie toate mi-au placut , fiecare tara are frumusetea ei .

mi-am propus sa vizitez ...daca voi avea vreodata sansa .

USA
Africa de Sud
Arabia Saudita
India
China
Emiratele Arabe
Australia

<{POST_SNAPBACK}>



in Arabia Saudita te astept eu  :naughty:

#78
rosagold

rosagold

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.07.2005

guerila, on Sep 14 2004, 08:58, said:

Frantza- parisul e de vis cum zicea cineva.
Olanda-cea mai faina tzara dpdv al oamenilor a stilului de viata a admosferei
Belgia-e ok ca lucruri ce le ai de vizitat.sint multe si faine si ciocolata e buna
Ungaria-cineva zicea ca e ffff faina budapesta.Acuma iertati-ma  da ma cac pe el orash.Dupa vizita acolo am devenit nationalist iredentist si sovin.Se de mare orash turistic insa te fac sa regreti ca ai fost acolo.Atitudinea lor fata de turisti e ostila.Si nu am lasat sa se vada ca sintem romani.Acuma ori am avut noi ghinion dpa ghinion 3 zile sau, mai plauzibil, is niste gunoaie.Dupa cele petrecute acolo nici podurile cu care se lauda nu pareau mare fis, nici parlamentul, nici palatu regal sau ce o fi pe deal nu mai aveau stralucire.Neste case mai mari.Sa nu mai vb ca nu vb engleza nici sa-i tai, ca gara centrala se inchide noaptea, ca politistii zic no inglish , se intorc si pleaca, ca pentru ei metroul verde e green grin grin (asa face el cind merge pe shine, grin grin) ca la festivalul de la szeghet din 3 tarabe 2 aveau tricouri cu dreptate pentru trianon, ca pe tren in drum spre casa am fost intrebati ca ce prosti ne invata pe noi la scoala ca transilvania e ungureasca, ca in aeroport tehnical problem e tactical problem ca in momentul cind dezvolti subiectul sa afli ce e in neregula cu tacticalu se uita ca vaca la poarta noua ca ai nevoie du un ungur naturalizat in alta tzara sa afli cind vine alt avion ca de la info nu stie decit maghiara , ca la schimb valutar in loc de 2600 de forinti iti dau 2060 forinti si daca nu esti atent o musti, ca daca schimbi metroul tre sa-ti iei bilet nou.eu unul o sa evit tzara asta ca tzara turistica si o sa cint ce am cintat la szighet:toamna se coc strugurii ...

<{POST_SNAPBACK}>


Sorry am fost in februarie la Budapesta si absolut oriunde am fost - hotel, aeroport, restaurant toti vorbeau engleza si toti au fost politicosi. Bucurestiul nu va ajunge niciodata la nivelul Budapestei din nici un punct de vedere.
Felicitari pentru limba romana pe care o folosesti!!!!

#79
dungatu

dungatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 24.04.2005
Usa : coasta de est- am locuit 18 luni in Laurel MD - frumos de vizitat ca orice tara , si de facut cumparaturi
Vara 2004: ungaria, austria, italia, franta-cannes, antibes, monaco, nice
luxemburg , germania
frumos pe coasta de azur...la pensie acolo e de locuit...se pot vedea yachturi de 6 stele ancorate in portul din Antibes- am inteles ca ar fi cel mai mare port din lume pentru ambarcatiuni de agrement
In curand (amr 3 zile): Turcia

Attached Files



#80
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
Egipt- jeg cat cuprinde in majoritatea oraselor vizitate. cairo super aglomerat, Buc este mic copil. Nu cred ca merita sa dai 1000 euro sa vezi piramidele sau muzeul de egiptologie.
Malaezia- frumoasa tara, oamenii foarte prietenosi (mai putini unii tinerii indobitociti  de religie). Un mixaj de culturi cum nu cred ca mai gasesti in alta parte. Niste insule in Marea Chinei de Sud  :coolspeak: . Sute si sute de km de plaje fara picior de turist. Engleza... cam toata lumea o vorbeste, eram in mijlocul junglei la 300 km de cel mai apropiat oras si opresc sa cumpar un ananas de la un mosh. Vorbea ala engleza mai bine ca mine, am mers ''acasa'' la el ( casa era un sopron acoperit de niste foi de tabla).
Thailanda-  :coolspeak:  (prietenii stiu de ce!)
Indonezia- frumoasa tara pacat ca-i locuita. Si-au meritat tsunamiul ala. Nu poti sa iesi pe strada ca nu stii daca nu-ti trage unu o bata pe dupa ceafa din motiv ca esti alb.... Fetele in schimb super prietenoase :P
Singapore- supercivilizati, curatenie cum nu am vazut pe nicaieri.  Oras super tehnologizat (accces la internet in taxiuri....) dar si foarte multa politie, camere de supraveghere ( inclusiv in lifturi). Apropos, este interzis fumatul pe strada sau mestecatul gumei, nu mai vorbim de aruncatul gunoaielor pe strada. Preturile... cam de doua - trei ori mai mari ca in Ro.
Franta- cam aroganti frantujii astia, mai ales in Paris.
Olanda-oameni  prietenosi si tara foarte  civilizata.
Anglia- am reusit sa vad in doua saptamani numai interiorul unui pub :cursing:  :confuzzled: Cred totusi ca este cel mai rapid mod de a te integra in societatea lor.
Emirates, Qatar- tarile astea in Middle East sunt toate la fel. Am vazut ca cineva vroia sa mearga in Arabia Saudita....Bafta, poate te alegi cu un glont in cap sau mai rau...
Algeria- Noaptea inainte de culcare propteam scaunele si masa in usa nu cumva sa intre cineva sa ne ia gaturile. Inainte de a iesi din hotel asteptam sa se formeze cortegiul masinilor de securitate in fata si  spatele nostru ca sa ne puteam deplasa. Din pacate nu se pot vizita picturile lor rupestre din Tassili tocmai din motive de securitate.  Cred ca  au cea mai prietenoasa si eficienta ambasada in Bucuresti dintre toate tarile arabe.
cam atat

#81
zamira

zamira

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.08.2005
Eu in 10 zile plec intr-un circuit Budapesta-Bratilslava-Viena-Praga si vroiam sa aflu cateva impresii de-ale voastre despre aceste orase, in secial despre Praga.

#82
vio_popescu2

vio_popescu2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.06.2005
De vizitat am vizitat:

BELGIA si OLANDA - Am stat 5 luni in Bruxelles, mi-a placut foarte mult, e foarte cosmopolit, eram student, aveam destul timp liber de vizitat.
Pe langa Maneken Pis tot pe acolo exista si Janecke Pis, o fetita care face pipi, arhitectul e roman.
Belgia e cat 5 judete de la noi, se viziteaza usor, mi-a placut peisajul din Ardeni, am vazut brazi la 700m altitudine. Bruges e splendid, multe canaluri si stradute mici si romantice. Am vazut o casa in care s-a infiintat prima bursa de marfuri din lume, pe la 1180, si care era inca locuita de familie. Mi-au mai placut Anvers si Oostende, la Marea Nordului.
M-am simtit ca Schumacher pe circuitul de la Spa, care e partial autostrada in timpul anului.
In Olanda mi-a placut enorm peisajul rural, am mers in iunie si era plin de flori si de verdeata, iar Amsterdamul e foarte cochet si relaxant, mii de biciclete. Mai toata lumea vorbeste engleza.
Cam greu de acomodat cu clima, ca ploua si de 3-4 ori pe zi.

COREEA DE SUD - ordine si curatenie desavarsita, pe langa Seul orasele mari europene mi s-au parut efectiv lazi de gunoi. Nu exista cersetori, someri, hoti, toate bordurile sunt pefecte. La 6 dimineata vine lumea in parc si face yoga. In statiile de autobuz aveau in '97 monitoare ca in aeroport si te anuntau cate minute mai trebuia sa stai pana venea fiecare autobuz. Mancarea e greu digerabila si iute, pana te obisnuiesti, lumea pe strazi ne privea cam exotic. Misoginism in floare, barbatii stau jos in metrou iar femeile in picioare. E adevarat ca ei muncesc si ele stau acasa si au grija de copii, in majoritate. Apartamentele sunt foarte mici si scumpe, se sta pe jos, au podele incalzite.

EGIPT - o tara cu multa istorie pe diferite paliere (vechii egipteni, relicve grecesti si romane, copticii ortodocsi, musulmani) dar si cu deserturi imense. Toti vor sa-ti vanda cate ceva, trebuie sa stai sa te tot tocmesti cu ei. Un litru de apa costa cat 3 litri de benzina. Piramidele sunt grandioase, se vede ca odata au fost geniali. Armata peste tot pe strazi, detectoare de metale in fiecare magazin sau hotel, contrast puternic, langa o zona de lux cu fantani arteziene si vile aparea o zona insalubra cu gunoaie si mizerie. Circulatia e un infern, nu exista semne de circulatie si nu se respecta nici o regula, autobuzele nu au statii, fiecare sare in sau din autobuz cand doreste, circula ca bezmeticii pe autostrada si nu semnalizeaza.
Alexandria - interesanta si mai "europeana" decat Cairo, preturi mici, vestigii grecesti si romane care merita vizitate.

GERMANIA, ELVETIA si AUSTRIA - disciplina si ordine tipic germana, dar destul de multa mizerie pe strazi, in orasele mari. Peisajul rural superb in Bavaria, Tirol si Baden-Wurtemberg, aer curat, verdeata si destul de cald iarna, fara viscol.
Pustimea pe strazi complet debusolata si lehamita, ma gandesc cu groaza ca asa o sa se ajunga si la noi.
In Elvetia mult lux pe strazi, dar si preturi enorme. Cam putina lume stie altceva decat germana, dar toti sunt dispusi sa te ajute.

FRANTA - Parisul e magnific daca esti o fire romantica si esti si cu persoana iubita langa tine, sau macar daca iti place istoria si arhitectura. N-au fost probleme cu engleza, fiindca ma descurc bine cu franceza, dar e adevarat ca multi nu stiu engleza decat la nivel scolar (inclusiv profesionisti in IT, cu care lucrez zilnic). Depinde de cat au umblat in afara si cat le trebuie limbile straine. Oricum pocesc in franceza toate cuvintele importate din engleza.
La hotel de 3* receptionere erau o negresa si o bulgaroica, care vorbea lejer 3-4 limbi straine (tot din Est, deh, cine vrea, poate).
Multa mizerie pe strazi, multi ciudat imbracati, mi-e greu sa accept ca e capitala modei. Cohorte de asiatici si de negri, vanzatori de toate felurile, a devenit un Babilon. Francezii sadea par minoritari pe strazi.
Strasbourg e foarte cochet, multe parcuri, poduri, canaluri, case albe cu obloane de lemn.
Nordul Frantei - peisaj rural foarte frumos, multe monumente dedicate luptelor din 1914-1918
Francezii au inventat ideea: ce frumoasa e tara noastra dar ce pacat ca e locuita (de francezi)

GRECIA - nordul mi-a aratat ce poate deveni Romania daca primeste (si investeste cu folos) peste 40 miliarde $ de la UE cum a facut Grecia in ultimii 20 de ani. Salonicul e frumos pe faleza, la Turnul Alb, prin cartiere e destul de anost, cu biserici inghesuite printre blocuri turn, seamana cu Bucurestiul.
Meteora e spectaculoasa, arata puterea religiei. Paralia seamana cu Mamaia, inclusiv prin fortarea plantarii unor palmieri acolo unde ei n-au crescut niciodata.

SPANIA - am fost doar in Mallorca, mi-a placut teribil atmosfera mediteraneeana, cu sute de palmieri pe strazi, vaporase, aer curat, alternanta mare-munte, livezi de portocali si maslini, turism de inalta clasa. Cred ca e locul unde m-as retrage la pensie (daca as avea si banii...), nu degeaba cumpara nemtii si englezii proprietati in draci in Spania.

In Romania merita vizitata Delta, manastirile din Nordul Moldovei, Maramuresul, Transfagarasanul, Sighisoara si Apusenii.

#83
mishooax

mishooax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.02.2005
Pana acum:

Germania (2x) - echt toll!

Austria (3x) - auch!

Franta - Parisul a fost dezamagitor per total, probabil din cauza conditiilor cam nasoale de cazare pe care le-am avut

Belgia - misto, clasic, in Bruessel mi-a placut mult; toate chestiile erau scrise in 2 limbi :)) [deh, n-am fost inca in Elvetzia :P]

Olanda - super!

Ungaria - hm... asa si asa... oricum mult peste noi

Grecia (cu tot cu insule :D)

Cehia [Praga :)]

In 2 saptamani plec in Germania din nou, si am de gand sa ajung si prin Olanda - dupa parerea mea, Amsterdamul a fost cel mai frumos oras pe care l-am vazut pana acum...

Hehe apoi vine viza de State si off I go to the West Coast!  :worthy:

Alles gute!

#84
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004

mishooax, on Sep 9 2005, 09:26, said:

...
Olanda - super!

Ungaria - hm... asa si asa... oricum mult peste noi
...
In 2 saptamani plec in Germania din nou, si am de gand sa ajung si prin Olanda - dupa parerea mea, Amsterdamul a fost cel mai frumos oras pe care l-am vazut pana acum...
....

<{POST_SNAPBACK}>


Da, Olanda are avantaj clar  :smoke:  :smoke:  :smoke:

#85
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

Milan, on Sep 9 2005, 12:23, said:

Da, Olanda are avantaj clar  :smoke:  :smoke:  :smoke:

<{POST_SNAPBACK}>

și Elveția are același avantaj :smoke:

#86
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005

toyomi, on May 9 2005, 09:34, said:

mi-am propus sa vizitez ...daca voi avea vreodata sansa .

...
Africa de Sud
...


hai ca m-ai distrat la faza asta :roflmaofast: :thumbdown:

. de curiozitate, cate stii despre Africa de Sud?...

#87
smacker

smacker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 01.08.2005
ok sa o luam in ordine:

Ungaria  
Austria  
Germania  
Cehia  
Italia   :coolspeak:
Elvetia  
Franta  
Monaco, Luxemburg, Andora
Bulgaria  :puke:
Turcia  :coolspeak: cel putin in sud e ok.
Egipt   din 1977 tot merg in egipt asa ca sunt un pic atasat, cel putin de cairo
Algeria  
Tunisia  
Yemen  :nonobad: am fost cel putin de 10 ori

#88
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
:photo:

anul trecut am vizitat Scotia

am plecat cu avionul de la Budapesta si apoi escala la Praga dupa care La Edinburgh.
Cel mai frumos aeroport din cate am vazut 3 tari ramine Budapesta.
La Praga cam invechit aeroportul in timp ce la Edinburg este foarte mic adica de 4 ori mai mic decit Budapesta.

Am ajuns in Scotia la 60 km sud de Edinburgh la Melrose unde am stat acolo 2 saptamini.Melrose este un oras foarte mic dar cu o atmosfera tipic scotiana, linistita, ceva istorie(Melrose Abbey/Cathedral),castele pt aristocrati, casute foarte frumoase numite "cottage" tipice locuitorilor, foarte practice dar cam micute pt Ro.Este multa verdeata in jur, terenuri de golf de aceea este inventat in Scotia.

apoi am vizitat alte orase ca Kelso,Coldstream la granita cu Anglia, Eyemouth-un oras de coasta la Marea Nordului, Berwick upon Tweed din Anglia, Galashiels, Penicuik, Edinburgh.

despre Edinburgh este cel mai impresionant oras, multa istorie-castelul Edinburg pe varful unui deal din edinburgh cu o panorama superba, preturi mari un bilet de intrare la castel costa 15 lire, plimbare cu autobuzul cu 2 nivele ca sa vezi orasul 10 lire 30 minute,cladiri vechi in jurul castelului, strazi celebre ca Princes Street,The Royal Mile, catedrale-St Giles's Cathedral, Scott Monument...

vremea schimbatoare cu mult vant, ploaie...dar este ceva obisnuit in scotia

oamenii sunt civilizati cum nu vezi asa in Ro dar mai reci,bine toleranti,bine instruiti, de ex o femeie in varsta de 85 ani care conducea o masina cool total diferit in Ro

la intoarcere acasa nu am fost deloc bucuros in Ro dupa o experienta placuta in Scotia si mi-am revenit greu dupa o sapt din cauza contrastelor mari dintre 2 tari

asta e tot si sper sa mai vizitez si alte tari
dave B)

#89
Domnita

Domnita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.09.2005
in curind Korea.3 zile.

#90
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
;) a fost cineva in danemarca? :w00t:  :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate