Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Pacate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#1
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007
Am cunoscut o fetita de 6 ani in urma cu ceva timp care m-a cam pus pe ganduri. Era plina de viata cu o fericire molipsitoare chiar, ca nu puteai sa o privesti fara sa-i zambesti. S-a descoperit ca are cancer, a fost operata si acum le trage. Va muri oricum, e din ce in ce mai rau...
Situatia asta m-a facut sa ma intreb de ce trebuie sa sufere copiii? Ei cu ce au gresit in viata? Bun sa zicem ca D-zeu ii duce intr-o lume mai buna. Dar de ce trebuie sa traga, sa stea in agonie? Singurul raspuns care mi-a venit in minte e pentru pacatele generatiilor dinainte.
Cum e faza cu cele sapte pacate? Ca pedepsele de genul asta parca nu ar fi date de D-zeu. Sunt prea crude.

#2
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 Loreley, on Feb 10 2008, 13:33, said:

Am cunoscut o fetita de 6 ani in urma cu ceva timp care m-a cam pus pe ganduri. Era plina de viata cu o fericire molipsitoare chiar, ca nu puteai sa o privesti fara sa-i zambesti. S-a descoperit ca are cancer, a fost operata si acum le trage. Va muri oricum, e din ce in ce mai rau...
Situatia asta m-a facut sa ma intreb de ce trebuie sa sufere copiii? Ei cu ce au gresit in viata? Bun sa zicem ca D-zeu ii duce intr-o lume mai buna. Dar de ce trebuie sa traga, sa stea in agonie? Singurul raspuns care mi-a venit in minte e pentru pacatele generatiilor dinainte.
Cum e faza cu cele sapte pacate? Ca pedepsele de genul asta parca nu ar fi date de D-zeu. Sunt prea crude.

Ceva nu se leaga nu? Pare irational, ilogic si de neinteles. De ce se intampla aceste lucruri?

Raspunsul in postul urmator.

#3
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007
nu are nici o legatura cu pedepse sau cu idea ca Dumnezeu pedepseste. este un blocaj energetic care nu lasa sa treaca informatia functionarii corecte a organismului de la sursa inteligenta care detine toate informatiile si pune totul in miscare...la celula. in momentul in care celula nu mai este conectata la fluxul de informatie/energie ,incepe sa functioneze aiurea pana moare[ sau se dezvolta haotic].

#4
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 Loreley, on Feb 10 2008, 13:33, said:

Am cunoscut o fetita de 6 ani in urma cu ceva timp care m-a cam pus pe ganduri. Era plina de viata cu o fericire molipsitoare chiar, ca nu puteai sa o privesti fara sa-i zambesti. S-a descoperit ca are cancer, a fost operata si acum le trage. Va muri oricum, e din ce in ce mai rau...
Situatia asta m-a facut sa ma intreb de ce trebuie sa sufere copiii? Ei cu ce au gresit in viata? Bun sa zicem ca D-zeu ii duce intr-o lume mai buna. Dar de ce trebuie sa traga, sa stea in agonie? Singurul raspuns care mi-a venit in minte e pentru pacatele generatiilor dinainte.
Cum e faza cu cele sapte pacate? Ca pedepsele de genul asta parca nu ar fi date de D-zeu. Sunt prea crude.
Poate ca nu GOD DID IT. Te-ai gandit la adevaratele cauze, cele naturale?
Si oricum, de ce sa pedepseasca God copii?Au ei vreo vina? Oare generatiile anterioare nu si-au primit deja pedeapsa (Iadul) ? la ce ar mai folosi pedeapsa copiilor? E el asa de razbunator si...irational?

#5
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Si oricum, gandeste-te la acest lucru ca un eveniment fericit:
- conform cultului tau religios, fetita va merge in rai
- conform evolutiei, lipsa ei va imbunatati rezistenta populatiei fata de cancer pe viitor

#6
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Dumnezeu spune in Biblie:

"Parintii nu trebuie sa fie ucisi pentru feciori, nici feciorii nu trebuie sa fie ucisi pentru parinti, ci fiecare sa fie ucis pentru pacatul lui." (II Paralipomena 25 : 4)

"Fiul nu va purta nedreptatea tatalui, si tatal nu va purta nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rau, rautatea sa." (Iezechiel 18 : 20)

"In zilele acelea nu vor mai zice : Parintii mei au mancat agurida si copiilor li s-au strepezit dintii,

Ci fiecare va muri pentru faradelegea sa; cine va manca agurida, aceluia i se vor strepezi dintii." (Ieremia 31 : 29-30)

Pe de alta parte, mai apare si varianta:
Facerea 20 :5. Să nu te închini lor, nici să le slujești, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea și al patrulea neam

Acum tu decizi ce crezi.

#7
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007
da . si decide probabil intelegand absolut aiurea intelesul citatelor pe care tocmai le-ai dat. pe care nici tu nu le intelegi de fapt ce inseamna. si le iei ad literam . nu spun ca nu e adevarat dar nu tine de ,,pacat'' in intelesul pe care-l dau tu, adica vina. tine de altceva .

#8
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006

 mrproper, on Feb 10 2008, 14:04, said:

Si oricum, gandeste-te la acest lucru ca un eveniment fericit:
- conform cultului tau religios, fetita va merge in rai
- conform evolutiei, lipsa ei va imbunatati rezistenta populatiei fata de cancer pe viitor
Si tu gandeste-te ca acest eveniment fericit ti se va intampla tie!

#9
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 ryanna, on Feb 10 2008, 17:50, said:

da . si decide probabil intelegand absolut aiurea intelesul citatelor pe care tocmai le-ai dat. pe care nici tu nu le intelegi de fapt ce inseamna. si le iei ad literam . nu spun ca nu e adevarat dar nu tine de ,,pacat'' in intelesul pe care-l dau tu, adica vina. tine de altceva .

      Poate ai dreptate, dar eu as zice ca te hazardezi in afirmatii.

#10
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 davidboy, on Feb 10 2008, 20:44, said:

Si tu gandeste-te ca acest eveniment fericit ti se va intampla tie!

Diferenta intre mine si tine este urmatoarea:
- sugestia ta ma dezgusta dar nu ma afecteaza, si am sanse mai mari sa mor din alte cauze decat cancerul, iar daca mor inainte de a-mi termina treaba pe aici, e problema mea.
- din punctul tau de vedere, tocmai iti doresti sa moara capra vecinului, doresti raul altcuiva, vrei sa ma insulti discret, esti foarte ne-crestin, si sincer, trebuie sa recunosti, te inspaimanta acest eveniment daca te gandesti ca se poate aplica si tie, urmand ca sa te rogi probabil sa nu ti se intample tie, catre taticu' de sus

Nu poti invoca subiectivitate, cand amandoi suntem persoane terte. Nu se intampla mie, sau tie, ci unei fetite de 6 ani.

#11
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007

 tudorel666, on Feb 10 2008, 21:45, said:

Poate ai dreptate, dar eu as zice ca te hazardezi in afirmatii.

explica, te rog. la ce te referi exact?

#12
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007

 caroline_hi, on Feb 10 2008, 13:56, said:

Poate ca nu GOD DID IT. Te-ai gandit la adevaratele cauze, cele naturale?
Si oricum, de ce sa pedepseasca God copii?Au ei vreo vina? Oare generatiile anterioare nu si-au primit deja pedeapsa (Iadul) ? la ce ar mai folosi pedeapsa copiilor? E el asa de razbunator si...irational?
Stiu ce inseamna cancerul din punct de vedere medical, care sunt factorii favorizanti aparitiei si metode de tratament. Tocmai de aceea imi pun intrebari de tip religios.
Selam ne spune ca poate fi.

#13
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007

 Selam, on Feb 10 2008, 17:00, said:

Dumnezeu spune in Biblie:

"Parintii nu trebuie sa fie ucisi pentru feciori, nici feciorii nu trebuie sa fie ucisi pentru parinti, ci fiecare sa fie ucis pentru pacatul lui." (II Paralipomena 25 : 4)

"Fiul nu va purta nedreptatea tatalui, si tatal nu va purta nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rau, rautatea sa." (Iezechiel 18 : 20)

"In zilele acelea nu vor mai zice : Parintii mei au mancat agurida si copiilor li s-au strepezit dintii,

Ci fiecare va muri pentru faradelegea sa; cine va manca agurida, aceluia i se vor strepezi dintii." (Ieremia 31 : 29-30)

Pe de alta parte, mai apare si varianta:
Facerea 20 :5. Să nu te închini lor, nici să le slujești, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea și al patrulea neam

Acum tu decizi ce crezi.
Mi-ai dat tema de casa. :)  Am sa citesc citatele date de tine in context si poate vor fi mai explicite ca asa extrase se cam bat cap in cap.
Mai am o intrebare: Scrie undeva in Biblie de cele 7 pacate?

#14
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 Loreley, on Feb 11 2008, 10:33, said:

Stiu ce inseamna cancerul din punct de vedere medical, care sunt factorii favorizanti aparitiei si metode de tratament. Tocmai de aceea imi pun intrebari de tip religios.
Selam ne spune ca poate fi.
Din punct de vedere biblic, poate fi, conform Vechiului Testament. Ai versetul mai sus.In plus exista notiunea de pacat stramosesc, care in Islam nu exista.Totusi, Isus zice:

MARCU 10:14 “Cind a vazut Isus acest lucru, S'a miniat, si le-a zis: Lasati copilasii sa vina la Mine, si nu-i opriti; caci Imparatia lui Dumnezeu este a celor ca ei.”

In plus mai erau niste norme cu privire la copiii care se nasteau din flori:
"Cel nascut din curvie (bastard) sa nu intre in adunarea Domnului, nici chiar al zecilea neam al lui sa nu intre in adunarea Domnului.”  DEUTEROM 23:2  

Din punct de vedere islamic, nu:
"Allah nu impune nici unui suflet decat ce este in putinta lui. El are ca rasplata ceea ce si-a agonisit [fapte bune] si impotriva lui ce a dobandit [fapte rele]"-Baqara, 286

Ca o concluzie scurta, crestinii isi boteaza copiii chiar daca Isus a spus ca Imparatia lui Dumnezeu e a celor ca ei (adica probabil fara de pacat)
Biblia spune ca cel care s-a nascuit din curvie pana la al zecelea neam nu are voie sa intre in adunarea Domnului. Adica daca stra-stra-stra-strabunicul era bastard, eu nu aveam voie sa intru in adunare.
Mai erau si alte norme, bastarzii se casatoreau intre ei, un bastard nu avea voie sa ia nevasta pura sau invers...etc
Pe de alta parte, sunt versetele din postul de mai sus care spun ca nimeni nu e vinovat de ce a facut inaintasul sau.

Ca o parere personala, din punctul meu de vedere, Allah este drept cu toti. Se poate sa-i incerce pe parinti (pacatosi sau nu) prin aceasta cumplita boala, iar pentru copii are alt plan.Doar copiii sunt fara de pacat, nu ? Si ceea ce conteaza e Lumea cealalta. Dar in nici un caz sa mosteneasca un copil pacatul inaintasului, pentru ca Allah nu este nedrept.

Pace voua, sper ca am fost clar.

Edited by Selam, 11 February 2008 - 17:59.


#15
gebelezis

gebelezis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 26.05.2007
Am cunoscut o fetita de 6 ani in urma cu ceva timp care m-a cam pus pe ganduri. Era plina de viata cu o fericire molipsitoare chiar, ca nu puteai sa o privesti fara sa-i zambesti. S-a descoperit ca are cancer, a fost operata si acum le trage. Va muri oricum, e din ce in ce mai rau...
Situatia asta m-a facut sa ma intreb de ce trebuie sa sufere copiii? Ei cu ce au gresit in viata? Bun sa zicem ca D-zeu ii duce intr-o lume mai buna. Dar de ce trebuie sa traga, sa stea in agonie? Singurul raspuns care mi-a venit in minte e pentru pacatele generatiilor dinainte.
Cum e faza cu cele sapte pacate? Ca pedepsele de genul asta parca nu ar fi date de D-zeu. Sunt prea crude.


Oamenii sunt predispusi la boli din diferite cauze, e ceva natural.Nu are legatura cu religia sau cu 7 pacate.Astfel de idei sunt specifice in special la popoarele subdezvoltate(vezi romanii ).Cat despre suferinta si pedeapsa ,cred ca parintii ei au avut si mai mult de indurat.Sa nu cumva sa "spele pacatele" parintilor(una din cauze poate sa fie si stilul de viata,alimentatia mamei gravide).Raspunsul care trebuia sa-l gasesti era ca ..there is no god...sau daca exista nu intervine in cursul natural .

#16
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Loreley
Pai din cate a spus Selam reiese doar o contradictie (pe langa altele as adauga) si in loc sa te lamureasca mai mult te ameteste. Cum se poate asa ceva? Ce explicatie dai?

Selam
Si presupun ca esti de parere ca islamismul e cea mai buna religie. Allah e drept. Dar cate lucruri negative s-au facut in numele lui, pentru el?

#17
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 caroline_hi, on Feb 11 2008, 19:31, said:

Loreley
Pai din cate a spus Selam reiese doar o contradictie (pe langa altele as adauga) si in loc sa te lamureasca mai mult te ameteste. Cum se poate asa ceva? Ce explicatie dai?

Selam
Si presupun ca esti de parere ca islamismul e cea mai buna religie. Allah e drept. Dar cate lucruri negative s-au facut in numele lui, pentru el?
Nu e a mea contradictia. E din crestinism.
Islam, si nu Islamism. Islamismul e un curent radical, Islamul e religia. Nu mai puneti sufixe ca altor religii, crestinism, budism, hinduism, romantism si meteorism...  :lol:  

Da, Islamul e religia cea mai up-datata si e logica. Nu vreau sa fac aici prozelitism, daca vrei te invit pe Cultul Islamic.

Deci ce nu ai inteles? sunt sigur ca am fost destul de concis:
Noi suntem pe lume pentru a fi testati. De acord?
Importanta e Lumea de Apoi, cum ziceai in deschiderea postului.
Bun, adica vor intra in Rai copilasii, adica cei fara de pacat. De ce nu au pacat? Pentru ca nu au ratiune dezvoltata si nu fac diferenta intre bine si rau, la nivelul unui adult.
Dar cum parintii au ratiune, pot fi testati, nu?
Simplu. Dumnezeu a salvat pe copil pentru ca e mic si parintilor le-a dat ragaz, ca au ratiune...
Repet, si am demonstrat ca Dumnezeu nu e nedrept. Din punctul meu de vedere.
Din punct de vedere biblic, se pare ca exista pedepse pe mai multe generatii, cum am demonstrat mai sus.

Edited by Selam, 11 February 2008 - 20:14.


#18
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 Selam, on Feb 11 2008, 20:08, said:

Da, Islamul e religia cea mai up-datata si e logica. Nu vreau sa fac aici prozelitism, daca vrei te invit pe Cultul Islamic.

Uite si eu offtopic, sa iti atrag atentia, ca o religie up-datata si logica, este constituita din prea mult aport cultural uman recent, si e cam greu sa afirmi ca are aceeasi valenta fata de divinitate. Dar, asta fac religiile... nimic rau in asta, e natural.

 Selam, on Feb 11 2008, 20:08, said:

Noi suntem pe lume pentru a fi testati. De acord?

Nu sunt de acord.

 Selam, on Feb 11 2008, 20:08, said:

Importanta e Lumea de Apoi, cum ziceai in deschiderea postului.

Important e lumea asta, cea de apoi nu da prea multe indicii ca ar exista. Sper ca nu iti duci viata in speranta unei alte vieti, distrugand-o pe asta de aiurea.

 Selam, on Feb 11 2008, 20:08, said:

Bun, adica vor intra in Rai copilasii, adica cei fara de pacat. De ce nu au pacat? Pentru ca nu au ratiune dezvoltata si nu fac diferenta intre bine si rau, la nivelul unui adult.

Ha ha, nici eu nu am ratiunea dezvoltata si nu fac diferenta intre bine si rau. Nu am pacate?

 Selam, on Feb 11 2008, 20:08, said:

Simplu. Dumnezeu a salvat pe copil pentru ca e mic si parintilor le-a dat ragaz, ca au ratiune...
Repet, si am demonstrat ca Dumnezeu nu e nedrept.

Da, a salvat supunandu-l la luni si ani de agonie, suferinta si disperare. Parintii ii supune si pe ei la agonie, suferinta si disperare. Deci asa se salveaza. Daca eu as fi sa salvez un om de la viata, un traznet, un atac de cord, un obiect solid care il striveste, metode mai putin intrusive de a "salva".

Ma intristeaza rationamentul tau... foarte mult... si da, ai demonstrat ca Dumnezeu daca ar exista, si ar face aceste lucruri ar fi foarte foarte tampit... si mult inferior oricarui om normal psihic ca moralitate...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate