Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Mic comert cu produse aduse din Ucraina si Republica Moldova

- - - - -
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#163
otawa

otawa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.11.2011
Buna!
M-ar interesa dk a mai fost cineva in ultima perioada la Cernauti si cum mai sunt preturile.
Nu am fost niciodata si cum suntem aproape de Siret am merge la cumparaturi pt Craciun,insa nu stim dk se merita.

Multumesc!

#164
Ukrainiancompany

Ukrainiancompany

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.10.2011

View Postotawa, on 27th November 2011, 19:11, said:

Buna!
M-ar interesa dk a mai fost cineva in ultima perioada la Cernauti si cum mai sunt preturile.
Nu am fost niciodata si cum suntem aproape de Siret am merge la cumparaturi pt Craciun,insa nu stim dk se merita.

Multumesc!
What is it "DK"? Please write in English

#165
otawa

otawa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.11.2011

View PostUkrainiancompany, on 27th November 2011, 21:01, said:

What is it "DK"? Please write in English



"DK" inseama "daca" prescurtat.Sper ca ati inteles si in romana.

#166
Ukrainiancompany

Ukrainiancompany

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.10.2011
suntem în Izmail. Și noi suntem interesați și de livrări en-gros de Dunăre. Va putem oferi preturi de pe orice marfă. Noi oferim transport și vamale.

#167
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Buna ziua.
Am si eu o intrebare.
Aveti ideea daca punctul de trecere frontiera de la Sighetul Marmatiei este deschis?
Cel din Ucraina corespondent este Sighetu Marmației - Solotvino.
De asemenea si pe site la MAE tot il arata.
Atat pe google maps cat si pe nokia maps nu imi face trecerea frontierei pe acolo, ma ocoleste pe la Satu Mare.
De asemenea as mai vrea niste detalii despre o eventuala ruta prin Ucraina.

Edited by bbogdanmircea, 08 December 2011 - 12:38.


#168
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005

View Postotawa, on 27th November 2011, 18:11, said:

Buna!
M-ar interesa dk a mai fost cineva in ultima perioada la Cernauti si cum mai sunt preturile.
Nu am fost niciodata si cum suntem aproape de Siret am merge la cumparaturi pt Craciun,insa nu stim dk se merita.

Multumesc!

La Cernauti merit sa mergi la cumparaturi doar daca ai nervi de otel si multa rabdare. Pe sensul de intrare inspre granita noastra sunt niste cozi infernale la care poti sa stai si 6 ore!!

#169
ducsy

ducsy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.02.2010

View Postkoder, on 8th December 2011, 14:23, said:

La Cernauti merit sa mergi la cumparaturi doar daca ai nervi de otel si multa rabdare. Pe sensul de intrare inspre granita noastra sunt niste cozi infernale la care poti sa stai si 6 ore!!

buna seara...   eu am fost la cernauti acum 3 saptamani...  preturi aproximativ ca la noi. am fost si in market acelasi lucru preturi ca la noi...

eu sunt din suceava si vad mereu multi care merg sa faca cumparaturi in ukraina si in plus uneori cozi mari in vama.  ma intreb unde merg sa faca cumparaturi daca preturile sunt asemanatoare ca la noi...
totusi poate sunt anumite locatii mai ieftine...

daca stie cineva unde ar fi mai ieftin ar fi un raspuns binevenit atat pt mine cat si pt multi altii cred...
ma intereseasa in special produse alimentare cat si altele.

multumesc anticipat.

#170
FritzZ90

FritzZ90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.04.2010
Pentru cele mai mici preturi mergi in bazar nu in supermarketuri. Si in bazar trebuie sa stii deunde sa cumperi, unde sunt mai ieftine. De exemplu peste drum de targu auto e scumpeala, peste drum de ultima parcare si mergi mai in fund ai cele mai bune preturi la alimente. La haine in extremitatea opusa. Oricum multe preturi sunt tot ca la noi. Hainele frumoase sunt scumpe si la ei si decat sa caut jumatate de zi o haina sa imi placa si sa o iau cu vreo 80ron in banii nostri mai bine dau 100 si o iau de la noi. Adidasii sunt de foarte buna calitate chiar daca nu sunt originali! Adidasii sunt foarte ieftini fata de la noi. Eu as vrea sa merg weekendul acesta sa imi cumpar anvelope de iarna, dar ma uit la curs valutar si vad ca 1uah este 0.4163 fata de 0.3700 cum era cand am fost ultima data. Deci grivna lor a fost in continua crestere. Ma tem ma bat atata drum si le iau la pretul de aici. Calculand benzina consumata, traditia care o dai...iesi mai scump.

#171
ducsy

ducsy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.02.2010

View PostFritzZ90, on 15th December 2011, 13:55, said:

Pentru cele mai mici preturi mergi in bazar nu in supermarketuri. Si in bazar trebuie sa stii deunde sa cumperi, unde sunt mai ieftine. De exemplu peste drum de targu auto e scumpeala, peste drum de ultima parcare si mergi mai in fund ai cele mai bune preturi la alimente. La haine in extremitatea opusa. Oricum multe preturi sunt tot ca la noi. Hainele frumoase sunt scumpe si la ei si decat sa caut jumatate de zi o haina sa imi placa si sa o iau cu vreo 80ron in banii nostri mai bine dau 100 si o iau de la noi. Adidasii sunt de foarte buna calitate chiar daca nu sunt originali! Adidasii sunt foarte ieftini fata de la noi. Eu as vrea sa merg weekendul acesta sa imi cumpar anvelope de iarna, dar ma uit la curs valutar si vad ca 1uah este 0.4163 fata de 0.3700 cum era cand am fost ultima data. Deci grivna lor a fost in continua crestere. Ma tem ma bat atata drum si le iau la pretul de aici. Calculand benzina consumata, traditia care o dai...iesi mai scump.

Nu cunosc bazarul prea bine dar cred ca tocmai vis-a-vis de targul auto am fost sa ma uit.
Eu merg maine sau sambata la bazar am sa ma uit si de cauciucuri de iarna ca am si eu nevoie.
nu stiu cam unde ar veni ultima parcare de care zici u...  ca puncte de reper stiu targul auto. un magazin SATURN si un sens girator improvizat din nijte tav in capatul  strazii.  poate gasesc si parcarea de care ziceai ca sa dau si de alimente mai ieftine...

ms oricum

#172
Ukrainiancompany

Ukrainiancompany

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.10.2011
Este posibil de aprovizionare cu produse lactate. Smântână, iaurt, branza, unt si iaurt. Puteți furniza, de asemenea, ulei de floarea soarelui.

#173
snow.

snow.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.09.2006
Urmeaza sa trec si eu prin Ucraina, vin din Polonia. Cat anume e "traditia" asta. De ascuns n-am nimic, dar am tot citit ca te pot tine mult in vama. Se da si la intrare din Pl in Ua si din Ua in Ro?
Multumesc!

Edited by snow., 04 January 2012 - 22:37.


#174
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
La vama ai 3 oameni care pun 3 stampile.
Daca le dai la fiecare cate 10-15 grivne n-ar trebui sa fie nici o problema...

#175
snow.

snow.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.09.2006
Multumesc frumos pentr raspuns! Inca ceva, noi suntem doi, suma asta o dam de persoana?

#176
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Suma se da de masina.
Eu am trecut recent pe la Siret si nu prea stiam cum merge "treaba".
Cand treci in partea Ucraineana este un granicer care opreste masina si iti noteaza numarul de inmatriculare pe o foaia pe care ti-o da.
1.Cand iti da foaia ar trebui sa-i dai 5 grivne - eu nu stiam si nu i-am dat
Mergi mai departe si sunt 2 ghisee unul langa altul si inca un granicer care se invarte pe la masini.
2.Cu pasapoartele si certificatul masinii si 10 grivne te duci la primul ghiseu - dupa ce te stampileaza aia
3.Mai pui 10 grivne si te duci si la al doilea ghiseu si iti pune a doua stampila
4.Mai trebuie sa dai inca 5-10 grivne la ala care se invarte pe la masini si iti pune o stampila mica rotunda.
Eu nu stiam si nu i-am dat si m-a pus sa deschid portbagajul sa deschid capota s-a uitat la serie la masina, mi-am dat seama de ce face treaba asta dar oricum era 5 dimineata asa ca m-a tinut vreo 15 minute in plus fata de ceilalti.

Cam asta a fost procedura in cazul meu sper sa te ajute.

Alta chestie foarte faina la ei ai mare grija la punctele de control ale politiei:
Daca vezi pe dreapta o masina de politie si polititisti si pe partea ta de drum este pus ceva in drum de genul o bariera mica sau un con rosu TREBUIE SA OPRESTI si sa te uiti la politisti daca vor sa te opreasca sau nu.
Daca nu opresti si te asiguri de asta o sa vina dupa tine mai mult ca sigur.

Eu am reusit sa scap in 200 km sa nu ma opreasca deloc dar erau foarte multe controale mare noroc am avut.
Daca te opresc atunci incerci si tu sa parlamentezi cu ei prin semne pana va intelegeti la o suma oricum amenda nu-ti dau doar te ameninta trebuie sa te tii tare.

#177
snow.

snow.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.09.2006
Multumesc mult, trebuie sa recunosc ca sunt un pic stresat de aceasta tara. Sper sa fie totul ok.

#178
HeavyMMMetal

HeavyMMMetal

    Membru amputat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 17.06.2009
Au scumpit și moldovenii combustibilii! La motorină, de la 15.10 MDL a sărit prețul la 16 MDL, deci cu vreo 0.25-0.3 RON - într-un an! Acum iese pe la 4.50 RON / litru de motorină... Au reapărut puieții, la 15 MDL / buc. Sper să fie și "valabili"!  :thumbup:

#179
FritzZ90

FritzZ90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.04.2010
Pe unde treci tu vama? Eu de obicei trec pe la radauti prut, ajung intr-un sat lipcani. Nu am mai fost de prin noiembrie. Pe la Stanca trece cineva? As vrea sa ajung si pe acolo.

#180
HeavyMMMetal

HeavyMMMetal

    Membru amputat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 17.06.2009

View PostFritzZ90, on 22nd March 2012, 20:53, said:

Pe unde treci tu vama? Eu de obicei trec pe la radauti prut, ajung intr-un sat lipcani. Nu am mai fost de prin noiembrie. Pe la Stanca trece cineva? As vrea sa ajung si pe acolo.
Da, tot pe la Lipcani și eu! Dar s-au cam obrăznicit vameșii moldoveni și fac figuri (10 MDL) dacă treci cu alcool fără timbru! De parcă n-ar putea să vadă cine îl vinde... Eah!
BTW, Lipcani cică e oraș!

Edited by HeavyMMMetal, 31 March 2012 - 20:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate