Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Tari vizitate

- - - - -
  • Please log in to reply
522 replies to this topic

#523
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Nu-s neaparat multe...

1. Germania - Stuttgart si imprejurimi, Nürnberg, München, Frankfurt, Würzburg, Schwarzwald - super organizata, frumoasa si foarte ofertanta dpdv turistic. Atat de verde incat nici nu ti-ai imagina, insa asta nu se vede de pe autostrada. Drumuri de biciclisti care merg intre sate, prin paduri sau pe dealuri. Am vizitat mare parte din sudul tarii , Munchen e senzational, iar atmosfera ca in Germania de Craciun pe la targuri nu gasesti nicaieri. Zonele montane sunt verzi, Schwarzwald e de vis...

2. Italia - nu cred ca exista tara mai frumoasa, atat dpdv al locurilor pe care le poti vedea cat si datorita oamenilor. Am vazut ca sunt cativa care chiar si pe forum se manifesta urat cand vine vb de italieni sau francezi, imi imaginez cum arata atitudinea asta transpusa intr-o conversatie si imi dau seama de ce au altii reactiile pe care le au Posted Image
Vazut in Italia :  Sardinia, Sicilia, Coasta Amalfi, Napoli , Sanremo- greu de gasit ceva mai frumos ca Napoli si Sicilia. Ma refer ca atmosfera, mancare, etc Posted Image Coasta Amalfi dpdv vizual cred ca e ceva inegalabil. Napoli, Coasta Amalfi si Sicilia sunt de neegalat la mancare idiferent de tara cu care compari.
In plan macar cate 2-3 saptamani in Sardinia si Sicilia (si in Corsica, de altfel) pentru a putea intra mai adanc in sfera asta, pentru ca fiecare sunt practic niste tari diferite de Italia. Cel putin pentru mine Sicilia e un loc mult mai sus decat o locatie turistica, e o alta lume.

3. Franta : Strasbourg, Lyon, Coasta de Azur : Frumos, superb, civilizat dar sub Italia la toate capitolele(nu ca asta ar fi un dezavantaj, e greu de egalat Italia din pct meu de vedere.). Oamenii mai putin politicosi si zambareti, mancarea nu asa de buna ca in Italia. Coasta de Azur superba dar sub Amalfi dupa parerea mea. Daca nu ar exista Italia, Franta ar fi tara mea favorita :)

4. Austria : Salzburg, Viena - frumos, civilizat insa nu as da Austria pe Germania totusi. Macar dpdv al climei fiindca locuiesc in langa Stuttgart unde clima e mai buna chiar si decat in Romania. Viena e frumoasa si eleganta.

5. Elvetia: Zurich, Luzern, Schaffhausen - Am ramas cu gandul ca Elvetia e cea mai nasoala tara pe care am vazut-o si asta datorita oamenilor. Care sunt reci, reci. Nu mai vorbesc de clima....ma rog, nu nasoala in sensul ca te simti ca la Caracal, ca ai de vazut niste peisaje in Elvetia de ti taie respiratia. Dar e prea snoaba pentru mine.

6. Ungaria Budapesta plus alte orase mai mici in timp ce traversam - Budapesta e peste ce exista in Romania, in rest nimic impresionant. Poate cea mai monotona tara pe care am traversat-o.

7. Monaco - eleganta, de vazut insa mult sub ce are de oferit coasta de Azur din punctul meu de vedere. Cel putin pt mine un concediu pe malul marii nu prea include plimbari printre blocuri inalte, chiar daca or fi ele elegante. Daca e sa fac asta aleg Palermo sau Napoli.

Edited by giuliani, 04 January 2018 - 16:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate