Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Schema pt mufe cabluri retea!

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Toate straight (neinversoare).

#20
woby_l

woby_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.02.2007

View PostBrudu, on Feb 4 2007, 23:31, said:

se poate.iti spun sigur pt ca am facut asta
tot ce trebuie sa faci este sa pui 4 fire intr-o mufa pe pozitiile 1,2,3 si 6 si celelalte 4 in alta mufa in aceleasi pozitii.la capatul celalalt alte 2 mufe cu, culorile in exact aceleasi pozitii.mie mi-a mers.sper sa mearga si la tine.

la 50m nu vrea sa functioneze  cele 4 (alb-maro; maro si alb-albastru; albastru) au o rezistenta de 60 ohmi fata de cele verzi si orange(~15 ohmi) ....imposibilul exista ...cel putin la mine???

#21
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Hai sa pun si eu niste poze.

Crossover, rollover, standard.

[ http://i18.tinypic.com/63wb6lv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by dixy, 07 May 2007 - 18:46.


#22
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004

View Postwoby_l, on Mar 12 2007, 23:21, said:

la 50m nu vrea sa functioneze  cele 4 (alb-maro; maro si alb-albastru; albastru) au o rezistenta de 60 ohmi fata de cele verzi si orange(~15 ohmi) ....imposibilul exista ...cel putin la mine???

Sunt marci de UTP (daca cauti pe forum pe aici ai sa gasesti ca au mai fost cazuri) care au doar perechile portocaliu si verde apte pentru retea. Eu personal nu am vazut, dar lumea zice ca perechile maro respectiv albastru sunt mai subtiri si sunt realizate dintr-un material cu  o compozitie mica de Cu - se magnetizeaza.

#23
xdetective

xdetective

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 26.06.2007

View Postdan3zu, on Jun 19 2006, 23:38, said:

uite

Schemele publicate de dan3zu sunt cele mai bune...:D...asa cred...la mn au mers si alea PC-PC si PC-HUB(SWITCH)
:D...TRE SA II DAM O BERE LU' DAN3ZU :D...MS MULT

#24
xxxxy.com

xxxxy.com

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.07.2007
chiar mi au fost de folos unele

#25
ratusca20

ratusca20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.09.2006
atate informatii dar nimic concret! care sunt bune mufele  si care nu?????????????????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
eu am 2 laptopuri, Win Xp pe amandoua si ce cablu imi trebuie exact?/ ca am vreo 4 prin casa si sunt diferite intre ele si nu imi merge reteau cu nici unul..

#26
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Simplu, asa cum s-a mai discutat de 100sn.

Pentru conexiune PC-PC folosesti cablu inversor.
Pentru conexiune PC-switch folosesti cablu neinversor.

Poze gasesti aici cate vrei.

Bafta!

#27
geckados

geckados

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.01.2008
Sal'tare

Am dat de curand peste o retea facuta de cei de la UTI daca nu ma insel. Ideea este ca trebuie sa suplimentam numarul de prize din aceasta retea.

Am desfacut una si am dedus ca schema dupa care este mufata este 568a la fel si legatura dintre priza si patch-panel. Problema pe care o am eu in acest moment este urmatoarea:

Este posibil ca legaturile intre intre patch-panel si switch sa fie mufate 568b pentru ca mie asa mi s-a parut sau neaparat 568a? Este vorba de patch_corduri... cablurile dintre patch-panel si switch. Aceeasi intrebare si pentru legaturile dintre priza de retea si PC.

#28
msdos85

msdos85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 27.02.2007
Sal, am si eu o intrebare ( si nu e cum sa leg firele :D ) : care e diferenta daca folosesc cablu cross de la pc-swich si nu cablu straight ? ca momentan am compul legat la un swich si e cu cablu cross, si de mers merge. Merci.

#29
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Acest topic a fost facut cand existau hub-uri (sau cum le zicea) si nu switch-uri... Mai nou, aproape toate switch-urile stiu sa faca conexiunea si daca este cablu cross... Dar noi recomandam aceleasi scheme pentru a fi siguri ca problema unei conexiuni nu pleaca de-acolo

Bafta!

#30
onkynm

onkynm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.01.2008

View Postgeckados, on Jan 22 2008, 12:23, said:

Sal'tare

Este posibil ca legaturile intre intre patch-panel si switch sa fie mufate 568b pentru ca mie asa mi s-a parut sau neaparat 568a? Este vorba de patch_corduri... cablurile dintre patch-panel si switch. Aceeasi intrebare si pentru legaturile dintre priza de retea si PC.

Desigur.  Avand in vedere ca aceste conexiuni patch_panel-switch si priza-PC se fac cu cablu straight nu conteaza standardaul folosit 568A sau 568B.
Cele doua standarde difera doar prin ordinea culorilor. Important este ca rezultatul sa fie un cablu straight . ( De obicei se merge pe un singur standard   ...cel mai des intalnit de mine 568B )

568A ( GRW GR ORW BL BLW OR BRW BR)

568B ( ORW OR GRW BL BLW GR BRW BR)

Adminu poate sa foloseasca orice tip de  patch_cord UTP cat5e 568A/B dar el trebuie sa fie straight pentru : Switch-Router;PC-Switch;PC-Hub .
si eventual un patch cord cross pentru restul : Switch-Switch ; Switch-Hub; Hub-Hub; Router-Router; PC-PC;PC-Router

( Lungimea maxima ptr cablu UTP cat 5e recomandata este de 100 m)

#31
onkynm

onkynm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.01.2008

View Postmsdos85, on Jan 29 2008, 11:02, said:

Sal, am si eu o intrebare ( si nu e cum sa leg firele :D ) : care e diferenta daca folosesc cablu cross de la pc-swich si nu cablu straight ? ca momentan am compul legat la un swich si e cu cablu cross, si de mers merge. Merci.

Switchurile noi detecteaza care sunt perechile pe care trimiti semnale si pe care primesti.
( Asta nu se aplica si la switchurile CISCO  ;)  unde se pune accentul pe standarde )

#32
geckados

geckados

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.01.2008

View Postonkynm, on Jan 30 2008, 04:34, said:

Desigur.  Avand in vedere ca aceste conexiuni patch_panel-switch si priza-PC se fac cu cablu straight nu conteaza standardaul folosit 568A sau 568B.
Cele doua standarde difera doar prin ordinea culorilor. Important este ca rezultatul sa fie un cablu straight . ( De obicei se merge pe un singur standard   ...cel mai des intalnit de mine 568B )

568A ( GRW GR ORW BL BLW OR BRW BR)

568B ( ORW OR GRW BL BLW GR BRW BR)

Adminu poate sa foloseasca orice tip de  patch_cord UTP cat5e 568A/B dar el trebuie sa fie straight pentru : Switch-Router;PC-Switch;PC-Hub .
si eventual un patch cord cross pentru restul : Switch-Switch ; Switch-Hub; Hub-Hub; Router-Router; PC-PC;PC-Router

( Lungimea maxima ptr cablu UTP cat 5e recomandata este de 100 m)

Ok mersi mult.... am aflat intre timp dar un raspuns si un sfat is intotdeauna bine primite.

#33
msdos85

msdos85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 27.02.2007
Mai am si eu o intrebare :D ... care e cel mai bun si mai indicat cablu pt. patch cord, si lungimea lui recomandata. Vreau sa schimb toate cablurile dintre swich-uri si Ap-uri si vreau sa stiu ce cablu sa folosesc pt. ele si ce lungime sa le fac.
Merci.

#34
onkynm

onkynm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.01.2008
Patch cordul se foloseste in special in rack-uri pentru interconectare switch si patch panel . Lungimea maxima recomandata este 1,5m.
Aceste patch cord-uri poti sa le cumperi gata facute sau sa le faci tu. Daca le faci tu, atunci dimensionarea ar trebui sa o faci in functie de distanta care o ai intre porturile respective .

Daca tu vrei sa pui intre AP si switch distanta maxima este de 100m si poti sa pui cablu utp normal sau patch cord .

#35
msdos85

msdos85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 27.02.2007
Pai vreau sa pun intre modem - router, router - swich, swich - ap. Momentan am cablurile facute, am si cleste sertizor, dar vreau sa refac toate cablurile, sa le fac de aceiasi dimensiune, nu unul 2 m si altul 6 ... sa pot sa le montez linistit intr-o tentativa de rack improvizat :D.  Si nu eram in clar FTP sau UTP ... da cred ca pentru 2 m cat o sa le fac, chiar nu conteaza. Numa cum distantele intre scule sunt mici, probabil ca o sa fie facut cablul colac, si ma gandeam ca e bun cablul ala cu invelis de staniol. Cred ca singura mea problema e ca inca nu fac diferenta intre cablurile alea :D .

#36
pcmanbv

pcmanbv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 13.03.2008

View Postmsdos85, on Mar 25 2008, 01:41, said:

Pai vreau sa pun intre modem - router, router - swich, swich - ap. Momentan am cablurile facute, am si cleste sertizor, dar vreau sa refac toate cablurile, sa le fac de aceiasi dimensiune, nu unul 2 m si altul 6 ... sa pot sa le montez linistit intr-o tentativa de rack improvizat :D.  Si nu eram in clar FTP sau UTP ... da cred ca pentru 2 m cat o sa le fac, chiar nu conteaza. Numa cum distantele intre scule sunt mici, probabil ca o sa fie facut cablul colac, si ma gandeam ca e bun cablul ala cu invelis de staniol. Cred ca singura mea problema e ca inca nu fac diferenta intre cablurile alea :D .

FTP folosesti ini exterior, la solutii ecranate, si trebuie sa ai totul, prize etc same. cand cumperi cablu vezi ca e trecut pe ele utp pentru patch sau simplu.

Diferenta dintre un cablu utp simplu si cel de patch consta ii flexibilitatea lui.... se foloseste intre priza si calcuri sau intre echipamente in rack. Recomand cu caldura cele prefabricate, pretul lor este in jur de:

PATCH1M-UTP-CCA OEM Patch cord UTP CAT5e, 1m lungime, flexibil are conductor din aliaj Cu-Al 0.38 USD
PATCH1M-UTP OEM Patch cord UTP CAT5e, 1m lungime, flexibil 0.45 USD
PATCH3M-UTP OEM Patch cord UTP CAT5e, lungime 3m, flexibil 0.87 USD
PATCH5M-UTP OEM Patch cord UTP CAT5e, lungime 5m, flexibil 1.38 USD
PATCH7M-UTP OEM Patch cord UTP CAT5e, lungime 7m, flexibil 1.84 USD
PATCH10M-UTP OEM Patch cord UTP CAT5e, lungime 10m, flexibil 2.48 USD
PATCH1M-FTP OEM Patch cord FTP CAT5e, 1m lungime, flexibil 0.72 USD
PATCH3M-FTP OEM Patch cord FTP CAT5e, lungime 3m, flexibil 1.14 USD
PATCH5M-FTP OEM Patch cord FTP CAT5e, lungime 5m, flexibil 1.44 USD
PATCH3M-SFTP OEM Patch cord SFTP CAT5e, lungime 3m, flexibil 1.27 USD
PATCH3M-UTP6 Shunsheng Patch cord UTP CAT6, lungime 3m, flexibil 1.61 USD
PATCH5M-UTP6 Shunsheng Patch cord UTP CAT6, lungime 5m, flexibil 2.19 USD
PATCH3M-FTP6 Shunsheng Patch cord FTP CAT6, lungime 3m, flexibil 2.01 USD
PATCH5M-FTP6 Shunsheng Patch cord FTP CAT6, lungime 5m, flexibil 2.65 USD

NOTE: Lungimea totala a cablului (patch calc + cablu in perete + patch in rack) sa nu depaseasca 100 de metrii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate