Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pacate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#37
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Acum, îți dai seama, că multe discrepanțe nu mai prea sunt, mai am notate 5, pe un caiet special, de studiu biblic.Posted Image... notițe, luate de mine, când studiam Biblia sau o carte ”creștină”...Posted Image
Topicul nu poate merge la infinit. Ar fi avut 1000 de pagini, dacă se implicau mai mulți: Grateful, Dapix, Robert, Silică, Dude, Heart etc.Posted Image Aceștia nici măcar nu s-au uitat acolo, să vadă ce e...ce se scrie, ce prezintă acolo colegul lor Dark, pe care-l știu de ani de zile...ce o fi scriind acolo, măcar așa din curiozitate, nu să postezi, dar să citești, iei telefonul, și, la o șaormă, mai citești o discrepanță, la masă, pe WC, atunci când ești în parc și nu ai ce face, doar te aerisești, ori la plajă, pe litoral, vara, decât să asculți o știre inventată de pe România TV, nu mai bine citești, frate, soră, o discrepanță? Discrepanța zilei! Până epuizăm subiectul. Caietul meu nu mai are decât câteva pagini...n-am de unde să mai scot discrepanțe, oameni buni, Noul testament e limitat, 4 evanghelii, fapte, epistole, apocalipsa....Posted Image
Păcat că ați pierdut 10 luni de topic interesant.Posted Image Posted Image

#38
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Păcat că nu mai vii, nici măcar ca să citești, Jake! Posted Image Nu am nici măcar vizitatori pe topicul meu! Nu sunt decât eu, de cele mai multe ori... :huh:
Tu crezi că acum ”descopăr” discrepanțe? Posted Image Nu. Cu excepția a 2 discrepanțe, una pusă de tine, alta de colegul Daniel (tu ai mai adus contribuții importante la o a doua), toate sunt scrise în caietul meu de studiu! 3 ani am tot conspectat. Mai pun câte una, din când în când...Posted Image  Dar, ți-am zis, mai am doar foarte puțin, 2 foi, nu mai mult. Posted Image
Păcat că nu mai vii...Posted Image

#39
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdark, on 18 august 2022 - 11:57, said:

Tu crezi că acum ”descopăr” discrepanțe? Posted Image Nu. Cu excepția a 2 discrepanțe, una pusă de tine, alta de colegul Daniel (tu ai mai adus contribuții importante la o a doua)

Păcatele mele, am greșit! Mii de scuze! Rectific: de fapt, tu ai pus o discrepanță, Daniel a pus o discrepanță, tu ai adus contribuții majore la o discrepanță prezentată deja și, s-a publicat o discrepanță de către mine, dar auzită la tine, într-o predică ținută cu ocazia Paștelui de anul acesta!Posted Image

... prin urmare, dacă Daniel este creditat cu o discrepanță, tu ești creditat cu 2 discrepanțe + contribuții semnificative la o a treia!Posted Image

#40
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 Xlander, on 11 septembrie 2022 - 22:36, said:

https://biblehub.com...imothy/3-16.htm

Traduceri autorizate. La cine si la ce se refera versetul respectiv dupa tine ?


Observi, Jake?, colegul Xlander lasă spațiu după cuvânt și semnul întrebării, cum făceam și eu mai demult, până mi-ai făcut tu observație, și de atunci nu am mai comis această eroare.
Pe baza acestei observații, s-ar putea trage concluzia că Xlander este clona mea!Posted Image

#41
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 Xlander, on 13 septembrie 2022 - 10:14, said:

Compunerile matale de clasa a III a, in care amesteci intr-un ghiveci haios si delir mitomanic toate notiunile astea, pastor, baptist, Oradea, BDSM, pusti fara barba etc etc, du-le la competitia aia intitulata "Cea mai buna compunere pentru retardati si gura-casca".

În afară de BDSM, da, restul am zis despre tine, fiindcă așa a comentat Jake, de la el știu acele date, nu le-am inventat eu. BDSM ar fi .... cam în dreptul Cristinei, prietena virtuală a lui Mario Bril. :lol:

#42
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Te superi că ți-am folosit topicele create de tine, Dorele? :confused:

#43
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 13 septembrie 2022 - 10:36, said:

de la el știu acele date, nu le-am inventat eu
Ba da, tu le-ai inventat!
Ai acasă vreo douăj' de mii de astfel de invenții nebrevetate!

#44
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 26 noiembrie 2022 - 09:43, said:


Pantă periculoasă?

Păi tu ești pe fundul prăpastiei, bah! Posted Image
Nu mai bine-ți vezi bârna din ochiul tău?

Ți-am spus, îi recunosc colegului erudiția, îl apreciez foarte mult, are calități, dar... a trebuit să intervin eu. De ce? Fiindcă sunt matur, din toate punctele de vedere iar consăteanul tău (de care trebuia să te ocupi tu, nu eu!!), fiind la o vârstă fragedă, mai și greșește, sub influența corupătoare a acestei lumi desacralizate. Da. Păcate? Am spus, fumatul și faptul că se uită la filme în care apar femei despuiate.

http://www.dexonline...initie/despuiat

#45
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 logic1, on 15 decembrie 2022 - 13:41, said:

Versiunea Bartolomeu, nota de subsol la versetul 8:

"Stăpânul nu-l laudă pentru nedreptăţile de dinaintea concedierii, deja sancţionate, ci pentru abilitatea de a face faţă unei situaţii-limită. Potrivit unor exegeţi, iconomul nu a falsificat chitanţele, ci le-a redus la valoarea lor nominală, diferenţa fiind comisionul la care funcţia îi dădea dreptul şi pe care şi-l pune astfel în rezervă pentru zilele negre ce-l aşteaptă. Pe de altă parte, aşa cum împărăţia cerurilor poate fi luată cu asalt şi intră în legitima posesie a cuceritorilor (Mt11, 12; Lc 16, 16), inepuizabila vistierie a lui Dumnezeu e deschisă până şi „jafului duhovnicesc”, dacă acesta urmăreşte salvarea (mântuirea) sufletului."

Contabilul acela își fură stăpânul până în ultima clipă, încercând și reușind să obțină foloase necuvenite, măsluind contractele patronului său, ca să-i fie lui bine și pentru acest act de evaziune, ca și pentru cele precedente, din cauza cărora patronul hotărâse să-l concedieze, ... acest contabil este lăudat de patron? Posted Image Și apoi vine Isus cu concluzia: bah, făceți-vă prieteni cu ajutorul bogățiilor nedrepte. Care bogății nedrepte? Nedrept fusese contabilul, care măsluise contractele patronului!
Apoi concluzia finală:

Si, daca n-ati fost credinciosi in lucrul altuia, cine va va da ce este al vostru? (Luc.16:12)

Posted Image păi, Isus să-i spună chestia asta acelui contabil, că el fusese necredincios în bunurile altuia, până în ultima clipă!Posted Image... obținând foloase necuvenite (găzduire din partea celor pe care-i favorizase prin evaziune fiscală - trafic de influență)

Edited by dark, 15 December 2022 - 17:46.


#46
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008
Parcă ziceai că versiunea Bartolomeu este jmt-istă...

#47
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 logic1, on 15 decembrie 2022 - 19:13, said:

Parcă ziceai că versiunea Bartolomeu este jmt-istă...

Nu există astfel de versiuni, Posted Image , eu am spus că cei care au contribuit la realizarea traducerii Sinodale 2001 Anania Bartolomeu, au vederi jmt-iste.

#48
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008
Păi asta am înțeles și eu, cu ideea că o să apreciezi explicația lor... :D

#49
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
N-am înțeles-o, din păcate...:ermm:

#50
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 12 septembrie 2022 - 13:45, said:

Observi, Jake?
Colegul lasă spațiu după cuvânt și semnul întrebării, cum făceam și eu mai demult, până mi-ai făcut tu observație, și de atunci nu am mai comis această eroare.
Și eu am învățat foarte multe lucruri de la tine, Darkule, în acest domeniu.
Cu siguranță mai multe decât ai învățat tu de la mine.

#51
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 18 decembrie 2022 - 08:54, said:


Ăsta era înțelesul termenului gymnos.

Gymnos, Darkule!


Mai deschide și tu o carte de istorie! Tinerii greci se întreceau în exerciții sportive, în curul gol, iar doamnele din înalta societate plăteau bilet, să se uite la aceste exerciții! De aici vine și termenul "gimnastică"

🙄🙄🙄🙄😶😶😶

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate