Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

HTC Touch Cruise

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Salutare.

Ma bate gandul sa-mi cumpar un HTC Touch Cruise :blush:. In primul rand, rog posesorii acestui pda phone sa-mi spuna ce impresii au despre autonomia modelului. In diverse conditii si moduri de utilizare si functionare.

Mentionez ca vreau sa-l folosesc ca telefon in principal (deci modul gsm non-stop), apoi ca si device multimedia (muzica, radio, foto/video), iar ca pda in final (carti in format electronic, mici programe utilitare, internet, gps), deci ma intereseaza in primul rand cum sta cu bateria in modul gsm obisnuit.

Multumesc.

#2
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007

View Postcris2d2, on Feb 6 2008, 23:21, said:

Salutare.

Ma bate gandul sa-mi cumpar un HTC Touch Cruise :blush:. In primul rand, rog posesorii acestui pda phone sa-mi spuna ce impresii au despre autonomia modelului. In diverse conditii si moduri de utilizare si functionare.

Mentionez ca vreau sa-l folosesc ca telefon in principal (deci modul gsm non-stop), apoi ca si device multimedia (muzica, radio, foto/video), iar ca pda in final (carti in format electronic, mici programe utilitare, internet, gps), deci ma intereseaza in primul rand cum sta cu bateria in modul gsm obisnuit.

Multumesc.
Am observat ca in modul folosire GSM non stop, cu folosire extensive a PDA (emailing, outlook, calendar, tasks, sincro cu 2 pc-uri), cu folosiri ocazionale IM ( chat), bateria tine in medie cam 7-8 zile. In regim GSM, Organizer +GPS dupa 2 ½ ore bateria  indica 40%.
Nu stiu daca ti-au folosit cele de mai sus, dar daca te intereseaza mai multe nu ezita sa imi dai PM.

#3
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Vorbesc, GSM only, min 3h/zi si tine max 2 zile. Daca mai iau un mail ceva, 1 zi e max. Oricum, overall e o autonomie impresionanta. Mai am un N95 8G si un IPhone. Asta le da clasa din majoritatea pdv, mai ales la autonomie

#4
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View PostSkytalker, on Feb 8 2008, 20:25, said:

Am observat ca in modul folosire GSM non stop, cu folosire extensive a PDA (emailing, outlook, calendar, tasks, sincro cu 2 pc-uri), cu folosiri ocazionale IM ( chat), bateria tine in medie cam 7-8 zile. In regim GSM, Organizer +GPS dupa 2 ½ ore bateria  indica 40%.
Nu stiu daca ti-au folosit cele de mai sus, dar daca te intereseaza mai multe nu ezita sa imi dai PM.

Pai daca zici ca in mod GSM + functii PDA, fara GPS, tine 7-8 zile, inseamna ca e taticul tuturor PDA/phone-urilor  ;) Modul GPS cred ca m-ar interesa 1% din timpul de utilizare, sau de cateva ori pe luna, doar pentru curiozitate. Nu am carnet de sofer... Oricum, nu GPS-ul e definitoriu pentru mine in achizitionarea acestui aparat, ci dimensiunile reduse, finisajul placut, autonomia specificata (si cea reala, motiv pentru care am deschis acest topic), wi-fi etc.

Dar e interesant cat de repede se descarca bateria dupa utilizarea GPS, dupa spusele tale.

In mod GSM, cat cat vorbesti la telefon?

morogan said:

Vorbesc, GSM only, min 3h/zi si tine max 2 zile. Daca mai iau un mail ceva, 1 zi e max. Oricum, overall e o autonomie impresionanta. Mai am un N95 8G si un IPhone. Asta le da clasa din majoritatea pdv, mai ales la autonomie.

Esti de acord cu Skytalker, referitor la modul de utilizare/autonomie?

***
Sunt putin confuz si in acelasi timp mirat de autonomia in standby specificata de producator, care depaseste aproape de 2 ori unele modele de smart-phone-uri, indiferent ca sunt bazate pe symbian, microsoft sau linux.

Trebuie sa mai spun ca autonomia e foarte importanta pentru mine, mai ales ca, daca l-as cumpara, ar deveni singurul device mobil pe care o sa-l folosesc: telefon, media-player (muzica in special), e-books (pda-urile reprezinta o metoda foarte buna de a citi carti, oriunde si oricand), precum si ca functiuni specifice pda-urilor (software divers). Accesul la internet va fi aleator si redus ca utilizare.

Apropos, ce tip de conexiune internet folositi pe acest aparat? Cum comparati internetul prin wi-fi gratuit fata de solutiile operatorilor gsm?

#5
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007

View Postcris2d2, on Feb 8 2008, 20:27, said:

Pai daca zici ca in mod GSM + functii PDA, fara GPS, tine 7-8 zile, inseamna ca e taticul tuturor PDA/phone-urilor  ;) Modul GPS cred ca m-ar interesa 1% din timpul de utilizare, sau de cateva ori pe luna, doar pentru curiozitate. Nu am carnet de sofer... Oricum, nu GPS-ul e definitoriu pentru mine in achizitionarea acestui aparat, ci dimensiunile reduse, finisajul placut, autonomia specificata (si cea reala, motiv pentru care am deschis acest topic), wi-fi etc.

Dar e interesant cat de repede se descarca bateria dupa utilizarea GPS, dupa spusele tale.

In mod GSM, cat cat vorbesti la telefon?

Deci la o utilizare a bluetooth, wifi (20-30 minute/zi), telefon 30 minute convorbiri zilnice, functii PDA, internet surfing, bateria tine intre 1- 3 zile, dar nu mai mult. Sincer nu imi fac probleme din cauza autonomiei.  

Depinde foarte mult ce urmaresti la un smartphone de genul asta, astea le face mai bune sau mai rele.
Am optat pentru WM6, pentru ca Symbian nu imi permitea o interfatare usoara cu aplicatiile de la serviciu.
Cred ca Polaris este unul dintre cele mai versatile smatphone-uri. L-am ales in detrimentul Kaiserului pentru ca nu am nevoie de tastatura, HW ambele produse fiind identice. Ani de zile am utilizat un PDA HP si scriu  cu pen-ul fara dificultate. In plus este acel touch-flo care este foarte comod si user friendly.

Edited by Skytalker, 09 February 2008 - 14:13.


#6
Andrei™

Andrei™

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 13.02.2005
si eu sunt pe punctul de a achizitiona acest model dar vreau sa aflu si eu cateva lucruri despre el :

1) e adevarat ca "sacadeaza" uneori filmele?
2)cum e difuzorul pda-ului, mono sau stereo?
3)cum se misca procesorul?am inteles desi are 400 de mhz e destul de lent
4)ce accesorii avea in pachet?
5)de unde l-ati cumparat?

#7
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Eu l-am luat de la htcromania cu 1990lei. Accesorii exact ce scrie in manual. Despre sacadare nu stiu ca nu am filme pe telefoane.
Difuzor mono
Procesor rezonabil

#8
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007
Iata un review complet pentru cei interesati Touch Cruise (Polaris) Click

#9
nvmoldovan

nvmoldovan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.12.2006
ATENTIE :

Eu am un HTC CRUISE si e OK, numai ca comparat cu un PDA HP care il am din 2002 e mult mai incet... ciudat nu ???

se pare ca aici gasiti si raspunsul:
http://www.htcclassaction.org/

#10
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postnvmoldovan, on Feb 15 2008, 11:09, said:

ATENTIE :

Eu am un HTC CRUISE si e OK, numai ca comparat cu un PDA HP care il am din 2002 e mult mai incet... ciudat nu ???

se pare ca aici gasiti si raspunsul:
http://www.htcclassaction.org/

Interesant si suparator in acelasi timp :( Se pare totusi ca HTC Touch nu e afectat, neavand procesoarele amintite pe site.

Eu am un pda mai vechi TCM (nu radeti, a fost ieftin), la origine fiind un Medion. E cu Windows PocketPC 2003. L-am comparat cu un Eten M700 al cuiva. S-a mirat si el cand a vazut ca cel vechi deschide mai repede programele si se misca putin mai vioi aproape in orice aplicatie obisnuita. Nu stiu daca e o problema generala, dar vad ca si la alte modele se intampla. -_-

#11
saftonel

saftonel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.02.2007

View PostSkytalker, on Feb 8 2008, 20:25, said:

Am observat ca in modul folosire GSM non stop, cu folosire extensive a PDA (emailing, outlook, calendar, tasks, sincro cu 2 pc-uri), cu folosiri ocazionale IM ( chat), bateria tine in medie cam 7-8 zile. In regim GSM, Organizer +GPS dupa 2 ½ ore bateria  indica 40%.
Nu stiu daca ti-au folosit cele de mai sus, dar daca te intereseaza mai multe nu ezita sa imi dai PM.


Salut ...sunt si eu nefericitul posesor al unui htc..crezi ca ma poti ajuta si p mine cu ceva tip& tricks? :)

#12
octavt

octavt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.02.2007
Sunt cateva accesorii pt Touch Cruise care m-ar interesa. Bunaoara o noua folie (screen protector),ca cea inclusa in pachet s-a deteriorat,iar importatorii HTC din Romania nu aduc inca. Nici pe siteurile dedicate de la noi nu sunt,iar din State mi se pare complicat sa cumpar cu paypal.

In al doilea rand cred ca ar fi buna o antena externa gps,doar ca are un conector cam ciudat,mai rar folosit,ms147. Am gasit una la noi pe net,Fujitsu-Siemens, la un pret prohibitiv de 220lei. In Vest se invart la $30!

#13
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postoctavt, on Apr 6 2008, 23:52, said:

Sunt cateva accesorii pt Touch Cruise care m-ar interesa. Bunaoara o noua folie (screen protector),ca cea inclusa in pachet s-a deteriorat,iar importatorii HTC din Romania nu aduc inca. Nici pe siteurile dedicate de la noi nu sunt,iar din State mi se pare complicat sa cumpar cu paypal.

In al doilea rand cred ca ar fi buna o antena externa gps,doar ca are un conector cam ciudat,mai rar folosit,ms147. Am gasit una la noi pe net,Fujitsu-Siemens, la un pret prohibitiv de 220lei. In Vest se invart la $30!

Eu mi-am lipit pe toate electronicele cu ecran (tel mobil, pda, aparate foto) folie protectoare Palm Universal Screen Protector. Am gasit la un magazin de electronica/calculatoare din orasul meu. Am luat mai multe, deoarece una nu ajunge decat pentru un display. Nu sunt scumpe.

Asta ar fi un exemplu. Probabil gasesti si la altii.

#14
TD1

TD1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.11.2004
HTC-urile sunt slabe la acumulatori. De ce spun asta? pai daca ai putin yahoo mess deschis si mai navighezi nitel .... e franjuri . Eu am un HTC Tynt 2 si are acumulator Smasung?!?!? de 1350 mha. Nu exista acumulatori mai mari .... singura varianta aleasa de mine este http://forum.mobilissimo.ro/showthread.php?t=2910

#15
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Salut...pentru HTC TOUCH CRUISE stiti vreun soft (patch) ca sa il pot pune in limba romana...are WM6
Multumesc

#16
ady_uaic

ady_uaic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.05.2006
in principiu asta il consider singurul dezavantaj la htc: autonomia. si in ce sens zic asta: depinde de ce softuri folositi, exact ca la PC. cu cat folositi un soft ce are o complexitate mai mare, cu atat se duce bateria (la pc ramul). si incetinirea programelor e pt ca nu aveti setat pool memory suficient. daca ar fi mai mica, ar avea mai multi mb pt a rula orice aplicatie mai rapid, insa autonomia ar ramane aceeasi, nu se modifica sub nici o culoare. Cum va explicati ca pe Qtek S100 daca deschid de ex. agile messenger dureaza tot tot (conectate tot) aprox 20-30 sec. si pe htc p3300 dureaza 1min. asta pt ca, s200 are 2003se si nu consuma atata ram cat ia 6.1 si pool-ul e mai mic din rom direct.acuma, ar mai fi o rezolvare pentru cruise: si anume driverele. am inteles ca la cruise se pot updata driverele video sau pt touchscreen ceea ce ajuta la rapiditatea rularii aplicatiilor. momentan nu am htc cruise ca va ofeream de mult driverele necesare. cand voi achizitiona unul, va voi tine la curent.

Edited by ady_uaic, 14 July 2008 - 08:55.


#17
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
E adevarat ca se ia usor si repede vopseaua de pe el? Aia de pe gsmarena ziceau ca nici o saptamana nu trecuse si arata deja rau!

#18
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Il am si eu de vreo luna.

Bateria m-a tinut ~ 4 zile (non stop, nu-l inchid noaptea) fara internet, doar GSM, putin PDA si f. putin GPS, vreo 15 min.
Cu internetul conectat permanent, autocheck mail la 10 min, luminozitate la maxim, antivirus si firewall in background, handsfree bluetooth conectat 10-12 ore (bluetooth-ul a ramas deschis si dupa aceea), ma tine intre 30 si 40 ore, in functie de cat vorbesc, stau pe net, etc...
Eu sunt multumit de autonomie; oricum, la ~ 50 euro mai puteti cumpara o baterie, si cam 90 ron costa un incarcator 3 in 1 - birou, auto si cablu de sincronizare prin care se poate incarca si de la calculator; eu mi-am cumparat accesoriile astea si chiar nu ma mai doare capul.

De aratat arata ca la inceput, desi il frec destul de mult, si mi s-a dezlipit de vreo cateva ori si car-holderul, de-a cazut cu totul din parbriz...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate