Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Tari vizitate

- - - - -
  • Please log in to reply
522 replies to this topic

#55
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

Raikk0nen, on May 8 2005, 21:13, said:

o cazare ieftina in Roma?  :huh:

<{POST_SNAPBACK}>

Daca n-ai pretentii, incearca un hostel.

#56
Replica

Replica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 08.05.2005
Bulgaria - prima iesire, in vara lui '90. M-a impresionat atunci statiunea Nisipurile de Aur ( aveau multe locuri de distractii pentru copii, mult mai reusite decat cele de la Mamaia ) si Nesebar - mi-l amintesc ca un oras cu stradute extrem de inguste si case construite jumatate din piatra, jumatate din barne de lemn, mi s-a parut exotic.

Ungaria - merita sa ajunga inaintea noastra in UE; am petrecut si Revelionul trecut la Budapesta, dar am fost dezamagita de modul in care s-au purtat cu grupul nostru de romani.

Austria - Viena, Innsbruck, Salzburg - daca ar fi sa ma mai nasc o data si as putea alege unde, as prefera Salzburgul, desi se cam exagereaza cu imaginea lui Mozart pe polonice, servetele sau oua pictate.

Germania - putine lucruri m-au impresionat, cum ar fi autostrazile, desi acum se platesc si acolo; in ultimul timp sunt portiuni tot mai lungi si mai dese in reparatie. In plus, am inteles ca au de gand sa limiteze viteza pe autostrada. Unele orase, cum este Nurnbergul, de ex, au devenit foarte murdare, ai senzatia ca esti acasa.

Luxembourg - simti de la primul pas ca intri intr-o tara bogata, vazandu-i pe nemti inghesuindu-se la shopurile din vama sa cumpere benzina ciocolata si cafea, fiind cam la 70% din preturile din Germania. Autostrazile sunt cele mai bune pe care le-am vazut prin Europa, luminate pe timp de noapte ( se vad tare frumos din avion, noaptea ). Si sunt fara plata. Viata pare lejera, salariile sunt foarte mari, dar si preturile pe masura, cu exceptia catorva, pe care le-am enumerat. Mancare extrem de rafinata, cu mult mai buna decat cea din Franta ( care mie, personal, nici nu mi-a placut ), vinul de Mosel excelent. Din pacate, luxemburghezii - luxemburghezi sunt din ce in ce mai putini si asta se vede.
In Luxembourg te duci sa stai mai mult daca ai bani foarte multi ( pentru a fi in inima high-life-ului european ) sau pentru probleme medicale ( au cules si culeg medicii cei mai buni din Europa si nu numai ).

Belgia - doar Bruxelles - un tur scurt de 2 ore cu un autocar, mi-a placut La Grand Place. La Palatul Regal nu ne-au lasat nici cu camere foto nici cu video. M-a distrat de imbulzeala de la Manneken Pis, simbolul orasului, statuia unui baietel in pielea goala care face 3,14- 3,14. Obiceiul este sa lasi o piesa de imbracaminte acolo, astfel incat, in muzeul orasului exista o camera plina cu garderoba lui Manneken.  :D

Franta - Parisul, cu toate punctele sale culturale, Sena pentru satisfacerea romantismului, magazinele marilor creatori de moda, cabaretele ( nu am fost decat la Paradis Latin ), Disneylandul unde redevenim copii. Nu pot sa sa spun ca nu mi-a placut, dar nici nu mi-a ramas lipit de suflet, cum li s-a intamplat altora.

Sudul Frantei - Marsilia si Riviera : Saint Tropezul exact ca in filmul cu jandarmul, nu este mult schimbat, Cannes - te impresioneaza prin opulenta si maretie, Nisa frumoasa, dar cu o plaja fara nisip, doar cu pietre. Hotelul Negresco merita vizitat. Exista si un parc numit Parcul Carol de Roumanie. Biserica rusa extrem de frumoasa.
In sudul Frantei am preferat Antibes, un orasel vechi si mic, cu plaja cu nisip si multe golfulete, cu un muzeu Picasso care nu trebuie ratat.

Monaco - dintre toate tarile, mi-a placut cel mai mult. Nu ca opulenta si cosmopolitism, ci ca arhitectura si vegetatie. Muzeul Oceanografic este un "must".

Italia - din pacate, am vazut tare putin din ea: San Remo, Milano, Verona si Venetia. La Milano, din pacate, Scala era inchisa, in renovare fiind, la fel Cenacolo Vinciano, ratand astfel Cina cea de taina a lui Leonardo.
Verona, ca si oras turistic, traieste de pe urma lui Shakespeare.
Venetia este frumoasa, prima data am fost impresionata, dar in anii urmatori 3 zile in Venetia mi s-au parut prea multe. In Palatul Dogilor am filmat pe ascuns, pana ne-au prins agentele de paza si s-au suparat urat pe noi.

Ce nu mi-a placut in Franta si Italia a fost plata autostrazilor, extrem de scumpe, aveam senzatia ca ne fura din buzunare. :D. Ungurii si Austriecii sunt niste Domni din punctul asta de vedere.

Edited by Replica, 08 May 2005 - 22:35.


#57
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
Africa de Sud
Egipt
Grecia
Turcia
Germania
Austria
Franta
Spania
Italia
SUA


Nu stau sa scriu impresii dar de departe cea mai misto si cea mai bogata 9ca nivel de trai) a fost Africa de sud

#58
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

Quote

Nu stau sa scriu impresii dar de departe cea mai misto si cea mai bogata 9ca nivel de trai) a fost Africa de sud

ce mult imi doresc sa vizitez si eu Africa de sud .

#59
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Bulgaria
Austria
Iugoslavia
Italia
Moldova
Danemarca
Albania
Ungaria
Germania
Belgia
Egipt

Din toate cel mai mult mi-au placut Italia si Danemarca.

#60
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Bulgaria
Moldova
Ucraina
Rusia
Georgia
Armenia

#61
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004
Germania
Franta
Luxembourg
Belgia
Elvetia
Olanda

mie toate mi-au placut , fiecare tara are frumusetea ei .

mi-am propus sa vizitez ...daca voi avea vreodata sansa .

USA
Africa de Sud
Arabia Saudita
India
China
Emiratele Arabe
Australia

#62
whoop007ro

whoop007ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.04.2004
Acum 2 saptamani :
Ungaria
Austria
Cehia
Germania
Olanda
Belgia
Luxemburg

Mai demult:
Bulgaria
Republica Moldova
Rusia
Turcia
Franta

La vara:
Spania (Madrid, Barcelona, Ibiza)

La anul :

Imi propun Africa de Sud dar nu sunt sigur,
as vrea SUA, Canada, Italia...

#63
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004

whoop007ro, on May 9 2005, 20:37, said:

Acum 2 saptamani :
Ungaria
Austria
Cehia
Germania
Olanda
Belgia
Luxemburg
...

<{POST_SNAPBACK}>


Dupa banuiele mele preferam Olanda.  :smoke:

#64
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004
in Japan nu  vine nimeni ?

Edited by toyomi, 10 May 2005 - 03:11.


#65
whoop007ro

whoop007ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.04.2004

Milan, on May 9 2005, 23:25, said:

Dupa banuiele mele preferam Olanda.  :smoke:

<{POST_SNAPBACK}>

hehe , am stat 1 sapt in Olanda... e marfa ce sa mai ....
:smoke:

#66
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004

toyomi, on May 10 2005, 02:11, said:

in Japan nu  vine nimeni ?

<{POST_SNAPBACK}>


As dori sa merg...

#67
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Ungaria Cehia Slovacia Austria Germania Belgia Olanda Danemarca Franta Luxemburg Bulgaria Turcia Grecia  si Rep Moldova

#68
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005
Ungaria, Austria si Italia :console: .
In Italia am locuit 3 luni de zile. Va pot spune ca oamenii sunt f de treaba, insa mi se pare ca e o tara parca prea futurista.... Adica deh... Vin din P-ta Progresul intr-o lumea complet noua. Nu ma simteam in largul meu. Tara care as dori s-o vizitez Bulgaria, mai exact Sofia (София :D ). Stie cineva cam cat costa un "sejur" de o zi ? Cu autocarul.  :kisstogether:

#69
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
italia
anglia
spania
bulgaria
grecia

iar pt cei ce vor sa viziteze africa de sud, eu zic sa va mai ganditi: uitat-va pe la televizor; ce se intampla in irak cu rapiri, se intampla si in africa de sud,  e drept ca la o scara putin mai mica.

Edited by bogwol, 31 May 2005 - 13:24.


#70
datace

datace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 26.04.2005
Franta,Germania,Italia, Cehia, Slovacia, Slovenia,Bulagaria, Grecia, Turcia
Anul asta: Croatia sau din nou Grecia

#71
cipman

cipman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.02.2005

Milan, on May 7 2005, 11:52, said:

.......
1. Cea mai interesanta tara este Romania. (Sunt ungur, din Budapesta. Nu am radacini ardeleni.)
......
2. Dimpotriva, la Cluj cand soferii vad numerul meu unguresc, imi claxona, imi  :fyou: si imi ameninta cu Dacia lor...  :o  Mult oameni sunt :angry2:  cand aud ca vorbim in maghiara.
..............
3. Saptamana urmatoare mergem la ................. si la B U C U R E S T I!..........
.......
1. Interesant. Oricum, esti o pasare mai rara. Nu ca nu ti-as da dreptate.
2. Sa stii ca pana in urma cu ceva ani nu era asa. Nu in Cluj. Nenea Funar, primarul, si ai lui au dat apa la moara prostiei asteia. Desi nu cred ca asta era motivul principal. Poate, mai degraba, strain fiind, erai mai stangaci in miscarile prin trafic si, din pacate, asa intelegem noi sa ne purtam. Si daca, "colac peste pupaza", mai aveai si numar de Ungaria ...
3. Sa ne povestesti si noua impresiile, te rog. Chiar sunt curios. Eu din Bucuresti fiind.

#72
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004

cipman, on Jun 4 2005, 17:31, said:

1. Interesant. Oricum, esti o pasare mai rara. Nu ca nu ti-as da dreptate.
2. Sa stii ca pana in urma cu ceva ani nu era asa. Nu in Cluj. Nenea Funar, primarul, si ai lui au dat apa la moara prostiei asteia. Desi nu cred ca asta era motivul principal. Poate, mai degraba, strain fiind, erai mai stangaci in miscarile prin trafic si, din pacate, asa intelegem noi sa ne purtam. Si daca, "colac peste pupaza", mai aveai si numar de Ungaria ...
3. Sa ne povestesti si noua impresiile, te rog. Chiar sunt curios. Eu din Bucuresti fiind.

<{POST_SNAPBACK}>


Bucuresti.
Acum inteleg de ce se numesc "Paris ai Balcanului" (nu stiu cum se spune exact "A BalkĂĄn PĂĄrizsa")! Bucuresti are bulevarduri large si elegante. Are un rau si poduri amabili. Are si parcuri impresionante (nu vorbesc despre cel langa de Casa Poporului care este un pasune numai fara boi  :confuzzled: ). Constructii nu sunt prea fromoase dar sunt pre unitare si ii dau orasului o vedere robuste si impresionante!

Ce este ciudata in acest oras?

E foarte dezorganizat!

Masini circula peste tot (si pe calea ferata tramvalului), sunt parcate peste tot (si pe trotuarul). etc. etc. Sarme, gropi peste tot! Tot e dezorganizat. Asta e ciudata, pentru ca de exemplu Brasov e prea civilizat! Insa, eu vad dezvoltarea, poate ca de acum doua-trei ani lucrurile vor fi normalizate.

Edited by Milan, 14 June 2005 - 01:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate