Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 datasheet crawling

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 

calea spirituala in zilele noastre

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
451 replies to this topic

#433
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,852
  • Înscris: 16.03.2004

View Postzexelica, on 24 noiembrie 2023 - 23:40, said:

Concluzie la care ai ajuns EXCLUZAND si IGNORAND intelesul duhovnicesc.

O carte inspirată de Dumnezeu trebuie să fie clară, pe înțelesul oricui, fără sensuri metafizice, greu de priceput de majoritatea credincioșilor și care pot produce foarte ușor confuzii...

#434
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,852
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 25 noiembrie 2023 - 07:24, said:

Atunci ai o scuză... Posted Image

Tu ești cel care nu ai nicio scuză, fiindcă ar trebui să studiezi tot ce au scris profesorii mei, care pot fi și ai tăi.Posted Image

#435
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postdark, on 25 noiembrie 2023 - 18:18, said:

Practic și tu și Grateful, și Daniel, poate chiar și Pacu, datorați mult profesorilor mei, fiindcă dacă nu erau ei, nici cursurile mele senzaționale nu se mai produceau, și deci ce mai citeați voi? Posted Image Mare lucru nu s-ar mai fi comentat pe aria religie...

Daca nu ti-ar fi opus rezistenta @logic nu stiu daca ai mai fi scris. Singurul care s-a ridicat in mod constant la nivelul inalt al criticii tale de-o vreme. Restul aparatorilor crestinismului sunt copii.

#436
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdark, on 25 noiembrie 2023 - 18:42, said:

O carte inspirată de Dumnezeu trebuie să fie clară, pe înțelesul oricui, fără sensuri metafizice, greu de priceput de majoritatea credincioșilor și care pot produce foarte ușor confuzii...
Asta e parerea ta. Daca studiezi, vezi ca nu e asa.

20. De unde vine atunci intelepciunea? Unde este locuinta priceperii?
21. Este ascunsa de ochii tuturor celor vii, este ascunsa de pasarile cerului.
23. Dumnezeu ii stie drumul, El ii cunoaste locuinta.

Ei n-au inteles nimic din aceste lucruri: caci vorbirea aceasta era ascunsa pentru ei si nu pricepeau ce le spunea Isus. (Luc.18:34)

Iar Aceluia care poate sa va intareasca, dupa Evanghelia mea si propovaduirea lui Isus Hristos - potrivit cu descoperirea tainei care a fost tinuta ascunsa timp de veacuri, (Rom.16:25
Noi propovaduim intelepciunea lui Dumnezeu, cea tainica si tinuta ascunsa, pe care o randuise Dumnezeu, spre slava noastra, mai inainte de veci, (1Cor.2:7)
Vreau sa zic: taina tinuta ascunsa din vesnicii si in toate veacurile, dar descoperita acum sfintilor Lui, (Col.1:26)

Ma Darkule, tu ai fost seralist pe la iehovisti????? Adica, speram ca dupa ce ai stat cu ......ahm...."studentii in Biblie", macar sa citesti despre subiect inainte sa postezi puteai face.

#437
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,852
  • Înscris: 16.03.2004

View Post-Daniel, on 25 noiembrie 2023 - 21:27, said:


Daca nu ti-ar fi opus rezistenta @logic nu stiu daca ai mai fi scris. Singurul care s-a ridicat in mod constant la nivelul inalt al criticii tale de-o vreme. Restul aparatorilor crestinismului sunt copii.

Aici ai dreptate, dragă Daniel! Dar să știi că și tu ”ai mișcat ceva”.
Singurul coleg care chiar a rezistat cu eroism, a fost Logic. Ceilalți au fugit precum potârnichile, unii inventând scuze prostești (Sfantul Jakob și Xlander) iar alții...precum Grateful, se uită la documentare cu naziști, de parcă acum a auzit de Holocaust, de Hitler și de ...toți ăia pe acolo...[ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1606663539875-icon_biggrin.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postzexelica, on 26 noiembrie 2023 - 00:42, said:

Asta e parerea ta. Daca studiezi, vezi ca nu e asa.

20. De unde vine atunci intelepciunea? Unde este locuinta priceperii?
21. Este ascunsa de ochii tuturor celor vii, este ascunsa de pasarile cerului.
23. Dumnezeu ii stie drumul, El ii cunoaste locuinta.

Ei n-au inteles nimic din aceste lucruri: caci vorbirea aceasta era ascunsa pentru ei si nu pricepeau ce le spunea Isus. (Luc.18:34)

Iar Aceluia care poate sa va intareasca, dupa Evanghelia mea si propovaduirea lui Isus Hristos - potrivit cu descoperirea tainei care a fost tinuta ascunsa timp de veacuri, (Rom.16:25
Noi propovaduim intelepciunea lui Dumnezeu, cea tainica si tinuta ascunsa, pe care o randuise Dumnezeu, spre slava noastra, mai inainte de veci, (1Cor.2:7)
Vreau sa zic: taina tinuta ascunsa din vesnicii si in toate veacurile, dar descoperita acum sfintilor Lui, (Col.1:26)

Ma Darkule, tu ai fost seralist pe la iehovisti????? Adica, speram ca dupa ce ai stat cu ......ahm...."studentii in Biblie", macar sa citesti despre subiect inainte sa postezi puteai face.

Tu explici și justifici Biblia... prin Biblie...[ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1606663539874-icon_sad.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aceasta este o eroare de logică numită ”circulus in probando”...sau ”circular fallacy”...

#438
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,555
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 15 noiembrie 2023 - 11:19, said:

Unde este ”poporul” acesta, ieșit din Babilon? Noi ziceam că sunt Martorii lui Iehova.
A iesi din Babilon cu spiritul, adica a adera la credinta in Evanghelie.
Babilon e zapaceala din capul tuturor care isi pun sperantele in sistemul actual.

#439
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,852
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlupini, on 02 decembrie 2023 - 15:23, said:

Da. Şi vreau să văd şi părerea colegilor despre oamenii care dau public un mesaj care le-a fost adresat în privat ! Nici nu e nevoie să scrie, ci doar să aibă un moment de cugetare.

Într-un timp, vă înțelegeați bine, chiar ați jucat câteva partide frumoase de joc ”fazan”...:huh:

#440
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdark, on 26 noiembrie 2023 - 09:07, said:

Tu explici și justifici Biblia... prin Biblie...[ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1606663539874-icon_sad.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aceasta este o eroare de logică numită ”circulus in probando”...sau ”circular fallacy”...
Da. Iti dau unde scrie ca nu poti sa intelegi si tu nu intelegi. Simplu.

#441
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,176
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 03 decembrie 2023 - 20:46, said:

Da. Iti dau unde scrie ca nu poti sa intelegi si tu nu intelegi. Simplu.

Acolo scrie că tu nu poți să înțelegi... mai simplu.

#442
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 03 decembrie 2023 - 22:16, said:

Acolo scrie că tu nu poți să înțelegi... mai simplu.
Cine nu compara lucruri duhovnicesti cu duhovnicesti, mai exact Posted Image  Adicatelea tocmai tu.

Edited by zexelica, 03 December 2023 - 22:18.


#443
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,555
  • Înscris: 19.03.2022

View Postzexelica, on 03 decembrie 2023 - 20:46, said:

Da. Iti dau unde scrie ca nu poti sa intelegi si tu nu intelegi. Simplu.
Si ai dedus ca numai zexe intelege ?Posted Image
Ori e despre altceva cand spune ca trebuie sa crezi pe Dumnezeu cand zice ca esti in eroare ?

#444
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostPaco_ste1, on 04 decembrie 2023 - 09:52, said:

Si ai dedus ca numai zexe intelege ?Posted Image
Ori e despre altceva cand spune ca trebuie sa crezi pe Dumnezeu cand zice ca esti in eroare ?
Nu, nu numai eu. Si sunt in eroare cand exista proba biblica CONTRARA. Nu pareri si comentarii.

#445
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,852
  • Înscris: 16.03.2004

View Post-Daniel, on 09 decembrie 2023 - 17:16, said:

Probabil ti-a scapat schimbarea de directie pe care am facut-o la observatia lui dark, mutandu-ma imediat pe topicul cu contradictiile. Vezi daca fugi de acel topic!?

Dar nu este singura care a fugit de topicele mele fabuloase, produse cu ajutorul direct și complet al marilor teologi necunoscuți în mediile bisericești.
La fel au procedat și Xlander și Sfantul Jakob. Eu îi înțeleg. Aceștia au inventat scuze prostești pentru a nu mai participa la discuții. Când ești trântit KO la podea, de fiecare dată, pentru ce ai mai continua lupta? Arunci prosopul și părăsești ringul, ceea ce aceștia trei au și făcut: Grateful, Xlander, Sfantul Jakob.
Acești colegi sunt și foarte mândri, nu acceptă să le fie demonstrat că sunt lacunari și că nu au prea multă cultură (practic nu au citit mai nimic și nici Biblia nu o cunosc așa cum ar trebui!)

#446
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,852
  • Înscris: 16.03.2004
Calea spirituală in zilele noastre: să-ți vinzi orice, chiar și contul de forum Softpedia, dacă nu-ți mai trebuie... Orice, bani să iasă. Aceasta este mentalitatea din zilele noastre. Evident, contul ”Sfantul Jakob” a fost vândut de posesor, ceea ce denotă o micime a caracterului, fiindcă este penibil să-ți vinzi chiar și contul de utilizator!
Hăcuirea contului din partea unui rechin se exclude! Chiar dacă cineva ar fi capabil de o așa performanță, nu poate să ”reziste” prea mult, Administratorul observă cu ușurință că este altcineva care postează de pe acel cont și va reda fără probleme contul titularului în drept. Ca la bancă, se poate observa ușor că cineva ți-a furat bani din cont, dar banca îți dă înapoi acești bani iar hoțul va fi urmărit penal.

#447
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,852
  • Înscris: 16.03.2004

View PostXlander, on 28 octombrie 2023 - 14:01, said:

Mda, inca n-am invatat limba "muppets" pe care o vorbiti voi aici, logic, zexe etc, asa ca H A B A R  N-AM ce spui.

[ https://i.ibb.co/crZjT0t/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca să ai habar, vino la lecții, Xlander. Îți vor prinde bine, crede-mă. Vino, și vei înțelege!

#448
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,852
  • Înscris: 16.03.2004
Nu mai ai la ce veni..., deci, cu părere de rău îți spun, rămâi acolo unde ești... Posted Image

#449
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,796
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdark, on 30 decembrie 2023 - 14:27, said:

Nu mai ai la ce veni..., deci, cu părere de rău îți spun, rămâi acolo unde ești...

Poți începe studii biblice prin PM, așa după cum ți-a sugerat supermoderatorul... sunt mult mai eficiente decât în spațiul public, uite, eu mă înscriu primul... :)

#450
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,852
  • Înscris: 16.03.2004

 Alireza, on 07 ianuarie 2024 - 16:40, said:

Nu ți-am sugerat să-ți numești foi pamfletele tale.


Nu, dar la altă variantă nu m-am gândit [încă]. ”Lecțiuni” nu mai poate fi vorba, clar!
Dacă ai vreo sugestie... până atunci rămân numerotate sub formă de ”foaia nr...”...dar asta este mai puțin important!Posted Image

[ https://media0.giphy.com/media/cu1HaFsymELztiENZk/giphy.gif?cid=ecf05e47l3tbrbe5ea4dyua0pl524b3s7ydj2zra0okbns6n&ep=v1_gifs_related&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 07 January 2024 - 17:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate