Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mic comert cu produse aduse din Ucraina si Republica Moldova

- - - - -
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#181
FritzZ90

FritzZ90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.04.2010
Cand am fost euultimele dati nici nu vroiau sa dea drumu cu alcool netimbrat. Parca au innebunit. Si la noi daca ai mai mult de 1l te intoarce inapoi(am patit). Mie imi este mai mult sila de vamesi sa mai merg. Nu am mai vazut asa badarani(la ai nostri ma refer).

#182
HeavyMMMetal

HeavyMMMetal

    Membru amputat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 17.06.2009

 FritzZ90, on 31st March 2012, 23:19, said:

Cand am fost euultimele dati nici nu vroiau sa dea drumu cu alcool netimbrat. Parca au innebunit. Si la noi daca ai mai mult de 1l te intoarce inapoi(am patit). Mie imi este mai mult sila de vamesi sa mai merg. Nu am mai vazut asa badarani(la ai nostri ma refer).
Mã mirã! Ai noºtri îþi bat un pic obrazul, dar te lasã în pace pânã la urmã. Ai lor au tupul sã ºi cearã: eu nu aveam absolut nimic "nelegal", nici mãcar alcool, iar o maimuþã de la ei (femelã!) a avut neobrãzarea sã-mi spunã cã la ei e o "tradiþie nescrisã"! Dacã mai pãþesc aºa ceva, de-al naibii nu le dau nimic! Sã vãd ce o sã facã! Adicã eu mã duc sã fac o "economie" de 50-60 de lei (RON) ºi trebuie sã las ºpagã?!?! Pãiu dacã aº trece cu 10 cartuºe de þigãri ºi 5 sticle de alcool cum ar fi?
REPET, vorbesc doar de moldoveni, nu de ai noºtri! Anul trecut am "ieºit" cu 6 litri de alcool ºi 1,75 litri de vodcã ºi mi-au bãtut un pic obrazul, dar m-au lãsat! De atunci nici nu am mai încercat aºa ceva...

#183
mihaih

mihaih

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.12.2006
Am citit acest forum si ramin uimit. Acum 2 ani am fost si eu pina la Cernauti. Fara ginduri de a cumpara marfa sau altceva. Numai ca sa vizitez. Sincer nu a trebuit sa dau nici o spaga pe nicaieri. Nici nu pot spune ca am fost tinut in vama mai mult decit ceilalti cara asa cum aud au dat spaga. Este adevarat ca am completat acele formulare care mi-au adus aminte de vremurile comuniste dar , totul a mers repede.  Pe sosea erau echipaje de politie, dar nu m-a deranjat nimeni. Nici la dus nici la intors. Este adevarat ca am respectat viteza legala si chiar am mers cu un pic mai putin decit cea legala. Nu pot spuneca am fost incintat de oras. Pot spune ca cei care au uitat vremurile lui Ceausescu ar trebui sa faca o plimbare pina la Cernauti :) Anul acesta am sa stau o saptamina in Suceava si ma gindeam sa mai fac o vizita la Cernauti de data asta si cu un scop. Am vazut ca sunt pe forum unii care cunosc foarte bine orasul si Ucraina si as vrea sa-i rog sa ma indrume. In principiu sunt interesat de scule si materiale pentru modelism. Se gaseste asa ceva in Cernauti ? Cam care sunt preturile ? Se merita cumparate de acolo ? Stiu ca pe vremuri rusii aveau asa ceva si preturile erau foarte convenabile. Sau poate din cei care fac comert cu Ucraina si pot aduce asa ceva sa imi lase un mesaj.

#184
HeavyMMMetal

HeavyMMMetal

    Membru amputat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 17.06.2009
Mda! Au descoperit şi basarabenii vigneta! 2 euro pe 7 zile, minimul!!!!! Uite-aşa te fac să te duci la ucraineni!!!

#185
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007
Buna seara,
Intentionez sa cumpar din Ucraina niste utlilaje (prese de ulei )folosite.Orice informatii cu privire la regimul de export sunt binevenite.Vanzatorul este persoana fizica.Posibilitati legale de a "face vama" sau de tranzit pana la frontiera?
Orice idee este buna,deci,postati!

#186
Shobycus

Shobycus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.05.2009
Imi poate spune cineva dacă găsesc în Cernăuți sau pe drum de la Siret până acolo benzină 98(sau mai bună) și un preț orientativ ?

#187
svalentind

svalentind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.02.2011

 Ukrainiancompany, on 04 decembrie 2011 - 19:40, said:

suntem în Izmail. Şi noi suntem interesaţi şi de livrări en-gros de Dunăre. Va putem oferi preturi de pe orice marfă. Noi oferim transport şi vamale.
sunt interesat daca puteti sa livrati pe dunare in zona harsova (pod giurgeni) zahar, ulei, detergent,etc - da-mi un e-mail pe adresa "[email protected]"

#188
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 24.07.2007

 Shobycus, on 23 decembrie 2012 - 19:17, said:

Imi poate spune cineva dacă găsesc în Cernăuți sau pe drum de la Siret până acolo benzină 98(sau mai bună) și un preț orientativ ?


Daca vrei ceva de calitate dupa vama cauta WOG [al doilea pe dreapta].Restul prin zona sint panarame,mai incolo gasesti Shell si in oras Okko.La pret nu te pot ajuta ca folosesc doar diesel .

#189
Shobycus

Shobycus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.05.2009
Mersi, Mișu!

Vreau să îmi reînnoiesc pașaportul și să merg o dată până la Cernăuți după niște haine(probabil prin bazar) și eventual alte cumpărături(alimente ș.a.) și încă nu-mi dau seama dacă merită să fac drumul până la Cernăuți sau numai să pun benzină(motorul meu folosește 98+) undeva aproape de vamă.

#190
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 Shobycus, on 26 decembrie 2012 - 15:01, said:

i să pun benzină(motorul meu folosește 98+)

Nene ai motor de avion in elPosted Image

#191
macloid

macloid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.08.2007
Pot sa ajung din iasi in Republica Moldova cu trenul ?

#192
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
Pe mine,m-ar interesa un motocultor(marca Zubr),de pe site-urile ucriniene ar fi undeva
pina in 10.000 grivne,functie de model.
Care o sa mergeti acuma prin bazar,nu sunteti buni sa va uitati si daca vedeti asa ceva?
Si la ce preturi?
Oare scula asta e supusa taxelor vamale?(e un tractoras pe 2 roti).
Si daca m-as duce personal dupa ea,la ce riscuri ma expun(in vama,ma refer).
Multumesc

#193
Ukrainiancompany

Ukrainiancompany

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.10.2011
Există o idee de a livra bunuri (țigări) peste Dunăre. Există o dorință de a lucra în acest sistem?

#194
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 Ukrainiancompany, on 27 februarie 2015 - 11:21, said:

Există o idee de a livra bunuri (țigări) peste Dunăre. Există o dorință de a lucra în acest sistem?

Da, cu drona.

#195
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008
Buna treaba. Profi.

#196
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
http://www.colorwood...dler-5370025-l/

Cum as putea cumpara legal din Ucraina de pe site-ul asta ? Am traduc site-ul cu google translator, dar scrie ca trimit doar in Ucraina .
Le-am scris doua email-uri in engleza, cum as putea cumpara de la ei, si daca as plati, ar fi de acord sa-mi trimita in Romania cu DHL, TNT , UPS, GLS , dar nu mi-au raspuns la nici un email .
Ma poate ajuta cineva ? Sa le scrie un email in limba rusa, sau sa-mi raspunda cumva in engleza/germana .
Si la noi se gasesc lacuri Adler, doar ca la noi nu poti cumpara decat 5kg , iar in Ucraina apare ca ei ofera si la 1kg .

#197
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 26.01.2009
In principiu pentru o comanda externa trebuie facute niste acte, etc, si probabil pentru o cutie de 2 lei profitabilitatea e mult prea scazuta.

#198
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 imnotsmith, on 12 martie 2015 - 16:49, said:

In principiu pentru o comanda externa trebuie facute niste acte, etc, si probabil pentru o cutie de 2 lei profitabilitatea e mult prea scazuta.

Ce acte trebuie facute in afara de ce fac ei in mod normal , adica factura ?
Si nu-i vorba de 2 lei , ci de 10kg de lacuri , dar de diferite tipuri , in cutii de 1kg .
Iar pretul ar fi peste 200 euro .
Daca platesc marfa , transportul , care ar fi impedimentul ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate