Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Pacate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#19
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 mrproper, on Feb 11 2008, 20:17, said:

Nu sunt de acord.


Important e lumea asta, cea de apoi nu da prea multe indicii ca ar exista. Sper ca nu iti duci viata in speranta unei alte vieti, distrugand-o pe asta de aiurea.
Daca nu esti de acord nu te mai amesteca in treaba cu pacatele. Noi am inclus ipoteza existentei unui Dumnezeu si a pacatelor, deci daca tu excluzi acestea esti offtopic.

Zici tu...de unde stii ca viata asta e distrusa?

#20
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 Selam, on Feb 11 2008, 21:05, said:

Daca nu esti de acord nu te mai amesteca in treaba cu pacatele. Noi am inclus ipoteza existentei unui Dumnezeu si a pacatelor, deci daca tu excluzi acestea esti offtopic.

Zici tu...de unde stii ca viata asta e distrusa?

Nu sunt de acord cu "Noi suntem pe lume pentru a fi testati. De acord?". Nu mi-am oferit dezacordul fata de ipoteza existentei unui Dumnezeu, si am elaborat fara ca aceasta ipoteza sa fie necesara sau nu. Asadar, ma indoiesc ca aceste "pacate" trebuie imputate unui Dumnezeu, doar pentru ca ratiunea noastra puerila nu vede o situatie clara, ca fiind o situatie clara, si incearca sa personalizeze si antropomorfizeze vina.

Nu aud pe nimeni spunand: Cancerul este un defect biologic al proprietatii de replicare a celulei vii, tolerat la nivel celular si de populatie intr-un anumit grad, care insa permite aparitia sa intr-un procent insemnat, fapt aplicat si asupra acelei fete.

In schimb aud "teste", "pacate peste generatii", "moare fata ca sa testeze parintii", "pacatul lui Adam ataca", "Dumnezeu osandeste", "Dumnezeu NU osandeste", "Dumnezeu are nevoie neaparata de sufletul acelei fete, asa ca o cheama la el, incet, dureros si stupid", "mrproper ar trebui sa se gandeasca cum ar fi sa aiba EL cancer"... samd...

Numai eschivari ale faptului, si fantezii cu citate pentru a sustine parerea personala...

Trebuie sa fie o persoana rationala care sa balanseze balastul emotional care ii conduce pe cei de aici la posturi din ce in ce mai inflorite cu pareri nefondate.

#21
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 mrproper, on Feb 11 2008, 21:15, said:

Numai eschivari ale faptului, si fantezii cu citate pentru a sustine parerea personala...

Trebuie sa fie o persoana rationala care sa balanseze balastul emotional care ii conduce pe cei de aici la posturi din ce in ce mai inflorite cu pareri nefondate.

Si totusi vorbeam de pacate  :rolleyes:  
De ce crezi ca nu a postat la "medical stuff" ci la "religie si spiritualitate" ?

#22
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 Selam, on Feb 11 2008, 20:08, said:

Nu e a mea contradictia. E din crestinism.
Islam, si nu Islamism. Islamismul e un curent radical, Islamul e religia. Nu mai puneti sufixe ca altor religii, crestinism, budism, hinduism, romantism si meteorism...  :lol:  

Da, Islamul e religia cea mai up-datata si e logica. Nu vreau sa fac aici prozelitism, daca vrei te invit pe Cultul Islamic.
Stiu ca nu e a ta. Tocmai, ii ziceam ca Biblia e plina de contradictii. Eu nu pot decat sa iti  multumesc ca ai  aratat una din ele.
Scuza-mi greseala. :)
Cu Biblia ai fost impartial. Coranul nu contine contradictii? Eu intreb ca nu stiu. :)

#23
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 caroline_hi, on Feb 12 2008, 20:14, said:

Cu Biblia ai fost impartial. Coranul nu contine contradictii? Eu intreb ca nu stiu. :)

Cam putine se pare: http://skepticsannot...ra/by_name.html

#24
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 mrproper, on Feb 12 2008, 20:16, said:

Deci exista contadictii.
Nici nu ma puteam astepta sa fie altfel.

#25
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 mrproper, on Feb 12 2008, 20:16, said:

Si alea fortate si rastalmacite, deci nule.Au luat versete dintr-o perioada si le-au contrastat cu altele.Multe din ele sunt din cauza intelegerii gresite in engleza. Pentru ca nici o limba nu se poate plia dupa alta, avand traducere corecta 100%. Mai ales o limba orientala, semito-hamita cu una anglo-saxona.

Una din ele e :"Poate Allah sa faca orice?"

Este o intrebare incuietoare, care bate in doua directii.
E o intrebare precum:"Poate Allah sa faca o piatra atat de mare pe care nu o poate ridica?". Pentru ca oricum raspunzi, intrebarea e pusa in asa fel incat sa scoata in evidenta neputinta. Daca zici da, inseamna ca nu poate ridica piatra.
Daca zici nu, inseamna ca nu poate face piatra.

In cazul "Allah nu poate sa aibe fiu" nu e vorba de neputinta, ci de dogma Unicitatii Divine.

In logica se numeste paradox, din cate stiu eu.

P.S. Spre deosebire de Biblie, Coranul a ramas in limba originala, si exista doar o singura versiune, pe tot globul.Nu exista diferenta nici cat o litera intre ele.

On topic, sper ca m-am facut inteles in legatura cu pacatele. Aceasta e viziunea mea, fiecare pe cont propriu. ;)

Edited by Selam, 12 February 2008 - 22:37.


#26
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,427
  • Înscris: 16.03.2004
Jake, ar fi cazul să te uiți la Xlander ca la propriul tău copil. Ce faci când unul din copii devine obraznic, nu respectă persoanele adulte etc.? Îl bați? Nu, îl iei cu frumosul și începi să-i explici, argumentat, buna cuviință, regulile de comportament, morala, etica, lucrurile acestea în explicarea cărora ar trebui să excelezi.
Nu-i mai cânta în strună lui Xlander, că-i faci mai mult rău! Ai văzut că băiatul acesta are mari probleme de comportament, practic s-a certat cu mulți utilizatori de forum aici, pentru că a jignit pe mulți. Din punct de vedere moral, este la pământ, practic nu este nicio diferență între el și un tânăr care nu se recomandă a fi creștin. Ai avut dovezi destule, cu privire la ce filme consumă Xlander și ce muzică ascultă. Nu crezi că ar fi cazul să începi o muncă de lămurire cu el? Poate își revine, poate începe să-și dea seama că drumul pe care merge îl va duce la pierzanie. Și el, Xlander, este un suflet, de care ar fi bine să începi să te ocupi tu, căci numai de tine mai ascultă!Posted Image

#27
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,427
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/TTCGrny/Animation5.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 27 July 2022 - 13:00.


#28
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,431
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 26 iulie 2022 - 19:36, said:

Jake, ar fi cazul să te uiți la Xlander ca la propriul tău copil. Ce faci când unul din copii devine obraznic, nu respectă persoanele adulte etc.? Îl bați? Nu, îl iei cu frumosul și începi să-i explici, argumentat, buna cuviință, regulile de comportament, morala, etica, lucrurile acestea în explicarea cărora ar trebui să excelezi.
Nu-i mai cânta în strună lui Xlander, că-i faci mai mult rău! Ai văzut că băiatul acesta are mari probleme de comportament, practic s-a certat cu mulți utilizatori de forum aici, pentru că a jignit pe mulți. Din punct de vedere moral, este la pământ, practic nu este nicio diferență între el și un tânăr care nu se recomandă a fi creștin. Ai avut dovezi destule, cu privire la ce filme consumă Xlander și ce muzică ascultă. Nu crezi că ar fi cazul să începi o muncă de lămurire cu el? Poate își revine, poate începe să-și dea seama că drumul pe care merge îl va duce la pierzanie. Și el, Xlander, este un suflet, de care ar fi bine să începi să te ocupi tu, căci numai de tine mai ascultă!Posted Image
Pai cum e invatatorul asa si invatzacelul. De parca Jake e mai breaz. Insulta ca la "usa cortului" . . . . ca un birjar , am vrut sa spun. Posted Image

Nu sunt pacate ci nelegiuiri, findca pacatul e unul, nu cred in dragostea Tatalui ceresc, ei vor iad in care sa tortureze pe cei "rai". Posted Image

#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,427
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 27 iulie 2022 - 13:08, said:

Pai cum e invatatorul asa si invatzacelul. De parca Jake e mai breaz. Insulta ca la "usa cortului" . . . . ca un birjar , am vrut sa spun. Posted Image

Da, ne face ”sataniști”, pe mine m-a făcut inclusiv bețivan, curvar, homosexual. Iartă-l Doamne, pe Jake, că nu știe ce vorbește!...Posted Image

#30
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,431
  • Înscris: 19.03.2022

 Selam, on 10 februarie 2008 - 17:00, said:


Pe de alta parte, mai apare si varianta:
Facerea 20 :5. Să nu te închini lor, nici să le slujeşti, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinţilor ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea şi al patrulea neam

Acum tu decizi ce crezi.
E vorba de consecintele faptelor parintilor, se perpetueaza asupra copiilor.
Mai exista si parinti tampiti, care fara sa-si dea seama isi distrug copii si acestia se imbolnavesc.

#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,427
  • Înscris: 16.03.2004

 Xlander, on 27 iulie 2022 - 18:32, said:

am observat insa niste chestii ridicole, ca ma uit la filme (sau documentare, nu mai retin exact) cu proiectii astrale, ca ma uit la filme ce contin scene erotice, blah blah, o mai fi zis si altele. Si de fapt era o informare, un documentar despre "remote viewing" o chestie oculta dpdv crestin, desigur, dat fiind faptul ca implica fenomenul de channeling, mda...asadar daca citesti aici, colega dark....get ready ca la noapte iti "imping" o vizita din astral, nu te culca, stai treaza ca e posibil sa visezi urat. Daca asa stau lucrurile...

Nu de experiențele tale ”Out-of-body” mi-e teamă mie, ci altceva este, constat cu stupoare în ce hal au ajuns creștinii, care se declarau a fi pocăiți, și nu sunt, după comportament nu se diferențiază cu nimic de lume, iar cei care au mai rămas ca niște insule de moralitate, în acest ocean al depravării, mă refer aici la Sfantul Jakob, nu fac nimic în acest sens, preferând să-și ia banii pe cele câteva predici lunare pe care le spun în adunare și atât, fără să mai meargă la rădăcina problemei, care este păcatul.Posted Image

#32
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,431
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 28 iulie 2022 - 07:19, said:

Nu de experiențele tale ”Out-of-body” mi-e teamă mie, ci altceva este, constat cu stupoare în ce hal au ajuns creștinii, care se declarau a fi pocăiți, și nu sunt, după comportament nu se diferențiază cu nimic de lume, iar cei care au mai rămas ca niște insule de moralitate, în acest ocean al depravării, mă refer aici la Sfantul Jakob, nu fac nimic în acest sens, preferând să-și ia banii pe cele câteva predici lunare pe care le spun în adunare și atât, fără să mai meargă la rădăcina problemei, care este păcatul.Posted Image
Pai ei procedeaza exact ca pastorul platit, adica de ce ar pastori turma daca nu are avantaje de pe urma ei ? Cam asa e mentalitatea lor, sa ai in turma 50-100 de fraieri credinciosi, pe care sa-i tii din scurt si de pe urma ei sa huzuresti. Zilele trecute am fost la plaja  si a  venit o masina numar BOR , la volan era un barbos, masina scumpa noua, si se bucura de soare si mare de unul singur. Astia asa traiesc, sunt parazitii societatii, nu ca mine sa am masina de peste 20 ani ca nu imi permit .

#33
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,427
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 29 aprilie 2022 - 14:05, said:

Ai cumpărat-o și p'asta, repede!

A, da? De când vinzi tu, discrepanțe? :huh:

plus de asta, a fost o discuție pe topicul Carismatici, în care eu mă plângeam că nu vin useri grei, precum Grateful, Silică, Dapix, Robert, pe topicul meu Discrepanțe, și tu imediat ai sărit în sus, zicând:


 Sfantul Jakob, on 13 iunie 2022 - 17:11, said:

Eu vin tot mereu. Ți se pare că aș fi un... nimeni? Posted Image

De la ”eu vin tot mereu”, la ”nu mai intru acolo niciodată”, este o distanță ca de la Cer la Pământ!
Ce s-a putut întâmpla? Mi-e greu să cred că puștiul acela încrezut, studentul la Universitatea Emanuel din Oradea, ar fi putut să te influențeze în asemenea măsură, să te ducă de minți încât să reconsideri total, dar total, opțiunea ta de a participa la discuțiile noastre pe acel topic! Ce s-o fi întâmplat, păcatele mele, că nu înțeleg...Posted Image

https://forum.softpe...0#entry29114544

[ https://media0.giphy.com/media/E3UHGExM6tsitxLqT9/giphy.gif?cid=ecf05e477p7zjy17qnf0rgp39eex3u7tpq18lbwcnhz4skpe&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://media1.giphy.com/media/FJbbA5sDW1MthQuVtr/giphy.gif?cid=ecf05e476mqzt7jufamoxk3p6q7rvjleq9v92ci4jh7s9fjt&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://media0.giphy.com/media/80ydj5hAUoPfZJMiXh/giphy.gif?cid=ecf05e47kce5y4jl0o8pyba20vb877mdnthlw0kmob3w8vy6&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,190
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 17 august 2022 - 17:23, said:

Ce s-o fi întâmplat, păcatele mele, că nu înțeleg...Posted Image
Tu nu înțelegi, Darkule. Dar pentru cei din jur e greu. Nu poate sa mai stea nime'-n-juru' tău. Sunt probleme cauzate de slăbirea tonusului sfincterului anal, figurat vorbind. Dacă continui să debitezi chestii d'alea, nu mai vine chiar nimeni pe Discrepanțele tale. Poate că trebe să iei în considerare purtarea de Seni. Altfel e foarte greu, crede-mă. Păi tu nu-ți dai seama în vremurile bune ce audiență făceai? 1482 pagini 26,660 replies, 578,699 views.

Și uite aici câtă lume antrenai în discuție:
[ https://i.ibb.co/zrBcg9d/Captura-de-ecran-din-2022-08-17-la-21-43-36.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,427
  • Înscris: 16.03.2004
În lista de mai sus, nu este trecut penticostalul...Posted Image... unul dintre cei mai importanți...

#36
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,427
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 17 august 2022 - 20:46, said:


Și uite aici câtă lume antrenai în discuție:


Până una alta, colegul Daniel, care nu este trecut în acea listă a ta, o listă depășită, a scris o discrepanță de top 5, care m-a lăsat mască!

[ https://media3.giphy.com/media/xULV7FKDsqkdEfcMZK/giphy.gif?cid=ecf05e47r75ar512e3ff7gy6lji1er1rhongw89lpnbkanbp&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate